Peugeot 508

Orta sınıf, ana akım otomobil üreticilerinin günümüzde erişebildiği en üst sınıf. Peugeot, her ne kadar bir premium markaya dönüşmeye çalışsa da hala orta sınıfın ötesine gidemiyor, ve burada da elini güçlü tutmak zorunda. 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan orta sınıf sedan 508, markanın yeni tasarım anlayışını ve yol haritasını sergiliyordu. 4 yıl sonra aynı etkinlikte sergilenen makyajlı 508 ise ilk halinden daha olgun ve tecrübeli. Filo kullanıcılarından ailelere, hatta emeklilere kadar geniş bir kitleye hitap eden orta sınıf, Peugeot için de kritik bir alan ve marka uzun yıllardır bu sınıfta varlık gösteriyor. 508 ile bu varlığını güçlendiren Peugeot, yaşlanan aslanının tasarımında ve donanımlarında ufak yeniliklere gidiyor. Dokunmatik bir multimedya ve bilgi ekranı teknoloji meraklılarını tatmin ederken, geri görüş kamerası ve otomatik kör nokta algılama sistemi de diğer güvenlik donanımları arasına katılıyor. Euro 6 karbondioksit salınım kurallarına uyumlu yeni motorlar da motor gamına makyajla ekleniyor. Başlangıçtan beri bir station wagon versiyona da sahip olan 508, ayrıca Türkiye’ de satılmayan RXH adında crossover tarzı bir türeve de sahip, ve bunlar da makyaj işleminden etkileniyor. 508 Sedan, 4792 mm uzunluk, ve 1853 mm genişlik değerleri ile orta sınıf ortalamasına yakın. 515 litrelik bagaj hacmi, koltukların yatırılması ile 1381 litreye çıkıyor, ancak bagaj kapağının yüksekte olması yüklemeyi zorlaştırabiliyor. Tasarım yeniliklerine kısaca bakıldığında, Exalt konseptini hatırlatan yeni ızgara akılda kalıyor. Daha dik ve köşeli ızgara, logoyu üstünde taşıyor. Bu ızgara tasarımı ilerleyen modellerde de kullanılacak ve yeni Peugeot tasarım çizgisinin bir parçası olacak. Makyaj öncesinde zarafeti ile öne çıkan 508, şimdi daha yatay ve pürüzsüz kaputu ve sert tampon çizgileri ile gücünü sergiliyor. %100 LED aydınlatmalar ile ışık imzası daha belirgin hale geliyor. Tampondaki virgül şekilli gündüz lambaları da standart olarak sunuluyor. Yeni arka kısımda da stop lambalarında ve tamponda değişimler görülüyor. Bu arada merak edenler için, 508 Rennes/Fransa fabrikasında battan iniyor.

İç mekanda daha önce müjdelediğimiz multimedya ekranı ilginin odağı olmayı başarıyor. Düzenli orta konsol, ekranın özelliklerinin gelişmesi sayesinde daha az düğme içeriyor ve sürücünün dokunmatik arayüzle daha çok haşır neşir olması gerekiyor. 7 inçlik bu ekrandan Peugeot Connect uygulamalarına erişilebiliyor. Ekran, trafik ve hava durumu gibi sürüşü etkileyen temel bilgileri, navigasyonu ve turistik bilgileri görüntülüyor. Sürücü için bir başka oyuncak daha var: Head-Up Display, sürüş bilgilerini renkli olarak sunuyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi ve otomatik elektronik park freni, sık iniş biniş yapılan kullanımlarda kolaylık sağlıyor. 508’ den beklenmeyen bir özellik, 4 bölgeli klima sistemi ise her yolcunun arzuladığı sıcaklıkta yolculuk yapmasını sağlıyor. JBL ses sistemi ise otomobilinden müzik konusunda büyük beklentileri olanlar için. Motorlara bakıldığında bir değişiklik göze çarpıyor. 1.6 THP 156 yerine artık 1.6 THP 165 Start&Stop geçiyor. Bu motor manuel veya EAT6 otomatik şanzımanla Active ve Allure donanımlarında alınabiliyor, kilometre başına 129 gram CO2 salınımı yapıyor. Eski modelin seçenekleri de yeni modelde sunulmaya devam ediyor. Bunlar 1.6 HDi 115, 1.6 e-HDi 115 Auto6R Start&Stop, 2.0 HDi 163. Ayrıca 508 ailesi Peugeot’ nun hibris sistemi HYbrid4’ lü bir motor seçeneğini ile de alınabiliyor. 2.0 HDi 163 beygirlik motor, 37 beygirlik elektrikli motorla beraber çalışarak daha verimli bir sürüş sunuyor, ayrıca bu motorun olduğu modellerde sürüş modları seçilerek tasarruf veya performans odaklı sürüş yapılabiliyor. Kilometre başına 85 gram CO2 salınımı gerçekleştiren bu motor 100 km’ de 3,3 litre yakıt tüketiyor, ki bunlar sınıfın en iyi değerleri. Makyajlanan 508, ülkemizde dizel-otomatik şanzıman ikilisini de içeren geniş bir seçenek listesine sahip. Access, Active ve Allure adlı üç donanımda alınabilen 508, 85.000 TL civarındaki başlangıç fiyatı ile rakiplerine yakın konumda. Fiyat listesi için tıklayınız. Donanım zenginliği ve konforu ile sınıfının büyük oyuncularından.

