Haber: Fiat Grubu Tüm Markalarının Gelecek Planlarını Gösterdi

Fiat’ ın gelenekselleşmiş yıllık plan sunumları, Chrysler ortaklığı ile 12 saatlik bir “eğlenceye” dönüştü. Alfa Romeo, Chrysler, Fiat, Ferrari, Jeep, Maserati markalarının 5 yıllık yol planlarının gösterildiği sunum, katılımcılara ücretsiz tablet bilgisayar verilmesi gibi ilginç durumlar dışında, markalar hakkındaki büyük projelerle gündemin ilk sıralarına oturdu. Alfa Romeo hakkında yaklaşık 9 yıldan beridir verilen “önümüzdeki sene yeni sedan, yeni SUV” gibi sözlerin tutulmayışı artık iyice can sıkmaya başlarken, etkinliğin Alfa’ ya ayrılan kısmında yapılan açıklamalar duruma netlik getirdi. Son yıllarda doyurucu modeller tanıtmayan marka, “pistlerdeki başarıyı satışlarına yansıtamadığını” kabul etti, ve önümüzdeki yıllara daha güçlü hazırlandığını ifade etti. Marka, özellikle 1990′ lardan sonra gelen modellerin Alfa DNA’ sından yoksunluğunun farkında olduğunu belirtti. Teknik yönleri ve tasarımları ile İtalyan kökenlerinden uzaklaşan modellerin, Alman rakipler tarafından “ezildiği” açıkça söylendi. Yeni strateji, “skunkworks” adı verilen daha küçük bir araştırma ekibi ile markanın kendini yenilemesi olarak belirlenmiş. Küçük dendiğine bakmayın, şu anda 200 mühendis içeren ekip 2015 sonunda 600 kişiye ulaşacak. Takım, dönüşümlü olarak 2 Ferrari yetkilisi tarafından yönetiliyor. Sürücüyü merkeze alarak her sınıfta bir model sunmayı hedefleyen Alfa, ilk olarak 2015′ in son çeyreğinde orta sınıf sedanını tanıtacak, ki uzunca bir süredir Giulia adlı bir sedan bekleniyordu. 2016-2018 aralığında ise kompakt hatchback-sedan, orta ve büyük boy 2 sedan, küçük ve büyük 2 SUV ve 3 spor modelden oluşan bir ürün gamı oluşacak. Markanın hatalarını ve güncel durumunu kabullenmesi tıpkı insan hayatında olduğu gibi markanın yeniden gelişmesini kolaylaştıracak. Bütün düşünce sistemi “resetlenecek” ve kökenlere dönüş başlayacak.

Fiat ise ürün gamını Citroen’ in uyguladığı taktiği (C ve DS serileri) izleyerek ikiye bölecek: Panda’ nın örnek olduğu mantıksal seçimleri içeren fonksiyon odaklı bir model grubu, ve 500 ailesinden oluşacak duygusal seçimleri içeren tarz odaklı bir model grubu oluşacak. Mantıksal serinin ilk yeni ürünü, 2015 sonlarına doğru ortaya çıkacak olan kompakt sedan olacak! Türk müşterisini yakından ilgilendiren bu model hatchback ve SW türevler tarafından takip edilecek. 2005′ den beri aynı hali ile yollarda olan Punto’ nun yenilenmesi yakın değil. 2016′ da yeni nesli büyük ihtimalle yeni bir adla tanıtılacak. “Mantıksal seri”‘ye bir de ticari araç türevi gelecek. “Duygusal Seri”‘nin ilk yeni ürünü ise 2014 sonunda gelecek olan 500X olacak. 500′ ün bir aileye dönüşmesinin ardından 500L görülmüştü, ve 500X de ailenin Crossover’ ı olacak. Araç Jeep Renegade platformunda yükseliyor.

Jeep, Patriot ve Compass’ ın üretimini 2016′ da durduracağını açıkladı. Bu ikili yerine tek bir SUV sunulması planlanıyor. 2016′ da Cherokee’ ye, 2017′ de Renegade‘ e makyaj öngörülüyor. Yeni Wrangler ve Grand Cherokee 2017′ de gelecek. Beklenmedik haber ise 2018’ de markanın efsaneleşmiş modellerinden Grand Wagoneer‘ in 3 sıralı SUV olarak döneceğinin açıklanması oldu. Maserati de ürün gamını genişletecek. 2015′ de markanın ilk SUV’ si Levante görücüye çıkacak. 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’ nda sergilenen Alfieri konsepti ise 2016′ da coupe, 2017′ de cabrio versiyonları ile yola çıkacak. Alfieri’ nin gelişi GranTurismo’ nun gidişi anlamına gelmiyor. GranTurismo yaşamaya devam edecek, ancak üstü açılır kardeşi GranCabrio’ nun üretimi sonlandırılacak.

Avrupa pazarını ilgilendirmese de, Dodge’ un bir performans markasına dönüşümü mutluluk yarattı. Chrysler Grubu’ nun performans serisi SRT’ yi kendi alt markası yapacak olan Dodge, popüler spor model Viper’ ı yeniden kendi kanatları altına alıyor. Viper, SRT’ nin Dodge’ dan koparılması ile marka bağını kesmişti. Chrysler, ilerleyen yıllarda 100 isimli kompakt-orta sınıf bir sedan tanıtacak, ve elektrikli versiyonu da olan bir aile otomobili sunacak. Ancak bunları Avrupa yollarında görmemiz mümkün olmayacak. Ferrari hakkında çok bilgi verilmedi, ancak her yıl yeni bir model ile tanıtılacağı garantilendi. Ayrıca sunum sonunda büyük harflerle yazılan “FERRARI IS NOT FOR SALE- FERRARİ SATILIK DEĞİLDİR” cümlesi diğer büyük otomobil gruplarına gereken mesajı iletti. Son olarak meraklıları için, Lancia’ nın sadece İtalya ile sınırlacağı bir kere daha tekrarlandı. Daha önce öğrenildiği gibi tek modele düşmesi beklenen ürün gamının satışı İtalya ile kısıtlanacak. Sonraki adım ise büyük ihtimalle Lancia adının grup şirketleri arasından silinmesi olacak. Bunun sebebi biraz da Alfa Romeo ve Fiat’ ın 500 ailesinin Lancia’ yakın görev alacağı olabilir.

Sunumların PDF dosyaları için tıklayınız.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s