Haber: 2015 Volvo XC90 Tanıtıldı!

Volvo XC90 hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Volvo ürün gamının amiral gemisi XC90′ ın yeni neslinin tanıtımı yaklaşırken modelin detayları da yavaş yavaş duyuruluyor. “Amiral gemisi” otomotiv basınının klasikleşmiş bir tanımlaması, ancak XC90 bu tanımı kesinlikle hak ediyor. Ürkütücü derecede büyük SUV XC90, yaklaşık 11 yıl sonra tamamen yenilecek. Ağustos sonundaki büyük tanıtım etkinliğinden önce aracı içeriden dışarıya ,yavaş yavaş, parçalar halinde tanıtmak gibi ilginç bir karar alan Volvo, yeni XC90′ ın iç mekanında son dönem konseptlerinde gösterdiği iç mekan tasarımını kullanıyor. Yayınlanan görsellerde konsept modellerdeki tasarımın günümüze adapte edilirken abartılı ögelerden arındırıldığı görülmekte. Orta konsol tahmin edildiği gibi tablet benzeri büyük bir dokunmatik ekranı taşıyor ve bütün fiziksel kontroller bu ekrana taşınmış. Markanın yeni tasarım şefi, -ayrıca yeni iç ve dış tasarım anlayışını oluşturan kişi- Thomas Ingenlath aracın kontrol merkezinin bu ekran olduğunu belirtiyor. Bu ekran havalandırma çıkışları ile beraber daha büyük görünüyor. Ekran pek çok internet servisine erişmeyi mümkün kılıyor. Dokunmatik ekran, eldivenle dahi kullanılabiliyor ve Volvo’ nun yeni arayüzünü sergiliyor. Apple’ ın CarPlay uygulaması ile entegre çalışan ekran, navigasyon, müzik, telefon, mesaj servisleri gibi temel işlevleri ayrı kutucuklarda gösteriyor ve navigasyon için Nokia’ nın HERE servisinden yararlanıyor. Orta konsol üzerinde, camın altındaki düz alanda bulunan dairesel metal hoparlör ise Bowers & Wilkins’ den temin edilmiş. Orta konsolun düzleşen kısmına doğru ahşap kaplamalar başlıyor ve bu kaplamalar üzerinde temel kontroller fiziksel düğmeler olarak sunuluyor.

Yatay zeminde ahşap ve deri kaplama ile sarılan kristal cam vites kolu, Orrefors adlı İsveçli cam üreticisinin ürünü. Concept Estate konsepti de İsveçli yağmurluk üreticisi tarafından sarılmıştı. Volvo İsveç kökenlerine dönerken, bir yandan da İsveçli markaları da destekliyor. Cam vites kolu oldukça değerli görünürken aracın lüks izlenimler bırakmasını sağlıyor. Vites kolunun gerisindeki motor başlatma ve sürüş modu düğmelerindeki dokular da ilgi uyandırıcı. Üç kollu direksiyon yumuşak köşeli kare şeklinde bir merkeze sahip. Gösterge paneli ise uzaktan görüldüğü kadarı ile dijital. Gösterge paneli üzerinde ise Head Up Display bulunuyor. Kapı iç yüzlerinde eğimlenen ve akışkanlık kazanan çizgiler yolcuyu sarıyor. Ahşap kaplamalar malzeme kalitesi hissini geliştiriyor, ayrıca kapı içlerindeki Bowers & Wilkins hoparlörlerin metal parçaları da buna katkıda bulunuyor. Böylesine büyük bir araçta içi boş, halka şekilli kapı kollarının kullanılması ilginç bir seçim. Yayınlanan görseller arasında arka sıra için havalandırma kontrollerinin de dijital bir ekrana sahip olduğu görülüyor. Eskiden olduğu gibi 7 kişilik kapasiteye sahip olan araç, boyutları sayesinde en arkadaki yolculara ferah bir ortam sunacak. Üçüncü yolcu sırası kayabilen ikinci sıra koltukları ile daha da genişleyebiliyor, ve 170 cm’ ye kadar uzunluktaki yolcuları konforlu bir şekilde misafir ediyor. İç mekanı ile şimdiden rakiplerine gözdağı vermeye başlayan yeni nesil XC90, Volvo’ nun SPA platformunu kullanan ilk araç olacak. Markanın birçok modeli aynı temelde oluşturmasını sağlayan platform daha ferah bir iç mekan oluşmasını da sağlıyor. Yeni platform, Volvo’ nun değişken dingil aralığına, yüksekliğe ve boyutlara sahip araçlar üretmesini mümkün kılıyor. Bu sayede tasarımcılar daha özgür davranabiliyor. Aracın farları yeni tasarım anlayışının parçası olan T şekilli LED aydınlatmalara sahip. Son dönem konseptlerinde de kullanılan bu parça, tasarım ekibi tarafından “Thor’ un çekici” olarak adlandırılmaya başlanmış.

