Peugeot 308 SW

C Sınıfı Station Wagon’ lar, sınıftaki toplam satışlarda %10’ luk bir pay oluşturmalarına rağmen, sabit bir müşteri kitlesine sahip oluşları ve az etkinliğin olduğu bir alanda yarışmaları ile bugüne kadar hayatta kalmakta pek zorlanmadılar. Geçmişin MPV ve günümüzün SUV modasından dahi etkilenmeyen C Sınıfı Station Wagon’ lar arasında 1969’ dan beri bir Peugeot temsilcisi bulunuyor. 304 ile başlayan bu yolculukta Peugeot, 2014’ de bayrağı yeni 308 SW’ ye devrediyor. 2014 Yılın Otomobili ödülünü kazanan 308 ile aynı zamanda aynı ekip tarafından geliştirilen 308 SW, aile suratını koruyor ve sade tasarımı ile rakipleri arasında sivriliyor. Her zevke uygun, akışkan ve dengeli görüntü gereksiz aksiyondan uzak. 308 SW, tasarım, verimlilik, sürüş deneyimi ve kalitenin oluşturduğu 4 ana noktada güçlendirilmiş. 4585 mm uzunluğa ve 1804 mm genişliğe sahip olan araç, Peugeot’ nun EMP2 platformu üstünde yükseliyor. Uzunluk üzerinde oynamayı mümkün kılan platform, aracın sınıfının en hafifi olmasını da sağlıyor. Hatchback modele göre 11 cm daha uzun dingil aralığı ve 22 cm daha fazla arka çıkıklığı olan SW’ nin arka koltukları da daha geride. Daha geniş arka kapılar binişi kolaylaştırıyor. 660 litrelik bagaj hacmi, bagajdaki iki kol ile yatan arka koltuklarla 1775 litreye çıkıyor. Magic Flat- tamamen düz bir zemin oluşturan arka koltuklarla eşya taşıma işlemleri daha güvenli hale geliyor. 0,28 Cx rüzgar direnci ile aerodinamik yönden başarılı olan 308 SW, üst donanımlarda standart olarak Full LED aydınlatmalarla geliyor. Aracın çok daha çekici görünmesini sağlayan LED aydınlatmalardan far başına 31 tane düşüyor. C şekilli stop lambalarında da 48’ in üzerinde LED parçası bulunuyor. Bu lambaların “C” şekli ile oluşan ışık imzası, ürün gamının büyük SW’ leri 508 SW ve 508 RXH’ e gönderme yapıyor. Arka kapı üstünde tek parça cam ile kesintisiz bir görüntüye sahip olan yan camlar krom çerçeve ile sarılıyor ve aracın uzunluğu pekiştiriliyor. Krom, burundaki ızgarada da kendine yer buluyor. Alüminyum tavan çıtalarının zemine yumuşakça bağlanması hoş bir görüntü yaratıyor. 20 mm daha alçak ağırlık merkezi ile daha dengeli sürüş sunan SW, önde MacPherson, arkada ise esnek kollu süspansiyon sistemine sahip. Değişken elektronik sistemli direksiyon aracın yönlendirilmesini kolaylaştırıyor, ayrıca direksiyonun normalden küçük çapa sahip oluşu ile 308 SW bir hatchback veya sedan rahatlığında kullanılabiliyor.

