Ford Focus

1998’ de ilk ortaya çıkışının ardından kompakt sınıfın referans gösterilen modellerinden biri haline gelen Ford Focus, dünya genelinde 12 milyon adet üzerindeki toplam satış rakamı ile ticari bir başarı. Türkiye yollarında en kolay ayırt edilebilen otomobillerden biri, ve Avrupa’ da her 90 saniyede bir tanesi üretim bandından iniyor. Ve Focus, 2014’ ün 2. yarısından itibaren yollarda makyajlı yüzü ile boy gösterecek. One Ford global tasarım anlayışına uygun olarak yeniden tasarlanan burnu, ve elden geçirilen arka kısmı ile Focus, özgün tarzını yeni detaylar ile güncelleştiriyor. Gayriresmi adıyla “Aston Martin ızgarası” suratın ifadesini güçlendirirken, krom çizgiler zarafeti pekiştiriyor. Yeni kaput ve tampon tasarımı daha alçak bir görüntü meydana getiriyor. Yeni eklenen Derin Mavi ve Glase Mavi renk seçenekleri ise yolları renklendirmeye geliyor. Arka tampon ve bagaj kapağında ufak oynamalar yapılmış, çok eleştirilen stop lambaları inceltilmiş. Makyajlı modelin iç mekanı, sürücü ve müşteri görüşlerine göre yeniden düzenlenmiş. Ford’ un multimedya sistemi SYNC’ in yeni versiyonu SYNC 2 Avrupa’ ya ilk defa makyajlı Focus ile geliyor, ve sistemin ekranı orta konsoldaki düğme kalabalığını azaltıyor. Renkli dokunmatik ekran, ses ile kontrol edilebiliyor, navigasyon ve multimedya hizmetleri buradan sunuluyor. 8 inç köşegene sahip ekran, kavşak bilgileri sunuyor, 3 boyutlu grafikler kullanıyor ve Michelin rehberini barındırıyor. Orta konsol devamında gelen saklama gözünün alanı güncel Focus’ da oldukça dar. Burası büyütülmüş, ve kapak sürgülü hale getiriilmiş. Daha kalın halı, camlar ve motor yalıtımı ile iç mekan daha az ses alıyor. Focus, dünyada bir ilke de imza atıyor: Otomatik paralel park sistemleri artık oldukça yaygın, ve şimdi dikey park etme sistemleri Focus ile ortaya çıkıyor. Paralel park sistemlerinde olduğu gibi sürücü gaz ve freni yönetirken, araç manevraları kendisi yapıyor. Park Yerinden Çıkış Yardımcısı ise sol-sağ seçimi yapıldıktan sonra aracı yerinden otomatik olarak çıkarıyor. Radar sayesinde araç, arkasındaki araçlara karşı sürücüyü uyarıyor ve park etmek bir çile olmaktan çıkıyor. Çarpışma olasılığında frenleri hazırlayan ve torku düşüren Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, artık 50 km/s hızına kadar çalışabiliyor ve çarpışma etkisini azaltıyor.