Peugeot 508 Ön 2Tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, 508’ in mimiklerinde büyük değişimler olduğu görülüyor. Burnun en sivri noktasında yer alan ızgara, krom çerçevesi ile belirgin. Çerçevenin alt kenarı yan kenarlara eğik kollarla bağlanıyor. Bu kolların eğimi farların alt kenarlarının eğimine yakın, bu sayede ögeler arası uyum sağlanıyor ve daha derli toplu bir görüntü elde ediliyor. Çerçevenin üst kenarında içeri yapılan bir girintide marka adı işlenmiş, ve artık ızgarada bulunan marka logosu ile beraber Peugeot kimliği gururla sergileniyor. Logonun iki yanında yatay ızgara kanatları görülüyor.  Plaka, krom çerçevenin şeklini devam ettiren siyah kaplama üzerinde yer alıyor. Siyah kaplama ızgaranın etkisini arttırıyor. Farlar artık üçgen değil. Yanlara doğru yavaşça kıvrılan bir şekle sahipler ve içlerinde üç ana aydınlatma elemanı görülüyor. 508, sorgulayıcı bakışlarla karşısındakini izliyor adeta. Farların alt kenarında yukarı yapılan bir basamak ile hareketlilik yaratılıyor. Kıvrımlı far şeklinin içinde aydınlatma elemanlarının köşeli çizgilerle belirginleştirilmesi dengeyi sağlıyor. Kaput üzerinde çok az çizgi var. A sütunundan kaputa uzayan çizgiler, farların üst kenarına paralel biçimde ızgaraya kadar uzuyor ve ızgaranın köşesine değemeden soluklaşıyor. Kaputun ortasında ise iki soluk çizgi boş görüntüyü engelliyor. Tamponda, farlar hizasında sis farları ve gündüz farları harika bir birliktelik oluşturuyor. Virgül şekilli LED gündüz lambaları, ana farların alt kenarına paralel şekilde başlayarak burnun ortasına doğru ilerliyor, sonradan aşağı kıvrılıyor. Gündüz lambalarının altındaki derinlikte ise içeri gizlenmiş köşeli sis farları krom çerçeveleri ile ışıldıyor. İki taraftaki sis farları ve gündüz farlarının arasında bir hava girişi bulunuyor. Düz alt ve üst kenarlara sahip olan bu hava girişinin yan kenarları, ızgaranın devamındaki siyah bölgenin yan kenarlarına paralel. Çok olay fark edilmese de bu gibi paralel çizgiler daha sade ve uyumlu bir kompozisyon oluşturuyor. Burnun en altından geçen gövde rengi şerit burnun ortasına doğru düz, yanlara doğru ise hafifçe yukarı kalkıyor. Kendinden emin ve karşısındakine hükmeden görüntüsü ile burun tasarımı yenilenen 508’ in en güçlü bölgesi.

