Skoda Yeti

2005 yılında bir konsept olarak tanıtıldığında çok anlaşılamadı, ancak 2009 yılında o konseptten çok olgun bir otomobil çıktı. Diğer Crossover’ ların arasında bir gizli kahraman Skoda Yeti, üretim modelinin tanıtımından 4 yıl sonra makyajlı hali ile yollara çıkıyor. Skoda’ nın değişen tasarım anlayışına uyum sağlama görevini yerine getiren makyajlı model, aynı zamanda iki farklı versiyona kavuşuyor: City ve Outdoor. Günümüzde bu tip araçların çoğunlukla şehir içinde kullanıldığı göz önüne alınarak ortaya çıkarılan City, daha basit ve sade bir model. Outdoor ise sadece plastik siyah kaplamaların eklendiği bir donanım paketi değil. Ön ve arka tamponlarda büyük fark var, dikkatli gözler neden yerleştirildiği belli olmayan farklı çizgileri de görebilir. Zorlu yollara daha uyumlu olduğu iddia edilen ancak City’ ye göre çok da fark yaratamayacağı açık olan Outdoor yine de sözde “arazi sevdalıları” (!) tarafından tercih edilecek gibi. Bu durumun farkında olan Skoda Türkiye, ülkemizde sadece Outdoor modellerini sunuyor. Yeti, Skoda’ nın Simply Clever çözümleri ile geliyor tabii ki, ve kullanışlılık konusunda Station Wagon modellerde bile nadir rastlanan bir özelliği ile dikkat çekiyor. 405 litrelik bagaj hacmi, koltuklar öne kaydırıldığında 510 litreye çıkıyor, arka koltuk sırası tamamen söküldüğünde ise 1760 litrelik hacim elde ediliyor. Arka sırada birbirinden bağımsız olan 3 koltuktan ortadaki sökülüp, iki yolcu için daha geniş alan yaratılabiliyor. Bagajın içinde elbette kanca ve ipler yer alıyor, ayrıca sökülebilir bir LED aydınlatma da mevcut.

Yeni nesil Skoda modellerinde gördüğümüz çözümler yine karşımıza çıkıyor: sürücü koltuğu altında yelek yuvası, yan kapılarda çöp kutusu. Panoramik cam tavan opsiyonu da bulunan aracın koltukları ısıtmalı alınabiliyor, sürücü koltuğu elektronik ayarlanıyor. KESSY anahtarsız giriş sistemi opsiyonu da bulunuyor. Farlara görüntüde önemli etkisi bulunan bi-xenon ve LED takviyesi yapılabiliyor. İç mekanda ise artık 3 kollu olan direksiyonun 7 varyasyonundan biri seçilebilirken, yeni kumaş ve orta konsol malzemeleri sunuluyor. Aracın arka koltuk sırası 1027 mm’ lik yüksekliği ile dikkat çekiyor. Makyajlanan Yeti, ilk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda sergilenmişti. Türkiye’ de 2 benzinli 1 dizel motorla satılan Yeti’ nin giriş modeli 1.2 TSI 105 PS üniteyi taşıyor. Bu model Active donanımında alınabiliyor. İkinci benzinli seçenek olan 1.4  TSI 122 PS güç üretiyor ve DSG şanzımana sahip, sadece Ambition donanımında sunuluyor. Dizel seçenek olan 1.6 TDI CR 105 PS, manuel şanzımanla Greenline, otomatik şanzımanla Green Tec takısını alıyor. Manuel ve otomatik seçeneklerin ikisi de Ambition ve Elegance donanımı ile alınabiliyor. 50.000 TL seviyesindeki başlangıç fiyatı oldukça uygun. Tüm fiyatları görmek için tıklayabilirsiniz. Araç, 2009’ da EuroNCAP güvenlik testlerinden aldığı 5 yıldızlık sonucu hala koruyor olsa gerek, ne de olsa gövdede değişim bulunmuyor.

