Nissan Micra

Modeller her yeni neslinde giderek büyürken, son zamanlarda bu büyümeler modellerin anlamlarını kaybetmelerine neden olmaya başladı. Şehir içinde kullanım kolaylığı sunması beklenen hatchback modeller bu duruma en güzel örnek. Neyse ki küçük sınıf hala görevini yerine getiren üyelere sahip. Nissan, aslında 2002 yılında tanıttığı Micra ile dikkati üzerine çekmeye başladı, en azından ülkemizdeki küçük sınıf pazarında. Yuvarlak hatları ve canlı bakışları ile bayan arabası dendiğinde ilk önerilen modeller arasına girmeyi başaran Micra, 2010’ da tanıtılan yeni nesli ile önceki modelin özgünlüğünü kaybetti ve yollarda görmekten bıktığımız monoton modellerden biri haline geldi. Yollarda eski model kadar çok görülmedi ve küçük sınıfta liderliği açık ara farkla Volkswagen Polo ile Ford Fiesta gibi modellere bıraktı. Şimdi, Nissan hatasını telafi etmeye çalışıyor. Makyajdan öte bir operasyon yaptığını iddia eden Nissan, Micra’ ya yeni bir burun, yeni bir arka tasarım ve daha temiz görünen bir iç mekan kazandırdı. Nissan’ ın tasarım anlayışı her modelinde çok fazla korunmuyor ancak tek sahip çıkılan detay burundaki “V” çizgisi. Micra, yeni modelinde bu detaya kavuşurken, yüzünün diğer bölgelerini de değiştiriyor. Arka kısımda ise LED aydınlatmalara sahip stop lambaları göze çarpıyor. İç mekanda ise önceki Micra’ nın kullanıcılarının fark edebileceği tasarım değişiklikleri var, bunların yanında malzemelerde de bariz değişikliklere gidilmiş. Modele bağlı olarak 5.8 inçlik renkli dokunmatik ekranda sunulan NissanConnect hizmeti de etkileyici özelliklere sahip: trafik ve hava durumu, yolu yakıt tüketimini düşürecek şekilde seçme, Google Send-To-Car ile seyahat planlaması, hız limiti uyarıları gibi.

Modelin en hoşa giden detaylarından biri de park alanı ölçüm sistemi. Modelin bayanlar için de oldukça önemli olduğu düşünülmüş olacak ki, sistem Amatör, Normal ve Uzman şeklinde üç sürücü seviyesine göre park alanlarına girip girilemeyeceğini belirtiyor. Bu donanım en üst seviyede sunuluyor. Model aynı zamanda sahip olduğu küçük dönüş çapı ile manevralarda zorluk yaşatmıyor. Micra, yeni modelinde 2 yeni renk seçeneğine ve 16 ile 15 inçlik jant seçeneklerine de kavuşuyor. Bu arada, Micra’ da 2010’ daki nesilden beri ESP standart sunuluyor. Avrupa modeli Hindistan’ dan geliyor. Donanımlara bakıldığında diğer Nissan’ lardan farklı olarak Street, Match ve Desire şeklinde 3 donanım seviyesi görüyoruz.  Micra, Türkiye’ de tek motor seçeneğine sahip: 1.2 lirelik 80 PS’ lik seçenek, manuel veya CVT otomatik şanzımanla sunuluyor. İki şanzıman seçeneği de Street, Match ve Desire donanımında tercih edilebiliyor. Fiyat listesi için tıklayınız. 5 kapılı afacan, yüksek fiyatlı DIG-S motor seçeneğinden artık yoksun, zaten bu seçenek 50.000 TL sınırını geçerek Micra için gereksiz hal alıyordu.