Focus, yeniden ayarlanmış süspansiyona ve amortisörlere sahip. Direksiyon, elektrik destekli ve üzerinde vites kulakçıkları bulunuyor. Yeni elektronik denge programı ek bir güvence olarak yer alıyor. Adaptif Cruise Control sistemine ek olarak, Mesafe Uyarı sistemi, cruise control devre dışındayken bile öndeki araçla mesafeyi sürücüye bildiriyor, görsel ve sesli uyarıda bulunuyor. MyKey, genç sürücülerin sürüşü sırasında hız ve ses seviyesinin kısıtlanabilmesini sağlıyor. Adaptif ön far sistemi, aracın bulunduğu yolu sınıflandırarak Bi-Xenon HID aydınlatmayı ayarlıyor. 7 farklı moda girebilen aydınlatma, otoyol gibi ileriyi görmenin de önemli olduğu alanlarda ışığı uzağa yönlendirirken, sokaklar gibi önümüzü görmenin kritik olduğu alanlarda yakın çevreye ışığı dağıtıyor. Focus, 2010’ daki modelin sunduğu yenilikçi teknolojileri de koruyor, Kapı Kenarı Koruyucu gibi. Kapı açıldığında darbeleri önlemeyi hedefleyen sistem, kapının kalınlığından çıkan ince uzun plastik bir çıtayı kapının kenarına uzatıyor. Bu sadece markanın vurguladığı basit bir örnek, ancak benzer akıllıca tasarlanmış özellikler de yer alıyor. Tüm Avrupa pazarı için oldukça zengin bir motor gamına sahip Focus. 1.6 litre 125 PS benzinli motor manuel ve PowerShift şanzımanla Trend X, Style ve Titanium donanımlarında alınabiliyor. Ödüllü 1.0 EcoBoost motor, km’ de 99 gram karbondioksit salınımı yapıyor. Oldukça bütçe ve çevre dostu olan ünite, sadece manuel şanzımana sahip 125 PS versiyonu ile Titanium donanımında sunuluyor. Soğutmalı silindir kafaları, entegre egzoz manifoldu ve sürtünmesiz parçaları ile motor sahibinin cebinden olabildiğince az para çıkmasını sağlıyor. 1.0 EcoBoost’ un müşterilerin 1/3’ ü tarafından tercih edildiği belirtiliyor. 1.6 TDCi dizel manuel şanzımanlı 95 (Trend X ve Style) ve 115 PS (Style ve Titanium) türevlere sahip. Focus’un fiyatları 55.000 TL civarında başlıyor. Fiyat listesi için tıklayınız.

Ford Focus ÖnFocus’ un tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımda farların şekillerinde de ufak düzeltmeler yapıldığı görülüyor. Arkaya doğru uzayan ve yükselen farların yan kenarları da alt kenarı üst kenara bağlarken genişliyor. İçlerinde, üst kenarın bir kısmına eşlik eden LED aydınlatma görülebiliyor, geri kalan kısım ise siyah kaplamaların etkisiyle karanlık durumda. Farlar arasındaki ızgara, düz alt ve üst kenarlara, ve farların yan kenarlarına paralel yan kenarlara sahip. Krom çerçeve içinde 5 adet yatay krom çizgi daha görülüyor. Izgaranın yan kenarları, alt kenara uzarken yanlara doğru açılıyor ve aşağı doğru genişliyor. Kaputun hemen önünde, ızgaranın yukarısında Ford logosu bulunuyor. Kaputta, ön camın ortasından çıkan iki çizgi, Ford logosuna uzanırken sonlanıyor. Ön cam yanı kirişlerden çıkan çizgiler ise farların üst kenarına paralel biçimde uzarken soluklaşıyor. Tamponda, farlar hizasında sis farı yuvaları bulunuyor. Farlara çok benzer şekildeki siyah bir alan içinde bulunan sis farları, hafif dikdörtgensel biçimde. Siyah alanın alt ve yan kenarı krom bir şerit ile belirginleştiriliyor, ve krom şeridin kalkık kısmının kalın olması 3 boyut hissini güçlendiriyor. Sis farı yuvaları arasında bulunan alt hava çıkışı, tampon altından geçen siyah plastiğe direkt olarak birleşiyor. Bu hava çıkışının şekli de üstteki ana ızgaraya benzer biçimde, sadece daha kısa, ve krom çizgiler kullanılmıyor. İki ızgara arasındaki boşlukta plaka konumlandırılmış, ve bu boşluğun ortasından bir çizgi geçiyor, farların altından da geçerek sonlanıyor. Yan kısmı işaret eden farlar izleniyor, ve değişime uğramayan yan cephe görülüyor.

