Audi A8

Lüks sınıf otomobil üretebilmek “her markanın harcı değil” elbette. Nasıl bir yemeğin sunumu yemekten alınacak zevki belirleyen faktör ise, markaların duruşu da otomobilden ve markadan beklentiyi yükseltiyor. Müşteride bırakılan izlenim sayesinde uzun zaman içinde oluşturulan üst düzey üretici imajları, günümüzde Audi, Mercedes ve BMW gibi üreticilerin rakiplerine göre en büyük kozu. Günümüzdeki durumları sayesinde lüks sedan üreten kısıtlı sayıdaki marka arasında yer alan bu üçlü, diğer sınıflardaki ilerlemenin yönünü de bu modelleri ile belirliyor. 2013 yılında Mercedes’ in yeni nesil S-Serisi’ ni tanıtması ile otomotiv basınında bir anda “gelecek böyle olacak” tarzı başlıklar atılmaya başlandı. İlerleyen yıllarda da yeni lüks modellerle bu durumun devam etmesi bekleniyor. Özetle, lüks sedanların önemi büyük. Audi, ilk A8’ den beri bu sınıfta sessiz bir oyuncu. Markanın tarzı gereği belki de özellikle geri planda tutulan model, bu seneki Mercedes atağına karşı sessiz kalamadı, ve yeni S-Serisi’ nin tanıtımından birkaç ay sonra bıçak altına yattı. Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda ortaya yeni hali ile çıkan A8, eski görüntüsüne yapılan hafif eklemeler ve değişiklikler ile önceki modele göre çok da farklı bir duruş sergilemiyor. Özellikle yeni rakibi S-Serisi ile karşılaştırıldığında, Audi’ nin modeli acilen baştan yaratması gerektiği düşünülüyor. Yeni halinde boyutlarını değiştirmeyen A8, ses yalıtımı konusunda ilerlemelere sahip. 520 litrelik bagaj, değişen şekli sayesinde daha kullanışlı hale gelmiş. İlgi çekici olmayan tasarım, aerodinamik bakımdan yine de başarılı: 0,26 veya 0,27 Cd’ lik rüzgar direncine sahip olan model, daha keskin ve belirgin çizgileri ile yeni olduğunu fısıldıyor, duyulamıyor. Ön kısmında sunduğu yeni far teknolojisi makyajlı A8’ in en çok ilgi çeken özelliği. Hatta tüm reklam kampanyası bu aydınlatma yeniliği üzerine kurulu denebilir. Matrix LED sistemi, opsiyonel olarak sunuluyor ve beraberinde her farda 25 bağımsız LED parçasını getiriyor. Bu parçalar lensler ve reflektörler ile beraber çalışarak düz yolda ve virajlarda daha iyi bir aydınlatma sunuyor. Diğer sürücülerin göz rahatsız edilmiyor, ayrıca dönüş sinyali hareketli bir şekilde veriliyor. Hareket eden turuncu çizgi dönülen tarafı işaret ediyor. Aracın arka kısmındaki yenilikler ise öndekilere göre daha kolay fark ediliyor. LED aydınlatmaların belirgin hale geldiği stop lambaları, artık bir krom çizgi ile birbirine bağlanıyor. Ayrıca yamuk şekilli egzoz çıkışları da sunulmakta. A8’ in tekerlekleri 21 inçe kadar büyüyebiliyor, en büyük boyutta araç yere çok daha sağlam basan bir görüntüde oluyor. Modelin ağırlık dağılımı da dengeli.

