Peugeot 108

106 ile 1991′ de başlayan Peugeot minik sınıf otomobilleri geleneği, 2014′ de 108′ in 107′ den bayrağı devralması ile devam ediyor. Minik sınıfın ortalama kalite düzeyi giderek yükselirken, bu alanda söz sahibi olabilmek için iyi hazırlanmak gerekli. Peugeot, yeni tasarım felsefesi ile beraber daha üst düzey bir marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor, ve 108 de bu planın önemli bir parçası. 3,47 metre uzunluk ve 1,62 metre genişlik değerine sahip olan 108, sahip olduğu kişiselleştirme olanakları ile sınıfında fark yaratmayı hedefliyor. 3 kapılı veya 5 kapılı olarak tercih edilebilen model, 80×76 cm kumaş tavanlı 108 TOP! versiyonuna da sahip. Çift renkli gövde opsiyonu aracın fark edilmesini kolaylaştırıyor, dış tasarım ve iç mekan için sunulan temalar da farklı ruh halleri katıyor. 108, Peugeot’ nun geniş ürün gamının ve üst segmentlere erişme çabasına gerçekçi bir örnek konumunda. Dengeli, zarif ve sade görüntü, keskin bakışlar ve yumuşak yüzey geçişleri ile destekleniyor, bir şehir otomobilinden beklenen sevimli görüntü korunurken günümüze uygun bir tarz yakalanıyor. Tasarım ve teknik özellikleri ile sağlamlık hissi artan 108, 107’ ye göre çok daha olgun bir güvenilir görüntüde. Stil, kalite, donanım, performans gibi ana noktalarda yolcu ve şöförü memnun ederek bir üst sınıf araç hissi yaşatan 108, markanın A,B,C sınıfı seçeneklerinin yenilenme sürecini tamamlıyor. 840 kg kütle oldukça başarılı bir değer, ve 4,80 metre dönüş çapı şehirde beklenen kolay kullanımı sunuyor. 243 litrelik bagaj, 77 cm’ lik bir eşiğe sahip, ve 50/50 oranındaki arka koltuklar yatırıldığında 868 litrelik hacme ulaşılıyor. 8 gövde rengi seçeneğine sahip olan model, karartılmış ön farları ve kaşı andıran LED aydınlatmaları ile modern aydınlatma teknolojilerine yetişiyor. Kaputtaki çizgiler ile sarılan logo, markayı yüceltiyor. 3 kapılı modellerde olabildiğince uzun tutulan kapı, arka sıraya geçişi kolaylaştırıyor. Stop lambalarında Peugeot’ nun imzası 3 tırnak izi korunuyor ve 3 boyut havası oluşturuluyor. Spoylerden bagaj zeminine kadar uzayan cam bagaj kapağı ise arkadan bakıldığında oldukça hoş bir görüntü meydana getiriyor.

Dış tasarım için sunulan 7 tema ile sürücünün kendisini yansıtması mümkün oluyor. Temalar, stickerlar, ayna kaplamaları, halılar ve anahtarda etkilerini gösteriyor. Dressy teması ile meşhur tavuk ayağı desenini aracın çeşitli bölgelerine uygulanıyor, Dual ise iki renkli araçlarda geçişi sağlayan bir nakış deseni getiriyor. Diamond elmas, Kilt ise ekose deseni ile dış tasarıma özgünlük katıyor. Barkod teması renkli barkod şeritleri ile renk getiriyor, Tattoo ise çiçekleri ile bayanları çekiyor. Erkek sürücülere hitap eden Sport ise arka tamponda ve arka tekerlek hizasında soluk bir damalı bayrak ekliyor. İç mekanda ise Aïkinite, Porselen ve ikisinin karışımından oluşan 3 tema seçeneği bulunuyor. Aïkinite kahverengine vurgu yaparken, tahmin edebileceğiniz gibi Porselen beyaz ağırlıklı. 108 TOP! modellerinde kumaş tavan siyah, beyaz ve kırmızımsı mor renklerinde alınabiliyor. İç mekanda, direksiyonla bütünleşik küçük gösterge paneli, solunda elektronik devir göstergesini, sağında ise vites değiştirme göstergesini taşıyor. Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve direksiyon ideal sürüş pozisyonunun yakalanmasını sağlıyor. 108’ de son dönem Peugeot modellerinin aksine bariz şekilde küçük bir direksiyon bulunmuyor. Temiz orta konsol, 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ile ilgi çekiyor. Active donanımında opsiyon, Allure’ da standart sunulan bu ekrandan müzik sistemi, yol bilgisayarı, ve araç ayarları yönetiliyor. Bu ekranın barındırdığı Mirror Screen (Mirror Link) özelliği, uyumlu telefon uygulamalarının araç üstünden kullanılabilmesini sağlıyor. Android, RIM (BlackBerry), Windows Phone ve iOS uygulamalarını orta konsol üstündeki ekrandan kullanabilmek dikkat dağınıklığını önlüyor. Araç hareket halindeyken kullanılabilecek uygulamalar da kısıtlanıyor. 7 inçlik renkli ekran aynı zamanda geri görüş kamerasının görüntüsünü sunduğu yer. 108 anahtarsız giriş sistemi ile alınabiliyor. Güvenlik donanımları arasında ABS, fren enerjisi dağıtım sistemi, acil frenleme sistemi, ESP, lastik durumu görüntüleyicisi, yokuş kalkış desteği yer alıyor. Araç 6 hava yastığına sahip. Peugeot, başlangıçta 108’ i 2 temel motor seçeneği ile satışa çıkaracak. 1.0 e-VTi 68, 5 vitesli manuel şanzımanla 3,0 L/100 km tüketim gerçekleştiriyor. 1.0 VTi 68 5 vitesli manuel şanzımanla 4,1 L/100 km tüketim değeri elde ediyor, aynı motor elektronik manuel şanzımanla 4,2 L/100 km yakıt harcıyor. 1.2 VTi 82 ise 5 vitesli manuel şanzımanla 4,3 L/100 km tüketim değerine ulaşıyor. Küçük aslanın tüm motorları 3 silindirli.

