BMW 2-Serisi Coupe

Kompakt coupe’ ler ilk ortaya çıkışlarından beri spor otomobil tutkunlarına sunulan ekonomik ve kullanışlı alternatifler. Büyük boy coupe otomobillerin eğlencesini, şehir içinde daha kullanışlı bir gövde içinde ve ağabeylerinden çok daha düşük bir fiyata sunan bu tip otomobiller arasında bir dikkat çekeni vardı ki, o da BMW 1-Serisi Coupe idi. Cümlenin “di” ile sonlanmasının sebebi ise BMW’ nin radikal bir kararla bazı pazarlarda kısa sürede efsaneleşmiş bir modelin adını 2-Serisi Coupe olarak değiştirmesi. Kompakt coupe’ ler arasında sedan formu ile farklılık yaratan 1-Serisi Coupe, aynı zamanda performans ve sportif sürüş sunan tek Premium kompakt coupe’ ydi. Three-box, üç kutu tasarımı ve kısa sürede etkileyen 1-Serisi Coupe becerileri, yeni 2-Serisi Coupe’ ye değiştirilmeden ancak güncel teknolojilerle harmanlanarak aktarılıyor. Ortaya çıkan eser henüz çok yeni ve hayranların tepkileri bölünmüş durumda. Modelin artık 1-Serisi ailesinden çıkmış olması ise onun tasarım anlamında daha özgürleşmesini sağlıyor. 5 kapılı 1-Serisi’ nin Asyalı gözleri neyse ki 2-Serisi’ nde karşınıza çıkmıyor. Arkaya uzayan ve yavaşça yükselen yeni ön farlar kanatları andırırken, tampondaki üç hava çıkışı ise aracın gücüne dair ipuçları veriyor. 1-Serisinden 11 cm uzun olan ve eski 1-Serisi Coupe’ ye göre 72 mm uzun, 32 mm geniş olan aracın dingil aralığı ise 30 mm arttırılmış. İç mekanda ise ön sırada 19 mm arttırılan baş mesafesi ve arka sırada 21 mm diz mesafesi artışı huzur verici. Aracın bagaj hacmi ise 390 litre’ ye ulaşan değeri ile müşterisini tatmin edecek düzeye ulaşıyor. Arka koltuklar 2 veya 3 parça halinde katlanabiliyor ve yük taşıma işlemleri kolaylaşıyor. Aracın uzun kaputu, belirgin bagajı ve Air Curtains- “hava perdeleri” sayesinde rüzgar direnci 0.29 Cd seviyesine iniyor. Aerodinamik özelliklerinin ardından teknik ilerlemelere bakıldığında mutlu olmamak elde değil. Araçta Efficient Dynamics programı çerçevesinde Auto Start Stop ve ECO PRO modu, ayrıca fren enerjisi geri kazanım sistemi standart olarak sunuluyor. Böylece yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı fark edilir düzeyde azaltılıyor. Motorların uzunlamasına yerleştirilmesi gibi farklılıklar sayesinde aracın ağırlık dağılımı düzenleniyor.

