Haber: 2014 Yılın Otomobili- Son 7 Finalist Açıklandı

2014 Yılın Otomobili belli oldu. İlgili haber için tıklayınız.

Otomobil üreticilerinin sadece 1 yıl boyunca tek bir modelleri için kullanabildikleri bir unvan olmasına rağmen Yılın Otomobili- Car of the Year, seçimleri hala büyük heyecanla beklenen bir organizasyon. Avrupa’ nın çeşitli ülkelerinden 7 otomobil dergisi ve çok sayıdaki bağımsız jüri tarafından verilen bu ödüle 2014 yılında kavuşması olası son 7 model belirlendi. Pek çok modelin aday olarak gösterildiği seçimlerin son 7 finalisti arasında son yıllarda hep olduğu gibi elektrikli ve çevreci otomobiller de bulunuyor. Finalistler şu şekilde sıralanıyor: BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda 3, Mercedes-Benz S-Serisi, Peugeot 308, Skoda Octavia ve Tesla Model S. Sona kalan otomobilleri tartışmadan önce değinmek gerek bir konu elenen adaylar. Öncelikle yerli adaylarımız Toyota Corolla ve Hyundai i10 son 7′ li de kendilerine yer bulamadı. Corolla‘ nın, Avrupa standartlarında geliştirilmiş olmasına rağmen, Türkiye dışında Avrupa pazarı için neredeyse hiç önem taşımamasının elenmesinde etkili olduğu söylenebilir. Hyundai i10‘ un elenmesi ise CotY jürilerinin son yıllardaki tutumları ile açıklanabilir: Küçük ve kompakt sınıf üzeri modeller artık daha çok öne çıkarken, minik sınıfta finalist olabilmek için sınıfa “çok büyük” bir yenilik getirmek gerekli. i10 bu konuda “biraz” eksikti. Tüm adaylar arasındaki çarpıcı modellerden olan Renault Zoe, jürilerin artık çok da sevdiği elektrikli otomobillerden olmasına rağmen yarışta sona kalamadı. Bu dönemde SUV ve Crossover’ lar Yılın Otomobili yarışında çok ilerleyemiyor, ve bu durum Türk müşterisinin yakından ilgilendiği Renault Captur, Peugeot 2008 ve BMW X5 modellerinin elemeyi geçememesinde etkili olmuş olabilir.

BMW i3, ilk ortaya çıkışından beri otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirecek bir araç olarak yorumlanıyor. Elektrikli otomobil konusuna gerçekçi bir şekilde yaklaşan ve en azından Avrupa’ da kolayca kullanılabilir bir durumda olan i3, hiçbir rakibine, hatta başka hiçbir otomobile benzemeyen tasarımı ile hayranlık uyandırıyor. Menzil uzatıcı ile alındığında daha uzun mesafelerin de aracı olan i3, şehir hayatını kolaylaştıran bir boyuta ve sürücüsünün yorulmasını engelleyen teknolojik donanımlara sahip. 2011 yılında şu anda her pazarda tek tük satılan Nissan Leaf’ e bu ödülü layık gören jüri, i3′ ü eleseydi, bu ciddi bir tartışma konusu olurdu.

Citroen C4 Picasso, seleflerinin de yaptığı gibi MPV sınıfında standartları belirlemeye gelmişti. Yenilikçi bir tasarım ve üstün teknoloji ürünü donanımları ile aile otomobilleri arasında şu anda en çok dikkat çekenlerden. Finale kalması çok beklenmeyen bu araç, elektrikli rakiplerine göre daha düşük kazanma ihtimaline sahip. Ancak sahip olduğu özellikler, fonksiyonelliği ve çok amaçlı kullanıma açık oluşu ile hala şansa sahip. Markanın tüm pazarlarda çok satan Picasso modellerinin en kritiği olan 5 kapılı ve 5 kişilik Picasso ülkemizde de önceki nesli ile çok sevilen araçlardan.

