Haber: Mercedes-Benz V-Serisi Tanıtıldı

Mercedes’ in yolcu taşımacılığı odaklı hafif ticari aracı Viano, yeni nesline girerken büyük bir değişim geçiriyor. Markanın ürün gamının belki de en silik modeli, R-Serisi ile birleşerek daha otomobile yakın bir hafif ticari haline gelen Viano, marka tarihinde ilk defa kullanılan “V” harfi ile temsil edilen yeni bir modele dönüşüyor. V-Serisi, MPV sınıfının en büyük araçlarından biri. Ticari araç adlandırmasından otomobil gamı adlandırmasına geçilmesi aracın değerine işaret ederken, sınıfında fark yaratan özellikleri, vanlar konusunda uzmanlaşmış diğer Avrupa markalarını zorlayacak gibi görünüyor. Tasarım incelendiğinde, son dönem Mercedes tasarım anlayışının V-Serisi’ nde de uygulandığı görülüyor. Ön kısımda yan yüzeye kıvrılan farlar, köşeleri ile eğimli kenarlarını dengeliyor. Farların içimde üst ve burnun ortasına bakan yan kenarı izleyen bir LED aydınlatma çizgisi bulunuyor. Farlar arasındaki ızgara, iki yatay kanata sahip ve bu kanatlar marka logosunu taşıyor. Logo, içi dolgulu biçimde ve ızgara yüzeyinden çıkık halde duruyor. Üst kenarı dışında eğimli çizgilere sahip olan ızgara, farlar ile birlikte aracın güvenilir yüz ifadesini oluşturuyor. Ana ızgara altındaki daha ince hava çıkışının sınır çizgilerinin yukarı uzayıp farların alt kenarını tekrarlaması ile hafif bir güleryüz oluşuyor. Aracın yan kısmında Viano’ dakine benzer bir yan cam şekli görülüyor. Yan camın alt kenarının, gövde rengi yüzey üstünde tekrarlanması aracın uzunluğunu vurguluyor. Arka kısımda ise önceki nesle göre büyük değişim var. Arka cam, düz yan kenarlara sahip, ancak yan kenarların alt kenarla birleşimi aracı iki eğik kenarla oluyor. Bu sayede bir yarım altıgen şekli oluşuyor. Alt kenarın üzerinde krom bir şerit bulunuyor. Yan yüz sınırına yaslanmış stop lambaları, dikdörtgensel şekilde, fakat onlar da arka camın alt kısmına uyum sağlıyor, ve eğik bir üst kenarla uyum yaratıyor. Arka camın aşağı uzaması ile bagaj kapağı üstündeki gövde rengi kısım kısalıyor, ve araç daha alçak görünüyor. Aracın arka camı bağımsız olarak açılabiliyor, ve bagaj kapağı bir düğme dokunuşu ile kendi kendine kapanıyor. Bagaj kapağının oldukça yükseğe eriştiği düşünülürse bu oldukça gerekli bir donanım.  V-Serisi, Viano’ nun genlerini koruyor, ancak şüphesiz R-Serisi’ nin de olumlu özelliklerini almış. Şık dış tasarım, aracın kendini sevdirmesinde rol oynuyor.

