BMW 4-Serisi Coupe

Spor otomobil ikonları, günümüzde eski zamanlarda olduğu kadar akılda kalıcı imajlara sahip değiller. Bir BMW 3-Serisi Coupe’ nin geçmişten akıllarda kalan sporcular kadar güçlü bir kimliği olduğu söylenemez. Bu durum günümüzde özellikle tüm orta sınıf spor otomobiller için geçerli bir durum. Sadece sektörle ilgilenenler tarafından değil, halk tarafından tanınan bir model yaratmak geleceğe kaliteli bir yatırım oluyor. Mustang veya Corvette, benzerlerinin de geçmiş modelleri sayesinde günümüzde hala akıllarda olduğunu belirtmeye gerek yok. Ve BMW, 2013 yılında “geleceğin klasiğini” yaratıyor olabilir. Yıllardır 3-Serisi’ nin Coupe türevi orta sınıf spor otomobil üreticileri arasında yer alan BMW, artık 3-Serisi Coupe’ yi ayrı bir model ismiyle, 4-Serisi adıyla satışa sunuyor. İsimde olduğu gibi, model artık bağlı olduğu model ailesinden (3-Serisi) teknik anlamda da uzaklaşacak. Kendi kimliğini kazanan, bir anlamda “ayrı eve çıkan” eski 3-Serisi Coupe, artık daha agresif ve kişilik sahibi görünüyor. Kökenlerini belli eden ön tasarımına rağmen yan kısımla farklılaşan ve iç mekanında farklı yolculuk deneyimi yaşatan 4-Serisi Coupe, eski modeldeki ızgaradan ayrık olan küçük farlar nedeniyle oluşan “saf ama güçlü” yüz ifadesini yok ederek, “her şeyin farkındayım ve bu durumdan memnun değilim” yüz ifadesine kavuşuyor. Ancak bu durum ona ayrı bir cazibe katıyor. Krom ızgaraları ve keskin gözleri ile o önünde eğilmek gerekiyormuş gibi duruyor. Model, 3-Serisi Sedan’ a göre daha geniş ve daha uzun bir dingil mesafesine sahip, aynı zamanda daha alçak. Daha alçak, bir de ayrıca alçaltılan süspansiyon sayesinde aracın ağırlık merkezi de alçaltılmış oluyor. Modelin ağırlık dağılımında yapılan oynamalar ile dengeli sürüş sağlanmakta.

Aracın çevreye ve kendine yararlı özellikleri, marka tarafında Efficient Dynamics başlığı altında gruplanıyor. Dış kısımda ön tekerin yanındaki hava çıkışı, ilk madde oluyor. Araca aerodinamik katkıda bulunan hava çıkışı her ne kadar anlamsız gelse de Air Breathers olarak isimlendiriliyor. Bir de benzer işlevli Air Curtains bulunuyor. Aracın hafif yapısı, aerodinamik gelişmişliği, Auto Start Stop sistemi, Fren Enerjisi Geri Kazanım “yeteneği”, doğru vites göstergesi gibi detayları aracın daha az yakıt tüketimi değerleri elde etmesini sağlıyor. Ayrıca sunulan Sürüş Deneyimi Kontrolü özelliklerinden ECO PRO modu seçildiğinde %20 ye kadar yakıt tasarrufu yapılabiliyor. Sürüş Deneyimi Kontrolü ile gelen diğer modlar ise Comfort, Sport ve modele bağlı olarak Sport+. Modlara göre gaz kontrolü ve direksiyon tepkileri değişiyor. 4-Serisi, Sport Line, Modern Line, Luxury Line ve kendine en çok yakışan, M Sport paketi ile alınabiliyor. Her paket birbirini ilerletirken iç ve dış tasarımda yenilikler oluyor. M Sport paketinde performans konusunda da büyük değişimler oluyor, süspansiyon ve fren özellikleri ayrıca diğer paketlerden modellere de eklenebiliyor. 4-Serisi’ nin teknolojik özellikleri hoşa giden cinsten. Öncelikle 4-Serisi Coupe’ de yeni bir navigasyon sistemi sunuluyor. Yeni grafikler ve görüntü seçenekleri ile güncellenen sistem dışında, Head-Up Display, Driving Assistant Plus (kaza önleme sistemi), LED High Beam Assist (uzun hüzme),  yorgunluk algılama sistemi ve Active Cruise Control özellikleri sunulmakta. 4-Serisi Coupe, ülkemizde 2 seçeneğe sahip: 428i xDrive ise 4 silindirli benzinli motora, turboşarj sistemine, direkt enjeksiyona ve 2.0 litrelik hacme sahip, 245 beygirlik güç üretiyor. Bu seçenek 180.776 TL’ ye satılmakta. 420d ise 4 silindirli dizel motora, direkt enjeksiyona, değişken geometrili turboşarja sahip, 184 beygirlik güç üretmekte. Bu model 164.527 TL’ lik fiyatı ile 4-Serisi Coupe’ nin Türkiye başlangıç fiyatı oluyor. Benzinli motorlara sahip modeller Modellerin hepsinde az yakıtla yüksek performans sağlayan TwinPower Turbo sistemi ve otomatik şanzıman seçeneği sunuluyor.

