Rapor: 2013 Yılının En Önemli Otomobilleri- Top 10

2013, otomotiv sektörü için değişimlerin çok ve yeniliklerin bol olduğu bir yıldı. Geleceğin teknolojisi elektrikli otomobiller giderek günlük hayata dahil olmaya başlarken, halihazırda bulunan teknolojik donanımlar geliştirilmeye, güvenlik ve multimedya özellikleri güçlenmeye devam etti. Otomobilin bilinen formunda büyük değişimler olmadı elbette, ancak radikal tasarımlar ve değişen tasarım anlayışları ile pek çok marka dönemsel değişimlerden geçti. Otomobil Günlüğü, 2013 çıkışlı* tüm otomobilleri derledi, ve önümüzdeki yıllarda, belki de gelecekte otomobillerin gelişim yönünü belirleyecek olanları listeledi.

İşte Top 10 Sıralaması:

10. Renault Captur

Renault Captur Ön

Captur, ne sınıfına büyük bir yenilik getirdi, ne de çok devrimsel değişimler sundu. Ancak o şaşırtıcı şekilde Türk müşterisinin dikkatini rakiplerinden çok çekti. 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’ nın önemli araçlarından olan Captur, Renault’ nun yeni tasarım anlayışını sunuyor. Ülkemiz ve Avrupa’ da giderek popüler hale gelen küçük-kompakt SUV’ ler arasında yer alan Captur, arazi konusunda başarılı olamasa da yollarda ona bakanları etkilemek konusunda başarılı. Captur, fermuarlı koltuk kılıfları, çekmece tarzı torpido gözü, çift renkli gövdesi ile genç aileler için çok cazip bir alternatif. Rakiplerine göre temel farklılığı tarzı olmasına rağmen halktan gördüğü talep, ve tek başına incelendiğinde başarılı tasarımı ile Captur 10. sıramızda.

9. Mercedes-Benz CLA

Mercedes-Benz CLA 220 CDI, (C117), 2012

CLA, Mercedes’ in CLS ile başlattığı coupe formlu sedan trendine uyan ilk kompakt sınıf sedan. Zamanla Audi ve BMW tarafından taklit edilen bu fikrin kompakt bir sedana uyarlanması aslında başlı başına büyük bir mesele. CLS’ de bile hacim ve konfor konusunda ciddi sıkıntılar uzun uğraşlarla aşılırken, kompakt sınıftaki bir araçta yeterli alan ve konforun hala sunulabiliyor olması takdir edilesi. İç mekanın feda edilmesine sebep olan dış tasarım ise gerçekten “muhteşem”. Abartısız. Sadece sportif, büyük logolu Mercedes ızgarası ile sunulan CLA, yukarı kalkan A-Serisi farları, ince uzun dairesel yan camı, coupe-vari tavanı ve kanatsı stop lambaları ile gerçekten bir başyapıt. CLS’ deki lükse vurgu, CLA’ da daha çok sportifliğe yapılıyor. Diğer kompakt sedanlar arasında hem markası, hem de tarzı ile fark yaratıyor. Cesaretin ürünü.

8. Ford Mustang

Ford Mustang Ön

Ford Mustang, çok eskiye dayanan şöhreti ile süper spor otomobil hayranları ve yarış oyuncuları tarafında yakından tanınan bir otomobildi. Ford’ un yeni devreye giren One Ford politikasıi tüm dünyada, her pazarda aynı modellerin sunulmasını planlıyor, ve Mustang de 2013′ de bu planın bir parçası olarak yeni hali ile gözler önüne çıktı. Efsanevi Amerikan sporcusu, yeni neslinde Avrupa’ ya, dünyaya açılıyor ve yeni sürücülerle tanışıyor. Bu adım ile beraber bizi yakından ilgilendiren Avrupa, belki de Türk pazarını etkileyecek olan Mustang, etkileyici teknik özellikleri ile de bu listede bir yer hak ediyor. Ford ürünü Ecoboost motor teknolojisine sahip bir seçeneği de olan Mustang, üstün performans sunarken çevreyi de boşlamıyor.

