Seat Leon ST/FR

Otomobilinden hacim konusunda yüksek beklentileri olan alıcılara hitap eden Station Wagon modeller, ülkemizde yüksek satış rakamlarına sahip olmasa da, Avrupa yollarında sıkça karşılaşılan modellerden. Bu nedenle Avrupalı üreticiler için bu modeller oldukça önemli. Fakat günümüzde otomobiller oldukça değişik şekillere girebiliyor ve alıcıların tasarım kalitesi arayışları başlıyor. Seat, kompakt sınıf modeli Leon’ un yeni neslinde ona kardeşler getiriyor ve oyun daha zevkli hale geliyor. En son karşımıza çıkan Leon ST, fonksiyonu zarif ve sportif bir şekilde sunduğu iddiası ile yollara çıkıyor. Genç aileleri hedefleyen yeni Leon, artık 587 litrelik bagaj hacmi sunan versiyonu ile geniş bagaj hacimli modeller arasında en etkileyici seçenek olmaya çalışacak. Arka koltuklar yatırıldığında 1470 litrelik hacme ulaşan bagaj alanı, çift zemin özelliği dışında çok farklı bir yenilik sunmuyor. Malzeme ve işçilik kalitesi konusunda da fark yaratmayı isteyen Seat, Leon ailesinin diğer modellerinde olduğu gibi ST’ nin de iç mekanında Volkswagen tarzını hatırlatan elemanlara sahip. Dikey orta konsol ile kokpit benzeri bir hava yaratan, ancak Toyota Auris gibi çirkin durmayan ön kısım, sürücü için bir zevk kaynağı. Sürücünün tek zevk alacağı detay iç mekan değil ancak. Seat’ ın sportif modellere eklediği FR eki Leon ST modellerinin de ızgarasında yer alabiliyor ve bu modeller sürüş zevkini farklı bir seviyeye çıkarıyor.

Leon ST’ nin bir benzinli ve bir dizel motor seçeneği bulunuyor, ancak bunlardan sadece dizel olanı ülkemizde satılıyor: 1.6 TDI CR 105 beygirlik motor, DSG şanzıman ve Start/Stop sistemi ile ülkemizde Leon ST’ nin tek seçeneğini oluşturuyor. 250 Nm tork üretiyor ve  3,9 l/100 km yakıt tüketimi değerine sahip. 70.000 TL civarı başlangıç fiyatı ise şu an için uygun. Ayrıca kompakt sınıfta pek fazla SW modelim ülkemizde satılmadığı göz önüne alındığında bu rakam daha anlamlı hale geliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. FR model ne yazık ki ülkemize getirilmiyor. Modelin teknolojik özelliklerine bakıldığında ise ön kısımda sunulan full LED far opsiyonu ilgi çekiyor. Aracın görüntüsünü üst düzeye taşıyan bu opsiyon, ona gizemli ve güçlü bir hava katıyor. ACC- Adaptive Cruise Control sistemi ise yavaş yavaş yeni otomobillerde karşımıza çıkmaya başlayan ve hızı öndeki araçla mesafeye göre ayarlayan bir hız sabitleme sistemi. DCC sistemi ise araca Sport, Comfort, ECO ve Kişisel-Individual modları ile farklı karakterler kazandırıyor. Bu modlar da Seat Drive Profile ekranından seçilmekte. Ekran demişken, araçta Seat Easy Connect sistemli bir dokunmatik ekran bulunuyor ve boyutu 5.8 inçe kadar büyüyebiliyor. Multimedya özellikleri tahmin edebileceğiniz gibi bu ekrandan ayarlanıyor. Araçta yorgunluk dedektörü ve şerit takip sistemi gibi güvenlik donanımları da sunulmakta. Leon ST, normal Leon’ dan sadece 45 kg daha ağır ve bu sayede sınıfının en hafif SW aracı oluyor. Leon ST’ nin yenilikleri ve özellikleri bu yıllarda çıkan SW araçlardan farklı olmasa da en büyük iddiası olan tasarıma geldi konu.

Seat Leon ST FR ÖnÖn tasarımda, FR versiyon ile standart modeller arasında ufak farklılıklar bulunsa da iki hali de oldukça hoş. Arkaya uzayan düz kenarlı farlarda yumuşak köşelerden iz yok. Bu sert bir görüntü. Üst kenar arkaya uzarken, alt kenar önce onu izliyor, sonra aşağı inip far alanını genişletiyor. Ardından dış yan kenarla alt ve üst kenar bağlanıyor. Farların üst, dış yan, ve aşağı inen kenarı boyunca LED aydınlatmalar çizgi halinde yer alıyor. Bu alanın içinde karesel aydınlatma elemanları yer alıyor. İki farın burnun ortasına bakan kısımları ise ortadaki ızgarayı işaret ediyor. Üst kenarı alt kenarından uzun olan, dolayısıyla yan kenarları yukarı çıktıkça açılma hareketi yapan ızgaranın krom çerçevesi bulunuyor. Izgara üzerinde modele göre farklı desenler ve FR logosu yer alabiliyor. Izgaranın ortasından ön camın ortasına kaput üzerinden bir çizgi geçmekte, bu aracın simetri eksenini oluşturuyor. Ayrıca farların iç yan kenarları da kaput üzerinde çizgi olarak devam etmekte. Alt kısımda, geniş bir hava çıkışı yer alıyor ve FR ile standart modelde de genel görüntüsü aşağı inerken açılan yan kenarlarla belirleniyor. Alt ve üst kenarı düz olan bu hava çıkışı, FR modelde daha sert köşelere sahip ve gövde rengi kısımda da kendi çizgisini devam ettirerek plakayı sarıyor. Standart tasarımda plaka direkt olarak kaput rengi kısımda. İki tasarımda da ızgaranın ortasında dikdörtgensel bir boşluk yer alıyor ve burada çeşitli kamera, radar sistemleri sensörleri yer almakta. Sis lambaları, ortadaki geniş hava çıkışının yanında boyu ondan daha kısa olan yuvalarda yer alıyor ve standart modellerde paralel kenar şekilli bu yuva içinde yine benzer şekilli bir aydınlatma yer alıyor. FR modelin sis lambası yuvası ise daha geride ve lamba daha büyük, alt kenarı yanlara doğru giderken yukarı kalkmakta. Hava çıkışı ile arasındaki gövde rengi kol da daha kalın ve sonlanmadan önce sis farı yuvasının altına kıvrılıp yavaşça inceliyor. Sis farı yuvalarının üst kenarları yanlara uzamakta ve hava çıkışının üst kenarına birleşmekte.

