Skoda Octavia Combi/4×4

Türkiye’ deki sedan sevgisi, Avrupa’ da Station Wagon sevgisine dönüşüyor. Türkiye yollarındaki sedan kalabalığı, “normal otomobil” olarak sedanları kabullenmemizden geliyor biraz ve diğer ülkelerde bu durumun olmayışı yollardaki otomobil çeşidini ciddi boyutta arttırıyor. Avrupa’ daki kalabalık ailelerin otomobil alırken ilk tercihleri Station Wagon’ lar ya da büyük MPV’ ler oluyor. Skoda, bu Station Wagon kalabalığında büyük paya sahip. Kompakt sınıf temsilcisi Octavia’ nın SW versiyonu Combi, 2012 yılında Avrupa’ nın en çok satan SW otomobili oldu. Octavia’ nın toplam satışlarının 1/3’ ünü oluşturan Combi model, bir de 4X4 türeve sahip. 4X4 versiyon ayrı bir modelmiş gibi pazarlanıyor (ülkemizde satılmıyor) ve Subaru Outback’ in yolundan gidiyor. Genel olarak bakıldığında, Octavia oldukça başarılı bir model ve Combi modelleri ile de bu başarı devam ettiriliyor. Avrupa’ nın şehir yollarında standart Combi kullanılırken, zorlu yollara çıkıldığında 4X4 daha iyi bir seçim oluyor. Combi modellerin hepsi aynı boyutlarda. Marka Skoda olduğunda, boyutlar da bayağı büyük oluyor. Ancak kontrol edilemez boyutlar değil elbette. Modellerin genişliğini kaliteli iç mekan düzenlemesi ile yaratan Skoda, Octavia Combi’ lerde sınıf birincisi bir diz mesafesi değerine sahip: Arka sırada 73 mm. 610 litrelik bagaj hacmi, 60:40 oranındaki arka koltuklar yatırıldığında 1740 litreye çıkıyor. Ön ylcu koltuğunun yatırılması ise 2.92 metreye kadar cisimlerin taşınmasını mümkün kılıyor. Bagajın kullanımı konusunda oldukça hoş detaylar bulunuyor kompakt SW Octavia Combi’ de. Çift zeminli bagajda, bir raf sistemi, ağlar, askılar bulunuyor. Kutu vb. yükleri sabitlemek için yolcularınki gibi bir kemer sistemi de var. 12V’ lik güç çıkışı az enerji isteyen cihazlara ideal. Bagajın zeminindeki kumaş, çift katlı. Bu çift kat, bayanları mutlu edecek bir detay. Halımsı normal yüzün altında, kirli nesneleri koymak için diğer yüz yer alıyor ve bitkilerin taşınması için son derece uygun.

İç mekana, yolcu kabinine dönüldüğünde, multimedya cihazı tutucuları, kapılarda çöp gözleri, 8’ e kadar şişeyi taşımak için özel gözler etkiliyor. Verimli kullanılan bu koca alan hobi sahiplerine veya büyük ailelere ülkemizde de ilaç gibi gelecektir. 4X4 versiyona dönüldüğünde, Alpler- İsviçre ve İskandinavya ülkelerinden daha çok talep gördüğü öğreniliyor. Onun kullanım alanlarını öğrenmek kişiliğine de ışık tutuyor. Combi 4X4, yeni neslinde 5. nesil Haldex kavrama sistemi ile geliyor. Bu sistem torku ön ve arka tekerlere farklı miktarlarda iletiyor. Aynı zamanda ESP’ ye bağlı olması ile güvenlik açığı kalmıyor. Anlayacağınız, 4X4’ lü Combi bir SW’ nin dört tekerlekten çekişli modeli olmanın ötesine gidiyor. Octavia Combi, EuroNCAP’ ten 5 yıldız sonucuna sahip. Kendi kendine frenleme yapabilen ön çarpışma önleme sistemi, şerit takibi, Adaptif Cruise Assistant (öndeki araçla mesafeye göre sabit hızı ayarla), sürücü yorgunluk algılama sistemi, kaza durumunda ek koruma sağlama gibi özellikler ile güvenlik donanımlarında da Octavia ailesi güçlü. Ayrıca sürücü koltuğu altında uyarı ceketi yer alıyor. Octavia Combi, Avrupa genelinde 8 motorla satışa çıkıyor. 4 benzinli, 4 dizel olan motor seçenekleri, 1.2 TSI  ~ 84 beygirlik motordan, 1.8 TSI ~ 177 beygirlik motora kadar uzanıyor. Giriş seviyesi motorlar dışında her ünite çevreye daha duyarlı olan Green Tec versiyona sahip. 4X4 model ise 3 motora sahip. Motor seçeneklerinin en güçlüsü olan 1.8 TSI ~ 177 beygirlik motor da ona ait. Ülkemizde ise tek motor seçeneği iki şanzımanla alınabiliyor. 1.6 TDI CR 105 PS Green Tec motor, DSG veya manuel şanzımanla tercih edilebiliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. Araçta sürüş modu seçme olanağı da var, böylece farklı tarzlar farklı şartlarda kullanılabiliyor. Anahtarsız giriş sistemi KESSY de bir opsiyon.

