Mercedes-Benz S-Serisi Coupe

Lüks otomobiller her zaman ağırbaşlı olmak zorunda değil ya! Benzer şekilde, spor otomobiller de lüks sedan özelliklerinden taviz vermek zorunda değil. Mercedes, birbirinden kopuk görünen iki dünya arasındaki köprüyü, S-Serisi Coupe ile kurmaya çalışıyor. Üst düzey spor otomobiller arasında zirveye oynayan S-Coupe, 1992’ den beri CL-Serisi’ nin taşıdığı bayrağı devralıyor ve markanın en prestijli coupe’ si konumuna geliyor. Ad değişikliği, büyük coupe’ nin ürün gamındaki önemine dair ipuçları verirken, S-Serisi Sedan ile olan akrabalık da artık gizlenmiyor. Temiz çizgiler ve yumuşak yüzeyler günümüzün Mercedes tasarım anlayışını çağrıştırırken, duygusal etki bırakıyor. Modernlik ile avant-garde arasında, gelenek ve ilerleme arasında bağ yaratan Mercedes tasarım anlayışı, her modelde çok farklı şekilde sunulsa da, ürünler arasında bütünlük yaratıyor- dolayısıyla S-Serisi Coupe aile özelliklerini koruyor. Duyumsal etkide bulunan girinti ve çıkıntılar, ve kendinden emin görüntü karizmatik bir karakter yaratıyor. İçbükey ve dışbükey parçalar araca bir heykelin heybetini kazandırıyor. Arkadan itişli bir otomobilin tipik özelliği uzun kaput kendine burada da yer buluyor. 18-20 inç arası tekerlekler yer basma hissini güçlendiriyor. 5027 mm uzunluk gizlenmiyor, olabildiğinde şık halde sunuluyor. B-Sütunu ile bölünmeyen yan camlar, 3 boyutlu krom şerit ile sarılıyor. Yola hakim duruşu ile S-Coupe, bir hava atma arabası. Hava atmak demişken, S-Serisi Coupe’ nin farlarına opsiyonel olarak 47 Swarovski taş eklenebiliyor. Full LED farların kirpiklerini meydana getiren kristaller, benzersiz bir görüntü meydana getiriyor. Araçta sunulan 1,32 m2’ lik panoramik cam tavan, saydamlık ayarı ile iç mekanda pek çok farklı ışıklandırma düzeni yaratmakta. İç mekanda, bir tek lüks sınıfta bulabileceğiniz özellikler çok. Air Balance paketi ile gelen hava temizleme sistemi, havayı iyonize ederken, parfüm seçenekleri ile kokulandırıyor. Ön koltuklarda, sıcak taş masajı prensiplerine uygun bir masaj sistemi bulunuyor. Burmester ses sistemi seçenekleri, coupe’ nizi bir konser salonuna dönüştürmese de müzik dostu hale getiriyor.

S-Serisi Sedan’ dan farklı üç kollu direksiyon bir spor otomobil klasiği. Orta konsolun düz kısmındaki touchpad, multimedya sistemini kontrol etmenizi sağlıyor. Dokunmatik cilalı siyah yüzeye harfler çizilebiliyor ve bilgi girişi kolaylaşıyor. Multimedya sistemi, göstergelerin de bulunduğu 30,7 cm’ lik köeşegene sahip renkli ekrandan görüntüleniyor. İki parçadan oluşan bu uzun ekranın ikinci parçasından eğlence donanımları yönetiliyor. Sürücünün önünde, Head-Up display yer alıyor. 21×7 cm’ lik görüntü oluşturan sistem, kritik sürüş bilgilerini cama yansıtıyor. İç mekan, bengal kırmızı, eyer kahve ve porselen gibi renk seçenekleri ile farklı ruh hallerine giriyor. S-Serisi Coupe’ nin teknik yeniliklerinin başında virajlarda eğilme sistemi, Curve Tilting geliyor. Motorcuların vücut hareketleri ile motosikleti eğmelerine, veya hızlı trenlerin dönüşlerde bir yanlarını kaldırmalarına benzer şekilde, S-Coupe virajlarda 2,5 dereceye kadar eğilebiliyor. Peki neden? Zevk veya görüntü amaçlı değil. Yolcuların üzerindeki yanal kuvvetleri azaltan, savrulmayı engelleyen bu sistem, sürüş zevkini de arttırıyor. Bu sistem, Magic Body Control’ un bir parçası olarak geliyor. Magic Body Control, Mercedes tarafından gözleri olan ilk süspansiyon olarak tanımlanıyor: Stereo kamera ile yolu tarayan sistem, yol zeminindeki sorunları algılayıp süspansiyonu yönetiyor. Intelligent Drive adı altında sunulan teknolojik özellikler oldukça uzun bir liste oluşturuyor, en önemlileri şu şekilde: yayaları algılayıp frenleyen PRE SAFE, öndeki aracın uzaklığına bağlı frenleyen ve dur kalk trafiğe uyumlu DISTRONIC PLUS, şerit takip sistemi, uzun huzme far asistanı, gece görüş asistanı, çarpışma önleme sistemi. S-Serisi Coupe, sportif sürüş zevkini sunarken güvenliği elden bırakmıyor, özetle. S500 4MATIC 4663 cc’ lik biturbo V8 motora sahip. Bu motor 455 beygir güç üretirken, 700 Nm torka çıkabiliyor.  S63 AMG 4MATIC, 5461 cc hacimli V8 motora sahip ve 585 beygir güç üretiyor. AMG SPEEDSFHIFT 7 vitesli spor şanzıman ile sunuluyor. S65 ise 5980 cc’lik, 360 beygir güç üreten bir motora sahip, S63 gibi AMG SPEEDSHIFT şanzımana sahip. S500 1.000.000 TL civarındaki fiyatı ile S-Coupe modellerinin en “ucuzu”. S65 ise 1.600.000 TL civarında bir fiyata sahip. Fiyat listesi için tıklayınız.