Peugeot 108 ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında, kısa ve dik burnun Peugeot tasarım ögelerine kolayca uyum sağladığı görülüyor. Kaput dikleşmeye başlarken beliren krom çerçeveli ızgaranın üst kenarı alt kenarından daha uzun ve böylece yan kenarlar yukarı çıktıkça yanlara açılıyor gibi görünmekte. Yatay kanatlara sahip olan ızgaranın krom çerçevesi de üst kenarda maksimum kalınlığa ulaşıyor. Izgaranın kolları yanlara açılıyor ya, farlar da bunu devam ettiriyor. Yan cepheye uzayan farlar, köşeli üst kenarları ile araca kızgın bir kuş görüntüsü kazandırıyor. Izgaranın yan kenarlarına komşu far yan kenarları, köşe ile bükülüp yukarı uzamaya başlıyor ve onu LED aydınlatmalar takip ediyor. Farların alt kenarında bir basamak hareketi söz konusu. Izgaraya yakın tarafta, alt kenar bir tırnak yükseliyor. Alt kenardaki bu hareket, 2008, 308, 3008, 5008 gibi son dönem modellerinde de görülüyor. Farlarda tırnaktan sonra gelen daha kalın kısmın içinde derine yerleştirilmiş küresel aydınlatma elemanı aracın gözlerini oluşturuyor. Kızgın bakışlı farlar, koyu arka plan renkleri ile bir mücevheri andırıyor. Kaput üzerinde, ızgara yukarısındaki logoyu saran iki çizgi görülmekte. Bunlar dışında bir de farların üst kenarı kaput üzerinde de tekrarlanıyor. Tamponda, ızgara hizasında daha geniş bir hava çıkışı görülüyor. Üsttekinin öne çıkmasını sağlamak için krom eklentilerden arındırılmış bu ızgara üsttekine benzer şekle sahip. Yatay siyah kanatlar, siyah plastik çerçeve ile sarılıyor ve sessizce sonlanıyor. Plaka bu hava çıkışının üzerinde duruyor. Yanlarda, farlar hizasında sis farlarını taşıyan siyah bölgeler dikkat çekiyor. “[“ formlu krom çizgiler bu siyah bölgeleri sarıyor ve alt kenarlarında LED aydınlatmaları taşıyor. Siyah bölgelerin ortasında derinde dairesel sis farları görülüyor. Bu siyah bölgelerin üst ve alt kenarları da farları tekrarlar şekilde yukarı kalkıyor ve yana uzuyor.