Küçük direksiyon, iç mekandaki i-Cockpit uygulamasının bir parçası. Yenilikçi bir düzen yaratarak aracın daha basit yönetilebilmesini sağlayan bu sistem, küçük direksiyonun üzerinde yer alan gösterge panelini de getiriyor. Bu sayede sürücü gözlerini yoldan ayırmadan hayati bilgileri izleyebiliyor, tıpkı bir Head Up display’ de olduğu gibi. Temiz orta konsol, üzerinde çok az sayıda fiziksel düğme barındırıyor. Konsolun üst yarısında 9,7 inçlik ekran, havalandırma, multimedya, navigasyon sistemlerinin kontrol edildiği yer. Ekran üzerinden ayrıca telefon işlevleri ve Peugeot Connect Apps kullanılabiliyor. İç mekanda, deri ve kromun birlikteliği modern bir görüntü oluşturuyor, malzeme kalitesini vurgularken sadelik hissini güçlendiriyor. Opsiyonel olarak alınabilen 1,69 m2’ lik panoramik cam tavan elektrikli perdeye de sahip. Araç hakkındaki bilgiler ve sorun çözümleri de akıllı telefonlara yüklenen uygulamalarla görüntülenebiliyor. Sürücü destek paketi ile Dinamik Cruise Control, çarpışma uyarı ve acil frenleme sistemi geliyor. Bu paket dışında geri görüş kamerası, kör nokta algılama sistemi, elektronik park freni, anahtarsız giriş sistemi, otomatik park sistemi 308 SW’ ye eklenebiliyor. Otomatik park sisteminde sürücü gaz ve freni yönetirken manevralar kendiliğinden yapılıyor, ve işin güzel 308 SW sadece paralel değil dikey park alanlarına da girebiliyor. Fransa-Sochaux fabrikasından yollara inen modelin Türkiye’ ye gelip gelmeyeceği net değil. Marka yetkilileri bir tarih veremezken, önceki 308 SW’ nin çok nadir yollarda görüldüğü gerçeği bu aracın ülkemize gelmesi ihtimalini düşürüyor. Ancak umut tükenmez, Renault Megane Sport Tourer, SW tipi araçların çok az satıldığı ülkemizde beklenmedik bir başarı gösteriyor. Peugeot da ülkemizde az aracın bulunduğu bu sınıftan pay kapmak için çabalayabilir.  Araç için pek çok motor seçeneği var ancak bunlardan sadece birkaçı, belki de teki ile ülkemizde buluşabiliriz. 1.2 e-THP Pure Tech 110, 5 vitesli manuel şanzımanla geliyor. 1.2 e-THP Pure Tech 130 ise 6 vitesli manuel veya otomatik şanzıman seçeneklerine sahip. BlueHDi motorlar Euro 6 emisyon normlarına uygun bir seri oluşturuyor: 1.6 BlueHDi 100 5 vitesli manuel, 1.6 BlueHDi 120 6 vitesli manuel, 2.0 BlueHDi 150 6 vitesli manuel/otomatik motor seçenekleri gözde dizeller. Geriye ise 1.6 HDi 92 5 vitesli manuel şanzımanlı ve 1.6 HDi 115 6 vitesli manuel şanzımanlı modeller kalıyor. 308 SW’ de sunulan Driver Sport Pack ile orta konsola eklenen Sport düğmesi, aracın hızlanmasını ve tepkilerini hızlandırırken motor sesini yükseltiyor, gösterge aydınlatmaları beyazdan kırmızıya dönüyor.

Peugeot 308 SW ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında, burunda yanlara açılan çizgiler ile tasarım hareketleniyor. Ortada buluna krom ızgara, düz alt ve üst kenarlara sahip, yan kenarlar ise yukarı çıkarken yanlara doğru genişliyor. Üst kenarda çerçeve kalınlaşıyor ve içeri yapılan girintide marka adı yazılı. Ana çerçeve içinde iki ince yatay çizgi bulunuyor. Izgaranın hemen üstünde, kaputta marka logosu bulunuyor. Bunun iki yanından yukarı çıkan çizgiler logoyu vurguluyor. Çerçevede içeri yapılan girintinin sınırları hizasında bulunan iki çizgi de ön cama doğru uzarken soluklaşıyor. Farlar, ince başlarken arkaya doğru kalınlaşıyor. Üst kenarlar kıvrımlı biçimde yavaş yavaş yanlara uzarken yükseliyor, alt kenar ise bir süre düz gidip sonradan üst kenarlara yetişiyor. Üst kenarları izleyen LED parçaları tek tek ayırt edilebiliyor, onların altında ise mercek görülüyor. Farların alt kenarı yanlara düz uzarken, yukarı doğru bir kalkma ve yeniden aşağı inme hareketi yapıyor. Bu sayede oluşan tırnak son dönem Peugeot modellerinin farlarında hep bulunuyor. Izgara ile farlar arasında kalan gövde rengi alan hizasında beliren bir çizgi de ön cam yanı kirişlere kadar uzuyor. Farların altında ve yanında da soluk çizgiler şekli belirginleştiriyor. Ana ızgara altında plaka ve ardından geniş hava girişi yer alıyor. Aracın güler yüzündeki ağzı oluşturan bu giriş, düz üst kenara ve onu kapatan eğimli alt kenara sahip. Alt kenarı üst kenara bağlayan yan kenarların yumuşak köşeleri gülen ifadenin oluşmasını sağlıyor. Ağız şekilli hava girişinin yanında kalan boş alanlarda ise sis farları bulunuyor. Siyah alan içinde bulunan dairesel sis farlarının yanından krom şerit üzerinde ince bir aydınlatma daha geçiyor. Bu krom şeridin eğimli ve yana uzayan şekli de akışkan havayı güçlendiriyor. Tüm detaylarda yanlara uzama efektinin bulunması, aracın rüzgara karşı ilerlemeye çalışırmış gibi görünmesini sağlıyor.