Mercedes-Benz S-Serisi Coupe ÖnTasarım detaylı incelendiğinde, ön kısımda S-Serisi Sedan’ ın hatlarının korunduğu görülüyor. Izgaranın önünde içi dolgulu bir Mercedes logosu yer alıyor, ve logounun iki yanından çıkan kollar ızgara yanlara uzanıyor. Logonun gerisindeki ızgaranın petekleri, logonun dairesel şekli ile bükülüyor ve etkileyici bir görüntü meydana geliyor. Peteklerin köşelerinde noktacıklar bulunuyor. Izgaranın çevresi krom bir çerçeve ile sarılıyor, ve çerçeve hafif bir dikdörtgensel şekle sahip. Izgaranın gerisindeki farların yan kenarları ızgaranın yan kenarlarını saran şekilde, yani ızgarayı kavrıyor gibi görünüyorlar. Farlar arkaya uzarken yükseliyor, ve kenarlar yumuşak köşelerle bağlanıyor. Farın üst kenarı boyunca Swarovski kristaller yer alıyor, onların altından beyaz bir LED şeridi geçiyor. Bu LED şerit beyaz rengi ile farların ışık imzasını oluşturuyor. Şerit altındaki alanda, iki mercek görülüyor ve bunlar tırnaklar ile belirginleştiriliyor. Farların alt kenarından çıkan çizgiler, tampona doğru kıvrılarak iniyor ve alttaki ızgaraya birleşiyor. Bu çizgilerin oluşturduğu dalgalanmalar ve karmaşık görüntü, aracın yüzüne güçlü bir surat ifadesi katıyor. Tamponda, üst ızgara hizasında, ondan biraz daha uzun bir başka ızgara bulunuyor. Bu ızgara gövde rengi yüzeyden içeri yapılan girintide yer alıyor. Alt kenarı krom bir çizgi ile belirginleştirilen ızgaranın iki yanında, yanak bölgelerinde siyah küçük yüzeyler var. Normalde sis farlarının bulunması beklenen bu siyah yüzeylerin üzeri boş, ve sadece siyahlıkları ile farların altındaki boşluğu kapatıyorlar. Bu siyah yüzeyler de hafifçe derinde, ve derinliğin tampona bağlanması yine yumuşak çizgierle oluyor. Son derece şık ve görkemli görünen surat, kaputtaki çizgiler ile saçlarına kavuşuyor. Öncelikle burnun ortasından geçen hafif çizgi simetri eksenini oluşturuyor, ve bundan biraz uzaktaki iki kalın çıkıklık burnun uzunluğunu belirginleştiriyor. Ön cam yanı kirişlerden uzayan çizgiler de üst ızgaranın köşelerine bağlanıyor. Bu maskülen yüz, S-Coupe’ nin sportif, bir o kadar da zengin kişiliğini ifade ediyor.