Peugeot 508 ArkaYan kısımda ise ani bir sadeleşme oluyor. Makyajla etkilenmeyen yan görüntü, yine de yeni ön tasarımdan çok kopuk değil. Farlarda ve gündüz farlarında ipuçları verilen kıvrımlı hatlar, yanda en yüksek miktarda sunuluyor. Yan camlar, hafifçe eğimli bir alt kenara sahip. Arka kapıya uzanırken yükselen alt kenar, yumuşak bir köşeyle dikeliyor, ardından yeniden yumuşak bir köşeyle üst kenara bağlanıyor. Üst kenar tavanı izleyerek öne dönüyor. Öne bakan ucu sivri olan camların arka kısmındaki yumuşak çizgiler bir denge yaratıyor. Camlar oldukça büyük, kapılar yeteri kadar yüksek. B sütununda camlar hizasında cilalı siyah malzeme kullanılmış, bu aracın parlak, değerli görünümüne katkıda bulunuyor. Stop lambalarından ön farlara uzayan bel çizgisi öne doğru soluklaşıyor. Kapı kolları ileriyi gösteren ok şekilleri ile farklılık yaratıyor. Tekerlekler hafifçe çıkıklaştırılmış, jant seçenekleri ise aracın zarif yönünü vurguluyor. Kapıların alt kısmında içeri yapılan garip, sert ve kaba girintiler yok. İki tekerleği birbirine bağlayan dümdüz basit bir çizgi ile bu iş halledilmiş, çok da iyi olmuş. Arka kısımda yeni stop lambaları eskilerinin bezmiş, sarkmış görüntüsünü unutturuyor. Öne uzarken kalınlaşan lambaların kırmızı kısmı karartılmış, altta ise beyaz bir bölge oluşturulmuş. Kırmızı bölgede öne uzayan 3 bumerang şekli bulunuyor, bu diğer Peugeot modelleri ile ortaklığı sağlıyor. Bagaj kapağı, sağ lambanın altındaki 508 yazısının 0’ından açılıyor. Tavan çizgisi bagaj kapağının dik kısmı ile yatay kısmını ayırıyor. Dikey kısımda Peugeot logosuna kadar olan boşlukta bir çizgi öne çıkarılmış. Bagaj kapağının ortasında marka logosu ve adı birlikte yer alıyor. Tampondaki siyah bölge en alta kadar uzuyor. Plaka bu bölgenin ortasında yer alırken, iki yanında krom şeritlerle sarılan kedigözleri görülüyor. Bu, öndeki gündüz farları ve sis farlarını hatırlatıyor. Daha sportif görünen dış tasarım, artık daha çok kişinin ilgisini çekecek ve 508’ in ömrüne birkaç yıl daha katacak.

Peugeot 508 İçİçeride ise görsel olarak neredeyse hiç değişim yok. Siyah tonları 508’ e çok yakışıyor. Malzeme ve işçilik orta sınıfa uygun. Sürücü karşısında üç kollu direksiyon yer alıyor. Direksiyonun merkezindeki geniş parçada marka logosu bulunuyor, bu parçanın iki yanında daha derinde düğmeler yer alıyor, ve üç kol bu parçaya bağlanıyor. Direksiyonun ardında sade gösterge paneli görülüyor. Basit şekillerden meydana gelen bu panel, tüm göstergelerin bir araya gelmesi ile bir anda havalı bir görüntü alıyor. Göstergelerin kırmızı ibreleri çok alışıldık olmasına rağmen uzun süre sonra ilginç ve güzel görünüyor. İki ana çember arasındaki renkli bilgi ekranı da oldukça büyük. Göstergelerin siperliği yumuşakça düzleşiyor ve tüm ön kısım boyunca devam ediyor, orta konsolun üzerinden bir örtü gibi geçiyor. İki yanındaki havalandırma çıkışları ile multimedya ekranı orta konsolun en üstünde bulunuyor. Ardından cilalı siyah zeminde müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri geliyor. Düz zeminde vites kolu ve temel fonksiyonların düğmeleri sunuluyor. Bu zeminin en sonunda kol dayama aparatıyla birleşik depolama gözü bulunuyor. Kapı iç yüzlerinde esnek çizgiler kullanılıyor. 508, huzurlu ve ferah bir iç mekana sahip. Süspansiyon sistemi içeriye çok az ses geçiriyor ve darbe emişi başarılı. 508, orta sınıfın en iyi modellerinden. Ülkemizde yüksek satış rakamlarına ulaşan model, makyajın ardından hayatının yeni bir dönemine başlıyor. Paris Otomobil Fuarı’ nda tanıtılacak olan yeni Volkswagen Passat, bir süre önce makyajlanan Opel Insignia ve bir türlü gelemeyen Ford Mondeo ile orta sınıfta işler yeniden kızışıyor. Peugeot savaşa hazır görünüyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s