Citroen Grand C4 Picasso

Aile otomobilleri, geçmişte dikdörtgen prizmayı andıran şekilleri ile ticari araçlara benzer bir görüntü sergilemekteydi. Citroen, belki de bu durumu değiştirmek için en hevesli olan markalardan. İlk olarak 1999 yılında tanıtılan Xsara Picasso modeli ile aile otomobillerine olan bakışı değiştiren marka, daha sonraki yıllarda C4 ve C3 Picasso modelleri ile MPV sınıfında emin adımlarla ilerlemeye devam etti. Ülkemizde sınıfına rağmen oldukça yüksek miktarlarda satılan C4 Picasso ailesi, 2013 yılında yenilendi. İki üyeden oluşan bu aile, 5 koltuklu ve 7 koltuklu modellerden meydana geliyor. Adının önüne “Grand” takısını alan 7 koltuklu model- yani Grand C4 Picasso, kalabalık ailelerin seçimi oluyor. Yollarda hiç beklenmeyecek derecede sık karşınıza çıkan bu 7 koltuklu model, yeni neslinde oldukça farklı bir görüntüye sahip, ve Citroen markasından beklenen yeniliği sunmakta. 5 koltuklu modelden tasarım anlamında ayrılan araç, iç mekanda küçük kardeşine benzerlik gösteriyor. “Loft Style” olarak adlandırılan bir tarzda şekillendirilen yeni nesil C4 Picasso kabinleri, sundukları yüksek hacme rağmen araçların şeklini bozmuyor. PSA Grubu ‘ nun yeni EMP2 platformu üzerinde yükselen araç, çok yönlülük, hacim ve erişilebilir fiyatı bir araya getiriyor. Yeni araç, önceki nesli ile aynı uzunlukta olmasına rağmen dingil aralığı uzatılmış ve 2,84 m’ye ulaşmış. 645 litrelik bagaj hacmine sahip olan Grand C4 Picasso, arka sıra koltukları ileri itildiğinde 700 litreye yakın alan sunuyor. Avrupa’da 3. sıra yolcu koltukları standart olarak sunulmakta. Bu koltuklar tamamen yerde gömülüyor, ayrıca onların da 2. sıra koltuklarından eksik kalır yanı yok: tamamen aynı şekildeler, ve zoraki konulmuş gibi görünmüyorlar. Ayrıca Citroen aracının 2. ve 3. sırada sunduğu hacimle sınıf lideri olduğunu iddia ediyor. Arka yolcu kapısının uzun şekli ve farklı konumu sayesinde 3. sıra yolcuları zorlanmadan araca binebiliyor. Bu sıra için havalandırma çıkışları da bazı donanımlarda sunulmakta.

İç mekanda, oldukça sade olan orta konsolda 7 inçlik bir dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor, bunun dışında bir de gösterge paneli alternatifi 12 inçlik bir ekran daha yer alıyor. Bu gösterge paneli benzeri ekran temel sürüş bilgilerini yansıtıyor ve ortalanmış durumda. 2. sıra için ekranlar alınabiliyor ve yolculuklar daha az sıkıntıyla geçiyor. Grand Picasso’ da sunulan motor seçenekleri ise düşük yakıt tüketimleri ve karbondioksit salınımları ile dikkat çekiyor. Ne yazık ki ülkemizde sadece tek seçenekle sunulan araç, müşteri kaybediyor. Grand C4 Picasso, sadece Intensive donanım seviyesinde, 1.6 e-HDi 115 beygirlik motorun ETG6 şanzımanla kombinasyonuyla satılıyor. Motor, 100 km’ de ortalama 4 litrelik yakıt tüketimine sahip. Tek, ve üst düzey donanımla satılan araç tek seçeneğinde bütün teknolojik beklentileri karşılıyor. Aracın versiyonunun fiyatı ise 90.000 TL. Araçta 3600 Vision adı verilen kamera sistemi bulunuyor ve park ederken çevreyi gözetlemek çok daha kolay hale geliyor. Ayrıca otomatik park sistemi de sunulmakta. Güvenlik donanımları arasında yer alan, öndeki araca olan mesafeye göre hızı ayarlayan Cruise Control sistemi tercih edilmesi gereken opsiyonlardan. Kör nokta uyarı sistemi, otomatik uzun huzme geçişi ve bazı ülkelerde acil durum desteği de sağlanıyor. Yeni C4 Picasso ailesinin ses ve titreşim yalıtımı konusunda ilerleme kaydettiği de biliniyor.

