Hyundai i10

Sınıf fark etmeksizin, çoğu markanın pek çok modeli yenilendikçe büyüyor, genişliyor. Minik sınıf otomobiller anlamlarını kaybetmeye yaklaşıyor. Araçta kolay kullanım ve kolay park edilebilme beklentileri Türk müşterisinde de belirmeye başlıyor ancak buna rağmen ülkemizde A sınıfı otomobillere oldukça seyrek rastlanılıyor. Avrupa’ da bu sınıfta modelleri olan markalar, Türkiye’ de aynı konuda sessiz kalıyor. Satış rakamları yükselen SUV’ ler ve lüks sedanlar nedeniyle gençlerden orta yaşlılara pek çok alıcı büyük seçeneğin daha iyi olduğuna kendini ikna ediyor. Küçük otomobil almak konusunda çekingen davranan pek çok müşteri nedeniyle yollarımız daha kalabalık hale geliyor. Bu nedenle üreticiler minik otomobilleri hiç küçümsememeli. Büyük bir potansiyele sahip olmalarına rağmen kimi zaman çirkin görüntüleri, kimi zaman da teknik eksiklikleri ile reddedilen ufak şehirliler, şimdi yeniden çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Bu sınıf ülkemizde ilk tanınmaya başladığından beri bir alternatif sunan Hyundai, yeni nesil i10’ u, yani ürün gamının yeni cücesini tanıtıyor. Atos ve eski i10 sınıflarında çok bir şey başaramamışlardı, ancak yeni model yepyeni özellikleri ile dikkat çekmeyi başarıyor. Avrupa müşterisi için Avrupa’ da tasarlanan ve geliştirilen model, Avrupa’ da da üretiliyor ayrıca. Nerede, bunu büyük ihtimalle biliyorsunuz. Türkiye, Hyundai’ nin ilk zamanlarından beri önemli bir pazarı ve son yıllarda önemli üretim merkezlerinden biri. Yeni i10, Hyundai Assan’ ın üretim bandından yollara çıkacak. Bu durum, iğrenç bir şekilde araca “Ayten” denmesine de yol açıyor. Assan fabrikasına marka tarafından yapılan 475 milyon Euro’ luk yatırım ile yıllık 200.000 araç üretimi hedefleniyor ve 2800 iş olanağı yaratılıyor.

Yeni i10, genç ve heykelsi bir duruşa sahip. Yüksek kalitede bir iç mekana ve üst sınıflarda erişilen güvenlik donanımlarına sahip. 2010’ da Hyundai’ nin Avrupa’ da en çok sattığı modeli olan i10, Rüsselsheim’ da Thomas Bürkle liderliğinde tasarlandı. Aracın görüntüsü marka tarafından büyük bir koz olarak görülüyor. Açıklamaya göre 9 segmentte müşterilerin %31’ inde tasarım Hyundai kararı alınmasında etkili. Çeşitli ülkelerde yapılan testlere göre araç rakiplerinden daha iyi reaksiyonlar aldı. Önceki neslinden 80 mm daha uzun olan i10, eski halinde sınıfının en dar aracı iken artık sınıfının en geniş aracı oluyor. Büyüme miktarları ufak olsa da zamanla aracın bir i20’ ye yaklaşacağı tahmin edilebilir. 252 litrelik bagaj hacmine sahip olan aracın arka koltukları yatırıldığında bu hacim 1046 litreye çıkıyor. Ön koltuklarda 1070 mm’ lik diz mesafesi ve 1008 mm baş mesafesi oldukça başarılı. Aracın gövdesinde daha esnek çelik kullanılmış, ancak araçtaki bükülme de azaltılmış. Konstrüksiyondaki yeni sert destekler sayesinde titreşim ve sesteki azalmalar dikkat çekiyor. 0,31 Cd’ lik rüzgar direnci de araca verimlilik katıyor. 2 motor seçeneği ile sunulacak olan Hyundai i10 satışlarının %60’ ının 1.0 litrelik motorla yapılacağı tahmin ediliyor. 3 silindirli yaklaşık 66 beygir güç üreten bu motor 94 Nm tork üretebiliyor. Bu motor 5 vitesli manuel şanzıman veya 4 vitesli otomatik şanzımanla alınabiliyor. Ayrıca LPG seçenek de sunulmakta. Daha az talep görmesi beklenen motor ise 1.25 litrelik 4 silindirli seçenek. Araç bu motorla yaklaşık 87 beygir güç ve 120 Nm tork üretiyor. Bu motor sadece otomatik şanzımanla sunuluyor. Fiyat listesi için tıklayınız. i10’ da standart olarak dengeye yönelik ESC ve VSM sistemleri sunuluyor. Lastik basınç göstergesi de standart özelliklerden. Araç 6 hava yastığına, her yolcu için kemer uyarı sinyallerine, ve otomatik merkezi kilide sahip. Hyundai elbette güvenlik önlemlerini kusursuz şekilde anlatıyor, ancak i10 EuroNCAP’ den 4 yıldızlık sonuç aldı. Yetkililer yapılan inceleme sonucunda çarpışma ile arka kapı kolunda hareketlenme görüldüğünü ve kapının açılmış , yerinden çıkmış olabileceğini açıkladı. Bu i10′ u güvensiz yapmıyor, ancak sınıfında daha iyi test sonucu elde eden araçlar olduğunu bilmek ister istemez soru işaretleri yaratıyor. USB girişi, LED gündüz ve sis farları da sunulan opsiyonlardan. i10, 11 dış renk seçeneğine sahip ve iç mekanda sunulan bej, mavi ve tarçın renk temaları ile kalite hissini arttırıyor.

