Haber: Yeni Skoda Fabia Göründü!

Skoda Fabia hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

2014 küçük sınıf için bir toplu yenilenme yılı oldu, olmaya devam ediyor. Üçüncü nesil Skoda Fabia, Paris Otomobil Fuarı’ nda tanıtılmadan önce resimleri ile kendini gösterdi. Yeni model, 7 yıldır satışta olan güncel modelin yerine daha ciddi ve iddialı bir tasarımla, daha büyük hacimle ve yüksek teknolojiyle geçiyor. VisionC konsepti ile sergilenen yeni tasarım anlayışına sahip olan Fabia, daha sert çizgilere ve sivri köşelere sahip. Önceki iki neslin akılda kalıcı şekli korunurken, aracın her bölgesinde yeni anlayışa uygun biçimde farklılık yaratılmaya çalışılmış. Burnun en dikkat çekici detayı geniş ızgara, karartılmış farlarla birleşerek aracın genişliğini vurguluyor. Araç daha geniş ve basık. Kaput üzerindeki iki çizgi ile Skoda logosuna vurgu yapılıyor. Tamponda da sis farları ile bütünleşik hava girişleri ile temiz görüntü sürdürülüyor. Ön tasarımdaki hiçbir şeklin diğer modellerde kullanılmamasına rağmen tanıdık görünmesi, Skoda’ nın tasarım anlayışını ürün gamına başarıyla uyguladığını gösteriyor. Aracın yan cephesine geçerken hissedilen düz çizgiler, aracın daha eski görünmesine yol açıyor. Ön camın sabit eğimle yükselmesi, yan camların köşeli şekli aracın yaşlanmış görünmesine yol açıyor. Buna rağmen Fabia bir şekilde göze hoş görünmeyi başarıyor. Ön fardan arkaya uzayan kalın omuz çizgisi sportif yönü vurguluyor. Arka kısımda ise “C” şekilli kırmızı stop lambaları ve plakanın yanındaki üçgen şekilleri Skoda’ nın tasarım geleneklerini devam ettiriyor. Fabia, kasılı duruşuna rağmen duygusal etki bırakmayı başarıyor. Dış tasarımda kişiselleştirme olanakları arttırılmış. 15 gövde rengi seçeneği sunuluyor, ayrıca tavan gövdeden farklı renkte alınabiliyor. Jant ve ayna kaplamaları için de farklı renk seçilebiliyor.

İç mekanın tasarımında yatay çizgiler öne çıkıyor ve boyutlar vurgulanıyor. Köşelerin ve basit geometrik şekillerin sıkça kullanıldığı ortam, orta konsoldan kapılara uzayan renkli kaplama ile canlanıyor. Orta konsoldaki multimedya ekranı da bu kaplama tarafından sarılıyor. Ekran, MirrorLink sistemi sayesinde çeşitli telefon uygulamalarını kullanmayı sağlıyor. USB ile bağlanan telefonların müzik kütüphanesine de erişim mümkün. SmartGate sistemi, WiFi bağlantı ile sürüş bilgilerini telefona aktarabiliyor. Fabia, eski nesilden 8 mm daha kısa olmasına rağmen tüm yolcular için daha çok diz mesafesi sunuyor. Benzer şekilde baş mesafesinde de artış var.  Bütün motor seçenekleri Euro 6 karbondioksit salınım kurallarına uyumlu ve modellerde standart olarak start-stop sistemi ile kinetik enerji geri kazanım sistemi sunulacak. 4 benzinli 3 dizel motor alınabilecek. Benzinli motor seçenekleri arasında üç silindirli direkt enjeksiyonlu 1.0 MPI seçenekler, ve dört silindirli turboşarjlı 1.2 TSI seçenekler bulunuyor. Dizel motorlar arasında 1.4 litrelik 55/77 kW üniteler yer alıyor. 2015 içinde bunlar arasına 1.4 TDI 55 kW motorun GreenLine versiyonu katılacak. Yeni Fabia’ nın bir vRS modeli olmayacak. Fabia, tasarımındaki gelişime rağmen fonksiyonel özelliklerini kaybetmiyor ve arttırıyor. 17′ ye kadar Simply Clever özellik arasında yakıt kapağındaki buz kazıyıcı, özel telefon alanı, sürücü kapısındaki fosforlu ceket, şişeler için 7 adet göz ve park bileti tutucusu bulunuyor. Fabia’ nın 330 litre ile sınıfında en büyük bagaj hacmine sahip olduğu söyleniyor. Arka koltuklar yatırıldığında bu hacim 1150 litreye çıkıyor. Alçaktaki bagaj eşiği ve yüksek bagaj kapağı sayesinde yükleme işlemleri kolaylaşıyor.Model hakkında daha fazla detay Paris Otomobil Fuarı yaklaştıkça ortaya çıkacak. 2015 başında Avrupa’ da satışa çıkması beklenen model Türkiye’ ye kış sonunda varabilir.

Bir yorum var.

  1. Haber: Yeni Skoda Fabia Combi Tanıtıldı | Otomobil Günlüğü

    […] Skoda Fabia’ nın yeni nesli Paris Otomobil Fuarı’ nda sergilenirken, ağabeyi de geciktirilmeden tanıtıldı. Skoda’ nın büyük SW’ lerde edindiği deneyimin yansıtıldığı yeni Fabia Combi, 530 litrelik bagaj hacmi ile sınıf birincisi. Bu değer arka koltuklar yatırıldığında 1395 litreye çıkıyor. Daha uzun ve geniş iç mekan Combi’ nin daha çok hacim isteyen küçük sınıf müşterisine hitap etmesini sağlıyor. Arka koltuklar minder ve sırtlığın ayrı katlanması sayesinde esneklik sağlıyor, 1,55 metre uzunluğa kadar yük taşınabiliyor. Bagajın alçak girişi ve geniş ağzı yüklemeyi de kolaylaştırıyor. Bagaj zemini çıkarılabiliyor, ağlar ve tutucular ile bagaj duruma özel şekil alabiliyor. Bagajın sol kısmında özel eşya gözleri oluşturulmuş. Bagaj bu gibi çözümlerle düzeme kavuşurken hacim de kısıtlanmıyor. 17 adet Simply Clever çözüm arasında çift katmanlı bagaj, telefon uygulamalarını araç ekranından kullanmanızı sağlayan Mirror Link, yakıt kapağında buz kazıyıcı, multimedya cihazlarına özel göz, yolcu kapısında çöp kutusu bulunuyor. Yeni Skoda tasarım anlayışına sahip olan Fabia Combi, keskin köşeli tasarım detayları ile dikkat çekmeyi başarıyor, siyah farlar araca akılda kalıcı bir yüz ifadesi kazandırıyor. Eskisinden 10 mm daha uzun, 90 mm daha geniş ve 31 mm daha alçak olan Combi, yan tasarımı ile hatchback modelden ayrılıyor. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s