Skoda Octavia Combi ÖnTasarımları çok ufak farklar dışında aynı olan Octavia Combi ile Combi 4X4, ön kısımda yeni Skoda logosu ve ızgarasına sahip. Üst kenarının ortasında marka logosu için girinti olan ızgaranın yan kenarları aşağı inerken, alt kenara bağlanmak için çapraz kısa kenarlar kullanıyor. Krom çerçeveli ızgaranın içinde dikey siyah kanatlar bulunmakta. Yanlarda ızgaranın üst kenarı ile aynı hizada başlayan farlar, basit şekillerine rağmen içlerindeki LED aydınlatma ile yollarda uzaktan çarpıcı ve etkileyici görünüyor. Üst kenarları arkaya doğru yükselen, iç yan kenarı ızgara yan kenarlarına paralel olan farların alt kenarı da iki adımlı biçimde arkaya uzanıyor. Alt kenar boyunca devam eden LED aydınlatmanın üzerinde diğer aydınlatma elemanları karartılmış arkaplanda yer alıyor. Izgaranın altında plaka, ve onun da altında alt hava çıkışı ile sis farları yer alıyor. Burundaki detaylar 2 ana grupta toplanıyor yani. (farlar ve ana ızgara, sis farları ve alt hava çıkışı) Altıgen petekli hava çıkışının ortasında siyah bir çizgi yer alıyor. Hava çıkışının siyah alanı sis farlarının da arkaplanı oluyor, onları sarıyor. Bu siyah alanın yan sınırları, ön farların dış yan kenarından aşağı inen çizgi ile belirleniyor. Sis farları, bu kenara paralel dış yan kenarlara sahip ve iç yan kenarları da üst kenardan aşağı indikçe daralıyor. Ön farların dış yan kenarından gelen çizgi, alt siyah alanın yanından geçtikten sonra siyah alanı izliyor ve onunla yataya yakın eğimde uzayıp yok oluyor. Kaputa bakıldığında, ana ızgara üzerindeki Skoda logosu hizasında iki adet çizgi bulunuyor ve ön cama doğru uzarken aralarındaki mesafeyi açılıyorlar. Izgaranın üst kenar köşelerine gelen bir çizgi de ön cam yanı kirişlerden çıkıyor.

Skoda Octavia Combi ArkaYan kısma geçildiğinde, ön farların üst dış köşelerinden çıkan çizginin arkaya doğru uzadığı görülüyor. Kapı kolları bu çizgi altında yer alıyor. Çıkık tekerlekler boyutları ile geniş yan kısma uyum sağlıyor. Yan cam, düz bir alt kenara sahip. Bu alt kenar sona doğru kalkıp arka cama doğru uzuyor, ardından bir köşe ile öne dönmeye başlıyor. Yukarı çıkarken öne eğimlenen kenar, tavan seviyesine ulaştığında düzleşiyor ve ön cama kadar devam ediyor. Buradan aşağı inen ve başlangıç noktasına dönen çizgi, basit ama hoşa giden bir cam şekli oluşturuyor. Alt kenarın sonunda yukarı kalktıktan sonra öne dönen kenarı, aynı zamanda arka cam da izliyor: o da aynı eğimde. Yan kısımda, cam hizasında kapı geçişlerinde mat siyah malzeme kullanılmış. Kapı altlarında ise düz bir çizgi ve onun altında bir derinlik yer alıyor. Bu çizgi, arka tekerleğin ardından arka yüzde de devam ediyor ve kedigözleri ile sonlanıyor. Kedigözlerinin yukarısına bakıldığında, karesel stop lambaları görülüyor. Kırmızı köşeli “C” harfi ve içindeki beyaz alanla stop lambaları hem geleneği devam ettiriyor, hem de modelin temiz ve sade çizgilerini koruyor. Bagaj kapağında ise, arka camın ardından gelen gövde rengi şeritte model yazıları yer alıyor. Bu şeridin altında başlayan derinlikte plaka bulunmakta. Derin alanın stop farlarına bağlanması sırasında ise üçgen yüzeyler oluşuyor. Bagaj kapağının arsından çıkıklaşan tamponda kedigözleri dışında detay yer almıyor.

Skoda Octavia Combi İçİç mekana geçildiğinde, ön panelde sedan model ile fark bulunmuyor. Direksiyondan incelemeye başlandığında cilalı siyah kaplamalar ile çevrelenen kontroller görülüyor. 4 kollu direksiyon, oldukça şık. Arkadaki göstergelerde sade yazı tipli sayılar ve göstergeler arasındaki renkli bilgi ekranı beğeni topluyor. Gösterge panelinin siperliği, yanlara gidildikçe aşağı iniyor ve orta konsoldaki hava çıkışlarının üzerinden geçerek, yolcu kapısına kadar uzuyor. Aynı hareketi sürücü kapısına kadar da yapıyor. Orta konsola bakıldığında, sade havalandırma çıkışlarının altında dokunmatik renkli ekran yer alıyor. 8 inçe kadar büyüyebilen ekranlardan multimedya ve navigasyon kontrol edilebiliyor. Bu ekranlar çoğu Volkswagen modelindekilerin benzerleri. Alttaki havalandırma  kontrolleri az sayıda, düzgün yerleşimli düğmeler ile göze sorunsuz geliyor.  Vites kolu sade şekilli, ve göze ne iyi ne de kötü geliyor. Kapı iç yüzlerinde parlak şeritler renk çeşitliliği yaratırken, kapı kolları düzgün şekilleri ile görevlerini yerine getiriyor. Octavia Combi’ nin kokpiti böyle, arka kısımlar ise bildiğiniz gibi bayağı hoş. Mobil bir salon. Octavia Combi ekonomik fiyatı ile çok cazip bir Station Wagon. Hobi kullanımı için son derece uygun, aynı zamanda çocuklu ve evcil hayvan sahibi aileler için de ideal olan Octavia Combi, 4X4 modeli ile şehir dışında, zor yol şartlarına sahip bölgelerde yaşayanlara hitap ediyor. Kompakt sınıfta olmasına rağmen, sedan Octavia gibi orta sınıfa taşıyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s