104764_1_5Ön tasarım detaylı incelenmeye başlandığında farların şekli ile de oynandığı ve ızgara ile uyum yaratıldığı görülüyor. Arkaya doğru dairesel biçimde uzarken, burnun ortasına bakan uçları eğik bir kenarla kesilen farların içinde modern aydınlatma elemanları görülmüyor. Farların eğik kenarı sonradan düzleşerek alt kenar olarak devam ediyor ve arkaya uzayan kenar gerilerek birleşiyor. Farlar arasındaki altıgen ızgaranın üst kenarı oldukça uzun, yan kenarlar aşağı açılırken genişliyor ve kapanan yan kenarlar da daha yatay konumda. Alt kenar ise daha yatay kenarlar arasında bulunuyor. Izgara üzerindeki krom “V” harfinin alt kenarı ızgaranın alt kenarı boyunca devam ediyor. Logo kollar arasında bulunuyor ve alttaki ızgaranın petekleri altıgen şekilli. Izgaranın alt kenarından çıkan hafif eğimli kenarlar, aynı zamanda farların alt kenarları ile aynı eğimde ve aynı hizada. Alt kısımda bulunan büyük hava çıkışının yan kenarları aşağı indikçe kapanırken, alt ve üst kenar düz. Üst kenarın altındaki siyah plastik şeridin üzerinde plaka yer alıyor. Bu hava çıkışının önünde daha geniş peteklere sahip ızgara konumlandırılmış. İki yandaki sis farları ise siyah çerçeve içindeki krom yuvalarında durmakta. Yuvaların içe bakan yan kenarı ortadaki ızgaranın yan kenarlarına paralel. Bu sis farı yuvalarının dış kenarından başlayan bir çizgi ise gövde rengi kısımda devam ederken soluklaşıyor. Kaputa bakıldığında farların üst kenarına paralel çizgiler görülüyor.

104763_1_5Yan kısma geçildiğinde basit çizgiler ile geçiştirilmişlik hissi oluşuyor. Basit yan cam şekli, düz alt kenar ve onu kapatan yarım daire şeklindeki üst kenardan meydana geliyor. İki kapının arasında cam hizasında kalan boş alan mat siyah kaplama ile kapatılmış. Tekerlekler kendilerine göre oldukça şık jant seçeneklerine sahip ve hafifçe çıkık durmaktalar. Kapıların altındaki boş alanda bir çentik görülüyor. Kapı kolları ve ayna giriş donanımında plastik oluyor. Arka kısma geçildiğinde ise kapı kollarının üzerinden geçen hafif çizginin stop lambalarının üst kenarından çıkan bir çizgi olduğu anlaşılıyor. Stop lambaları, geçirdikleri değişim ile içerideki beyaz kısmı saran kırmızı bir şeride sahip hale geldi ve bu kırmızı alanda LED aydınlatma noktalar halinde bulunuyor. “D” şeklindeki stop lambalarının alt kenarı bagaj kapağı üzerinde de devam ediyor. Kapak üzerinde açma kolu kabaca yerleştirilmiş. Arka camın alt kenarı dairesel biçimde aşağı doğru genişliyor ve cam üzerinde ise rüzgarlık yer alıyor. Tampon aşağı doğru giderek çıkıklaşıp bir kalça halini alırken, ortalardaki girintide plaka yuvası görülüyor. Onun altındaki alanda hafif dalgalanmalar ve ardından kedigözü görülüyor. Micra’ nın dış tasarımında ne sempati bulunuyor, ne de sportiflik ancak makyajsız halinin ruhsuzluğu unutturuluyor.