Mercedes-Benz S-Serisi Coupe ArkaYan kısımda ise bir sadeleşme söz konusu. Yan cam, tüm Mercedes Coupe’ lerinde gördüğümüz şekilde. Alt kenar, arkaya uzarken diğer modellerden farklı olarak hafifçe yükseliyor, ve üst kenara köşe ile bağlanıyor. Üst kenar, dairesel biçimde alt kenarın başladığı noktaya dönüyor. Yan camlar krom çerçeve ile belirginleştiriliyor, ve çerçeveler arka köşeye doğru kalınlaşark 3 boyut etkisi yaratıyor. Kapı kolu, kapı yüzeyine gömülü halde ve eliptik formda. Ön tekerlek üzerinden çıkan “dropping line” çizgisi, kapı kolu altından geçerek arka tekerleğe uzuyor, değemeden sonlanıyor. Benzer şekilde arka tekerleğin yanından çıkan bir çizgi de ön tekerleğe doğru uzuyor, uzarken alçalıyor. Bu iki çizgi arasında kalan yüzey ortaya doğru şişkinleşiyor. Yan yüzeyin en altında ise bir başka ince çıkıklık görülüyor. Tekerlekler, yumuşak çıkıklıkları ile belirginleşiyor ve büyük jantları ile büyüklük hissi yaratıyor. Arka kısma yan yüzeyden pürüzsüzce bir geçiş yapılıyor. Özellikle tavanın arka ve yan yüzeyle bağlantısı kusursuz. Arka cam üzerinde bir spoyler yer almıyor, bu büyük ihtimalle pürüzsüz yüzeylerin yarattığı aerodinamiyi bozmamak için. Bagajın çıkıklığı oldukça kısa, ve yatay yüz ile dikey yüz eğimli bir çizgi ile ayrılıyor. Bagaj kapağının dikey kısmında, öne uzayan stop lambaları ve onları bağlayan krom şerit yer alıyor. Bu şerit ve lambaların üst kenarı aynı hizada, ve bu dümdüz uzun bir çizgi oluşturuyor, aracın genişliği vurgulanmış oluyor. Lambalar, öne yaklaştıkça inceliyor ve içlerinde yatay LED çizgiler bulunuyor. İki lamba arasında, krom çizginin hemen altında Mercedes yıldızı, ve onun da altında model adı eklenmiş. Belki büyük bir detay değil, ama model adı ilk defa ortalanmış biçimde yazıyor. Tampon, bagaj kapağı ardından hafifçe çıkıklaşıyor, plaka için yapılan derinlik görülüyor. Plaka altında parlak siyah bir yüzeyde kedigözleri ve egzoz çıkışları yer almakta. Siyah yüzeyin yanlarına dayanan egzoz çıkışları krom görüntüleri ile performansı vurguluyor. Gövde rengi yüzeyde, arkanın yana bağlandığı sırada “C” formlu açıklıklıklar görülüyor. Bunlar hava akışını düzenlerken, görüntüyü olumlu etkiliyor.

Mercedes-Benz S-Serisi Coupe İçDış tasarım sportif olarak tanımlanıyor, iç mekan ise zarif. Ön panelde, kapılara uzayan kumaşın üzerinde, orta konsol hizasında 4 dairesel hava çıkışı bulunuyor. Bunların üzerinde upuzun renkli ekran, altında ise temel kontroller dizisi yer almakta. Orta konsoldaki tek fiziksel kontroller olan bu dizi, metal görünümü ile malzeme kalitesini sergiliyor. Kumaş kısım orta konsol hizasında sonlansa da, ön yolcu hizasında torpido gözü boyunca devam ediyor. Orta konsolun devamında düzleşen zeminde, bir depolama gözü, ve devamında touchpad görülüyor. Sadeliğin korunduğu iç mekanda pek çok işlem renkli ekranlardan yönetiliyor. Kapı iç yüzlerinde yine seçilen kumaş hakim. Hoparlörlerde, ve pencere kontrollerindeki metal kullanımı kaliteyi çekinmeden gösteriyor. Direksiyon, büyük bir Mercedes logosuna sahip. Logounun yanlarından ve altından çıkan kollar parlak renkleri ile metal etkisini sürdürüyor. Direksiyon arkasında, göstergeler dijitl olarak yer alıyor. Bu koca ekranın siperliği orta konsola kadar devam ediyor. Arka yolcu sırası bu tip bir araçta çok kullanılacak bir yer değil, çok da binilmek istenmez. S-Coupe, ön sıra yolcuları için tasarlanmış bir gösteriş arabası. Sessiz, sakin CL-Serisi’ ni tamamen unutuyoruz ve S-Serisi Coupe’ ye yollarda görmeyi bekliyoruz.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s