Smart Forfour

Her nesilde göz ardı edilemeyecek şekilde büyüyen otomobiller arasında küçük olmak ile gurur duymak? Smart işte tam olarak böyle hissediyor. Yeni otomobil markalarının hayata tutunmalarının çok zor olduğu günümüzde, kısmen yeni bir marka sayılan Smart’ ın ufacık otomobiller ile yaşamını sürdürebilmesi takdire değer. En az ürün geliştirme süreci kadar başarılı pazarlama sayesinde Avrupa yollarında sıkça karşılaşılan Smart Fortwo, 2014 yılında 3. nesli ile beraber kendinden daha iri kardeşine de kavuşuyor. Daha önce 2004 ile 2006 yılları arasında üretilen 5 kapılı Smart ForFour, yeniden Fortwo’ ya eşlik etmeye başlıyor. Smart’ ın genişleme planlarının ilk ürünü olan Forfour, orijinal Smart’ tan doğal olarak uzun, ancak hala pratik. Diğer minik sınıf otomobillere yakın boyuna rağmen onun bir Smart oluşu ister istemez onu daha küçük görmenize sebep oluyor. 3,49 metre uzunluk, 1,66 m genişlik ve 1,55 m yükseklik değerine sahip olan Forfour’ un 185 litrelik bagaj hacmi koltukların yatırılması ile 730 litreye ulaşıyor. Ayrıca ön yolcu koltuğunun da yatırılmasıyla 2,22 metre kadar yükleme alanı oluşuyor. Forfour’ un dingil aralığı ise 2494 mm. Yan camlarına bir bakın. Keskin gözlü minik sınıf otomobil meraklılarına tanıdık bir görüntü bu. Forfour, 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtılan Renault Twingo’ nun kardeşi. Tamam, Fortwo’ nun kardeşi aslında ama hem Fortwo hem de Forfour, Twingo ile aynı platformu kullanıyor. Forfour, Twingo ile aynı yan cam şekline sahip. İki model arasındaki gözle görülür tek ortak nokta da bu aslında. Smart ile Renault modelleri ortak geliştirmelerine rağmen kendi modelleri arasında büyük fark yaratmayı başarmışlar. Şimdi bırakın öbürlerini, Forfour’ a bakın. Daha çok hacim, daha çok renk ve daha çok eğlence sunmak gibi bir iddiası var kendisinin. Bu iddianın doğruluğuna siz karar vereceksiniz. Smart, hem kalbe hem de beyne işleyen bir tasarım yaptığını söylüyor. Yeni Smart burun tasarımı sayesinde Forfour karşısındaki ile konuşmaya çalışıyor sanki.

Daha büyük ızgara artık petek desenli ve bu petekler ızgaranın uçlarına doğru küçülerek soluklaşıyor. Tampondaki hava girişi de benzer şekilde petek desenli. Ana ızgara üzerindeki Smart logosu daha önce görülmediği kadar büyük, ve hafifçe çıkık, 3 boyutlu. Ana ızgara, gövde rengi ile kontrast oluşturacak renklerde seçilebiliyor. Farlarda ve aydınlatma elemanlarında da petek deseni kullanılarak bütünlük pekiştirilmiş. Yan kısımda aracı saran Tridion hücre elbette korunuyor. Gövde rengi panelleri sarmalayan bu hücre aynı zamanda güvenlik için de önemli. Sağlam çelikten yapılan Tridion hücre, öndeki ızgara gibi gövde ile kontrast oluşturan renklerde alınıyor. Yeni eklenen lav turuncusu ve fındık kahvesi gibi renklerle araç için 40 renk kombinasyonu bulunuyor. Arkaya uzayan Tridion hücre, stop lambalarını da sarmalıyor. Stop lambaları LED seçeneğine de sahip. Benzer şekilde öndeki farlar U şekilli LED aydınlatmalar ile canlanıyor. Forfour’ un tekerlekleri uçlara çok yakın. Motor ise arkada yer alıyor. Fortwo’ da olduğu gibi ana modülü bagaj zemini altında bulunan motor aracı arkadan itiyor. Çok ikonik bir otomobil olan Smart’ ı yeniden tasarlamak çok zor bir iş ve Mercedes tasarım ekibi bu işi başarmış. Forfour yepyeni bir yüz ifadesine sahip. İç mekanda Loop-düğüm teması kullanılmış. Bu desen oluşturulurken kumaş malzemeler sıkça kullanılmış. Ortamda kumaşa fazla yer verilmesi malzeme kalitesinin aslından yüksek görünmesini sağlıyor. Telefon entegrasyonlu multimedya sistemi oldukça başarılı. Navigasyon hizmeti de sağlanıyor, ayrıca 12 hoparlörden oluşan JBL ses sistemi de tercih edilebilir. Isıtmalı koltuk ve 3,5 renkli ekran seçenekleri de eklenebiliyor. Artık motor seçenekleri de var! 2 adet 3 silindirli motordan seçiminizi yapabilirsiniz. 1.0 litrelik 71 beygir güç 91 Nm tork üreten seçenek yanında 0.9 litrelik 90 beygir güç, 135 Nm tork üreten ikinci ünite bulunuyor. İlerleyen zamanlarda 60 beygirlik bir motor daha eklenecek. Modeller start/stop sistemi ile alınabiliyor. 5 vitesli manuel şanzıman ve 6 vitesli çift kavramalı yarı otomatik şanzıman da iki şanzıman seçeneğiniz. Eski Fortwo’ nun büyük sıkıntısı ağır direksiyondu, şimdi ise elektronik destekli bir direksiyon sistemi sunulmakta. Smart modelleri yeni nesillerinde passion, prime ve proxy adlı 3 donanım seviyesinde alınabilecek. Passion’ da bile LED gündüz farı, merkezi kilit, uzaktan anahtarla kilitleme, cruise control ve elektrikli ön camlar sunuluyor. Opsiyonel olarak spor süspansiyon tercih edilerek daha alçak ve dinamik sürüş yapılabilir. Smart Forfour, Twingo ile beraber üretildiği için Slovenya’ dan geliyor.

Tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, Forfour’ un yüz ifadesinin etkisi altında, siz de garip biçimde sırıtmaya başlıyorsunuz. Burun tasarımı oldukça başarılı, aracın kimliğini ve kişiliğini çok iyi şekilde yansıtıyor. İki uçta yüksekte konumlandırılan farlar, fazlaca yumuşatılmış bir eşkenar dörtgen şekline sahip. Yana bakan üst köşeleri daha bir yükseğe uzayarak aracı daha büyük gösteriyor. Farların yan kenarları ve alt kenarı boyunca devam eden U şekilli LED aydınlatma hoş bir aydınlık sağlıyor ve aracın gözlerine doğallık katıyor. Farların üst kenarının şekli kaput üzerindeki dalgalanma ile vurgulanıyor ve farlar öne çıkarılıyor. Farlardan daha alçakta bulunan ızgaranın sınırları net şekilde belli, ancak silikleşip belirginleşen petekler daha karmaşık bir tasarım gibi görünüyor. Izgaranın ortasındaki büyük Smart logosuna yaklaştıkça büyüyen petekler, farlara yaklaştıkça küçülüyor. Izgaranın alt kenarı ile yan kenarları geniş bir eğimle birbirine bağlanıyor. Keskin çizgilerin kullanılmayışı belki içinizi kıyabilir, ancak bu daha arkadaş canlısı ve sevimli bir hava yaratıyor. Farların altında kısa şerit formlu dönüş sinyalleri görülüyor. Bu şeritler olmadan farlar ile tampon arası boşluk daha uzun görünerek can sıkacaktı. Tamponun ana detayı hava girişi. Siyah renkli girişte de petek deseni kullanılıyor, ve ızgaranın iki ucunda dairesel sis farları yer alıyor. Hava girişinin şekli, ondan biraz daha uzaktaki soluk çizgiler ile tekrarlanıyor, bir anlamda bu şeklin yankısı oluyor. Ana ızgara ile tampondaki ızgara arasında plaka bulunuyor.  Burnun en altından geçen siyah plastik kaplama, sis farlarından sonra daha kalınlaşıyor ve kendini belli ediyor. Forfour’ un canlı suratı her renkte farklı bir ruh hali alıyor. Izgaranın rengi de buna katkıda bulunuyor. Ayrıca camların hafif mavimsi rengi de akılda kalıyor.