7. Citroen C4 Picasso

Citroen C4 Picasso Ön

Citroen, Türkiye’ de de diğer Avrupa pazarlarında olduğu gibi Picasso serisi ürünleri ile ayrı bir yere sahip. Kompakt MPV sınıfının en önemli üyelerinden olan C4 Picasso, 2013 yılında yeni nesline kavuştu ve tasarım anlamında sınıfının ilerleyeceği yönü belirledi. Markanın değişen imajı eşliğinde uzaylı benzeri görüntüye sahip olan C4 Picasso, iç mekanında 7″‘ lik bir dokunmatik ekrana sahip. Değişik orta konsol yapısı iç mekanda ferahlık hissini arttırırken, aile olmasa da her alıcıyı kendine aşık ediyor. Ülkemizde motorları, daha doğrusu tek motor seçeneği yüzünden kısıtlanan araç, hoş renk seçenekleri, 3 boyutlu detayları ile tatmin ediyor. MPV sınıfı genelde bunaltıcı araçların sınıfı olarak görülse de Citroen işi biliyor, C4 Picasso yılın otomobilleri arasında yerini alıyor.

 6. Mini Cooper

Mini Cooper Ön

Mini, 2000′ li yılların başında BMW Grubu tarafından yeniden canlandırılmasının ardından kısa sürede hiç tanınmadığı ülkelerde sevildi. Türkiye’ de, genç kız ve üniversitelilerin hayali konumuna erişen, kısmen ekonomik bir prestijli otomobil haline gelen Cooper ve türevleri, her yandan gördüğü talep ile “üredi”. Kendilerine çok benzer Countryman ve Clubman gibi modellerle genişleyen Mini ailesi, 2014′ e günümüze uyarlanarak giriyor. Ailenin en önemli üyesi Cooper, yeni nesline kavuşurken tüm aile fertlerinin gelecekte nasıl olacaklarına dair ipuçları verdi. Karizmatik görüntüsünü LED farları ile güçlendiren, dokunmatik ekranlı multimedya sistemine rağmen retro havasını koruyan Cooper, yeni İngiliz fenomeni. Daha önümüzdeki birkaç yıl boyunca yollarda çok ilgi çekecek ve kendine hayran bırakacak. 6 Numara.

5. Hyundai i10

Hyundai i10 Ön 2

Minik sınıf  ülkemizde hiçbir zaman çok talep görmedi. Ancak Hyundai bu yıl bu durumu değiştirecek adımı attı. Atos ve ilk nesil i10 ile pek de başarılı geçmeyen Hyundai’ nin minik sınıf macerası, yeni nesil i10 ile beraber olumlu yönde ilerlemeye başlarken, yeni i10′ un Türkiye-İzmit’ te üretiliyor oluşu Türk halkı için önemli. Bugüne kadar burada üretilen modeller, burada başarılı oldu: Renault Symbol (önceki nesil), Renault Fluence, Fiat Fiorino (Qubo), ve daha pek çok örnekte olduğu gibi kendi ürettiğimiz araçları seviyoruz. Bu sefer ciddi düzeyde kaliteli ve doyurucu bir otomobili üretmemiz daha iyi satışlara işaret ediyor. Yabancı basında “Hyundai’ nin en iyi aracı” ‘ na varan pek çok olumlu yorum alan araç uzun zamandır yeni araç gelmeyen minik sınıfta şu an için en cazip seçenek.

4. Skoda Octavia*

Skoda Octavia Ön Çapraz

Skoda, hala ekonomik otomobillerin markası. Ancak geçtiğimiz yıllarda değişmeye başlayan imaj ve yenilenen tasarım anlayışı ile çok daha becerikli otomobiller üretmeye başlayan marka, kompakt sedanlar arasında en başarılı seçeneklerden birini sunuyor. Octavia, önceki nesillerindeki sessiz oyuncu rolünü bırakıyor, ve çok daha şık bir tasarım, kaliteli iç mekan, ve hiçbir rakipte bulamayacağınız hacimle rakiplerine “kıskıs gülüyor”. Harika fiyat-kalite dengesine sahip olan Octavia, halen otomobil hayranlarınca küçümsense de, günlük hayatımızda çoğunluğumuzun kullandığı otomobiller düzeyinde en iyilerinden. Volkswagen Grubu’ nun deneyimlerinden yararlanılarak ortaya koyulan eser, malzeme kalitesi ve teknolojik donanımları ile rakiplerine kıyasla daha sevilesi.

*Skoda Octavia’ nın yeni nesli 2012- Aralık’ ta tanıtılmıştır.

