BMW X4

BMW, 2008 yılında X6’yı, dünyanın ilk coupe-SUV kırmasını tanıttı. Şimdi diğer premium üreticiler de coupe görünümlü SUV’lere el atmaya hazırlanıyor ve BMW kendi yarattığı araç türünde elini güçlü tutmak zorunda. X5 üstünden türetilen X6, çılgın görüntüsü ile büyük SUV meraklılarının ilgisini çekmeyi kısa sürede başardı. 250.000 adet üzerinde satılan X6’nın ardından şimdi küçük kardeşi yola çıkmaya hazırlanıyor: X4. Bir coupe’nin sportif görünüm özelliklerini taşıyan orta boy SUV X4, teknik anlamda X3’ün kardeşi. Ancak tarzı ve kişiliği ile fonksiyon odaklı X3’den farklı bir göreve sahip. BMW, ısrarla X Serisi modellerini, yani SUV’lerini kimse tarafından benimsenmemesine rağmen SAV (Sport Activity Vehicle) olarak adlandırmaya devam ediyor, ve X4 de diğer SAV’lerin tasarım özelliklerini koruyor. Önde karakteristik çizgilerle kaslı bir görüntü yaratılıyor, yan camların hemen altında başlayan kabarıklık bu etkiyi arttırıyor. Sis farları hep olduğu gibi farların hemen altında ve dairesel şekilli. Bunlar opsiyonel olarak LED aydınlatmalı alınabiliyor. Tampondaki büyük detaylar ile daha alçak bir görsel ağırlık merkezine sahip olan X4’ün ön koltuklar hizasında tepe noktasına ulaşan tavanı BMW’nin sürücü odaklı bir marka olduğunu vurguluyor. Yan kısımda kapıların üstünden geçen bel çizgisinin iki parçalı oluşu BMW modelleri arasında bir ilk. Eğimli arka cam sportif ruhu geliştiriyor.4671 mm uzunluğu, 1624 mm yüksekliği ile X3’den 14 mm daha uzun ve 36 mm daha alçak olan X4, 1881 mm genişliği ile iri görünüyor. X6’ dan bilebilirsiniz, ön kapıdan sonra derhal inmeye başlayan tavan arka yolcu sırasının alanını çok ciddi şekilde kısıtlıyor ve bazı konfor sorunları oluşuyor. Sorun tam olarak çözülememiş, ancak daha alçak koltuklar kullanılmış. 500 litrelik bagaj, 40:20:40 oranında parçalara sahip arka koltukların yatırılması ile 1400 litreye çıkabiliyor. Bagaj kapağı Smart Opener özelliği ile arka tamponun altına ayak uzatıldığında otomatik açılabiliyor. İç mekanda kullanılan metal, cilalı siyah kaplamalar kaliteli bir ortamda bulunduğunuzu hissettiriyor. Sonuçta bir BMW bu. Teknolojik özelliklerin toplandığı Connected Drive başlığı altında opsiyonel renkli head up display ilk sırada geliyor.

