BMW 2-Serisi Active Tourer

Tamam, Mercedes çoktan aile otomobili bariyerini aşmıştı, ama BMW ilk defa çizgisinden bu kadar belirgin şekilde çıkıyor. MPV sınıfının bu kadar heyecan verici olduğunu belki de biz bilmiyorduk, ki BMW ilk defa bir aile otomobili üretti, temel değerlerinin birinden yoksun bir aile otomobili. 2-Serisi Active Tourer, 2012 yılında ortaya çıkan Concept Active Tourer’ ın çok az değişim geçirmiş üretim versiyonu. 4342 mm uzunluğu, 1800 mm genişliği ve 1555 mm yükseklik değerleri onun bir aile otomobili olduğunu doğruluyor. 468 litrelik bagaj hacmi, 40:20:40 oranındaki arka koltukların katlanması ile 1510 litreye kadar çıkıyor. 2670 mm dingil aralığı, ve enine yerleştirilmiş motor iç mekan hacmini arttırmayı hedefliyor. Motor, motor… Önden çekişli 3 ve 4 silindirli motor seçenekleri, işte BMW fanatiklerini hayal kırıklığına uğratan detaylar. Active Tourer, bir aile otomobili olması ile tepki çekecek, bu kesin, ama BMW’ nin ilk önden çekişli otomobili olması işin başka bir boyutu. Bu durum ona alışma süresini uzatacak şüphesiz, ancak başarılı bir model olmasına engel değil. Aktif bir yaşam tarzına sahip, aracından yüksek hacim beklentisi olan genç müşterileri gözüne kestiren Active Tourer, ileri ve geri kayabilen arka koltukları ile bagaj hacmini veya diz mesafesini arttırabiliyor, bagajındaki ağ ve tutucular ile yük taşımayı kolaylaştırıyor. Geniş bagaj kapağı, otomatik açılabiliyor, ayrıca tampon altına ayak sallayarak el doluyken de kolaylık açılıp kapanabiliyor. Bagaj zemini katlanabiliyor, ve alt katmanlardaki depolama alanları da kullanıma açılıyor. Ön ve arka sıralardaki yüksek oturma pozisyonu yola hâkim olunmasını sağlıyor. Panoramik cam tavan iç mekanı aydınlatıyor. Tasarımın temel özellikleri diğer BMW modelleri ile paylaşılmakta. Öne eğilmiş durumda ızgara, farlardan daha alçak konumda. Farlar, içlerinde tam olarak olmasa da dairesel aydınlatmaları taşıyor, ve bunlar opsiyonel olarak bi-LED teknolojili olanlarla daha da ışıldıyor. Yan cam şekli bugüne kadar hiçbir BMW modelinde görmediğimiz bir biçimde, ve yine de Hofmeister kıvrımını koruyor. Aracın dışında, Air Curtains olarak adlandırılan hava boşlukları hava akışını düzenliyor. Bu tip detayların yardımıyla araç, 0,26 Cd’ lik rüzgar direnci değerine sahip. İç mekan, bir MPV’ den beklendiği üzere bolca depolama alanına sahip, ve yatay çizgilerin kullanıldığı ön panel genişlik hissini vurguluyor.

