Haber: Citroen C4 Cactus Ortaya Çıktı

Citroen C4 Cactus hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Otomotiv sektöründeki gizli mücadele, her markanın kendi özgün kimliğine kavuşup, belirledikleri yollardan ilerlemeleri ile daha ilginç bir hal almaya başladı. Günümüzün popüler araçları kompakt SUV’ lere Citroen’ in cevabı olan C4 Cactus, rakipleri ile tasarım anlamında hiçbir benzer noktaya sahip değil. Hafif arazi becerileri, ama en önemlisi yerden yüksek hissettirmek gibi amaçları olan bu araçlar arasında farklı tarzı ile öne çıkan Cactus, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda konsept hali ile sergilenmişti. PSA Grubu’ nun yeni politikası ile daha düşük maliyetli ancak kişilik sahibi otomobiller üstünde yoğunlaşacak olan Citroen’ in bu karar sonrasında gelen ilk tamamen yeni modeli olan Cactus’ un üretim versiyonu konsept modele olabildiğince sadık kalıyor. C4 Picasso ailesi ile tanıştığımız ince uzun LED aydınlatmalar, C4 Cactus’ un ön kısmında da kendilerine yer buluyor. Yukarı kalkan bir eğik çizgi biçimdeki LED aydınlatmalar altında, renkli yüzey içinde daha büyük bir aydınlatma alanı bulunmakta. Bu renkli yüzeylerde ise konsept aracın en özel detaylarından olan Airbump’ lar korunuyor. Konsept araçta da yer alan içi hava dolu hücreler, üstüne bastırıldığında içeri gömülüyor. İlginç bir tasarım ögesi olarak akılda kalan Airbump’ ların kontur ve arkaplan rengi müşteri tarafından seçilebiliyor- 4 seçenek mevcut, ve aracın dış tasarımına renk geliyor. Aracın gövde rengi ile Airbump renkleri 21 kombinasyon oluşturuyor. Burunda, iki far arasında yer alan Citroen logosu, altında plakayı taşıyan siyah yüzeye komşu. Tampon, yandan gelen siyah plastik kaplamalar ile karanlık tonlara bürünmüş durumda. Sis farları da plastik yüzeyin içine gizlenmiş. Yan kısma geçilirken, ön cam ve yan camlar arasında kesintisiz geçiş görüntüsü yaratmak için A sütununun da siyah kaplama ile sarıldığı görülüyor. Kapılar üzerindeki renkli alanda yine Airbump’ lar yer alıyor. Yandaki Airbump’ lar, alışveriş sepetlerinin araca çarpması, veya yana park eden aracın kapısının çarpması durumunda darbelerin araca zarar vermesini önlüyor. Tavanda yer alan raylar görüntüyü bozmuyor. Yan camların üst ve alt kenarından çıkan iki siyah şerit, arka cama uzayarak yan camları arka cama bağlıyor. Bu şeritlerin altta olanının üzerinde de Cactus adı yazılmış.

Arka kısma renkli yüzey çok daha hakim. Arka cam altında yer alan renkli kaplama, stop lambalarını şekline dahil ediyor, model adı ve marka logosu detaylarını taşıyor. Bu renkli yüzeyde de stop lambaları hizasında Airbump’ lar kullanılmış. Arka tampon da, öndekine benzer şekilde yandan gelen siyah plastik kaplamalarla sarılıyor. İç mekan, “sade lüks” felsefesi ile tasarlanmış. Düğmelerden arınmış orta konsolun başında, Peugeot 308‘ de görülen multimedya ekranı yer alıyor. 308’ dekinin aksine orta konsoldan bağımsız halde sunulan ekran, köşeli kenarları ile iç mekanın geri kalanına uyum sağlıyor. Ekran ile müzik ve havalandırma sistemi kontrol edilebiliyor, ayrıca altında da bazı temel işlevlerin düğmeleri bulunuyor. 7 inçlik bu dokunmatik yüzey aracın rakipleri karşısında güçlü bir avantajı. Ekran altında ise havalandırma çıkışları konsept modeldeki şekilde sunuluyor. Havalandırma çıkışları ardından yumuşakça derinleşen orta konsol, yeniden çıkıklaşıyor ve vites kolu yerine sunulan ilginç alternatif görülüyor. D,R ve N modları arasında geçiş vites kolu üzerinden değil, bu düğmeler üstünden yapılıyor. Vites kolunun aksine bu tip bir modülün kullanılmasının sebebi ise ayrıca ilginç: Eski Amerikan otomobillerinde olduğu gibi, ön sıranın iki koltuğu birleşik, kanepe formunda. İki koltuk arasında boşluk bırakılmamış olması ise depolama konusunda dezavantaj yaratmıyor, koltukların arasını dolduran kumaş parça yukarı kalkarak alışkın olduğumuz kapaklı depolama kutusunu meydana getiriyor. Gösterge paneline bakıldığında, köşeli bir dijital ekran görülüyor. İç mekanın sade ama teknolojik havasını güçlendiren bu ekran önünde, iç mekana hakim olan kumaşla kaplanmış üç kollu direksiyon yer almakta. C4 ile olan akrabalığı hatırlatan direksiyon üzerinde yeterli sayıda kontrol barındırıyor. Ön yolcu koltuğunun karşısındaki torpido gözüne ek olarak, hemen ön camın altındaki renkli zeminde de kapaklı bir depo alanı var. Bu kapağın bulunduğu zeminin üstünün düz olması da aracın içinin değişik yapısını güçlendiriyor. Günümüz otomobillerinde havayastığının bulunduğu bu bölgede bir depo gözünün sunulabilmesi ise havayastığının tavana doğru konumlandırılması ile olmuş.

C4 Cactus, park desteğine de sahip. Alışılan biçimde, sürücü gaz ve freni yönetirken araç manevraları kendi kendine gerçekleştiriyor. PureTech benzinli ve BlueHDI dizel motorlarla satışa sunulacak olan Cactus, 82 g/km’ ye varan karbondioksit salınımı ile sınıfının en çevreci araçlarından biri oluyor. Cactus hakkında yapılan yorumlar şaşırtıcı şekilde olumlu. Sade ve her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir aracın boşluğunu fark eden Citroen’ in ileride de Cactus’ a benzer modeller tanıtması mümkün. Araç bir anlamda yeni Citroen tarzına ne tepkiler verileceğini test ediyor. Cactus, Captur ve 2008 gibi rakiplerine yakın başlangıç fiyatıyla küçük crossover’ lar arasındaki savaşın ilk kıvılcımlarını oluşturuyor. Fiyat listesi için tıklayınız.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s