Mercedes-Benz C-Serisi

Otomotiv tasarımındaki yeni akımlar ile, gösteriş meraklısı Premium sedanlar dahi değişmek durumunda. Mercedes, orta sınıftaki ürün grubu C-Serisi’ ni yenilirken, önceki modelin gereksiz düzeyde iddialı detaylarını çöpe atıyor, ve pürist bir çizgiden yoluna devam ediyor. 2007’ de tanıtılan son neslin ardından 6 yıl sonra yeni hali ile gözler önüne çıkan C-Serisi, Mercedes’ in değişen tasarım anlayışının ürünlerinden. Türkiye pazarında da sedan tutkunu ve prestij meraklısı alıcılar tarafından önceki neslinde çok talep gören C-Serisi Sedan, 2014 ile beraber yeni yüzü ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. 95 mm’ lik artış ile 4686 mm uzunluğa erişen ve daha büyük dingil aralığına sahip yeni model, 480 litrelik bagaj hacmi ile müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayacak hacme sahip. Araç bünyesinde kullanılan alüminyumun yüzdesinin %10’ dan %50’ ye çıkarılması ile meydana gelen 100 kg ‘lık hafifleme, daha düşük yakıt tüketimi sağlarken, daha az karbondioksit salınımını da mümkün kılıyor. Yan tasarımında önceki modelden tanıdık, klasik Mercedes sedanı hatlarını koruyan C-Serisi, büyük tekerlekleri ile daha sportif ve yere basar görüntüde. Giriş seviyesi modellerde küçük armalı burun tasarımı sunulurken, üst donanımlarda iri yıldızlı ızgara, aracın kimliğini daha iyi belirtmesini sağlıyor. 0,24 Cd’ lik rüzgar direnci ile sınıfının aerodinami standartlarını yükselten araç, bu yönü ile de fark ettirmeden tasarruf sağlıyor. Önde, standart farlara ek olarak statik ve LED Intelligent Light System tiplerinde LED grupları sunuluyor. Aracın arka stop lambaları da standart olarak LED aydınlatma ile sunuluyor, ki bu aracın geceleri ayırt edilmesini ve kendi tarzını yansıtmasını sağlıyor. C-Serisi’ nin iç mekanında da dışarıya benzer şekilde bir arınma söz konusu. Düğme kalabalığı yok, ve teknolojil ilerlemeler S-Serisi’ ni hatırlatır durumda. Malzeme kalitesi ve işçilik ile Mercedes beklentileri karşılarken, metal ve derinin bir arada kullanıldığı kombinasyonlarda çok hoş bir sportif etki elde ediliyor. Akışkan çizgilere sahip orta konsol, tepesinde 7 inçlik bir dokunmatik multimedya ekranı taşıyor. Bu ekran, COMAND Online paketi ile 8.4 inç boyuta ulaşıyor. Orta konsolun koltuk seviyesindeki uzantısında da dizüstü bilgisayarlarda sunulan touchpad’ lerin bir benzeri yer alıyor. Dokunmatik ekranın kontrolünde otomotiv üreticileri bugüne kadar tekerlekten yön düğmelerine pek çok çözüm sundu, ancak touchpad metin girişinde çok daha büyük kolaylık sağlıyor. Kullanıcının parmağını bu yüzey üstünde gezdirmesi ile menülerin taranması da hızlanıyor.

