Haber: 2014- Yeni Mini Cooper Tanıtıldı

Mini Hatch-Cooper ailesi hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Uzun bir geçmişe sahip ve günümüzde hala ikonik durumda olan bir otomobil Mini Hatch. Eskinin meşhur Mini’ sinin 2001 yılında BMW tarafından yeniden canlandırılmasının ardından kısa sürede tüm dünyaya bir hastalık gibi yayılan Mini hayranlığı, günümüzde ciddi bir boyuta ulaştı ve Mini markası pek çok modelden oluşan bir ürün gamına sahip oldu. Türkiye’ de 2001′ deki yeniden ortaya çıkışının ardından büyük üne kavuşan ve özellikle genç müşteriler için arzulanan model haline gelen Hatch ailesi, Cooper, Cooper S, Cooper D, One gibi modeller ile genişledi. 2013 ise yeni nesil Hatch’ in tanıtıldığı yıl olarak marka için bir kilometre taşı. Üç gün art arda farklı ülkelerde tanıtımları yapılacak olan modellerin baştan aşağı yenilendiği açıklanıyor. 2006 yılındaki sessiz yenilenmeye göre çok daha büyük çaplı değişiklikler içeren bu değişimde, markanın akıllara kazınan tasarım özellikleri günümüz tarzı ile birleştiriliyor. Yeni Hatch, aynı model adlarını koruyor ve zaman içerisinde tüm Mini ürün gamında görülecek olan bir görüntüye sahip. Bu görüntünün ipuçları ise 2011 yılında tanıtılan Rocketman konsepti ile verilmişti. Yeni Mini’ lerde 98 mm uzunluk, 44 mm genişlik ve 7 mm yükseklik artışı bulunuyor, ve dingil aralığı da 42 mm arttırılmış. Bu sayısal değerler iç mekanda alan artışının ipuçlarını veriyor, ve araçlar 211 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Hatch’ ler küçük-kompakt sınıfta tamamen LED aydınlatmalı farlara sahip ilk araçlar.

Tasarımlar incelenmeye başlandığında, yeni Hatch’ lerin ön kısmında iki ana ızgaranın tek parça bir ızgarada toplandığı görülüyor. Düz alt ve üst kenarlara sahip olan ana ızgaralar, dairesel eğimli yan kenarlara sahip ve parlak çerçevelerinin içinde yatay çizgiler yer alıyor. Plaka da bu ızgara alanındaki plastik bir kolda yer almakta. Ana ızgaranın altında, derinde ve küçük bir hava çıkışı daha yer alıyor, ki bunun yanlarında sis farlarını görmek de mümkün. Farlara bakıldığında, çember şeklinin korunduğunu görmek huzur verirken, çember şeklini saran krom çerçeve de göz hissini arttırıyor. Farların çemberinin içindeki LED aydınlatma, araca garip bir yüz ifadesi kazandırıyor. Cooper ve Cooper S  modellerinin ön kısmında özellikle tampon bölgesinde ufak farklılıklar yer almakta. Modellerin rüzgar direnci 0,28 Cd’ ye azaltılmış. Ön, yan ve arka camlar 2001′ deki Frank Stephenson tasarımından beri birleşik tutuluyor, ve yan tasarım önceki modele göre çok farklı değil. Arka kısımlarda ise daha dik duran stop lambaları, içlerindeki değişik aydınlatma elemanları ile canlı bir görüntü yaratıyor. Çıkık tamponda ise standart versiyonda detay yer almazken, S modelinde sportif egzoz çıkışları bulunuyor. Hatch ailesinin yenilenen iç mekanında ise orta konsoldaki büyük çember hız göstergesinin direksiyon önüne alındığı, ve ortada boş kalan çembere dokunmatik bir multimedya ekranının yerleştirildiği görülüyor. Kırmızı aydınlatma ile sarılan ortadaki çemberin alt ve üstünde, Cooper’ ın hala sahip çıktığı retro ögeleri görülüyor. Start-Stop düğmesinin dahi şalter şeklinde kullanıldığı iç mekan, özlenen Cooper tarzını sunuyor.

Yapılan açıklamalara göre, modeller tanıtımları ardından 3 adet turboşarjlı ve Start-Stop sistemli Euro 6 normlarına uygun motorla satışa çıkacak. Giriş modeli olan Cooper, 3 silindirli 1.5 litrelik bir motora sahip olacak. Bu motor 134 bhp güç üretiyor, ve 100 km’ de 4.4 litre yakıt tüketiyor. Bir sonraki seçenek ise 1.5 litrelik dizel 114 bhp’ lik motor. Cooper D’ de sunulacak olan bu ünite 100 km’ de 3.5 litre yakıt tüketirken, 92 gram karbondioksit salınımı yapıyor. Cooper S ise 4 silindirli 2.0 litrelik benzinli bir motora sahip. 189 bhp’ lik güce sahip olan bu motor 100 km’ de 5.6 litre yakıt tüketmekte. Motorlar otomatik veya manuel şanzımanla alınabilecek, ayrıca otomatik şanzımanın kulakçıklarla kontrol edilebilen daha hızlı ve sportif bir versiyonu da olacak. Modellerde Head-Up Display, uzun huzme asistanı, trafik işareti okuma sistemi, kameralı crusie control sistemi de sunulacak. Hatch ailesine önümüzdeki yıl yeni halleriyle katılacak olan One, One D ve John Cooper Works ürünleri ile Mini yenilenen modellerini kısa sürede devreye sokacak. Comfort ve Sport modlarına sahip değişken damper kontrol sistemi opsiyonel olarak sunulacak, ve giriş seviyesi Cooper İngiltere’ de 15.300 £’ e satılacak.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s