Skoda Yeti ÖnMakyajlı Yeti’ nin tasarımı ana hatları ile incelendiğinde City ve Outdoor modellerinin çok benzer olduğu daha iyi anlaşılıyor. Eskiden iki parçadan oluşan farlar tek parçaya indirilmiş. Dikdörtgen benzeri şekle sahip olan ancak üst kenarları yana doğru yukarı çıkan farların kenarları direkt köşeler yerine çapraz kenarlar aracılığıyla birleşiyor. LED opsiyonu alındığında alt kenar boyunca hoş bir çizgi oluyor. İki far arasında yer alan ızgaranın kenarları da oldukça düz ve farlardaki gibi ara çapraz kenarlarla bağlanıyor. Yan kenarları yukarı çıktıkça yanlara açılan ızgaranın içinde yatay siyah çizgiler bulunuyor. Tüm hava çıkışını saran parlak çerçeve, ızgara ile birlikte üst kenarın ortasında içeri girinti yapıyor, girintinin üzerinde de Skoda logosu yer alıyor. Skoda logosunun iki yanından geçen çizgiler, ızgaraya birleşmeden soluklaşıyor ve ön camdan geliyor. Izgaranın yan kenarları hizasında da ön camdan gelip soluklaşan çizgiler bulunuyor. Izgaranın yan kenarlarını alt kenara bağlayan köşeden çıkan farların altından geçen hafif çizgi, Outdoor versiyonda yer almıyor ve kendini farklı bir yüzeye bırakıyor. Bu tarz değişik detaylar yine de araç üzerinde çalışıldığını hissettiriyor. Tamponda, City modelinde ortada geniş hava çıkışı ve yanlarında sis farlarının bulunduğu alanlar görülüyor. Ortadaki hava çıkışının yan kenarları aşağı inerken yana doğru açılıyor. Bu hava çıkışının altında, parlak bir şerit yer alıyor. Yanlardaki alanlarda da, ortadaki hava çıkışının ortasından geçen yatay çizgi devam ettiriliyor ve çizginin alt kısmında sis farı yer alıyor. Outdoor modelinde ise orta hava çıkışı geniş “U” şekilli parlak bir şeritle sarılırken, sis farlarının yerleşimi ve şekli oldukça kaba görülüyor. Sis farı yuvasını normal yüzeye bir üçgen benzeri parça bağlıyor. Orta hava çıkışının altındaki parlak şerit kısmındaki üç çizgi de ister istemez güç hissi yaratıyor.

SKODAAracın yan kısmına geçildiğinde hemen bildirmek gerekli, Outdoor’ un tek farkı tavan çıtalarında ve kapı altı siyah kaplamalarda. Bunun dışında aynı olan yan cam şekli ve çevresindeki detaylar aynı. Yan cam şekli, Yeti ve Roomster’ in en çok eleştiri alan yerlerinden. Kimi gözlere farklı oluşları ile güzel gelen, arka kapı camından bağımsız ön kapı camı, kimilerine de ticari araç çağrışımı yapıyor. Yoruma bağlı bir konu. Ön cama birleşik gibi görüne ön kapı camının üst ve alt kenarı düz, alt kenar kapı sonuna doğru yukarı kıvrılarak üst kenara uzuyor. Arka kapıda da alt kenar hemen kapının başında yukarı kıvrılarak üst kenara birleşiyor. Kapı kolları sade şekilli, tekerlekler oldukça çıkıklaştırılmış. Yan camın ikinci kısmının da alt ve üst kenarları düz devam edip arka camla birleşiyor. Arka cam ile yan camı birleştiren siyah kaplama hizasında stop lambası bulunuyor. “C” şekilli kırmızı bölgede LED aydınlatmalar ile “c” daha çok belli ediliyor. Ortada ise beyaz bir dikdörtgen yer alıyor. Bagaj kapağı üzerinde, arka cam altında marka logosu yer alıyor, ardından derinleşen zeminde plaka görülüyor. Derinleşen zeminin yan uçlarında üçgen yüzeyler yer alıyor. Ardından çıkıklaşan tamponda City versiyonda sadece kedigözleri yer alıyor. Outdoor modelde ise siyah kaplama tampona uzuyor ve üzerinde parlak renkli bir yüzey barındırıyor. Bu yüzey üzerinde dikdörtgensel çıkıntılar bulunuyor. Yeti’ nin çok cazip olmayan, ancak sade dış tasarımının ardından iç kısma geçildiğinde, beklenmeyen bir karşılama yapılıyor.

Skoda Yeti İçVolkswagen Grubu modellerinden izler taşıyan orta konsolun düğmeleri hep yumuşak şekillerde ve her zevke hitap eden durumda. Malzemeler, oldukça kaliteli görünmekte. Araya serpiştirilen cilalı siyah parçalar ile doku çeşitliliği yaratılmış. Direksiyon, daha önce bahsettiğimiz gibi üç kollu. Parlak parçalar da direksiyonda bulunuyor. Gösterge paneline bakıldığında, sıkıştırılmış yazı tipinin kullanılmış olduğu görülüyor. Orta konsolun en üstünde havalandırma çıkışları yer alıyor, ardından navigasyon ekranı geliyor ve havalandırma çıkışları ile dikey yüzey tamamlanıyor. Düzleşen alanda vites kolu bulunuyor. Yuvarlak köşeli dikdörtgen şeklinin hakim olduğu iç mekanda, kullanılan koyu renkli malzemeler oldukça güzel görünmekte. Makyajlı Yeti, ön tasarımı ile farklılık yaratıyor. Tasarım ve iç mekan konusunda makyajlardan beklendiği gibi, devrim yok. Makyajlı Yeti, daha önce bahsedildiği gibi sadece Outdoor versiyonu ile satılıyor, ki bu SUV meraklısı Türk müşterisi için daha uygun bir görüntüde. Rakiplerle kıyaslandığında fiyatı ile de öne çıkan Yeti, yolları renklendirmeye geliyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s