Toyota Yaris

Toyota Yaris makyajlandı. Makyajlı model hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Avrupa pazarındaki küçük ve kompakt boyutlu otomobillerin yaygınlığı, yıllar içinde üreticilerin pazara yönelik farklı beceriler kazanmasını sağladı. Toyota’ nın popüler küçük modeli Yaris, 2011’ de tanıtılan 3. neslinin makyajlanmış hali ile yola çıkmaya hazırlanıyor. Toyota Avrupa’nın pazarda kazandığı deneyimlerini sergilediği makyajlı Yaris, tamamen Avrupa’ da geliştirilmiş. Yaris’in diğer ülkelerde satılan kardeşlerini de etkileyen makyaj operasyonun etkisi oldukça büyük. Müşterilerin isteklerini tespit etmek için yapılan pek çok araştırma sonucuna göre yenilenen model, bir Toyota’yı Toyota yapan özelliklerini koruyor: Uzun ömür, dayanıklılık ve düşük kullanım maliyeti ile alıcıların beyinleri ile bağ kuran Yaris, makyajın ardından kalplerine de erişiyor. Duygudan yoksun Toyota modelleri unutulurken Yaris gibi önemli bir model ile tasarım atağı hızlanıyor. Müşterilerin özellikle B sınıfında tasarıma büyük önem verdiklerinin anlaşılması ile çok daha ilgi çekici bir surata kavuşan Yaris, Keen Look ve Under Priority tasarım felsefelerini harmanlıyor. Ayrıca ön kısımda 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtılan Aygo’ dan alınan X şekli de kullanılıyor. Fransa’daki Valenciennes fabrikasında üretilen ve %84’ü ihraç edilen Yaris modellerinin makyajı sırasında 85 milyon Euro harcanmış, 576.000 saat ar-ge çalışması yapılmış. 1000’ den fazla yeni parça bulunduran Yaris’ in makyaj işleminin büyüklüğünün abartılması, modelin yeni neslinin gecikebileceğinin işaretçisi. Peki bir süre daha yollarda olacak olan bu Yaris, dışarıdan ne kadar farklı? Öncelikle yeni renk seçenekleri farklı bir kimlik oluşmasını sağlıyor. Ön kısımda detaylar arasındaki bütünlüğü oluşturan ızgara ve krom şerit Yaris’ in diğer araçlar arasındaki akılda kalıcılığını güçlendirmeye çalışıyor, ancak marka imajı hala önemli bir etken ve Yaris’ in şıklığını gölgeleyebiliyor. LED stop farları ve yeni tampon da arkadaki değişimler. Yan kısımda ise yenilik yok. İç mekandaki makyaj ise malzeme kalitesini arttırmaya yönelik. Donanım ve renk seçeneklerindeki artış, daha kaliteli plastik ve kumaş kaplamaları beraberinde getiriyor. Daha ince orta konsol, 23 mm daha yüksek ve bu da vites kolunun daha kolay kullanılmasını sağlıyor. Yükseltilen orta konsol ile vites kolu arasında kapaklı bir depolama alanı elde edilmiş.