Hyundai i10 ÖnHyundai i10’ un dış tasarımı incelenmeye başlandığında, ön tasarımda ilk önce bir hayal kırıklığı yaşanıyor. i40, i30 gibi modellerdeki şık detaylar ve bakışlar küçük ölçekli bu modelde yerini daha şaşı gözlere dolayısıyla garip bir surata bırakıyor. Ancak zamanla kendini sevdiren ve bu boyuttaki bir otomobile uygun olduğu anlaşılan ön tasarım i10’ a yakıştırılıyor. Fazlasıyla Ford B-MAX ‘i andıran ön farlar, üçgensel şekilde genişlerken, arkaya kısa bir koldan uzama hareketi yapıyor. Farların camlarının çıkık oluşu i20’ de de hoşa giden bir detaydı. Üçgensi farların alt kenarı, kaput ortasına doğru hafifçe yükseliyor ve eğik üst kenarla birleşiyor. İki far arasında ise ince uzun bir çizgi bulunuyor. Farların alt ve eğik üst kenarı birleşimine değen bu siyah çizgi, ortasında Hyundai logosunu taşıyor. Bu çizginin çok az üzerinde kaput çizgisi görülüyor, ancak göze takılmıyor. Bu diz çizginin altında daha büyük bir siyah alan görülmekte, panjur ve plakalık bu alanda yer alıyor. Bu alanın da üst ve alt kenarı düz, yan kenarlar ise “< ve >” şekli oluşturuyor, ve sonuç: Hyundai altıgen ızgarası oluyor. Yan kenarlarda köşeler hizasında bulunan plakalık siyah bir plastik, bunun üst ve altında ızgaralar bulunuyor ve motor havalandırma işlevi yerine getiriliyor. Bu siyah alanın alt yarısının yanlarında daha ufak üçgensi siyah yüzeyler bulunuyor. Bunların üst kenarında LED aydınlatma yer alıyor ve ortada yuvarlak sis lambası bulunmakta. Bu siyah yüzeylerin burnun ortasına bakan alt köşesi aşağıya doğru çekilmekte ve ortaya yan kenarlar da ortadaki siyah yüzeyin yan kenarlarına paralel. Burnun alt çizgisi ise orta kısımlarda çıkıklaşarak kendini belirginleştiriyor, yanlara doğru çıkıklık soluklaşıyor. Aracın kaputuna bakıldığında ise farların eğik üst kenarının azıcık yukarısında bir çizginin bulunduğu ve tavan çizgisine uzadığı görülüyor.