Audi drive select sistemi sayesinde aracın sürüş karakteristikleri ayarlanabilmekte. İç mekana girildiğinde çoğumuzun otomobiline göre kaliteli, ancak rakiplerden geri bir kokpitle karşılaşıyoruz. Masaj ve havalandırma fonksiyonlu ön koltuklar, arka sıraya kesintisiz uzayan orta konsol, arka sırada ekran ve DVD oynatıcı, 4 bölgeli havalandırma sistemi gibi opsiyonlar bu sınıfın müşterisinin “ihtiyacı”. Orta konsolun en üstünde bulunan MMI ekranı bir Audi klasiği ancak halen dokunmatik değil. MMI sisteminin bir üst versiyonunda gelen touchpad ise vites kolu arkasında yer alıyor ve harfleri parmakla girmeyi mümkün kılıyor. Makyajlı modelin motor seçenekleri değişmese de motorların özelliklerinde değişimler mevcut. A8, ülkemizde standart uzunluktaki versiyonuna ek olarak uzun modeli A8L ve sportif modeli S8 ile satılıyor. 3.0 litrelik V6 TDI quattro motor seçeneği, 258 beygir güç üretiyor, ve bu eski halinden 8 beygir daha fazla demek. Motor, 100 km başına 5.9 litre yakıt tüketimi ve 115 gram karbondioksit salınımı yapıyor. 4.2 litrelik V8 TDI quattro motor, eski halinden 34 beygir daha güçlü, 385 beygirlik bir seçenek. Bu motor ise 100 km başına 7.4 litre yakıt tüketiyor, 194 gram karbondioksit salınımı yapıyor. İki yüksek hacimli dizel motorun yakıt tüketimi ve salınım değerleri günlük kullanım otomobillerine göre çok yüksek, ancak rakiplerine göre makul seviyede. Motor hacmi daha ne kadar büyüyebilir? A8 L W12 FSI quattro motor, 6.3 litrelik hacme sahip! 500 beygir güç üreten bu seçenek 100 km başına 11.7 litre yakıt tüketimi, 270 gram karbondioksit salınımı yapıyor. Bu motorda Cylinder on Demand sistemi sunuluyor ve 12 silindir aynı anda kullanılmıyor, düşük hızdaki sürüşlerde 6 silindir modu geçerli oluyor. A8’ in sportif versiyonu S8 ise daha sportif bir görüntüye sahip olması dışında daha performans odaklı özelliklere sahip. 4.0 litrelik TFSI motor, S8 gövdesi altında 520 beygir güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanması ise 4.1 saniyede tamamlanıyor. Motor, 100 km’de 9.6 litre yakıt harcıyor ve 225 g karbondioksit salınımı yapıyor. Tüm motorlar standart olarak 8 vitesli tiptronik şanzımanla geliyor ve kulakçıklarla manuel kullanım da yapılabiliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. A8’ de şerit asistanı hafif yönlendirmeler yapabiliyor, 360 derece kameralı park asistanı sunuluyor ve Bang& Olufsen ses sistemi seçeneği alınabiliyor. Bu kadar çok üst düzey donanımdan sonra kusacak seviyeye ulaşmamak zor.

Audi A8 TDI quattroNeyse, tasarım detaylı incelenmeye başlandığında ön kısımda sinirli bakışlar derin duygularla şekilleniyor. Farların Matrix teknolojisi sayesinde kazandığı ilginç görünüm araca bilgin bir hava katıyor. A6’ daki daha dairesel ve şişkin hatların gerildiği karşılaştırma yapıldığında kolayca anlaşılıyor. Alt ve üst kenarı paralel ve düz olan ızgara alanının yan kenarları aşağı inerken burnun ortasına doğru yaklaşıyor. Izgaranın üst kenarı ile yan kenarları çapraz bir ek kenarla bağlanırken, alt kısımda yuvarlak köşeler yer alıyor. Izgara önünde yer alan parlak yatay çizgiler ise çoğu Audi modelinde olduğu gibi belirli bir aralıkta tekrarlanıyor. Üst yarıda marka logosu, alt yarıda ise plaka yer almakta. Izgaranın üst kenarı hizasında yanlara bakıldığında farlar yeniden görülüyor. Izgaraya bakan yan kenarları ızgaranın yan kenarlarına paralel olan farların üst kenarı yukarı çıkarak uzuyor, alt kenarı ise aşağı inme hareketi yapıyor. Dış yan kenarla birleşirken düzleşen eğimli alt kenar far şekline hareket getiriyor. Far içinde üç boyutlu detayla oldukça karmaşık bir biçimde yerleştirilmiş. Üst kenardan başlayıp ızgaraya bakan yan kenara uzayan LED hattı, üzerindeki küçük odacıklarla olduğundan çok daha yüksek bir teknoloji ürünüymüş gibi gösteriliyor. Kaputta, ızgara ve far köşelerinden ön cama uzayan soluk çizgiler görülüyor. Izgaranın alt kısmına bakıldığında, ince uzun hava çıkışının ana ızgara nedeniyle burnun ortasında inceldiği ve sonra yeniden kalınlaştığı görülüyor. Bu ince uzun hava çıkışı uç noktalarda sis farlarını taşıyor. Ayrıca tüm şeklin iç kısmında parlak bir çizginin hava çıkışı şeklini takip ettiği görülüyor. Bu ince uzun hava çıkışının yanlardaki kalın kısımları ile farlar arasında kalan boşlukta soluk bir çizgi görülmekte. A8’ in ön kısmı sade ve marka tasarım anlayışına fazlasıyla sadık.