Navigation System Professional adlı daha kapsamlı bir navigasyon sistemi alındığında, iDrive Touch Controller da geliyor. Touch Controller standart iDrive Controller’dan farklı olarak dokunmatik bir yüzeye sahip. Kullanıcı parmağı ile harf girişi yapabiliyor ve menülerde dolaşım kolaylaşıyor. Uzun huzme asistanı, çarpışam uyarısı, otomatik frenleme ve çarpışma uyarısı, şerit takip asistanı, paralel park asistanı, internet radyosu ve canlı trafik bilgisi de Connected Drive çatısı altında yer alan donanımlardan. Aracın otomatik şanzımanlı versiyonlarında vites kulakçıkları standart. Park mesafesi kontrol sistemi de her X4’ün taşıdığı özelliklerden. M Sport paketi ile X4’ ün görüntüsünde sportif özellikleri geliştirecek eklemeler ve değişimler yapılıyor. Bunlar jantlar ve ek parçaları kapsıyor. xLine paketi ise lükse vurgu yapıyor. Ülkemizde tek motor seçeneğiyle sunulan X4, toplamda 3 benzinli ve 3 dizel motor seçeneğine sahip ve her versiyonunda Euro6 emisyon kurallarına uyumlu. 184 ve 313 beygir arasında değişen güçlere sahip olan motorlar TwinPower Turbo teknolojisine sahip. Benzinli seçenekler şu şekilde: xDrive 20i 184 beygir güç üretiyor, 7,2 l/100 km yakıt tüketimine sahip. xDrive 28i 245 beygir güce ve 100 km’de 7,3 litre tüketime sahip. Son olarak xDrive 35i 306 beygir güç ve 8,3 l/100km yakıt tüketim değerine sahip. Bütün benzinli motorlar standart olarak 8 vitesli Stepronic şanzımanla geliyor. Dizel seçeneklerin ilki xDrive 20d ülkemizde satılan seçenek, 190 beygir güç üretiyor ve 5,4 l/100km yakıt tüketiyor. xDrive 30d 258 beygirlik bir motor ve 5,9 l/100km tüketime sahip. xDrive 35d 313 beygir ile güç aralığının üst sınırını belirliyor. 6,0 l/100km tüketim gerçekleştiriyor. Dizel seçenekler xDrive 20d dışında standart 8 vitesli Steptronic şanzımana sahip. xDrive 20d ise 6 vitesli manuel vitese sahip. Fiyat listesi için tıklayınız. xDrive ile standart olarak Performance Control özelliği geliyor. Sistem, gücün arka tekerlekler arasındaki dağılımını denetleyip çekişi ve arazi kabiliyetlerini geliştiriyor. Orta konsoldaki multimedya ekranında 3 boyutlu görüntülerle xDrive verileri yansıtılıyor. Verimlilik ve tasarruf için sunulan çözümler ise BMW’ nin hep yaptığı gibi Efficient Dynamics adı altında listeleniyor. X4’ deki ECO PRO modu enerji, ve yakıt tüketimini minimuma indirerek olabildiğince ekonomik bir sürüş sağlıyor. Araçta navigasyon sistemi ile ortak çalışan bir öneri uygulaması da bulunuyor. Hız yükseltme ve azaltma gibi önerilerde bulunarak yakıt tasarrufu sağlamayı hedefleyen bu özelliğin yanında, fren enerjisi geri kazanım ve Auto Start Stop özellikleri aracın daha çevre ve cep dostu olmasını sağlıyor.

BMW X4 ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımdaki köşeli farların ve daha anlamlı bakışların X6’ dan farklılık yarattığı görülüyor. Yanlara doğru kalınlaşan krom çerçeveleri ile böbrek ızgaraları 3 boyutlu görünüyor, bunlara bitişik olan farlar ise daha kasılmış hareketlerle ciddi görünüyor. Üst kenarları arkaya doğru düz biçimde yükselen, alt kenarı ise iki kere yumuşak şekilde basamak inen farların içinde iki adet dairesel LED aydınlatma bulunuyor. Bu klasikleşmiş BMW tasarım ögesi zamanla şekil değiştirdi ancak hala korunuyor. Farların yanlara doğru kalınlaşması ve yükselmesi dolgun bir şekil oluşturuyor. Böbrek ızgaraların içindeki dikey çizgiler, aracın ölçeği sebebiyle daha geniş aralıklara sahip. Kaputta yatay biçimde bulunan marka logosuna doğru ön camdan çizgiler uzuyor. Logoya doğru kıvrılan ancak değemeden sonlanan çizgiler kaputun uzunluğunu belirtirken ışık yansımaları ile hoş bir görünüme sahipler. Tampona geçilirken, böbrek ızgaralar hizasındaki geniş hava girişleri görülüyor. Izgaraların hemen altındaki ince uzun hava girişinin altında plakanın bulunduğu gövde rengi bir şerit yer alıyor, onun da altında ise bir hava çıkışı daha bulunuyor. Bu iki hava çıkışı gövde rengi şeritle ayrılmalarına rağmen, gövde rengi zemindeki soluk çizgilerle bağlanıyor ve bir altıgen şekli oluşturuyorlar. Ortadaki bu hava girişlerinin yanında ise sis farları ve dekoratif siyah parçalar görülüyor. İçeri gömülü dairesel sis farlarının altında bulunan bu siyah parçalar ortadaki hava girişlerine doğru kıvrılırken, alt kenarları da yukarı kayıyor. Yukarı kısımdaki sert çizgiler bu gibi yumuşak parçalarla dengeleniyor. Burnun en altından geçen gövde rengi çizgi, siyah dekoratif parçalar altında kalınlaşırken, ortadaki hava çıkışı altında incelip yukarı çıkıyor.