Tanıtım gecesinde kullanılan bir cümle aracın etkileyici kişiliğini ve görüntüsünü tanımlıyor: Yaratıcı takım tarafından kullanılan “We packed sex into the box”, yani “Seksi kutuya sıkıştırdık” cümlesi oldukça iddialı. İç mekan, kahverengi ve sarı ağırlıklı tasarımı ile lüksü vurguluyor- sarı ve koyu tonları lüks tüketim ürünlerinde sıklıkla kullanılan renkler. Birbirinden bağımsız yolcu koltukları, raylar üzerinde hareket edebiliyor ve iç mekanın oturma düzeni değiştirilebiliyor. Kokpit, V-Serisi’ nin kısa burnu sebebiyle daha dik bir yapıda, ve kontrollerin yerleşimi ticari araçlarda her zaman olduğu biçimde. Ancak Mercedes, malzeme kalitesi ve sunum ile farklılık yaratıyor. Göstergelerin siperliği yumuşakça düzleşerek orta konsolun üzerinden geçiyor ve kapılara uzuyor. Orta konsol, en üstünde bağımsız halde duran COMAND Online multimedya ekranına sahip. Bu ekranın altında ahşap zemin belirginleşiyor, ve bu göğüs bölgesinde temel kontroller sergileniyor. Bu kontroller, yeni nesil C-Serisi’ nde olduğu biçimde gruplanmış. Kontrollerin altındaki çıkıklıkta ise multimedya sistemini kontrol eden touchpad yer almakta. Parmakla harf ve rakam girişinin mümkün oldu bu dokunmatik yüzeyde, akıllı telefonlardaki gibi özel hareketler kullanılabiliyor. Touchpad’ in balkonu andıran çıkıklığı yavaşça içeri gömülürken, alttan eğimli bir formda depolama alanı beliriyor. Aşağı dairesel biçimde inen bu depolama alanının önü raylı bir kapakla örtülüyor. İç mekandaki hava akışı Thermotronic havalandırma sisteminin Diffuse, Medium ve Focus adlı 3 farklı havalandırma modu sayesinde kolaylıkla düzenlenebiliyor. Sistem, araç tünele girdiğinde dışarıdan hava alımını otomatik kapatıyor, ve güneş sensörleri sayesinde sadece güneş alan tarafın soğutulmasını sağlayabiliyor. Özetle, V-Serisi maharetli bir havalandırma sistemine sahip.

V-Serisi, 2.1 litrelik dört silindirli motorlarla tanıtıldı. V200, 136 beygir güç ve 330 Nm tork üretebiliyor. V220 CDI, 163 beygir güç ve 380 Nm tork değerine sahip. Bu motor, 100 kilometrede 5,7 litrelik yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. V250 BlueTEC ise 190 beygir güç- 440 Nm tork üretebiliyor, 100 kilometrede 6 litrelik yakıt harcıyor. V250, standart olarak 7G-TRONIC şanzımanla geliyor, bu şanzıman Direct Select sistemi ile manuel gibi de kullanılabiliyor. Otomatik şanzıman, beraberinde Agility Select özelliğini de getiriyor. Agility Select’ in ekonomik, konforlu, sportif ve manuel modlarına göre motor, hızlanma ve şanzıman tepkileri değişiyor. Ayrıca Sport, Comfort ve Manual modları seçildiğinde, ek olarak 10 kW güç, 40 Nm tork sunuluyor ve V250′ nin maksimum tork değeri 280 Nm’ ye ulaşıyor. Bu durum “over-torque” olarak adlandırılıyor. Intel bilgisayar işlemcilerindeki Turbo Boost teknolojisini hatırlatıyor.

Araçta sunulan güvenlik donanımlarına diğer Mercedes modellerinden alışkınız, ancak bir ticari araç kırmasından bunların sunulması önemli bir detay. Distronic Plus- adaptif cruise control, şerit takip sistemi, kör nokta algılama sistemi, çarpışma önleme sistemi, trafik işareti algılama sistemi gibi yeni nesil özelliklerin yanında, V-Serisi, Crosswind Assist adlı bir özellikle geliyor. Şiddetli rüzgarlarda, oldukça geniş yüzey alanına sahip olan böyle bir aracın, salınmasını ve sarsılmasını önlemeyi hedefleyen sistem V-Serisi’ nin özgün teknolojilerinden. 360 derece görüş sunan kameralar ile V-Serisi’ nin park işlemleri kolaylaşıyor, bunun yanısıra araç paralel park edebiliyor.

V-Serisi, mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’ nda halk ile buluştuktan sonra satışa çıkacak. Ülkemize sonbahar-kış aylarında geleceği tahmin ediliyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s