Bükülmezlik konusunda iyi değerlere sahip olduğu belirtilen aracın bünyesinde 1-Serisi Hatchback’ e EuroNCAP çarpışma testlerinde 5 yıldız kazandıran materyaller kullanılıyor. 2 Coupe’ de değişken spor direksiyonu, M Sport fren sistemi, Adaptive M Şanzıman sistemi gibi gibi donanımlar aracın sporcu kimliğini ortaya çıkarıyor. Hazır M demişken, M Sport paketi ile araç 10 mm daha alçalıyor, özel jantlara ve tampona kavuşuyor, ayrıca en önemlisi M arması sayesinde sürücünün gururu artıyor. Alım aşamasında sunulan Sport ve Modern Line seçenekleri sayesinde aracın aydınlatma sisteminde, kumaş seçeneklerinde ve anahtar tasarımında değişiklikler oluyor. Araç bünyesinde ConnectedDrive altında uzun huzme far asistanı, adaptif farlar, park asistanı, geri görüş kamerası, hız limiti asistanı, gerçek zamanlı trafik bilgisi ve iDrive işletim sistemli multimedya ekranı sunuluyor. Ekran 6.5 veya 8.8 inç olarak eklenebiliyor. Araçta sunulan Driving Experience Control sistemi aracın sürüş ve direksiyon karakteristiklerini değiştiriyor. Comfort, Sport, ECO PRO gibi modlara sahip olan sistem sürüşü gerektiği zaman tasarruf odaklı, gerektiği zaman eğlence odaklı hale getiriyor. TwinPower Turbo ise performans ile yakıt tüketimini dengeliyor. Araç Avrupa’ daki hayatına ilk olarak 3 motor seçeneği ile başlıyor, Türkiye’ de ise sadece bir seçenek sunuluyor: 220d, 2.0 litrelik dört silindirli ve 184 beygir güç üreten bir motora sahip. Bu motor 380 Nm tork üretiyor, 0-100 km/s hızlanması 7.2 saniye, yakıt tüketimi ise 4.8 litre/ 100 km. Fiyat listesi için tıklayınız. Avrupa’ da 220i de sunulmakta. Ülkemizde olmayan M modeli olan M235i ise sıralı 6 silindirli motora sahip 322 beygir güç, 450 Nm tork üretiyor. 3.0 litrelik hacme sahip, 0-100 km/s hızlanması 3 saniyede tamamlanırken, yakıt tüketimi 8.1 litre. Bütün motorlar manuel veya otomatik şanzımanla alınabiliyor. Ayrıca Sports otomatik şanzıman ile daha hızlı geçişler mümkün.

BMW 2-Serisi Coupe Ön2-Serisi Coupe’ nin tasarımı incelenmeye başlandığında, ön farlarda 3, yani 4-Serisi Coupe izlerine rastlamak mümkün. Böbrek ızgaralara birleşmeyen ancak onlara uzayan farların içinde iki adet yuvarlaksı LED aydınlatma görülüyor. Son dönemlerde uçları kesik yuvarlak şeklini alan bu belirgin detaylar aracın  gözlerini oluşturuyor. Farların arkaya düz uzayan üst kenarı aşağı inerek alt kenarla birleşiyor, alt kenar da aşağı iniyor, zamanla düzleşiyor ve ızgaralara yaklaştığında bir basamak çıkıyor. İki far arasında bulunan ızgaralarda üç boyut efekti bulunmuyor, ve ikisi çevresinde hafif çizgiler onların şeklini yeniden çiziyor. Kaputta ızgaralar hizasında yatay halde marka logosu bulunuyor, ön camdan logoya doğru iki çizgi uzuyor. Bir başka çizgi grubu ise ön cam yanı kirişlerden farların ızgaraya bakan köşelerine uzarken sonlanıyor. Tampona inildiğinde, yanlarda küçük ortada büyük toplam 3 hava çıkışı görülüyor. Ortadaki ile yanlardakiler birbirlerinden çizgiler ve en alttaki boşluklar sayesinde ayrılıyor. Ortadakinin üzerinde plaka yer almakta, ve yan kenarları alt kenara inerken şekli daraltan biçimde. Yanlardaki hava çıkışı görünümlü alanlar aslında ızgara deseninde ancak kapalı kaplamalara sahip. Bunlarda sis farları yer almıyor ve ortalarından bir çizgi geçiyor. Bu siyah alanlar derine gömülmüş gibi görünmekte ve bu girintiden normal tampon seviyesine çıkışta ara katmanlar da yer alıyor.