Orta konsola bakıldığında, çok az sayıda düğme görülmesi, tocuhpad’ den daha çok işlevin yerine getirileceğinin ipucunu veriyor. C-Serisi’ nin yeni opsiyonu olan Head-Up Display ise aracın kendine özgü güvenlik sistemlerinin verilerini de sunuyor. Araç, spor görüntü sunan Avantgarde, lüksü pekiştiren Exclusive, ve sportif sedanın tanımını değiştiren AMG donanımlarında sunulacak. İç mekan için sunulan ek özellikler arasında havayı iyonize eden, temizleyen AIR BALANCE paketi, Burmester ses sistemi, canlı trafik bilgisi yer alıyor. C-Serisi araçları baz donanımlarında bile 3G’ li telefınlarla internete bağlanabiliyor, COMAND paketli araçlar hotspot oluşturuyor. Güvenlik donanımlarına geçildiğinde ise yorgunluk algılama sistemi dikkat çekiyor. Bu sistem mola alternatifleri sunarken, son mola üstünden ne kadar geçtiğini de söyleyebiliyor. Araç, 200 km/s’ e kadar otomatik frenleyebiliyor, hatta duran araçlarla çarpışmayı dahi önlüyor. Distronic Plus, öndeki araçla mesafenin korunması konusunda destek sağlıyor, BAS PLUS ise trafik akışına göre fren tepkileri veriyor. Bunlar dışında, günümüzün gereklilikleri şerit takip sistemi, otomatik park sistemi, 306 derece kamera, işaret dedektörü, uzun huzme geçiş asistanı da sunulan özellikler. Bebekli aileleri mutlu edecek bir özellik ise ön yolcu koltuğuna bebek koltuğu takıldığında otomatik kapanan havayastıkları. C-Serisi sedan, başlangıçta tümü start-stop sistemli 3 motor seçeneği ile sunulacak: Dizel C220 BlueTEC, 2.1 litrelik hacimli, 170 beygir üreten seçenek ve 100 km’ de 4 litrelik yakıt tüketimi ile etkileyici. C180 ise 1.6 litrelik 156 beygir güç potansiyeline sahip olan seçenek, o ise 100 km başına 5 litre yakıt harcıyor. C200, 2.0 litrelik hacimde ve 184 beygir güç üretiyor, 5.3 litre yakıt tüketmekte. Bu motorlar, 6 vitesli manuel şanzıman veya 7-G Tronic PLUS şanzıman ile seçilebiliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. İlerleyen zamanlarda, 1.6 ve 2.2 litrelik dizel motorlar ve güç seçenekleri eklenecek, 5 benzinli seçenek daha gelecek, ayrıca bir dizel-hibrid model de planlanıyor. 4MATIC motorlar da yolda. C-Serisi, comfort, Avantgarde ve alçak spor bir süspansiyon olmak üzere toplam 3 süspansiyon arasında geçiş yapabilecek. Ayrıca sınıfında havalı süspansiyon ilk defa AIRMATIC markasıyla C-Serisi’nde sunulacak.

Mercedes-Benz C250, AMG Line, Avantgarde, Diamantsilber metallicC-Serisi’ nin tasarımı incelenmeye başlandığında, ön kısımda arkaya uzayan gerili farlar başlı başına geride görünürken, ayrıca öne çıkarılan ızgara üç boyut hissi yaratıyor. Dairesel uçlu, arkaya çekilen farlar, ızgaranın yan kenarını taklit eden yan kenarlara sahip. Farların içinde üst kenar boyunca ilerleyen, ancak üst kenarın köşesine takılmayan bir kesintisiz LED çizgisi görülüyor. Bunun altında da mücevhersi aydınlatma elemanları etkileyici bir görüntü oluşturuyor. İki far tarafından kavranan ızgara, hafifçe çıkıklaşıyor. Hafif eğimli alt ve üst kenarların kıvrımlı yan kenarla bağlandığı şeklin içinde donanıma göre sportif veya klasik ızgara tasarımı bulunuyor. Klasik ızgaranın dış çerçevesi çok daha kalın oluşu ile önceki modelinkinden farklı görünüyor, kalın çerçeve içinde bulunan ince çizgiler de geleneksel görüntüyü tamamlıyor. Sportif ızgara tasarımında ise ızgara alanı içinde iki ana yatay çizgi yer alıyor ve bunların ortasında içi dolgulu Mercedes arması bulunuyor. Oldukça pürüzsüz kaputun üzerindeki ön camın yanlarından çıkan iki çizgi de ızgaraya birleşiyor. Izgaranın altında yer alan ince uzun hava çıkışı, plaka ile kısmen engelleniyor. Bu hava çıkışı ile aynı hizada üst kenara sahip olan diğer siyah bölgeler ise farların altında bulunuyor. Bunların arasındaki hava çıkışının altından geçen gövde rengi alt kontur, burnun ortasında yükseliyor ve sonra yeniden alçalıyor. Çok yükselmeyen detaylar ile 1810 mm’ lik genişlik belirginleşiyor.