Orta konsol üzerindeki havalandırma çıkışlarının değişen şekli daha iyi bir görüntü oluşturuyor, benzer şekilde gösterge panelinin daha köşeli bir şekle kavuşması olumlu etkide bulunuyor. Kapı iç yüz kaplamaları tamamen yeni malzeme ve şekle sahipler. Eskiden plastik olduğunu fazlasıyla hissettiren ve garip bir dokuya sahip olan kaplamalar daha şık bir kaplamayla değiştirilmiş. Orta konsolun renkli kısmı için artık kırmızı, kahve(bronz) ve siyah renk seçenekleri sunuluyor, gri ve koyu gri seçenekleri korunuyor. Renkli kısımda bulunan dokunmatik multimedya ekranının sistemi Toyota Touch 2’ ye güncellenmiş. Bu güncelleme ile beceriler artarken ekran boyunda da artış söz konusu. 6,1 inçten 7 inçe çıkan boyut ile teknoloji meraklısı genç müşteriler tatmin ediliyor. Telefon bağlantısı ve müzik erişimi ekranın faydalı özelliklerinden. Krom kaplamalar satin krom ile değiştirilmiş ve daha modern bir görüntü elde edilmiş. İç mekandaki ögelerin birleştirilmesinde ve monte edilmesindeki yenilikler ile daha sabit ve sağlam bir kabin oluşturulmuş. Müşterilerin yakındıkları noktalardan olan ses yalıtımı zayıflığı da bu sayede geliştirilmiş. Yol, motor ve rüzgar sesini düşürmek için orta konsolun arka kısmı tamamen değiştirilmiş ve yeni halılar kullanışmış. Yeni süspansiyon sistemi ve darbe emiciler konforlu bir sürüş sağlıyor. Yaris, 2 benzinli, 1 dizel ve 1 hibrid motor seçeneğine sahip. 1.33 VVT-i motor, manuel veya otomatik şanzımanla alınabiliyor. 3 silindirli 1.0 litrelik ünite ise manuel şanzımanla geliyor, yakıtın potansiyel enerjisini verimli kullanımına dikkat çekiliyor. Dizel motor olan 1.4 D-4D de iki tip şanzımanla tercih edilebiliyor. Hibrid model ise Yaris’ in özel bir yanı. Toplam Yaris satışlarının 1/3’ ünü oluşturan hibrid model, 75g/km karbondioksit ve 100 km’ de 3,3 litreden düşük yakıt tüketimi ile başarılı. Şehir içinde tamamen elektrik enerjisi ile gidebilen hibrid, içten yanmalı motor ile işbirliği yapan elektrikli üniteye sahip. Otomatik şanzımanla sorunsuz bir sürüş sağlanıyor. Satılan her 5 Toyota modelinden biri hibrid, ve Yaris Hybrid de Avrupa’ da 2012’ den bugüne 74.507 adet satışla çok başarılı. Ülkemizde dahi görülebiliyor, ve normal Yaris müşterisi de düşünebilir. Enerji ve yakıt tasarrufunu eğlenceye dönüştüren Yaris Hybrid, küçük sınıftaki az sayıda hibritten biri. Makyajlı Yaris, 40.000 TL seviyesindeki başlangıç fiyatı ile sınıfında hala ucuz kalmayı başaran kaliteli modellerden. Fiyat listesi için tıklayınız.

Toyota Yaris ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında, farların şeklinde de hafif oynamalar olduğu görülüyor. Arkaya uzarken yükselen ve şişen farların alt kenarı da yanlara ilerlerken aşağı doğru eğiliyor ve farlara duygu katıyor. İçleri hafifçe karartılan farlar, daha detaylı görünüme sahip. Logonun altından çıkan krom çizgi farlara uzuyor, ve çizgi far içinde de devam ediyor. Bu çizginin far içindeki kısmının üzerinde LED aydınlatma noktaları görülüyor. Bu noktalar merceğe birleşiyor. Merceğin gerisinde bulunan kıvrımlı çizgiler, arkaya doğru yükselirken birleşiyor ve insan gözüne benzer bir şekil oluşturuyorlar. Farların içine giren krom çizgi, burnun ortasındaki Toyota logosunun altından geçiyor ve bu sırada hafifçe kalınlaşıyor. Logonun ve krom çizginin üzerinde bulunduğu siyah şerit de farlara uzuyor. Ancak farların alt kenatına veya içindeki detaylarla birleşmemesi, bütünlük kurmaması dikkatli gözler için can sıkıcı olabiliyor. Logonun üzerinden geçen kaput çizgisi, logonun üst kenarını tekrar ediyor ve vurguyu arttırıyor. Logonun bulunduğu siyah şerit, altındaki ızgara ile hissettirmeden birleşiyor. Şeridin iki yana doğru yukarı kalkan kolları, ızgaranın iki yana doğru aşağı inen kolları ile beraber zorlama bir X şekli meydana getiriyor. X şekli olarak algılansın ya da algılanmasın, bu birleşim ile meydana gelen büyük siyah alan aracın surat ifadesini belirliyor. Izgaranın siyah şeride birleştiği bölümde hava girişleri yer alıyor, ancak plaka hizasından itibaren hava çıkışları kapatılıyor, ızgara deseni dekoratif amaçla devam ediyor. Izgara görünümlü siyah alanın altındaki gövde rengi şerit, ızgaranın iki kolunun aşağı devam etmesi ile kesiliyor. Sis farları, farlar hizasındaki siyah maskeler içinde bulunuyor. Hafifçe içeri gömülü olan bu maskeler üzerinde dairesel şekilleri ile görünen sis farları ince bir krom çerçeveye de sahip. Kaput üzerinde hiçbir hareket görülmüyor ve bu aracın burnuna odaklanılmasını sağlıyor.