BMW 2-Serisi Coupe ArkaTampon tasarımı ve çocuksu farlarının ardından yan kısma geçildiğinde markanın meşhur Hofmeister kıvrımını görmek huzur veriyor. Yan camın üst kenarının tavan ardından arkaya doğru aşağı inip alt kenarla birleşmek için yaptığı gerilme hareketi için kullanılan bu isim pek çok BMW modelinde görülebilir. Aracın yan camın detaylı baktığınızda kapı camının çerçevesiz olduğunu görebilirsiniz. Yan yüzeyde, kapı kolunu üzerinde barındıran kalın çizgi, arka stop lambasına kadar uzuyor, ancak altında özellikle kapı hizasında derin bir iz bırakıyor. Kapı altında da düz gidip arka tekerleğe doğru yukarı kalkan bir çizgi mevcut. Tekerlekler hafif çıkıklaştırılmış ve oldukça şık jant seçenekleri sunulmakta. Yan sinyal lambası yan ayna üzerinde yer alıyor, yan camın tüm kenarlarında krom çizgiler bulunuyor. Arka kısımda oldukça kısa olan bagaj çıkıklığı yine de 2-Serisi Coupe’ nin en farklı bölgesi. L formlu stop lambaları karartılmış kapakları altında ışıl ışıl parlayan hoş kırmızı tonunda aydınlatmalar barındırıyor. Alt kısmı uzunlamasına yerleştirilmiş bir dikdörtgeni andıran lambalar, sonradan yukarı kalkıyor ve yandan gelen çizgi ile birleşiyor. Bagaj kapağı sınırlarına bakıldığında, stop lambası şekline bagaj kapağının uyduğu görülüyor, ki bu durum 390 litrelik hacmin kullanımında az da olsa bir zorluk yaratabiliyor. Bagaj kapağı üzerinde plaka derin yüzeyde yer alıyor, plaka ardından yeniden çıkıklaşan kapaktan sonra daha da çıkık olan tampon geliyor. Tamponda sol yarıda dairesel egzoz çıkışı görülürken, üzerinde çizgisel kedigözleri bulunuyor. İki kedigözü arasında parlak bir çizgi yer almakta. Sportif ve sade arka tasarım ardından iç mekana geçildiğinde basit bir formda sunulan standart BMW iç mekanı bizleri karşılıyor.

BMW 2-Serisi Coupe İçSürücü bölgesine bakıldığında, ortasında logo bulunan daire, ve onu tutan gümüş renkli el şeklinin çok şık göründüğünü belirtmek gerekli. Gösterge panelinde ise araçtan beklenen sportif etki yaşatılmıyor. Orta konsolda, en üstte multimedya monitörü, bağımsız halde duruyor. Altında havalandırma çıkışları, ardından müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri yatay biçimde sergileniyor. Sürücüye dönük olan bu kontroller aracın merkezinde sürücüsünün olduğu hissini yaşatıyor. Orta konsol düğmeleri ardından daha derinde gelen bir zemin oluşu, katman efekti oluşturuyor. Düzleşen zeminde şık vites kolu, yanından uzayıp kalınlaşan parlak metal parça ile uyum oluşturuyor. Bu arkaya doğru kalınlaşan metal kolda ekranın kontrolünü sağlayan tekerlek yer almakta. Ön yolcu tarafına bakıldığında, onu  karşısındaki havalandırma çıkışını saran parlak kaplama dikkat çekiyor. Orta konsolun yan kenarı yolcu koltuğuna genişçe uzayan bir kol gibi parlak metalin üst kenarını oluşturuyor. Kapı iç yüzlerinde de metal parçalar kullanılmakta. Aracın arka yolcu sırası günlük kullanımdan çok acil durumlarda kullanıma uygun. Yine de artan diz mesafesi ile küçük aileler için bir çılgın aba otomobili olabilir 2 Coupe. Yeniden dışarı çıkılıp araca tekrar bir bakıldığında, 1-Serisi Coupe’ nin değerinin yeniden yakalandığını ancak çok da ilerletilmediği söylenebilir. O bir Astra GTC, veya Kia pro_cee’d ile karşılaştırılacak bir araba değil. Audi A3’ ün ilk tanıtılan 3 kapılı versiyonu da 5 kapılı halinin küçültülmüşünden başkası olmadığı için elinizdeki tek Premium kompakt coupe alternatifi. Eğlenceli, ve stil sahibi bir araç. Peki BMW 2-Serisi Coupe ne zaman Türkiye’ de? Ülkemize 2014 Şubat-Mart aylarında gelmesi beklenen aracın tahmini başlangıç fiyatı ise 80-85.000 TL civarı. Uf, bu ağır oldu sanki?

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s