Peugeot 308 SW ArkaYan kısımda ise 308 Hatchback’ den farklılık görünmeye başlıyor. Yan cam, önden arkaya hafifçe gerilerek yükselen bir alt kenara sahip. Alt kenar, en arkada daha da dikleşiyor ve arka cama paralel yan kenara bağlanıyor. Bu kenar tavana yaklaşarak tavanı izleyen üst kenara bağlanıyor ve şekil sonlanıyor. Krom çerçeveli cam bölgesi içinde cam yanlarında kalan boşlukları mat siyah kaplamalar tamamlıyor. Yan sinyal lambası yan aynalar üstünde bulunuyor. Kapı kolları basit şekilli ve ortalarından geçen hafif bir çizgi stop lambaları içine girerek sonlanıyor. Ön farların üst ucundan çıkan bir diğer çizgi de kapı kolları üstünden geçerek stopların üst kenarına bağlanıyor. Kapıların altında içeri yapılan çizgi benzeri şekle sahip çizgi boşluk oluşmasını önlüyor. Arkada ise ilginç şekilli stop lambalarının etkisi altındayız. 208’ in lambalarının çok basık bir haline benzeyen lamba şeklinin içinde kırmızı C şekli bulunuyor, ve bu C’ nin içindeki alanda da beyaz bir bölge yer alıyor. Kırmızı C’ nin üst ve alt ucu öne uzamaya çalışırken, beyaz geride kalıyor. Sıkça eğim değiştiren yumuşak kenarlarla kolay algılanamayan bir şekil oluşuyor. Citroen C4’ dekine benzer şekilde stoplar aslında oldukça görkemli ancak garip şekilleri görkemlerine gölge düşürüyor. Arka cam üzerinde tavana pürüzsüzce ve yumuşakça bağlanan spoyler görülüyor, üçüncü fren lambası da onun altında gizleniyor. Arka cam altında lambaların arasında marka logosu ve adı bulunuyor, ardından bir derinlik başlıyor. Plakanın bulunduğu bu yüzeyin normal derinliğe ulaşması ise hafifçe gerçekleşiyor. Tampon, Hatchback’ den daha çıkık ve altında siyah plastik bir kaplama barındırıyor. Bu kaplamanın iki yanında ince uzun kedigözlerinde bulunuyor.

Peugeot 308 SW İçİç mekan ise son derece şık. Açık renk teması aracı daha ucuz gösteriyor, bu nedenle siyah tercih edilmeli. 3 kollu küçük direksiyon, tam bir çember olmayan şekli ile ilgi uyandırıyor. Üzerinde çok az sayıda düğme barındırıyor, ve alta inen kol metal görünümlü. Direksiyon alt kısmında da hafif bir düzleşme görülmekte. Gösterge paneli, yumuşakça yükseliyor ve içinde iki ana gösterge barındırıyor. Parlak çerçevelerle belirginleştirilen iki ana gösterge, yanlarında daha küçük göstergelere komşu. Bu iki bölge arasında ise renkli bilgi ekranı yer alıyor. Göstergelerin siperliği fazla yükselmeden yanlara doğru alçalıyor, sağa giden çizgi ise orta konsola uzuyor. Orta konsolun üst kısmında krom çerçeveli bir derilikte 7,9 inçlik ekran görülüyor. Ekranın yanında a havalandırma çıkışları bulunuyor. Pek çok işlemin yürütüldüğü ekran, hafifçe derinde bulunuyor ve bu derinlik krom çerçeve ile belli ediliyor. Altta, daha geriden başlayan yüzeyde CD girişi ve temel işlevler için 5 fiziksel düğme bulunuyor. Düzleşen konsolda metaller ile sarılan vites kolu geliyor sırada. Vites kolunun zeminindeki parlak malzeme kullanımı kalite hissini arttırıyor. Kapı iç yüzlerinde bir köşelenme yaşanıyor ancak halen yumuşak çizgiler de kullanılıyor. Arka yolcu sırasının geriye alınması ile diz mesafesinde artış söz konusu. 308 SW, iç mekanında basitliğin gücü ile huzurlu bir ortam meydana getiriyor. Kesinlikle başarılı bir SW. Belirgin lideri olmayan bir sınıfta 308 SW, tarzı ile öne çıkıyor. Fonksiyonel özellikleri çok güçlü olmasa da pek çok kullanıcının beklentisini karşılıyor: geniş bagaj. Pratik özellikler için bu konunun uzmanı Skoda Octavia Combi’ ye, performans için Seat Leon ST’ ye bakabilirsiniz. Peki Peugeot 308 SW ne zaman Türkiye’ ye gelecek? Gelecek mi, orası şüpheli ancak geleceği kesinleşirse yaz ayları içinde yollarımızda görebiliriz. Tahmini başlangıç fiyatı 65-70.000 TL aralığında.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s