Konsept: Volvo’ nun Geleceği’ ne İlk Bakış- Concept Coupe

128919_1_5Volvo’ nun 26 Ağustos haftasında yayınlamaya başladığı teaser videolarında sadece saliselerce görünen aracın detayları, 29 Ağustos’ da Türkiye saatiyle yaklaşık 02.00′ da ortaya çıktı. Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda büyük bir şeyler hazırlamakta olduğunu bir süredir ifade eden marka, beklenenin ötesinde bir çalışma sundu: Geleceğin P1800′ ü, Concept Coupe. Markanın efsanevi modelinin, günümüze yansıması olarak tanımlanabilecek olan konsept, tanıtım öncesi yayınlanan videolarda bahsedilen yeni tasarım anlayışına sahip. Bu tasarım anlayışını sergileyecek 2 konsept daha geleceği de marka tarafından müjdeleniyor. Concept Coupe, ön tasarımında her modelde uygulanması beklenen yeni farlara sahip. Yatay çevrilmiş “T” şekilli gündüz lambaları geleceğin Volvo’ larının bakışlarını oluşturacak. Farların arasında bulunan geniş hava çıkışı, köşeler yerine yumuşak geçişlere sahip. Hava çıkışının arkasında ise dikey kanatlar yer almakta, Volvo logosu da bunlar üzerinde duruyor. Aracın tampon tasarımında ise yine hava çıkışları dikkat çeken unsurlar oluyor: Ortada ve yanlarda toplam 3 parça olarak bulunan hava çıkışları, aracın genişliğini belli ediyor. Ortadaki hava çıkışı, aşağı inip yanlara uzayarak, yan hava çıkışlarının altına giriyor. Kaput üzerindeki çizgiler uzunlukları ile etkiliyor. Ön kısım, yüz ifadesi ile heyecanlandırıyor. Yan kısımda ise sadelik patlaması yaşanıyor, yan cam bu bölgedeki tek dikkat ögesi.

Arkada, “C” formlu stop lambaları, oldukça köşeli ve ince. İki stop lambasının arasında bulunan derinlikte Volvo adı yazarken, plaka tamponda konumlanıyor. Konsept modelde bagaj kapağı tasarımı anlaşılamıyor. Concept Coupe’ nin iç mekanı ise yüzleri gülümsetiyor: Deri ve doğal ahşaptan oluşan el yapımı kokpitte, orta konsol hizasında bir de dokunmatik ekran yer alıyor. Ama öyle basit bir ekran değil, tüm düğmeler yerine alternatif olarak sunulan bu ekran, tıpkı Tesla Model S’ inkini andırıyor. Direksiyon, daha önce hiç kullanılmayan bir şekilde, ve metallerle renk çeşitliliği yaratılmış. Oldukça fütüristik görünmesine rağmen iç mekanın üretim halini hayal etmek zor değil. Araç, soğuk ancak kişiliğe sahip bir görüntüde. Tanıtım görsellerinde kullanılan renklerin de bu durumda büyük etkisi var. Araç kırmızı olsaydı aynı tat alınamazdı.

Concept Coupe, Volvo’ nun yeni SPA platformu üzerinde yükseliyor. Ölçeklenebilir Araç Mimarisi olarak Türkçe’ ye çevrilebilecek olan SPA, Volvo ürün gamının daha kolay genişlemesini sağlayacak. Araçta 2.0 litrelik hacme sahip Drive-E motor ve arka aksta bulunan elektrikli motor beraber kullanılıyor. Böylece hibrid özelliği kazan Concept Coupe, yaklaşık 400 beygir güç üretiyor. Concept Coupe’ nin tanıtım gecesinde yaşanan bir başka önemli olay ise açık şekilde 2014 model XC90′ ın resimlerinin gösterilmesi oldu. Yeni tasarım anlayışına sahip ilk üretim modeli olacak olan XC90, ön kısmında Concept Coupe’ deki detayların uzatılmış haline sahip. Stop lambalarında farklılık yaratılan modelin yan kısmına dair bilgi ise henüz edinilemiyor. Ancak XC90′ ın da iç mekanında Concept Coupe’ deki ekranın yer alması, Volvo’ nun bu fikirde ısrarcı olduğunu işaret ediyor. Concept Coupe’ nin üretime geçebileceği belirtiliyor, ancak bu birkaç yıl içinde olacak.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s