Mazda 3 de finale kalması çok beklenmeyen araçlardan birisiydi. Markanın uzun zamandır değişmeyen tasarıma sahip kompakt modeli olan 3, 2013 yazında geçirdiği büyük yenilenme ile bambaşka bir kimliğe kavuşmuştu. “Kodo” tasarım anlayışı ile çok daha vahşi ve çevik bir hale gelen aracın kısalan uzunluğu, iç mekanda daha geniş alan sunmasına engel olamıyor. Günümüz kompakt sınıf modellerinden beklenen tüm özellikleri sunan 3, eski yıllardaki sessizliğini yeni nesli ile bozacak gibi. Multimedya donanımları ile de etkileyen kompakt yarışçı, kendine belki de eşdeğer bir rakibe daha sahip, Peugeot 308.

Mercedes-Benz S-Serisi, tanıtımından sonra uzun bir süre boyunca otomotiv basınında kendine büyük yer buldu. Tüm otomotiv sektörü için büyük öneme sahip olan S-Serisi, önümüzdeki yıllarda halk otomobillerinde standart olarak göreceğimiz donanımları ilk defa sunuyor. Güvenlik donanımlarındaki hayran bırakan yenilikler, otel süitlerini andıran bir iç mekan ile S-Serisi’ nin yeni Mercedes tasarım anlayışına sahip gövdesinde buluşuyor. Buna rağmen birincilik olasılığı düşük olan aracın bu tür bir unvana da pek ihtiyacı olduğu söylenemez.

Peugeot 308, hatchback modelleri ile küçük ve kompakt sınıfta büyük etkilere sahip olan bir markanın ürünü. Değişmekte olan Peugeot imajı ile Premium kompakt otomobillere yakın tarza sahip olan 308, hiç olmadığı kadar sade ve temiz bir görüntüye sahip. Hafif oluşu ile çevreye ve bütçeye daha az zarar veren 308, sınıfına devrimsel yenilikler getirmiyor ancak iç mekanı ile rakiplerinin alışılan orta konsol tasarımını ezip geçiyor. Sadece dokunmatik renkli ekran üzerinden yürütülen işlevler, huzurlu bir sürüş ortamı yaratıyor. Yenilenen platform ve motorlar ise alışılan Peugeot 308′ i unutturuyor.

Skoda Octavia, kompakt sedanlar arasında paranın karşılığını veren az sayıdaki seçenekten biri. Yeni Skoda tasarım anlayışı ile Skoda’ ya olan önyargıları eritmek adına büyük bir adım atan Octavia, iç mekanda yüksek hacme ve akıllı depolama çözümlerine sahip. Aslında 2012′ de tanıtılmış olmasına rağmen yarışa bu yıl dahil olan Octavia, Skoda için finale gelmesi ile bile gurur kaynağı olmalı. Ekonomik kullanımı ve harika sürüşü ile Octavia, her zaman yüksek fiyatlı otomobillerin önde olduğu yargısını yıkıyor. Yılın Otomobili olması, bir “Day for the underdogs” havası yaratabilir.

Tesla Model S, ilk önce Amerika’ da, sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran Elon Musk yönetimindeki Tesla’ nın ürünü. Avrupa’ da henüz çok yeni olmasına rağmen CotY finallerine kalması ile şaşırtan araç, Amerika’ da kendine özel şarj istasyonu ağı ile rahatlıkla kullanılabiliyor. Tasarımı, iç mekanı ve özellikleri ile “işte geleceğin otomobili bu” dedirten araç, BMW i3 ile rekabete girebilir. CotY sitesinde de belirtildiği üzere, bu yılın finalistlerinde elektrikli adaylar ve pahalı adaylar var, Model S ise hem elektrikli hem pahalı. İç mekanında orta konsol yerine dev bir dokunmatik ekran sunan, 5 kişiyi büyük konforla seyahat ettiren Model S, henüz Avrupa’ da az sayıda ülkede satışta, ve yollarda nadiren görülüyor. Avrupa Yılın Otomobili yarışına katılması için belki de biraz erken.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s