Seat Leon ST ArkaAracın yan kısmı ise FR model için farklı değil. Alt kenar, arkaya uzarken hafifçe kalkıyor ve 3. camın ardından yukarı kalkmışken, yeni bir kenar başlıyor ve arka cama paralel eğimde tavana kadar çıkıyor. Bu noktadan sonra tavana paralel bir çizgi başlangıç noktasına dönüyor ve yan cam şekli oluşuyor. Cam hizasında kapı birleşim alanlarında mat siyah kaplama kullanılmış. Yan aynalar, yanlara doğru sivrilen şekilde ve üçgensi hatları ile ön kısmın hatlarını hatırlatıyor. Ön farların dış üst köşelerinden çıkan bir çizgi ön teker üzerinde soluklaştıktan sonra yeniden belirginleşerek ön kapıya uzuyor ve arka kapı üzerinde hemen sönüyor. Benzer bir çizgi ise arka stop lambalarının üst kenarının devamı olarak yana uzuyor ve arka kapı kolu üzerinde sönüyor. Aynı hizada olmayışları ile daha görüntüye heyecan ve farklılık katan bu detaylar, Seat tasarımının cevherleri. Yan kısımda SW modellerden çok farklı görüntü yaratmasa da bu tarz detaylar ile görüntü renkleniyor. Tekerlekler çıkık ve jant seçenekleri klasikten sportife oldukça güzel. Kapıların altında çizilen bir çizgi, ara bir yüzey oluşturuyor. Arka kısma geçildiğinde ise normal Leon yeniden hatırlanıyor, fakat bu sefer daha uzun stop lambaları karşımızda. Bagaj kapağının ortasını işaret eden lambalar, LED seçeneği ile geceleri oldukça etkileyici görünüyor. Yan kenarları yukarı çıkarken açılan lambaların içinde bulunan beyaz alanın üzerindeki kırmızı alanın çizgilerini çizen LED aydınlatmalar dışında farlarda bakılacak çok şey bulunmuyor. İki stop lambasını alt kenarları bagaj kapağı üzerinde bir çizgi ile devam ettiriliyor. Bu çizgi üzerinde, lambalar arasında marka logosu ve model adı yer almakta. Arka camın alt kenarı ise ortasından aşağı çekilmekte. Bagaj kapağının altından çıkıklaşan tamponda plakanın bulunduğu alanda yeniden derinlik başlıyor. Yan kenarları aşağı indikçe açılan bu alan, en altta yanlara ince bir çizgi ile çekilmekte. Bu alan FR modellerde daha belirgin. Alttaki siyah alanda ise ince kedigözleri gövde rengi kısma dayalı halde bulunuyor. Aracın dış kısmı, Seat tasarım anlayışı sayesinde az ya da çok standart SW’ lerden güzel halde geliyor. Ancak Ford Focus SW ciddi bir rakip. Neyse ki yeni Golf Variant ‘tan iyi.

Seat Leon ST İçİç mekanda bahsettiğimiz kokpit hissi fark edilebilir. Gösterge panelinin siperliği, yanlara inerek orta konsol hizasındaki ekranı ve havalandırma çıkışlarını sarıyor. Bu güzel detay ile dokunmatik ekran ön plana çıkarılmış oluyor. Gösterge paneline bakıldığında, basık yazı tipli karakterler ile sportif hava yaratıldığı görülüyor. Bilgiler iki dairede toplanıyor ve ikisinin arasında bire renkli bilgi ekranı yer alıyor. Göstergelerin solunda da bir hava çıkışı yer alıyor ve bu da siperlik uzantıları ile sarılıyor. Direksiyon üzerinde FR modellere özgü kırmızı dikişler ve metal kol üzerinde FR logosu bulunuyor. Metal kol, U şeklinde orta kısmı aşağıya bağlıyor. Direksiyonun alt kısmı da düzleştirilerek sportif etki pekiştiriliyor. Orta konsolda, ekranın iki yanında bulunan hava çıkışları simetrik olmasa da düzgün şekilli olmaları sayesinde göze iyi geliyor. Alt kısımdaki eğimli yüzeyde ise havalandırma kontrolleri yer almakta. Ardından düzleşen zeminde vites kolu görülüyor. Koltuklar da modele göre kırmızı dikişli olabiliyor. Kapı iç yüzlerinde de şık çizgiler görülmekte. Arka sıra oldukça geniş ve bagaj hacmi aracın doğası nedeniyle yeterli. Leon ST, Station Wagon ihtiyacı duyan Türk alıcısının imdadına yetişmeye hazır. Şık, sportif ve kişiliğe sahip. Aracında alan ihtiyacı olan sürücüler çekinmediğinde ve SW modeller Türkiye’  de “adam” sayıldığında belki işler Leon ST için olumlu hal alır.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s