BMW X4 ArkaÖndeki güçlü ve hakim duruşunun ardından yan kısımda daha sade ve göze hitap eden bir duruş sergileyen X4, aslında ne kadar uzun olduğunu da gizliyor. Yan camların alt kenarı düz biçimde arka kapıya kadar uzuyor. Arka kapının ardından yukarı kalkıp arka cama doğru uzayan alt kenar, tavan çizgisini izleyerek dairesel bir eğimle başlangıç noktasına dönen üst kenarla eşleniyor. Krom bir çerçeveye sahip olmaması ile daha farklı bir görüntüye sahip olan yan camlar kalın siyah konturlara ve cilalı siyah geçişlere sahip. Ön tekerlek üzerinde bulunan üçgensel parçanın altından eğimli şekilde başlayıp yan camların altından geçen bel çizgisi, kapı kollarının da üzerinden ilerliyor. Arka kapı kolunda sonlanan 1. parçanın ardından arka kapı kolunun altından ikinci parça başlıyor. İkinci parça stop lambalarına birleşip sonlanıyor. Çıkıklaştırılmış tekerlekler hafif köşeli şekilde delikler içinde yer alıyor. Jantlar beklenmedik düzeyde zarif ve ince, bu aracın hafif ayaklı olduğunu hissettiriyor. Kapıların altı kısmında içeri yapılan yumuşak bir girinti bu alanı dolduruyor. Ön kapının üzerinde model adı yazıyor. Ön kapının sonundan sonra hemen yumuşak biçimde bagaj kapağına doğru inmeye başlayan tavan çizgisi aracın sportif duruşunu sağlıyor. Arka cam fazlasıyla yatık ve görüşü kısıtlı. Bagaj kapağı eğimli tavanın sonlanmasından sonra hafif bir yükselme yaşıyor. Yükseltiden sonra tampona kadar dik devam eden arka cephe kaba. Stop lambaları öne doğru uzuyor. Bagaj kapağı dışındaki parça daha kalın ve kapak üstündeki şekli devam ettiriyor. Lambaların içindeki aydınlatmaların kalın şeritler halinde bulunması daha görünür bir ışık imzası oluşturuyor. Eğimli ve yükselen lambalar arasındaki derinlikte plaka bulunuyor. Plakanın üzerinde ise marka logosu ve X4 adı yer alıyor. Bagaj kapağının düz biçimde aşağı inmesi fazla basit olacağından, alt yarısında üzerinden hafif çizgiler geçiyor. Tamponda siyah kaplama büyük yer kaplıyor. Bagaj kapağı hizasında daha alçak olan siyah zemin, lambalar altına geldiğinde yükseliyor. Siyah zeminin alt kenarında, bagaj boyunca devam eden bir gövde rengi parça bulunuyor. Bu da siyah zeminin şekline detay katarak sıkıcı görüntüyü önlüyor. Siyah parçanın sol kısmında egzoz çifti dairesel şekilde sırıtıyor. X4’ ün tarzı tam olarak kesinleştirilememekle birlikte çok cezbedici. SUV dense değil, coupe hiç değil, fonksiyonel bir özelliği de yok, ancak başarılı. Deneysel. Şu anda X6’ dan daha şık hatta.

BMW X4 İçİç mekan ise tasarım olarak diğer BMW’ lerden çok öteye gidemiyor. Üç kollu direksiyon, standart deri kaplamaya sahip. Yan kolların aşağıya eğimli olması istemeden bezmiş bir görüntü yaratıyor. Gösterge paneli oldukça büyük ve 4 belirgin çemberden oluşuyor. Okunaklı yazı tipi ile sorunsuz. Orta konsolun başında iDrive ekranı yer alıyor. Ekranı üzerindeki siperlik bir örtü gibi gösterge siperliği ardından yumuşakça başlıyor. Orta konsolun yanını kapatan siyah kol da ön cam altından uzuyor. Multimedya ekranının altında parlak siyah şerit üzerindeki havalandırma çıkışları bulunuyor, ardından yatay halde yerleştirilmiş havalandırma ve müzik sistemi kontrolleri geliyor. Düz orta konsol uzantısı parlak rengi ile temiz görünüyor. Vites kolu ve ufak kontrol elemanları oldukça şık. İç mekanda beyaz kumaşları tercih etmek daha iyi, zaten tavan sebebiyle azalan hacim, koyu kumaşlarla bunaltıcı ve sıkıcı bir hal alabilir. X4’ün içi sade ve kullanışlı, BMW’ nin son yıllarda hiç değişmeyen iç mekan tasarımının işe yaradığı pek çok kez kanıtlandı ve X4’ de de durum değişmiyor. X4, SUV’ y, havası, gösterişi için alanlara uygun. Elbette çok pahalı ve her bütçeye uygun değil. Fonksiyonel özellikleri eşya taşıma ve hobi kullanımı için X3 cevabı veriyor. X4 ise günlük kullanım kolaylığından “arınmış”, tasarıma ve performansa yanıt niteliğinde bir araç. Mercedes “coupevari” SUV’ sini tanıtacak ancak o da X6’ ya rakip olacak. Audi’ nin de benzer planları var ancak yolu daha uzun. X4, orta boy SUV’ ler arasındaki en özel araç, şu an için. Paranız var ve SUV’iniz ile fark yaratmak istiyorsanız elinizdeki tek seçenek belki de.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s