Honda Civic Tourer

Honda, dönemlik tasarım çizgisi olmayan bir marka ve her modelinde farklı dünyalardan lezzetler sunuyor, sunmaya çalışıyor. 2011 yılında tanıtılan yeni nesil Civic, önceki modelin değişik formunu korurken yenilenen yüzeyleri ile kompakt sınıf modeller arasında farklılık yaratıyor. Ülkemize tanıtımından 2 yıl sonra varan yeni Civic, şimdi de Station Wagon versiyonuna kavuşuyor. Honda’ nın adlandırmasıyla Tourer modeline. Avrupa ülkelerindeki satışlar için oldukça önemli olan Station Wagon tarzı modeller arasına ilk defa Civic ailesinden bir model katılıyor. İlk kompakt SW çalışmasında hedefi 12’ den tutturan Honda, sportif ve fonksiyonel bir otomobil oluşturmayı başarmış. Daha önce pek çok marka bu iddiada bulundu, ancak bu kadar fantastik bir araçta üst düzeyde kullanışlılık sunulması Civic Tourer’ı daha özel hale getiriyor. Türkiye’ de hatchback Civic’ in satışları bile düşük, ayrıca Station Wagon araçlara olan uzaklığımız da göz önüne alındığında Civic Tourer’ ın ülkemize gelmesi oldukça zor görünüyor. Civic Tourer, tamamen Avrupa’ da tasarlanan ve İngiltere’ de üretilecek olan bir araç. 624 litrelik bagaj hacmi ile C ve D sınıfı araçlar arasında bagaj hacmi konusunda lider olan Tourer, arka sıra koltukları yatırıldığında tamamen düz bir zeminde 1668 litre sunuyor. Bagaj, çift zemine sahip ve altta kalana geçiş oldukça kolay. Eşyaların üzeri ray üzerinde hareket eden bir örtü ile kapatılabiliyor.

İç mekanda, Jazz’ dan tanıdık bir özellik bulunuyor. Arka sıra koltukların minderleri, koltukların sırt kısımlarında olduğu gibi 60:40 oranında iki parçadan oluşuyor ve dikey konuma getirilebiliyorlar. Bu durumda, arka sırada saksı gibi uzun yükler taşınabiliyor. Aracın yakıt tankı da ön koltuklar altında yer aldığından arka sıra daha ferah bir hal alıyor. Şık ve sıradışı bir gövde altında bu tarz detaylar bulmak mutluluk verici. Daha önce pek çok marka, pek çok farklı sınıftaki coupe olmayan araçlarına coupe yakıştırması yaptı, ancak bu sefer Honda haklı. Civic Tourer coupe araçları andırıyor. Yan kısımdaki akışkan çizgileri ile etkiliyor. Araç için henüz manuel veya otomatik şanzıman seçeneğine sahi 1.6 i-DTEC ve 1.8 i-VTEC motorlar açıklandı. 1.6 i-DTEC motor, Honda Earth Dreams serisinin Avrupa’ daki ilk motoru. Yakıt ekonomisi ve performans sunmayı hedefleyen bu motor, alüminyum malzemeleri ile sınıfının en hafif dizel motoru. Motordaki mekanik sürtünmeler de azaltılarak benzinli motor seviyesine indirilmiş. Civic Tourer, ilk defa arka aksta bir damper sistemi sunan araç oluyor aynı zamanda. Comfort, Normal ve Dynamic modları ile yük ile zor yol şartlarında denge ve konfor sunan sistem, ADS, Adaptif Damper Sistemi olarak adlandırılıyor. Araç güvenlik konusunda yenilikler sunmasa da günümüz gerekliliklerini karşılıyor. 2014 başında satışa sunulması beklenen aracın Türkiye’ ye gelmesi bahsettiğimiz gibi pek olası değil.