Mercedes-Benz C 250 BlueTEC, Avantgarde, Diamantweiss metallic,Aracın yan kısmında ise önceki nesil model yen cam tasarımının korunduğu, ancak öndeki gibi köşelerde bir yumuşama olduğu göze çarpıyor. Yan camın üst kenarı ön cam ile beraber yukarı kalkıp, tavan boyunca düz gittikten sonra kapı ile beraber dairesel biçimde iniyor, dikelerek alt kenarla birleşiyor. Alt kenar da üst kenarın başlangıç noktasından sonra hafif yükselip arka kapı ucunda yeniden alçalıyor. Yan aynalar üzerinde son 5 yıldır korunan yan sinyal lambası şeklinin değişmiş olarak karşımıza çıkması bir tasarım ögesinin daha yaşlandığını söylüyor. Kapıların bombelendiği sırada gelen kapı kolları, yüzeye gömülü halde duruyor ve yan yüzeyde belirgin çıkıklıklar oluşmuyor. Bu aerodinamizmdeki başarıyı sağlayan bir başka detay. Ön tekerlek üzerinden gelip, arka kapı kolu hizasında sonlanan kalın çizgi aracın “rüzgarla şekillendirilmiş” görüntüsünü güçlendiriyor. Kapıların altında da arka tekerlek yanından başlayıp alçalarak ön tekerleğe uzayan bir başka hafif çizgi yer alıyor. Arka tasarımda ise pozitif ilerleme var. Bagaj kapağının dikey ile yatay yüzeyini ayıran üst kenarın eğimli oluşu, kıvrımlı bir tavan, dolayısıyla dolgun bir kalça oluşturuyor. Arka yüzeyin yana birleştiği alanda bulunan stop lambaları, öne doğru yükselen şekilde. Çekirdeğe benzer şeklinin içinde aynı şekilli iki LED çizgi taşıyan lambalar çok şık görünüyor. İki stop lambası arasında, bagaj kapağında ise logo altındaki kalın krom şerit arka tasarımın temel elemanlarından birini oluşturuyor. Bu şeridin altında bulunan derinlik, daire yarısı biçiminde, ve bunun içinde de plaka yer almakta. Farlar ile aynı hizada başlayan bagaj kapağı, sonradan oldukça derinleşiyor. Bu sebeple tampon bagaj kapağının altı ile karşılaştırıldığında çok daha çıkık görünüyor. Tamponun en altında yeniden hareketlilik başlıyor: İnce uzun siyah plastik kaplama,üzerinde krom çizgi ile oluşturulan bir çizgiyi taşıyor. Bu çizgi uçlara doğru kıvrılıp, “c” harfleri oluşturuyor. Oldukça şık, sportiflikten çok lüksü hissettiren arka tasarım beğeni topluyor.

Mercedes-Benz C-Serisi AMG İçİç mekanda ise yeniden heyecan duyuluyor. Orta konsola bakıldığında, tepesindeki ekranın altında 3 dairesel havalandırma çıkışı görülüyor, bunun altında iki ince çizgi halinde sunulan temel kontroller ise tüm fonksiyonları özetliyor. Bu iki çizgi ardından bomboş halde kıvrılan yüzey, vites kolundan sonra sona eriyor. Vites kolu da yatay formu ile ilgi çekici. Orta konsolun üstünde, yanlara uzayan kollarda da metal eklentiler lüks ve malzeme çeşitliliğini arttıran etkide bulunuyor. Göstergelerin yumuşakça yükselen siperliği ise yanlara uzuyor, ön yolcu koltuğu boyunca dahi devam ediyor. En uçlarda da yine dairesel havalandırma çıkışlar yer alıyor. Gösterge panelinde çıkık gölgelikli sportif göstergeler sürüş zevkini gözlere aşılıyor. Direksiyon, üç kollu yapıda ve üzerinde kullanılan malzemeler ile cazip hale geliyor. Kapı iç yüzlerindeki alışılmış koltuk ayar düğmeleri, metaller eşliğinde canlanıyor. Şık kapı kolu ise kibar görüntüsü ile takdir edilesi. Metal ağırlıklı orta konsol ve kırmızı deri kombinasyonu sportif yönü vurgularken, bej deri ve ahşap kaplamalı aydınlık iç mekan da aynı etkiyi farklı biçimde sunuyor. C-Serisi, çok büyük yenlik barındırmasa da, gerekli yenilik dozunu almış ve yoluna bir 3 yıl daha sorunsuz devam edebilir. Yeni Mercedes-Benz C-Serisi Sedan fiyatları ile şaşırtmıyor. 120.000 TL civarındaki başlangıç fiyatı premium bir orta sınıf sedanda normal.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s