Citroen C4 Grand Picasso ÖnAilenin ağır ağabeyi Grand Picasso’ nun tasarımı incelenmeye başlandığında ön kısımda 5 kişilik modelin detaylarının korunduğu anlaşılıyor. Uzaydan gelmişe benzer bir surata sahip olan araç, ince ama kabiliyetli farlara sahip. Logonun “chevron” ‘ ları (iki yukarı bakan ok) yanlara uzuyor, ancak bu sefer yana kıvrıldıkları uç kısımda, iki parlak çizgi arasında LED aydınlatma yer alıyor. Kısık gözlere benzeyen bu aydınlatmaların altında, gövde rengi yüzeyde asıl far yer alıyor. Alt ve üst kenarları yukarı çıkan bu farın içinde asıl aydınlatma elemanları bulunuyor. Burnun ortasında, aşağıya doğru inildiğinde, önce bir şerit şeklinde bir hava boşluğu görülüyor, onun da altında plaka ve ızgarayla korunan büyük hava çıkışı yer alıyor. Bu en alttaki hava çıkışının yan kenarları, gövde rengi kısım üzerinde de yukarı çıkan çizgiler halinde devam ediyor. Sis farları, LED aydınlatma altında yer alan farın hizasında, ona benzer şekildeki siyah yüzeyde bulunuyor. Yuvarlak formdaki lambanın bulunduğu siyah yüzeyin alt kenarı, gövde rengi kısımda da devam ederek ortadaki hava çıkışının altından geçiyor. Kaput üzerinde ön cam sınırından gelen iki çizgi, Citroen logosu kollarına değemeden sonlanıyor. Kolların bu yanlara açılan yapısı ister istemez aracı daha büyük ve görkemli gösterirken, farların sıradışı yapısı araca gizem katıyor.

Citroen C4 Grand Picasso ArkaYan kısma geçildiğinde ise 5 kişilik modeldeki oyun yerine farklı bir çözüm uygulandığı görülüyor. Küçük modelde kapı üzerlerindeki camlar parlak çerçeve ile belirginleştiriliyordu, ağabeyde ise tüm camların üzerinden geçen ve onları kapsayan bir koyu renkli şerit yer alıyor. Ancak buna gelmeden önce camların yerleşimlerine ve boyutlarına dikkat çekmek gerekli. Ön kapıdan önce gelen A sütunundaki üçgensi cam, dışarıdan küçük görünmesine rağmen iç mekanda çok büyük ferahlık hissi oluşturuyor. Kimi kullanıcılar bu cam nedeniyle fazladan eklenen kirişi görüşü engellediği için eleştiriyor, ancak birkaç öne uzanma hareketi yapmak manevra anlarında çoğu sürücünün zaten yaptığı hareketler. Bu üçgensi camdan sonra gelen kapı üzeri camın üst kenarı, üçgensi camınkinden farklı hizada. Yani kapılar üzerinde camlar çok çok az da olsa yükseliyor. Arka kapının ardından gelen camda da üst çizgi bu hizada devam ediyor. Üçgensi camı ön camla birleştiren gri şerit, tavan boyunca devam ediyor ve arka yüzeye geçmeden, aşağı iniyor ve yan camın alt kenarının altına kıvrılıyor. Arkaya doğru yükselen alt kenara sahip olan yan cam sayesinde bu kıvrılma hareketi mümkün oluyor. Bu değişik görüntü, deneysel bir çalışmanın ürünü. Camların arasında parla siyah kaplama kullanılmış. Yan ayna, ön kapı üzerinde bulunuyor ve yan sinyal lambasını da üzerinde taşıyor. Kapı kollarının sade şekilli ve parlak renkli olduğu aracın kapılarının alt kısmında hafif çizgiler görülüor. Çıkık tekerlekler arasında yer alan bu hafif çizgiler, araca dinginlik katıyor. Grand C4 Picasso’ nun tanıtım görsellerinde kullanılan jant seçeneğinin aracın genelde sade olan havasına rağmen araca çok yakıştığını belirtmek gerekli. Arka kısma geçildiğinde, stop lambaları şüphesiz en çok dikkat çeken unsur oluyor. 5 kişilik modeldekilerden oldukça farklı şekilde olan ancak yine 3 boyutlu detaylar taşıyan bu lambaların içinde kırmızı yüzeyler derinde yer alırken, gri renkli parçalar dış camla kırmızı parçalar arasında yer alıyor. “C” şekilli lambalar, bagaj kapağının sınırına bitişik. İki stop lambası arasında marka logosu yer alırken, altlarında da model adı ve Picasso imzası görülüyor. Yan yüzeydeki gri şerit hatırlarsanız camın altına kıvrılıyordu. O uzantının alt kenarı, arka cam üzerinde de devam ediyor. Daha doğru bir anlatımla, arka camın alt kenarı bu gri parçanın uzantısının alt kenarı ile aynı hizada. Bu uyumlu bir görüntü yaratıyor. Bagaj kapağının alt kısmında yer alan plaka, derinde. Bu plaka yuvasının üst kenarından geçen ve yanlara da uzayan parlak şerit, arka kısma renk katıyor. Tamponun orta kısmında siyah kaplama görülüyor, ve onun yanında kalan gövde rengi kısımlarda ön farlara benzer şekilli kedigözleri bulunuyor. Bu ön farların şeklinin arka kısımda da korunması uyumu devam ettiriyor.