Toyota Yaris ArkaYan kısımda ise geniş cam şeklinin hakimiyeti hissediliyor. Alt kenarı arka kapıya uzarken yükselen yan cam, arka cama yaklaşan bir yan kenara sahip. Yan kenar gerilmiş görüntü oluşturuyor, üst kenar ise dairesel eğimle alt kenarın başlangıç noktasına bağlanıyor. Kapı geçişlerinde, cam hizasında mat siyah kaplamalar kullanılmış. Yan sinyal lambası yan ayna üzerinde bulunuyor. Kapı kolları basit şekillere sahip ve ortalarından geçen çizgi, stop lambasına bağlanıyor. Tekerlekler hafifçe çıkıklaştırılmış. Tanıtım görsellerindeki siyah ve krom jantlar çok şık ve sportif görünmekte. Kapıların altında içeriye yapılan hafif bir girinti görülmekte. Yine de yan camların altı fazlasıyla boş halde, ön kısımdaki karmaşık tasarım detaylarının ardından böyle bir sadeleşme beklenmedik bir durum. Yan camların alt kenarı ile aynı hizada başlayan bir alt kenara sahip arka cam, hafifçe eğimli duruşu ile araca daha dinamik bir görüntü kazandırıyor. Alt kenarı bagaj kapağının ortasına doğru aşağı eğimlenen arka camın hemen altında da Toyota logosu yer alıyor. Logo ile plakayı ayıran ayraç eskiden krom görünümlüydü, artık gövde renginde. Bagaj kapağının iki yanında bulunan stop lambaları eskiden daha üçgensel görünmekteydi. Artık bir paralelkenar formunda olan lambaların içindeki ışık yolları da kolaylıkla ayırt edilebiliyor, ve bir ışık imzası oluşuyor. Bagaj kapağından sonra çıkıklaşan tamponun en altındaki siyah plastik bölgenin iki yanında kedigözleri bulunuyor. Siyah plastik kaplama ile tamamlanan dış tasarım, ön kısım dışında makyajsız modelin sadeliğini ve sükunetini sürdürüyor.

Toyota Yaris İçİç mekanda simetrinin olmayışı kimi kullanıcıların sinirini bozuyor. Son dönem Toyota modellerinin iç mekan tasarımlarında görülen bu durum, daha çılgın şekiller kullanılabilmesini sağlıyor. Orta konsol daha yatay bir halde, ve renkli kaplama dokunmatik ekrana işaret ediyor. Temel fonksiyon düğmeleri ile birleşik olan ekran, renkli kumaş üstündeki çizgilerle belirginleştiriliyor. Ekranın altından çıkan yarın daire şekilli panelde havalandırma kontrolleri görülüyor. Bu kontrollerin ardından hızla aşağıya inen orta konsol yüzeyi,  vites kolunun bulunduğu düz zeminle birleşirken depolama haznesi ve bardaklıklara yer açıyor. Düz zemindeki vites kolunun çevresi yeni krom kaplamanın kullanıldığı yerlerden. Sürücü karşısında üç kollu direksiyon ve yeni gösterge paneli yer alıyor. Fazlaca büyük yer tutan gösterge paneli içinde okunaklı büyük göstergeler yer alıyor. Gösterge panelinin siperliğinden çıkan yeni havalandırma çıkışları da daha kıvrımlı şekilleri ile iç mekanın geri kalanına uyumlu. Kapı iç yüzlerindeki kaplamalar da ön cama doğru uzarken yükseliyor ve esniyor. Renkli kumaş seçeneklerinin artışı Yaris’ in daha farklı ruh hallerine bürünebilmesini sağlıyor. Makyajlanan Yaris, ön tasarım, yalıtım ve malzeme kalitesi konusunda ilerleme kaydediyor. Küçük sınıf müşterisini bir anda kendine çekmeyecek, ancak Yaris müşterisinin aklındaki şüpheleri giderecek. Hibrid versiyon dikkate değer!

Bir yorum var.

  1. vital

    Yeni yarisi bir aydır kullanıyorum. Hem tasarım olarak hem de sürüş zevki olarak zirveyi zorladığını söyleyebilirim. Yol tutuşu ve ses yalıtımı oldukça başarılı. İç mekan genişliği rahat bir konforlu bir alan yaratıyor.Zevk alarak kullanılacak spor bir arabanın özelliklerine sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak yeni yarisin ön tasarımındaki spor ve çekici tasarımını aracın arka kısmında sağlayamadığını düşünüyorum.

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s