Ford Focus ArkaOldukça geniş cam şekli, iç mekanı aydınlatırken, aracı olduğundan çok daha büyük gösteriyor. Alt kenar, kapılar boyunca yukarı çıkarken, arka kapıdan sonra yukarı kalkıyor ve tavan çizgisiyle birleşiyor. Tavan çizgisi, yay biçimli ve alt kenarı örtüyor. Cam şekli, bir göz şekline de benziyor. Alt kenar krom şerit ile belirginleştiriliyor ve B sütunu hizasında camlar arasındaki boşluklar cilalı siyah malzeme ile kapatılıyor. Yan sinyal lambası, yan aynalar üzerinde bir çizgi şeklinde. Kapı kolları basit formlu, ancak kolay tutulmaları ile kullanımı çok rahat. Kolların ortasından geçen bir çizgi, ön tekerleğe uzadıkça kalınlaşıyor, ancak yan camların alt kenarı bittiğinde, o da kesiliyor. Kapıların altında, içeri hafif bir derinlik yapılıyor. Bu derinlik ara yüzeyler oluşturuyor, sportif bir etki yaratıyor. Araç boyunca en alttan sürekli sırıtan siyah plastik kaplamalar kimi gözlere batıyor. Gövdeden hafifçe çıkık olan tekerlekler, çok farklı jant seçenekleri ile gövde rengi eşliğinde araca farklı tarzlar katıyor. Arkada, stop lambalarının karartılmış olduğu görülüyor. Fazla dikkat çeken eski lambalar yerine daha ayarında bu lambalara geçilmesi olumlu bir gelişme. Öne uzayan bir parmağa sahip lambaların geniş kısmı arka yüzeyde yer alıyor. Yakıt kapağı, sağ lambanın parmak ile avucu arasında. Arka camın yan kenarları, stop lambalarının yan kenarlarına paralel biçimde aşağı iniyor. Camın üstünde, tavan çizgisini devam ettiren bir spoyler bulunuyor, ve bu parçanın tavana pürüzsüzce birleşimi araç genelindeki tutarlılık ve kaliteye ipucu oluyor. Arka cam devamında marka logosu, ve plaka derinliği görülmekte. Tampon bagaj kapağından daha çıkık, ve en alta doğru siyah plastik kaplama yükselerek tamponu dolduruyor. Siyah kaplamanın iki ucunda kedigözleri yer alıyor. Sağ uca doğru, dairesel egzoz çıkışı arka tasarıma noktayı koyuyor.

Ford Focus İçİç mekanda, güncel Focus kullanıcılarını şaşırtacak değişimler bulunuyor. Orta konsolun şekli değişmiyor, ancak tepesine bir siperlik geliyor ve altında navigasyon ekranı bulunuyor. Hafifçe derindeki ekranın yanlarında havalandırma çıkışları bulunuyor. Dikey yerleştirilmiş çıkışlar, aralarında müzik sistemini yöneten fiziksel düğmeleri barındırıyor. Orta konsolun göğsünün ardından, daha derinde havalandırma kontrolleri bulunuyor. Tamamen yeni görüntüsü ile havalandırma kontrolleri, kolay anlaşılır çizimler ve hoş aydınlatmalar ile kullanımı kolaylaştırıyor. Düzleşmeye başlayan orta konsolun uzanrısında vites kolu yer alıyor. Direksiyon, üç kollu yapıda, ancak sportiflikten uzak. Gösterge panelinde iki ana çeber, ve iki küçük çember belirgin. İki uçtaki büyük çemberler bağımsız siperliklere, ve aralardaki küçük çemberler de tek bir siperliğe sahip. Ortadaki küçüklerin üzerinde ise renkli bir bilgi ekranı sunuluyor. Sade yazı tipine sahip göstergelerin mavi ibreleri oldukça hoş görünüyor. Kapı iç yüzlerinde arkaya uzayan esnek çizgiler gözleri tatmin ediyor. Bu gerçi bir Ford geleneği, kapı iç yüzleri her zaman olduğu gibi Focus’ da da şık. Dikiz aynası yukarısında gözlük koyma gözü bulunuyor. Focus’ un arka sırasının diz mesafesi ise oldukça yeterli, sonuçta kompakt sınıf bir otomobilden bahsediyoruz. Focus, pek çok markanın yer aldığı büyük bir sınıfta en başarılı modellerden, ve başarısını devam ettirecek gibi görünüyor. 55.000 TL civarındaki başlangıç fiyatı ile uygun bir seçenek.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s