Honda Civic TourerCivic Tourer’ ın tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında, ön kısımda yeni Civic’ deki detayların aynen korunduğu anlaşılıyor. Honda’ nın her modelinde değişen tarzının belki de en güzellerinden birine sahip olan Civic ailesi, kızgın bakışlara sahip. Arkaya uzayan ve uzarken küçülen farlar ortadaki ızgaraya bitişik ve ızgaranın üst kenarı farların üst kenarının devamı niteliğinde, böylece burunda kesintisiz bir çizgi görüntüsü oluşuyor. Izgaranın alt kenarları da dairesel şekilde aşağı inerken genişliyor. Farların içinde Bi-Xenon aydınlatmalar bulunuyor.  Farların alt kenarı, burnun ortasına doğru aşağı inerken, farların ardından gelen cilalı siyah renkteki kısmın şeklini de belirliyor. Farların alt kenarının çizgisi siyah kısımlarda aynen devam ettiriliyor ve aşağı iniyor. En alt kısımda havalandırma panjuruna birleşen siyah kısmın üzerinde plaka yer alıyor. Alt kısımda siyah kısmın birleştiği hava çıkışının iki yanında da benzer görünümlü iki siyah alan yer alıyor. Bu alanların içinde, uçlarda dairesel sis farları yer alıyor. Üst kenarlarda ise LED aydınlatmalar bulunuyor. Kaput üzerinde ise iki adet belirgin çizgi bulunuyor, bunlar farlara birleşen ızgaranın yan kenarları hizasında. Kalın çizgiler, ön cama doğru uzarken sonlanıyor, ayrıca ızgaraya da değemiyor.

Honda Civic Tourer ArkaAracın yan kısmına geçildiğinde ise 5 kapılı modelin yan camına çok yakın bir şekil görülüyor, ancak arka kapıdan sonra gelen hatlar bütün görünümü değiştiriyor. Yan camın alt kenarı yukarı çıkışını arka kapıdan sonra da devam ettiriyor ve arka kısma uzuyor, üst kenarı ise kapılar üzerindeki eğimini bir süre devam ettirdikten sonra yumuşak aşağı inişe geçiyor ve alt kenara yaklaşıyor. Arka kısımda yanda bırakılan yerden devam eden bu çizgi, alt kenarla beraber arka cam üzerinde tamamlanıyor. Yan kısımda, siyah plastik kaplamalı tekerlek yuvaları aracın terlikleri gibi görünüyor. Tekerlekler üzerindeki kalın ve geniş çizgiler hareket hissi uyandırıyor. Arka kapının kapı kolu cam üzerinde gizleniyor, ön kapı kolu ise basit şekilde. Yan sinyal lambası yan aynalar üzerinde yer alıyor. Kapıların alt kısımlarında da bir yatay çizgi bulunuyor ve bu alan da değerlendirilmiş oluyor. Arka kısma geçildiğinde, yan camın alt kenarının stop lambalarının üst kenarına dönüştüğü görülürken, yan camın üst kenarı da rüzgarlık halini alıyor. Stop lambaları yukarı yükselen yapıda ve çekirdeğe benzer şekilde. İki top lambası bagaj kapağı üzerindeki bir kırmızı şeritle bağlanıyor. Kırmızı şerit üzerinde yer alan Honda logosu da kırmızı arkaplana sahip. Plaka yuvası logonun hemen ardından geliyor ve bagaj kapağı sonlanıyor. Tamponda kedigözleri dışında detay yer almıyor. Yan camların üst kenarının arka kısımda rüzgarlık ile tavan çizgisine dönüşmesi uyum yaratıyor.

Honda Civic Tourer İçAracın iç mekanına geçildiğinde ise gösterge panellerinin parlak görüntüsü ilk bakışta “teknoloji üssü” hissi yaratıyor. Direksiyonun ardındaki üç daire içinde toplanan temel bilgiler, analog göstergelerde yansıtılıyor ancak mavi aydınlatmalar ve sportif yazı tipleri o bilgileri hiç yapılmadığı kadar güzel sunuyor. Bu göstergelerden bir üst seviyede bulunan ince uzun alanda ise hız göstergesi dijital ekranda yansıtılıyor ve bir de saat gibi temel bilgileri sunan ekran bulunuyor. Orta konsol, en üstte havalandırma çıkışlarına sahip ve onların altında navigasyon ekranı yer alıyor. Daha sonra gelen havalandırma kontrolleri ile eğimlenen zeminde eğik bir halde duran vites kolu görülüyor. Direksiyon arkasındaki göstergelerin siperliği ise yanlara inerek kapı iç yüzünde ve orta konsolun yan çizgisinde de devam ediyor. Direksiyon, üzerindeki değişik şekilli kontroller ile farklı bir havaya sahip. Kapı iç yüzleri ise göze hitap etmekten uzak. Arka sıra ve bagajdaki durum ortada. Araç bir Station Wagon ve beklentileri muhteşem bir tasarım eşliğinde karşılıyor. Honda Civic Tourer ile kompakt SW modeller arasına hızla giriş yapıyor ve satışa çıkacağı 2014 başına kadar müşteriler arasında ilgi çekmesi bekleniyor. Türkiye’ ye gelmesi durumunda fiyatının 50.000 TL civarında başlaması bekleniyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s