XC90, Drive-E motor seçeneklerine sahip olacak. 2 litre hacimli 4 silindirli bu motorlar, verimlilik ya da performans odağına göre değişen seviyelerde turboşarja sahip olacaklar. Motor gamının zirvesinde T8 Twin Engine bulunuyor. İçten yanmalı 320 beygirlik motor ön tekerleklere güç sağlarken, aracın arkasında bulunan 80 kW’ lık elektrikli motor enerjisini arka aksa veriyor. İki motor toplam 400 beygir güç ve 640 Nm tork üretiyor. Sadece elektrikli motor kullanılarak 40 km yol alınabiliyor, sıfır emisyon ile. T8, kilometre 60 gram gibi çok düşük bir karbondioksit salınım değerine sahip. 7 koltuklu bu iri araç için çok büyük bir başarı. T8′ in altında 320 beygir güç 400 Nm tork değerine sahip T6, ve 254 beygir güç, 350 Nm tork değerine sahip T5 bulunuyor. Dizel seçeneklerden 225 bg/470 Nm tork değerine sahip ünite 6 l/100 km yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. 190 beygir 400 Nm tork üreten ünite ise 5 l/100 km yakıt tüketimi ile etkileyici.Volvo, XC90 için uzun bir güvenlik donanımı listesi hazırlamış. XC90, 4 yol ağızlarında dönüş yaparken farklı şeritten gelen araç tespit edilirse otomatik frenliyor. Aracın yoldan çıkarak kaza yapması durumunda yayaların kemerler sıkılıyor. Arkadan çarpışma riski algılandığında yolcuların kemerleri sıkılarak sabit halde olmaları sağlanıyor. City Safety başlığı altında toplanan tüm otomatik frenleme sistemleri XC90′ da standart olarak sunuluyor. Trafik işareti algılama, kör nokta algılama sistemleri de listede yer alıyor. Otomatik park özelliği de bulunuyor. Park Assist Pilot, paralel park yerlerine otomatik girip çıkabiliyor, dikey park yerlerine de geri geri girebiliyor. Park yerinden geri geri çıkarken arkadaki trafiğe karşı uyarılar da yapılıyor. XC90, 360 derece görüş sunan kuş görüşü kameraya da sahip.

XC90′ ın yeni nesli, Thomas Ingenlath’ ın liderliğinde geliştirilen yeni tasarım anlayışıyla yollara çıkacak ilk yeni model. Burun tasarımında diğer detaylara kıyasla zarif durduğu söylenebilecek farlar dikkat çekiyor. Farların içinde yeni isimleri ile “Thor’ un çekici”- T şekilli LED aydınlatmalar bulunuyor. Geniş ve kalın ızgara üzerinde bulunan Volvo logosu, güncel modellerde kullanılandan daha farklı bir görüntüye sahip. Tampon tasarımında kullanılan düz ve temiz çizgiler aracın geneline hakim olan sadeliği sürdürüyor. Yan cephenin ana detayı olan yan camın şeklinde büyük değişim yok. Uzun stop lambaları eskiden olduğu gibi yan cam şekline paralel şekilde aşağı iniyor ve tanıdık tasarım detayları sürdürülüyor. İki uçtaki dörtgensel egzoz çıkışları, arka cam üstündeki spoyler ve tavandaki alüminyum barlar da sportif izler arasında. Klasiklemiş SUV ögelerinden olan siyah plastik kaplamaların kullanılmadığı XC90 modelleri daha sade görünürken, kullanılan modeller daha vahşi ve sert bakışlar kazanıyor. Eski modelden çok farklı görünmese de yeni döneme ait bir SUV olduğu anlaşılıyor. XC90, Volvo’ nun ağırbaşlı havasını korurken yeni tasarım anlayışı sayesinde kişiliğini güçlendiriyor. Yeni nesil XC90′ ın ilk 1927 adedi First Edition adı ile yalnızca internet üzerinden satılacak. Ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’ nda sergilecek olan XC90, 2015’in bahar aylarında bayilerde yerini alacak.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s