Peugeot 108 ArkaYan kısımda, cam şekli ilgi uyandırıyor. 3 ve 5 kapılı versiyonlar birbirine oldukça benzeyen şekiller, ön fara doğru yaptıkları uzantı ile 208’ i hatırlatıyor. Bu uzantının alt kenarında başlayan krom çizgi, tüm camların alt kenarından geçip sonlanıyor. Oldukça dairesel şekilli camlar, düz şekilde yukarı kalkan bir alt kenara, yumuşakça yükselen yan kenara ve tavana paralel öne dönen üst kenara sahip. Tüm kenar birleşimlerinde yayların kullanılması aracın yumuşak görüntüsünü güçlendiriyor. 5 kapılı modelde arka kapının camı kelebek cam formunda oluşu ile ayırt edilebiliyor. Kapı kolları basit formlu, ve ortalarından geçen hafif çizgi, arkaya doğru kalınlaşıp belirginleşiyor ve stop lambaları tarafından sonlandırılıyor. Tekerleklerin çevresinde dairesel çıkıklıklar bulunmuyor, bunun yerine daire şekli içeri gömülü şekilde yapılmış ve farklı bir etki yaratılmış. İki tekerin çevresindeki bu çizgiler kapıların altında soluklaşarak birleşiyorlar. Yan sinyal lambası ön tekerleğin yukarısında gövde üzerinde yer alıyor, ve aynalar temaya uygun kapaklarla farklı görüntülere kavuşuyor. Arka kısımda, tamamen camdan yapılmış gibi görünen bagaj kapağının alt yarısı opak ve üzerinde marka logosu ile adını taşıyor. Alt yarının iki yanında da şişkin stop lambaları yerleştirilmiş. Öne uzayan lambalar, üç belirgin dikey çizgi ile aslan pençesi detayına sahip.  Farlar ile aynı alt kenarı paylaşan bagaj kapağının arsından gelen tamponda plaka dışında çok anlamlı bir detay yer almıyor. Plakanın yerleştirildiği derinlik, sonradan yanlara uzuyor. En altta tamponun kalanında ayrı görünen gövde rengi parçada 3 adet çıkıklık yer alıyor, bu arazi araçlarının bir kısmında kepçe dişi olarak adlandırılan detay. Son olarak arka cam üzerinde rüzgarlığa bakıldığında, yandaki yumuşak çizgilerin sürdürüldüğü kanısına varılıyor. Yumuşakça tavanla ve yan yüzeyle birleşen rüzgarlık, ince uzun fren lambasını üzerinde taşıyor.

Peugeot 108 İçİç mekanda ani bir sadelik patlaması yaşanıyor. Çok az düğme barındıran orta konsol, ve iç mekana renk kazandıran kaplamalar 108’ in sevilmesini kolaylaştırıyor. Direksiyonun kol sayısı 3 ama sportif olması için tasarlanmamış. Üzerinde cilalı siyah kaplamalarla kontroller belirginleştiriliyor, ve arkadaki gösterge paneli direksiyon arkasından görülüyor. Turuncu aydınlatmalı gösterge panelinin ortasındaki geniş çemberden hız takip ediliyor, merkezdeki dairesel ekrandan ise temel sürüş bilgileri alınıyor. Ana göstergenin sol kulağı devir göstergesi, sağ kulağı ise vites değişim önerilerini sunuyor. Küçük gösterge panelindeki her gösterge uzayan kenarları ile kendi siperliğine sahip. Orta konsolda, Renault modellerindeki gibi bir tablet formu göze çarpıyor. En üstte siyah çerçeveli multimedya ekranı yer alıyor, altında ise start-stop ile dörtlü butonları bulunuyor. İki butonun da altında havalandırma göstergeleri tek bir parça üstünde sunuluyor. Bu parça haykıran bir ağız, tepedeki iki düğme de gözler oluyor ve orta konsol agresif bir insan yüzü halini alıyor. Bu tesadüfi olmamalı. Orta konsolun altında, içeri yapılan derinlik depolama alanı sunuyor ve multimedya cihazlarını bağlamak için girişler yer alıyor. Düzleşen zemin iki koltuğun arasından geçerken vites kolunu tutuyor. Cilalı siyah çerçevesi ile öne çıkarılan vites kolu, iç mekan tema rengine uyumlu kaplamalara sahip. Ön yolcu önünde büyük yer kaplayan renkli kaplama, uçlardaki ilginç şekilli havalandırma çıkışlarını sarıyor. Sürücü tarafındaki havalandırma çıkışı için de aynı durum geçerli. Kapı iç yüzlerinde maliyeti kısmak adına gövde rengi metaller kapatılmamış, tıpkı 107’ de olduğu gibi. Ancak bu da aracın içine renk getiren bir özellik. Siyah plastik kaplamalar ortalama kalitede ve minik sınıf için uygun durumda. Koltuklar oldukça kaliteli görüntüde kaplamalara sahip ve kumaş seçenekleri bol. 108 kişiselleştirme imkanları ile sürücüsünün kimliğini yolda yansıtmasını mümkün kılıyor. Bir DS3 kadar pahalı değil, 107 kadar da basit değil. 108, olmuş. Peki yeni Peugeot 108 ne zaman Türkiye’ de? Avrupa’ da yaz aylarında satışına başlanacak olan aracın 2014 yılı içinde ülkemizde satışa sunulması planlanmıyor. Yerli miniklerle canlanan bu sınıfta Peugeot’ nun gevşek davranması şaşırtıcı. Gelmesi durumunda 108’ in tahmini başlangıç fiyatı ise 45.000 TL civarı.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s