3. Nissan Qashqai

Nissan Qashqai Ön

Dünyada hızla yayılan Crossover hastalığının yaratıcısı Nissan, yeni nesil Qashqai ile kuralları yeniden yazmayı hedefliyor. Bir sınıfın önderi olan Qashqai, müşterilerin beklentileri, ve imaj ihtiyaçları doğrultusunda artık çok daha karizmatik. Sonunda kendine bir tasarım anlayışı belirleyen Nissan’ ın X-Trail‘ den az sonra çıkan önemli aracı Qashqai, Türkiye’ deki satışlar için çok büyük önem taşıyor. Pek çok MPV ve kompakt hatchback müşterisini cazibesini koruduğu zamanlarda kendine çeken Qashqai, yeni görüntüsü, kalite seviyesi yükselen iç mekanı, gelişen pratik kullanım özellikleri, ve rakiplerinden geride kalmayan multimedya donanımları ile sınıfının her zevke uygun aracı olmaya çalışıyor. Türk müşterisi için çok önemli olmasının da 3.lüğü kapmasında yeri büyük.

2. Mercedes-Benz S-Serisi

Mercedes-Benz S 400 HYBRID (W 222) 2013

Mercedes, otomotiv sektöründe seri üretilen en üst düzey sınıftaki üyesi S-Serisi’ nin yeni neslini bu yıl tanıtmıştı. Tanıtımının ardından uzun süre otomotiv basınında kendine yer bulan araç, gelecekte en küçük otomobilde dahi göreceğimiz güvenlik donanımlarının ön izlemesi niteliğinde. Hiçbir ampul içermeyen, tüm aydınlatma işlevlerini LED’ lerle yerine getiren araç, stereo kamerası ile yolu her zaman denetliyor ve tehditlere karşı süspansiyon ve fren sistemiyle iş birliği yapıyor. First Class arka sıra konsepti ile oluşturulan huzurlu ortamda ahşap ve metalin en hoş eşliği görülüyor. Koltuk havalandırmaları, sıcak taş masajı gibi “kullanılır mı bilinmez” donanımlar bile sunuluyor. Kısa bir özette sunulamayacak derecede uzun yeniliklere sahip olan araç, sade ve dingin görüntüsü ile de gözleri kendine çekiyor.

1. BMW i3

BMW i3 Ön

1 Numara. Yaklaşık 3-4 yıldır “elektrikli otomobil de elektrikli otomobil” diye zırvalıyor otomobil basını belki de. Ancak petrol stoklarının tüm dünyada tükenmesi göründüğü kadar uzak değil. Artan otomobil satışları, daha çok benzin tüketen araçlar ile elektrikli otomobillere geçiş daha da yakınlaşıyor. BMW, i3 ile bugüne kadar üretilen en gerçekçi, en kullanılabilir elektrikli otomobili ortaya koydu. Yeni “i” alt markasının ilk ürünü lan i3, hem teknoloji, hem çevre, hem de tasarım konusunda yeni bir devrin başlangıcı. Otomobil şekli bugünden sonra büyük değişimler yaşamayacak, ancak BMW bir otomobil üzerinde ne kadar oynama yapılabileceğini i3 ile gösteriyor. Sıradışı, belki çirkin ama akılda kalıcı. Elektrikli otomobilleri sevdirecek bir kişilik. Uzun menzil, ve isteğe bağlı benzinli motor desteği ile günlük yaşama entegrasyonu kolay olan i3, BMW i markasının özel hizmetleri ile sahibine acı çektirmiyor. 2013′ ün en önemli aracı, sadece Otomobil Günlüğü için değil, pek çok otorite için. Gelecek, şimdilik i3′ de.

BONUS: Tesla Model S

Tesla Model S Ön

İlk önce Amerika’ da, sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran Elon Musk yönetimindeki Tesla’ nın ürünü. Avrupa’ da henüz çok yeni olmasına rağmen Amerika’ da kendine özel şarj noktası ağı ile çok kolay kullanılabilir halde. Tasarımı, iç mekanı ve özellikleri ile “bu olmuş” dedirten araç, BMW i3′ e rakip olabilecek tek araç. İç mekanında orta konsol yerine dev bir dokunmatik ekran sunan, 5 kişiyi büyük konforla seyahat ettiren Model S, Avrupa satış operasyonları başladığında kısa sürede bu taraflarda da ünlenecek. Elektrikli otomobillere ısınmayı aslında kolaylaştırıyor.

2013 boyunca Otomobil Günlüğü ile beraber olduğunuz için teşekkür ederiz!

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s