2-Serisi Active Tourer ülkemizde tek motor seçeneğine sahip. Enine yerleştirilmiş, TwinPower Turbo teknolojili motorlar Euro 6 emisyon kısıtlamalarına uygun. 218i, 3 silindirli, 1.5 litrelik, 136 beygirlik motora sahip. Motor, 4,9 l /100 km yakıt tüketimi yapıyor. 6 vitesli manuel şanzıman standart gelirken, opsiyonel olarak Steptronic otomatik şanzıman alınabiliyor. 100.000 TL’ ye yakın başlangıç fiyatı premium bir aile otomobili için makul bir değer. Fiyat listesi için tıklayınız. Active Tourer ilerleyen zamanlarda xDrive dört tekerlekten çekiş sistemine sahip bazı versiyonlara da kavuşacak. Önümüzdeki yıl, ürün gamına 220i, 220d ve 216d seçenekleri katılacak. M paketi, Sport Line ve Luxury Line gibi ek donanım paketleri ile alınabilen araç, her paket ile farklı bir özelliğini öne çıkarıyor. Elektromekanik direksiyon sistemine sahip. BMW’ nin Efficient Dynamics programı için sunduğu özellikler arasında standart otomatik Start-Stop sistemi, fren enerjisi geri kazanım sistemi, uygun vites önerileri ve Air Curtains-hava perdeleri yer alıyor. Teknolojik özellikler ise ConnectedDrive başlığı altında toplanıyor. Bunların başında iç mekanda, orta konsolun tepesinde ilgi çeken renkli dokunmatik navigasyon ve multimedya ekranı geliyor. Araçta bunun dışında sınıf ilki olarak Head-Up Display de sunulmakta. Kameralı ve dur-kalk fonksiyonlu cruise control, tıkanık trafik asistanı, gerçek zamanlı trafik bilgisi, internet hizmetleri, park asistanı, yaya uyarısı ve frenleyebilme becerisi, şerit takip asistanı, uzun huzme farlar da aracın önemli teknolojik oyuncakları arasında yer alıyor. DSC adlı denge kontrolü, ve DTC adlı çekiş kontrolü sistemleri, BMW’ nin kendi araçlarında kullandığı özel güvenlik donanımları. 2-Serisi Active Tourer, 3 farklı modda kullanılabiliyor: ECO PRO, adından tahmin edilebileceği gibi tasarruf ve çevre ağırlıklı bir sürüş sunarken, SPORT sportif özellikleri öne çıkarıyor, COMFORT ise yolcu huzurunu sağlamak adına ayarlamalar yapıyor. 2-Serisi Active Tourer, Premium bir MPV oluşu ile hem imaj, hem de teknoloji avantajına sahip. Ancak MPV’ leri MPV yapan fonksiyonellik avantajlarında sınıfına yenilik getirdiği söylenemez. Bu durumda elinizdeki daha ekonomik seçenekler, örneğin Citroen C4 Picasso, veya Grand C4 Picasso ikilisi cazip hale geliyor. Ama bir BMW, hala bir BMW.

BMW 2-Serisi Active Tourer Ön 2Ön tasarım detaylı incelenmeye başlandığında, farların şeklinin diğer modellere göre yumuşak olduğu fark ediliyor, Arka doğru uzarken yüksele üst kenar ile büyüyen farların, alt kenarı da bir süre düz gittikten sonra bir basamak inerek alçalıyor. Farların içinde iki adet dairesel aydınlatma BMW’ nin bir başla geleneği, melek gözlerini tamamlıyor. Farların arkaya doğru şişkin, öne doğru incelmiş şekli merakla öne bakan bir surat oluşturuyor. Farlardan daha alçakta olan ızgaraların üst kenarı, farların üst kenarının başladığı hizada. Izgaraların içindeki dikey kanatlar incelendiğinde görülebileceği gibi, ızgaralar burnun eğik ile dik kısmının geçişi üstünde. Bu sayede öne eğilmiş gibi görünen ızgaralar bir burun halini alıyor. Tamponda 3 temel öge yer alıyor. Ortada, böbek ızgaralar hizasındaki siyah hava çıkışı, eğik yan kenarları ile basit olmaktan kurtuluyor. Bu hava çıkışının iki yanında, sis farları ve siyah maskeleri ayrı ögeler olarak yer alıyor. Dairesel sis farları siyah parçalar üstünde küçük yer kaplıyor, ve onların üstünden geçip yanlarına inen krom çizgiler görüntüye ren aktıyor. Siyah parçalar bittikten sonra da gövde rengi zeminde şekil devam ettiriliyor. Farların altından geçen bir çizgi, boşluk oluşmasını önlerken aracın gözlerinin altında sürme oluyor. Kaputta, burnun ortasında ön camdan gelen iki çizgi BMW logosuna uzanıyor, uzanırken yavaşça soluklaşıyor. Bunlara ek olarak, ön cam yanı kirişlerden çıkan çizgiler de farları üstünden geçip ızgaraların köşelerine uzuyor. Burun, sivri ve gerili görüntüsü ile aracın vahşi yönünü hissettiriyor.