Audi A8 TDI quattroYan kısma geçildiğinde ise basit bir yan cam şeklinin uzun gövdede daha şık durduğu ortaya çıkıyor: Tüm Audi sedanlarında kullanılan aynı temel yan cam şekli, A8’ de daha güzel görünüyor. Alt kenarın dümdüz arka kapıya uzadığı, ve üst kenarın dairesel tek bir parça olduğu yan cam şekli, krom çerçeve ile daha belirgin hale getiriliyor. Cam çerçevelerinin ve geçişlerinde parlak ve cilalı görüntüdeki siyah kaplama kullanılmış. Yan ayna üzerinde ince bir çizgi halinde yan sinyal lambası bulunmakta. Ön farın üst kenarından yana uzayan çizgi, camların altından geçerek arkaya devam ediyor. Kapı üzerlerinde hafif bir çizgi yer alırken alt kenarları boyunca parlak bir şerit görülüyor. Benzer bir şerit arka kısımda tamponda da yer alıyor. Aracın belki de en çok hoşa giden yeniliği olan stop lambaları, eski düz şeklini bırakıp iki parçalı bir şekle geçmiş. Lambaların ortasından geçen ve bagaj kapağı boyunca devam edip iki lambayı bağlayan şerit, aracın genişliğini belirginleştiriyor. Aydınlatmalarda, parlak çizgi üzerindeki kısım altındaki kısma göre daha uzun, ve alttaki kısmın bagaj kapağı ortasına bakan kenarı çapraz eğimde. Lambaların içindeki ince çizgiler ve ışık tüpleri oldukça belirgin ve arkadaki sürücüye gösteriş yapmak için ideal. Bagaj kapağında parlak şerit altında başlayan derinlikte plaka yer almakta. Kapağın dik kısmı ile yatay kısmı arasındaki geçiş belirgin bir dairesel çizgi ile yapılıyor. Bu çizgi, ön fardan gelen ve yan kısım boyunca uzayan çizginin devamı. Tampona bakıldığında ise yine parlak bir çizgi ve altında iki yanda parlak egzoz çıkışları görülüyor. Egzoz çıkışlarının sayısı S8’ de dörde çıkıyor. Sade, basit ve kabullenilebilir dış tasarımdan sonra iç mekana geçildiğinde işin sadece malzemede olmadığı görülüyor.

Audi A8 TFSI quattroRakiplerine göre daha alçak görünen orta panelde kullanılan materyaller ve koltukların deri kumaşları mutlu etse de, azılı rakip S-Serisi’ nin teknolojik gelişmişliği bu sınıf müşterisi tarafından daha çok sevilebilir. Direksiyon üzerinde temel düğmeler bulunuyor. Gösterge paneli ise iki ana daireden meydana geliyor ve ikisi arasındaki tüm alanı renkli bir bilgi ekranı kaplıyor. Ekran ve göstergelerde genel olarak basık ve sportif hissi uyandıran bir yazı tipi kullanılıyor. Göstergelerin siperliği yanlara yumuşakça kıvrılıyor ve orta konsolun üzerine bir örtü gibi uzanıyor. Bu örtünün hemen altında orta kısımda MMI ekranı bulunuyor. Bunun yanlarında bulunan havalandırma çıkışları da ahşap yüzeyde. Ahşap yüzey ile kumaş arasındaki geçişte bulunan parlak şeritte temel kontroller ve analog bir saat görülmekte. Özellikle analog saat aracın sınıfını yeniden hatırlatıyor. Kumaş yüzeyin altında bulunan ahşap kaplamalı orta kol, arka sıraya uzuyor ve üzerinde havalandırma kontrollerini, vites kolunu ve kol dayama aparatını bulunduruyor. Kapı iç yüzlerinde de ahşap ve deri kullanımı devam ediyor. Şık kapı kolu altından geçen parlak kuşak, direksiyon yanından geçip ön cama kıvrılıyor ve ön cam boyunca devam ediyor. Koltuk şekilleri son derece ergonomik ve sınıftan beklenecek düzeyde konforlu. Arka sıradan bahsederek yazıyı uzatmak gereksiz. A8, Mercedes S-Serisinden çok geride olmasına rağmen bir lüks sedan ve çoğu modelden kaliteli. BMW 7-Serisi ile eşdeğer durumda olduğu söylenebilir ve Audi bu modeli yenilemek için çok gecikmemeli. Bu makyaj ne kadar gerekliydi, tartışılır, ancak yeniden A8 adı duyuldu. Bambaşka bir yolculuk deneyimi sunduğu doğru ve hatalı yanlarına tahammül edilebilir. 600.000 TL ile 1.000.000 TL civarındaki fiyat aralığı ile A8 farklı bir dünyadan. Çoğumuz için bir hayal, sahibi için sadece bir mutluluk. A8, sınıfına göre şu anda geriden gelen fakat başarılı bir otomobil.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s