Hyundai i10 ArkaYan kısma geçildiğinde ise aracın büyüklüğü hissedilmeye başlıyor. Arkaya uzadıkça yükselen yan cam, ve arka kapıdan sonra gelen üçüncü parça cam gibi görünen siyah alan, iç mekanda bolca alan olduğu hissini yaratıyor. Üst kenarı dairesel olan olan yan camların alt kenarı az önce belirtildiği gibi uzunca bir süre yukarı çıkıyor, arka kapının en sonuna doğru daha da dik hale geçiyor ve tavan çizgisi yani üst kenarla birleşiyor. Cam yüzeyler arasındaki boşluklar mat siyah kaplama ile kapatılmış. Yan camın arka kısımdaki yükselişi nedeniyle oluşan boşluğa, arka cam giriyor ve bu iki siyah yüzey birbirini tamamlıyor. Gerçi, yan camın altına giren siyah parça tam olarak arka cam değil, onun şeklini devam ettiren siyah bir kaplama. Yan yüzeyde, parlak kapı kolları dikkat çekiyor ve ortalarından geçen kalın kontur arka stop lambalarına birleşiyor. Yan aynalar şık şekilde ve yan sinyal lambalarını üzerinde barındırıyorlar. Kapıların altında çıkık bir parça bulunuyor ve bu parça düz alt kenara, çatı yapan üst kenara sahip. Bu parçanın siyah renginde sunuluyor oluşu oldukça yerinde bir karar. Tekerlekler çıkıklaştırılmış ve jant seçenekleri i10’ dan beklenmeyecek derecede güzel. Arka kısma geçildiğinde, stop lambaları gözün ilk kaydığı detay oluyor. Ön kısma üst kenar hizasından uzayan stop lambaları, ön farlar gibi genel olarak üçgen şeklinde. Bu lambaların yana bakan yan kenarları, bir çizgi olarak gövde rengi kısımda devam ediyor ve düzleşerek bagaj kapağı altından geçiyor. Bagaj kapağında çıkık ve büyük Hyundai logosu belirgin detay. Arka cam, çok da dar olmamasına rağmen bazı açılardan sıkıntı yaratabilir. Tamponda derinlikte bulunan plaka, yanlarında kedigözlerine sahip. Derine gömülü gibi görünen kırmızı kedigözlerinin üst ve alt kenarları plakaya doğru uzamakta. Sempatik dış tasarım, gizli detayları ve sınıfına göre canlı olan görüntüsü ile akılda kalıyor. Hyundai’ nin kardeş markası Kia’ nin yeni Picanto ile başardıkları da unutulmamalı.

Hyundai i10 İç 2Aracın iç mekanında geçildiğinde sıkıcı şekiller bunaltıyor. Bir ticari araçta olduğu gibi tüm kontrol butonları ön panelin üst kısmında toplanmış ve vites kolu yeterli alan olmadığından orta panelden çıkan bir çıkıntıda bulunmakta. Vites koluna yer yaratan çıkıntının avantajı, kolun önünde yarattığı depolama gözü. Üst kısımda bulunan iki yuvarlak hava çıkışı arasında müzik sistemi kontrolleri ve temel düğmeler yer alıyor,  altta ise havalandırma kontrolleri. İki alan arasından geçen renkli kumaş, ayrıca altta vites kolunu da sarıyor. Direksiyon hizasına bakıldığında, geniş dairelerle doldurulan gösterge paneli bir heyecan yaşatmıyor. Direksiyon, üzerinde pek çok düğme barındırıyor ve 3 kollu yapıda. Kapı iç yüzleri ve koltuk minderlerinde de renkli kumaş yer almakta. İç mekanla ilgili ilk şikayetler düğmelerin çirkin yerleşimi ve dokunmatik bir multimedya ekranı eksikliği ile ilgili oluyor. Bunlar dışında minik bir otomobilden beklenenler fazlasıyla karşılanıyor. Yeni i10’ un yerli üretim olması ona daha fazla ısınılmasını sağlayabilir. 35.000 TL civarı başlangıç fiyatı oldukça ekonomik başlangıç fiyatı ve otomatik şanzımanla gereksiz büyümeyen rakamlar, tabloya bakıldığında gülümsetiyor. Bu sınıf modeller arasında şu anda en yeni olanı ve ülkemiz için önemli bir değere sahip. Küçük sınıf müşterisi bekar alıcılar veya çiftler düşünebilir, veya ikinci otomobil olarak seçilebilir. i10, başarılı ancak sınıfı nedeniyle doğal eksiklikleri olan bir araç. Sürücülerini mutlu etmeli.

7 yorum var.

  1. Nurullah

    Bir ay önce sıfır km fabrika lpg li Hyundai i10 aldım. 3. Haftasında 1300 km de şanzıman yağ kaçağından yolda kaldım. Çekici ile maslak servise götürdük tamir edildi. Tamirden bir hafta sonra tekrar aynı arızadan 2. Kez yolda mahsur kaldım. Hyundai Maslak Servisi Üretim hatalı olan direksiyon ve vitese tamirler esnasında benden habersiz müdehale ediyor. Bu esnada maslak servis direksiyon sistemini 2 kez komple değiştiriyor. Amaç aracın ayıbını farkettirmeden düzeltmek. Malesef Ayıp ve hata düzeltilemeyip daha bozuk bir durumda teslim edilmiştir. Sonrasında direksiyondan dolayı iki kez büyük kaza tehlikesi atlattım. Malesef Hyundai yetkilileri yağ keçesi dışında hiçbirşeye müdehale edilmedi yalanı ile müşteriye aptal muamelesi yapıyor. Hyundai Assan seni kanunlara saygılı davranmaya ve ticari ahlaka uygun hareket etmeye davet ediyorum. Ayrıca ilk günden beri farlar su alıyor, buhar yapıyor. Satmış olduğunuz Üretim hatalı ve ayıplı malı geri iade etmek istiyorum. Gereğini yapınız.

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s