BMW 2-Serisi Active Tourer Arka 2Yan kısımda, cam şeklinin hakim olduğu bir görüntü ile karşılaşılıyor. Yan camın alt kenarı ön uçtan başlayıp önce hafifçe aşağı iniyor, ardından sabit eğimle arka kapıya kadar çıkıyor. Arka kapı sonunda ayağa kalkan, ve yumuşak bir köşeyle ön cam yönüne dönen yan kenarda BMW’ nin meşhur Hofmeister kıvrımı uygulanıyor. Üst kenar, hafifçe yükseldikten sonra ön cam ile aşağı iniyor ve ön uca bağlanıyor. Yan camın her yanı krom çerçeve ile sarılıyor, ve çerçeve arka kapı yanındaki kenarda daha da kalınlaşarak önemli noktaları vurguluyor. Bu arada, Active Tourer belki de ilk 4 camlı modern BMW modeli. Yan ayna, ön kapı cam yanındaki kirişte tutuluyor, ve yan sinyal lambasını taşıyor. Kapı kolları çekirdek şekilli, ve üzerlerinden stop lambasından çıkan bir çizgi geçiyor, ön tekerleğe ulaşıyor. Tekerlekler, dairesel çizgilerle çıkıklaştırılıyor, ve sportif jant seçenekleri sunuluyor. Kapıların altında, eğimli bir çizginin hafifçe yukarı çıkışı, ve altta benzer bir simetrik çizginin aynı hareketi tekrarlaması görülüyor. Bu çizgiler arasında kalan yüzey yan kısımda boşluğu kapatıyor. BMW, rakipleri arasından hep sportif tarzıyla sıyrıldı ve MPV’ ler arasında da görüntü açısından benzersiz bir ürün sunuyor.  Arkada, 5-Serisi Sedan’ daki stop lambalarının daha büyük ve daha gevşek formluları görülmekte. Bagaj kapağı ile ikiye bölünen lambaların içinde yatay kırmızı çizgilerin kıvrımlı hareketleri güzel bir görüntü oluşturuyor. Bagaj kapağı dışındaki kısım, içindekinden daha yükseğe erişiyor. Eriyen bir dondurma gibi aşağı doğru kıvrılan lambaların arasında, plaka yuvası bulunuyor. Bagaj kapağı yüzeyinden yumuşakça içeri yapılan bir girintide bulunan plakanın yukarısına ise marka logosu yerleştirilmiş. BMW logosunun üzerinden geçen bir çizgi ise iki stop lambasına birleşerek bütünlük sağlıyor. Arka cam üzerindeki rüzgarlık, tavan ile pürüzsüce birleşiyor, ayrıca tavana çok iyi gizlenen metal raylar da takdir edilesi. Tampon, hafifçe çıkık durumda ve üzerinde çizgilerle ayrılan bölümün iki ucunda dairesel egzoz çıkışları görülüyor. Bu bölümün üst kenarındaki krom şerit de bir ayraç görevi görüyor. Dış tasarım, BMW hayranları tarafından yadırganabilir, ama MPV müşterisinin hep aradığı güzelliği sunuyor.

BMW Active Tourerİç mekanda açık renkli kumaşlar ve ahşap ile klasik bir BMW oluşturuluyor. Direksiyon, üç kollu yapıda ve kolların uçları parlak çizgilerle belirginleştiriliyor. Aşağı bakan kollar ise bezgin görüntü oluşturuyor. Gösterge paneli, sanki sıkıştırılmış gibi, iki ana çember görülüyor ve panel gereksiz genişlemiyor. Okunaklı, basit yazı tipi ise tasarım ne kadar sportif olsa da kritik bilgilerinin sunumuna verilen önemi gösteriyor. Orta konsola geçilirken, üstten alta malzeme geçişine bakalım: Ön cam altı siyah kaplama, ardından ahşap şerit ve bej kaplamalar. Bu oldukça şık ve lüksü çağrıştıran bir ortam meydana getiriyor. Orta konsolun en üstünde çerçevesi belirgin navigasyon ekranı yer alıyor. Ekranın bağlı olduğu siyah zeminde ince havalandırma çıkışlar görülüyor, devamında ise cilalı siyah zeminde müzik sistemi kontrolleri geliyor. Bunun ön panelden kopan orta konsol elemanları, iki kol arasında devam ediyor. Havalandırma kontrolleri ile düzleşen zeminde, vites kolu ve multimedya ekranı kontrol tekerleği görülüyor. Kapı iç yüzleri oldukça şık. Arka yolcu sırası yüksek oturma pozisyonu ile konforlu olsa gerek. 2-Serisi Active Tourer, tasarımı ile pek çok tartışmaya maruz kalan, kimi zaman yerin dibine sokulan, kimi zamanda öve öve bitirilemeyen bir araba.  Türk müşterisinin yeni beliren BMW hayranlığı, Mercedes B-Serisi satışlarını ister istemez etkileyecektir. Peki ortalama müşterinin ilgisini çekebilecek mi göreceğiz. Müşterinin zevki ve bütçesi konuşacak.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s