Yan kısımda ise tanıdık cam şekli bizi karşılıyor. Neyse ki Forfour Twingo’ dan çok uzak. Yan camların alt kenarı dümdüz arkaya uzarken, tek parça üst kenar yumuşak köşelerle yan kenarlara birleşiyor. A-Sütununda kaputtan sonra başlayan Tridion hücrenin renkli kısmı, yan camların üstü boyunca devam ediyor, C-Sütununu tamamen kaplıyor ve kapıların altında devam ediyor. C-Sütunundan, yani arka kapının yanından geçerken stop lambasına uzuyor. Ayrıca tavan da Tridion hücrenin rengini alıyor. Aracı saran bu renkli parça güvenlik konusunda büyük görev üstleniyor ayrıca görsel olarak da büyük öneme sahip. Yan aynalar üzerinde de bu hücrenin rengi kullanılıyor. Arka kapı kolu da görünür biçimde kapı üstünde, Twingo’ nun aksine. Yan sinyal lambası ön tekerleğin yukarısında elips benzeri bir şekilde duruyor. Bu lambadan başlayarak arka kapı koluna kadar uzayan şerit aracın omuz çizgisini belirlerken tasarımı iki yarıya ayırarak sindirimi kolaylaştırıyor. Bu şerit kapılar üzerinde içeri yapılan bir derinlik aslında. Kapıların altında da arka kapının yan kenarının eğimini izleyip aşağıya inen ve alt kenar boyunca devam eden soluk bir çizgi bulunuyor. Yan camın alt kenarından yukarının ve aşağının simetriğe yakın oluşu da uyumu güçlendiriyor. Arka kapı üstündeki cam ön kapınınkine göre daha parlak duruşu ile dikkat çekiyor, ki bu hoş olmayan bir gerçeğe işaret ediyor: Arka kapının camları kelebek kanadı formunda. Ancak bu minik sınıf için alışılmış bir durum. Arka kısma geçildiğinde ise düz bir sırt ve eğik duruş görülüyor. Kısa arka camın ardından onunla aynı eğimdeki bagaj kapağı geliyor. Tampon çok az daha çıkık ancak benzer eğime sahip. Bagaj kapağının en üstünde Smart adı yazıyor, bunun altındaki çizgiden sonra Smart logosu görülüyor. Bagaj kapağının iki ucunda da stop lambaları bulunuyor. Yumuşak köşeli dikdörtgen formlu lambaların kırmızı bir konturu ve beyaz dolgusu var. LED aydınlatmalar ile daha şık bir görüntü elde edilebilir. Tamponda içeri yapılan hafif derinlikte plaka yer alırken, en altta siyah plastik kaplama yeniden belirginleşerek kedigözlerini gösteriyor. Bu arada, Forfour için çok şık jant seçenekleri sunuluyor.

İç mekan dairesel hatlar ile ilgi uyandırıyor. Sizi saran çizgiler, renkli kumaş seçenekleri ile daha da çarpıcı hale geliyor. Direksiyon, üç kollu yapıda ve kollar birbirlerine yumuşakça bağlanıyor. Kolların ortasında çıkık halde bulunan dairesel parçada arka logosu gururla sergileniyor. Direksiyon arkasında dairesel gösterge yer alıyor. Tek bir çemberden oluşan gösterge panelinin ortasında renkli bir bilgi ekranı yer alıyor. Gösterge panelinin bağlı olduğu siyah zemin, sürücü tarafı havalandırma çıkışını ve müzik sistemi kontrollerini üzerinde barındırıyor. Siyah zeminin yumuşak şekli gri kontur ile vurgulanıyor. Siyah bölgenin dışındaki alan ise kumaşla kaplı. Orta konsol hizasında bu kumaş zeminden iki havalandırma çıkışı fırlıyor. Dairesel çıkışlar üç adet kol ile beraber sade görünüyor. Kumaş kaplı zeminden sonra orta konsol devam ediyor ve havalandırma kontrolleri görülüyor. Çıkık siyah zemindeki havalandırma kontrolleri ayrıca hoş bir detaya sahip: İstenen derece, sıcaklıkların yazdığı şerit üzerinde kaydırılan bir büyüteçle ayarlanıyor. Havalandırma kontrollerinden sonra sürücüye uzayan siyah plastikler vites kolunu tutuyor. Vites koluna uzanan bu plastikler üstünde bardak hazneleri de var. Artık kapaklı olan torpido gözü de büyük bir sorunu çözüyor. Kapı iç yüzlerinde kıvrımlı kapı kolları ile farklılık yaratılıyor, eliptik şekiller de boşluk oluşmasını engelliyor. Malzeme kalitesi elbette çok yüksek değil, ancak diğer minik sınıf otomobillere kıyasla iyi. Kumaşa çok yer verilmesi ile daha kaliteli bir ortam yaratılmış. Arka yolcu sırası ise çok geniş değil, ancak şehir içindeki yolculuklarda sıkıntı yaratmayacaktır. Forfour, Fortwo’ yu küçük bulanlara (yani herkes oluyor bu, herhalde) hitap eden bir A-Sınıfı otomobil. 8,95 metrelik dönüş çapı ile pratik kullanımlı. Diğer minik sınıf otomobillerden farklı yanı tarzı. Smart’ ın ışıldayan yüzü sizi de çekiyorsa, neden olmasın? Peki yeni Smart Forfour ne zaman Türkiye’ ye gelecek? Ülkemize 2015 bahar aylarında varması beklenen aracın tahmini başlangıç fiyatı ise 55.000 TL.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s