Citroen C4 Picasso İçİç mekana geçildiğinde ise aniden bir rahatlama yaşanıyor. Sarı ve kahverengi tonlarında en hoş halini alan iç mekan, sade görüntüsü ile mutluluk veriyor. Asimetrik ön paneli ile farklılık yaratan araç, şık direksiyonu ile sürücünün ilgisini çekiyor. Bir kısmı parlak olan çemberin içinde yer alan kontrol yüzeyinde, kalabalık görüntü yaratan düğmeler değişik şekillere sahip. Orta konsol hizasında yer alan merkezi gösterge paneli, renkli ve pek çok detayı yansıtma kabiliyetine sahip. Siyah siperliği direksiyonun önünden geçip kapıya doğru uzayan bu göstergelerin altında değişik hava çıkışları görülüyor. Uzunlamasına yerleştirilmiş bu çıkışlar küçük detayları ile kalabalık görünüyor. Hava çıkışlarının altında yer alan parlak çerçeveli siyah yüzeyde bahsedilen dokunmatik ekran bulunuyor. Yanlarında düğmeler bulunan bu ekran oldukça kaliteli grafikler sunuyor. Aracın önceki neslinde de ferahlık hissine büyük etkisi bulunan bir detay yine korunuyor: Ön sıradaki iki koltuk arasında onları komple ayıran bir yüzey bulunmuyor. Yani vitesin bulunduğu yüzey, daha sonra aşağı iniyor ve iki koltuğun arasında bir boşluk oluşmasını sağlıyor. No boşluk sayesinde çocuklar bir anlamı olmasa da iki koltuk arasında geçiş yapabiliyor. Orta konsoldaki dokunmatik ekran altında çıkıklaşan kumaş yüzeyde üç düğme daha görülüyor ve ardından siyah renkli kaplamalar başlıyor. Vitesin bulunduğu yüzeyin karşısında kapaklı bir depolama alanı görülüyor. Oldukça ferah görünen iç mekan, yeni teknolojiler ile eski kullanıcıların da yüzünü güldürüyor. Kapı yüzlerine bakıldığında, pencere düğmelerinin yer aldığı kolun yan yüzünde ince çizgilere sahip olan bir kaplama bulunuyor. Ön kapılarda kapı kolunun yerleşimi ise oldukça garip. Ön ve arka yolcu koltuklarında çift renkli kumaş kullanılıyor ve kumaşların şekli birbirine simetrik. Resimde görebileceğiniz gibi sürücü koltuğunda siyah kısım vites kolunun bulunduğu yüzeye bitişik, koltuğun diğer yanında ise açık renk kaplama bulunuyor. Bu asimetrik kaplama, diğer koltuğun simetrik kaplamaya sahip olması ile bir anda akıl ürünü haline geliyor. Arka yolcu sırasında 3 koltuk birbirinden bağımsız, (normalde 2 /1 şeklinde parçalar olur) böylece eşya taşıma işlemleri sırasında daha çok yolcu taşınabiliyor. Özetle bakıldığında, 2014 model Citroen Grand C4 Picasso oldukça dolu ve cazip bir otomobil. Kalabalık ailelerin seçimi olan güncel modelin yerini kolaylıkla alacak gibi. Farklı tarzı ve Citroen felsefesi sayesinde çok özgün bir model haline geliyor. Kullanıcılarını memnun edebilir.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s