BMW 4-Serisi Coupe Ön

4-Serisi Coupe’ nin ön tasarımına dönüldüğünde, 3-Serisi ızgaralarının üstten bastırıldığı ve köşelerinin sivriltildiği görülmekte. Farlara bakan üst köşeler dışında diğerleri kısmen yuvarlaksı. Krom çerçeve içinde yer alan dikey siyah çizgiler de farklılık yaratıyor. Farlar, arkaya uzarken kıvrımla yukarı çıkma hareketi yapıyor ve alt kenarla birleşmeden önce son bir inme hareketi söz konusu. Alt kenar ise ızgaradan çıktıktan sonra basamak iniyor ve arkaya uzuyor. Farların içinde klasik iki parlak BMW yuvarlağı görülmekte. Modelde full-LED aydınlatma opsiyonu sunulmakta ve bu seçenekle birlikte Xenon aydınlatmalar da geliyor. Farların altında, sis farları siyah yuvalarında sessiz sakin durmakta. Böbre ızgaralar hizasında ince uzun hava çıkışının uzantıları olan bu siyah alanlar, yukarı ve aşağı doğru genişliyor. Sis farları yuvarlak formları ile bu siyah alanlar üzerinde ve altlarındaki kırmızı çizgi, ortadaki ızgaraya gelmeden kayboluyor. Böylece alt kısımda monotonluk önleniyor. Kaput üzerinde soluk çizgiler bulunuyor: Böbrek ızgaraların ortasına değecek gibi ön cam yanı kirişlerden çıkan çizgiler ve onların dışında bulunan hedefsiz çizgiler. Bu çizgilerin hepsi ön detaylara ulaşamadan yatay kaput kısmında soluklaşarak yok oluyor.

BMW 435i Coupé Sport Line, Melbourne Rot, 306 PS, 400 Nm, Interieur: Leder Dakota Schwarz, Alu Längsschliff fein, Akzentleiste korallrot matt

Aracın yan tasarımı incelenmeye başlandığında ise eski modelin yan cam şeklinin çok az gelişmiş hali görülüyor. Önden arkaya düz olarak uzayan alt kenarın ardından yan kenar arka camın sonunda yukarı kalkıyor ve arkaya doğru genişleyen yol izliyor. Ardından tavan çizgisi geliyor ve önce dairesel biçimde tavan çizgisini izlerken ön cam hizasında daha düz bir çizgi halini alarak başlangıç noktasına dönüyor. Ön tekerleğin yanında bahsettiğimiz hava çıkışı dikey biçimde yer almakta. Yan sinyal lambası yan aynalar üzerinde. Kapı kolunun ortasından geçen çizgi, arkaya doğru uzamakta ve stop lambaları ile birleşmekte. Kapının alt kısmında içeri yapılan hafif girintiler bulunmakta. Çıkık tekerlekler, modelin sporcu oluşu nedeniyle sportif jant seçenekleri ile sunulmakta. Arka tasarıma geçildiğinde ise düze yakın bagaj kapağı üst çizgisinin ardından gelen detaylar doyuruyor. Öne uzarken kalınlaşan stop lambaları, plaka derinliğinin üst sınırı olan çizgi ile bağlanıyor. Bagaj kapağının sonuna doğru yukarı kalkan üst kenarın ardından yan yüzeye uzayan kısmın üst kenarı daha yüksekte. Stop lambalarının içinde yatay çizgiler görülmekte. Plaka derinliğinin ardından çıkıklaşan tamponda, altta kedigözleri ve siyah bir şerit görülüyor. Bunların ardından bagaj kapağı yan sınırları hizasında iki siyah dairesel egzoz çıkışı yer alıyor.

BMW 4-Serisi Coupe İç

Bu huzur verici sonun ardından iç mekana geçildiğinde, farklı yerleşim ile sürücüye kolaylık sunulduğu ve daha prestijli bir mekan yaratıldığı fark ediliyor. Ahşap ve kahverengi tonları ile lüks özellikleri ön plana çıkan model, özgün kırmızı kumaşları ile bir “kebapçı” havası yakalıyor. Kahverenginden devam edecek olursak, öncelikler gösterge panelinde soluk turuncu aydınlaymalı okunaklı yazı tipli daireler görülüyor. Direksiyonda parlak bir “u” veya “v” harfi benzeri bulunmakta. Sürücünün son yanındaki havalandırma çıkışı, sağındakilerle aynı hizada ve üzerinde ahşap kaplama bulunuyor. Bu kaplama sağ tarafta siyah plastik tarafından kesilinceye kadar gidiyor. Ön cam altından gelen siyah plastik, aşağı kıvrılırken ahşap kaplama duruyor ancak onun altındaki parlak şerit duruyor, kapılar üzerinde de devam ediyor. Orta konsola bakıldığında, en üstte ConnectedDrive ekranı görülürken, ikili havalandırma çıkışı takımı geliyor ve sonradan radyo ile havalandırma kontrolleri yatay yerleşimleri ile genel çizgilere uyum sağlıyor. Düzleşen zemindeki son derece şık vites kolu iç mekandaki parlak malzemelerle uyum içerisinde. Vites kolunun yanında yeniden başlayan ahşap şeritte ise orta konsol üzerindeki ekranın kontrol noktası bulunuyor. Kapı iç yüzlerinde de kullanılan ahşap malzeme, parlak parçalarla oldukça uyumlu. Aracın arka sırasında birbirinden bağımsız iki yolcu koltuğu bulunuyor. Uzunluğu nedeniyle geçiş konusunda kendinden beklenenden daha çok zorlamayacak olan 4-Serisi Coupe, arka sıra yolcularına da öndeki zevkten ufak parçalar sunuyor. 4-Serisi Coupe’ ye yeniden dışarıdan bakıldığında onun aslında yeni kimliği ile yeniden akıllarda yer edebilecek bir model olduğu kararına varılıyor. Tabi satışların da bunda büyük önemi var, fakat ülkemizde yine kısıtlı bir kitleye hitap edecek. Aracın başlangıç fiyatı, 164.527 TL.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s