Konsept: Renault Initiale Paris Konsepti, Yerden Yüksek Espace’ dan Ötesi

Renault’ nun kalabalık Avrupa ailelerine özel otomobili Espace, Türkiye müşterisi tarafından tanınmayan ve  yollarda nadiren görülen bir model. İki farklı uzunlukta üretilen model, son yıllarda geçirdiği makyajlar ile canlı tutuluyordu. Espace’ ın güncel neslinin ilk halinin 2003′ de ortaya çıktığı düşünülürse modelin uzatmaların sonuna yaklaştığı anlaşılıyor. Renault tasarım şefi Laurens van den Acker’ in bir dergiye yaz başında yaptığı açıklamada ilk defa duyurulan Espace’ ı yerden yüksek, büyük Crossover benzeri bir modelle değiştirme fikri ise gerçeğe dönüşüyor gibi. Geçtiğimiz günlerde marka tarafından yayınlanan yakın çekim otomobil resimlerinden anlaşılan, Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda markanın “premium otomobil üreticiliği” vizyonunu yansıtan bir konsept modeli tanıtacağı idi. Yeni ortaya çıkan fotoğraflar ile bu modelin Espace halefine ışık tutacağını ifade ediyor. Initiale Paris adlı konsept, son zamanlarda her yeni Renault modeli ve konseptinde olduğu gibi akılda kalıcı ve sevilesi bir renk ile geliyor. Mor renginin en hoş tonlarının geniş gövdesinde kullanan konsept, markanın yeni tasarım anlayışına sahip ve kendine özgü detayları ile beğeni topluyor. Renault logosu hizasında daha geniş olan ızgara ve yanlara uzayan detaylı farlar genişlik hissini pekiştiriyor. Farların alt ve dış yan kenarlarındaki parlak çizgiler göze benzerliği arttırmakta. Tamponda kullanılan hava çıkışı ve siyah kaplamalar ise arazici kimliği hatırlatıyor. Yan tasarımda ise daha önce R-Space konseptinde gördüğümüz yan cam şeklinden esintiler yer alıyor. Arka kapı ardından yukarı kalkan alt kenar, tavan çizgisine uzayarak yan cam şeklini tamamlıyor. Krom çerçeveli yan cam alanı oldukça geniş yer kaplıyor. Kapıların simetrik olarak açılması ise üretim modelinde kalabilecek bir detay, Opel Meriva bunu gerçekleştirdikten sonra bu özelliğe mümkün gözüyle bakılıyor. Araç 4.85 metre uzunluğunda.

Büyük tekerlekler ve orta hizada çıkıklaşan yüzeyler araca Mercedes-Benz GL ayarında bir görüntü kazandırıyor. Şu anda aracın rakiplerine karar vermek oldukça zor. Yan camın alt kenarının kalktığı bölgede boş kalan gövde rengi yüzeyde bir desen uygulandığı görülüyor. Yan camın ön cama bitişik kenarı ve en arkadaki yukarı uzayan kenarı, gergin bir görüntü oluşturuyor. Arka kısımda öne uzayan stop lambaları Grand Scenic’ tekileri hatırlatıyor, fakat kırmızı gölgelendirme yerine mor tonları görülüyor. Aracın iç mekanında ise sadelik hakim, yine de özgün detaylarla konseptten beklenen ilginçlik sunuluyor. Gösterge panelinin ortadaki parçası diğer parçalardan yüksek oluşu ile dikkat çekiyor, ve bu parçanın arkasından onun yankısı niteliğinde parçalar ön cama uzuyor. Orta konsolda “0” fiziksel düğme bulunuyor ve akışkan bir hava yaratılıyor. Kapı iç yüzlerindeki çizgiler de bu etkiyi yaratmakta. Kapı kollarına alternatif farklı çıkıklıklar oluşturulması ile aracın konsept oluşu nedeniyle hoş görülüyor. Aracın zemininde de yan kısımda camın sonundaki desenden görülüyor. Zeminde bir desenin uygulanmış olması ise Twin’Z konseptinin çılgınlığını akıllara getiriyor. Arka sıralara geçildiğinde, tavanda yapılan farklı kaplama uygulaması dikkat çekiyor. Alüminyum ve pleksiglasdan yapılma bu kaplama, Paris haritasını meydana getiriyor. Dışarıdan tavana bakıldığında bu durum daha iyi görülebiliyor. Marka tarafından yapılan açıklamada aracın yan camı altındaki desen dahil olmak üzere başka detaylar da Fransız kültürüne bağlanıyor. Yandan çekilmiş iç mekan fotoğraflarında daha iyi görülen zemin tasarımı etkileyici. Koltuk altlarında yükselen dalgalar ile aracın zemininde bile heyecan yaratılıyor. SUV ve MPV özelliklerini birleştiren araç dCi 130 motoruna sahip. 130 PS güç ve 400 Nm tork üreten bu motor, EDC şanzımana sahip. Motor detaylarının konsept bir araç için ne kadar önemli olduğu tartışılır, ancak üretime geçtiğinde elbette daha çok motor çeşidi göreceğimiz söylenebilir. Espace’ ın yeni nesli olarak Initiale Paris’ e benzeyen bir aracı 2015′ e doğru görebiliriz.


Güncelleme: Renault’ un ilerleyen yıllarda Initiale Paris’i hazırda bulunan modellerinin üst düzey versiyonlarının bulunduğu bir gama dönüştüreceği açıklandı. Yani Clio’ nun, veya Captur’ un daha “lüks” hale getirilmiş versiyonları Initiale Paris adıyla sunulabilir.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s