104778_1_5 (1)İç mekana geçildiğinde ise olumlu gelişmelerin yanında bir de halihazırda olan malzeme kalitesi sorunu kendini belli ediyor. İlk bakışta orta konsolda cilalı siyah malzeme kullanımı dikkat çekmekte ve sadece eski kullanıcıların fark edebileceği bariz yenilikler ise gösterge panelindeki hafif oynamalar ve orta konsolun yeni havalandırma çıkışları. Malzeme kalitesi konusuna dönüldüğünde ise ön sıra yolcu koltuğuna ve direksiyon üzerindeki gri parçalara bakmak yeterli olacaktır. Bu sınıftaki bir modelden üst düzey kalite beklenmemeli ancak Micra rakiplerinin bu konuda bir hayli gelişmiş olduğu dikkate alınınca modelin cazibesi giderek düşüyor. Ancak sunulan depo gözleri oldukça hoş. Ön sıra yolcu koltuğunun minderinin yarısının kalkması sonucu oluşan alanın gizemi ise hala çözülemiyor. Donanıma bağlı olarak iki torpido gözü sunuluyor ve ikisinin arasında bulunan USB ve Aux-In girişi yanındaki cihaz koyma alanı ile oldukça pratik hale geliyor. Tabi buraya sürücünün tek başına erişemeyeceğini de belirtmek gerek. Gösterge paneline yakınlaşıldığında yazı tipinin okuma kolaylığı sunulduğu akılda kalıyor. Direksiyon üzerindeki yuvarlak hatlı düğmeler, orta konsolda da korunuyor. Siyah zemin parlak kollarla sarılıyor ve en üstte dikdörtgensel havalandırma çıkışları görülüyor, ki bunlar eskiden yuvarlaktı. Ardından üst donanım modellerinde dokunmatik ekran gelirken, en altta tamamen bir daire çevresine kurgulanan havalandırma sistemi kontrolleri ilgi çekmek için uğraşıyor. Bu tasarım kullanışlılık sunmaktan çok zorlayıcı etkide bulunuyor. Orta konsolun altından geçen siyah kaplama hoşa gitmeyen plastikten. Ardından düzleşen zeminde bulunan vites kolu yeni parlak yüzeyi ile farklı duruyor. Aracın ön panelinin iki ucunda yuvarlak havalandırma çıkışları korunmuş. Kapı iç yüzlerinde çok değişim yok, çok incelenecek detay da. Arka sıraya bakıldığında tam ayarında alan ve konfor sunuluyor. Micra’ ya son kez uzaktan bakıldığında onun bir Polo veya Fiesta olamadığı kararına varılıyor, ancak yine de başlangıç motorunun ekonomik başlangıç fiyatı 36.900 TL ile o Nissan için oldukça önemli bir koz. Yeni görüntüsü ile beyler için de ayrıca daha cazip olan Micra, ekonomik bir bayan arabası olarak hala düşünülmesi gereken bir seçenek.

2 yorum var.

 1. Murat

  Allah aşkına kötüleyip batırmışsınız, fiesta polo olamadı demişsiniz. Kaç micraya bindiniz acaba? Kötülediğiniz iç malzeme kalitesi poloya da fiestaya da 5 çeker. İç mekanın ferahlığı genişliği polo ile fiesta birleşirse bir micra eder. Okadar kötülemişsiniz polo ve fiestadan 100 kmde 1.5 – 2 litre daha az yakar. ESP ve 6 hava yastığı standart gelir. Bluetooth standart gelir. Polo ve fiestada bunlar için üstüne nekadar ödüyorsunuz? Yol tutuş desen poloyuda fiestayıda acık fark geçer. Euro ncap testlerinden güvenliği zaten aşikar. Yapmayın insanları kandırmayın ya yazıktır.

  Beğen

  1. Birisi

   Merhaba Murat Bey,

   Yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz. İncelemede Micra’yı “kötüleyip batırdığımızı” düşünmüyoruz. Her araca objektif yaklaşıyoruz, ve hiçbir üreticiye ayrı bir sempati beslemiyoruz. Micra hakkında belirtilen görüşler, aracın verilerine ve test sonuçlarına dayanmaktadır. İç mekandaki plastik ve kumaş kalitesinin Ford Fiesta ve Volkswagen Polo gibi küçük sınıfta referans alınabilecek modellerden düşük olduğu pek çok test kuruluşunun yaptığı bir yorumdur, ki bu Micra’ nın minik sınıfa da yaklaşmasından dolayı şaşırtıcı değildir. Micra’ nın ön ve arka sıra baş-diz mesafeleri aynı sebepten dolayı rakiplerinin sunduğu değerlerden daha düşüktür. Standart donanımlar konusunda size katılıyoruz. Ancak Micra’ nın pek çok rakibi onun gibi 40.000 TL civarında bir başlangıç fiyatına sahip, ve günümüz küçük sınıf müşterilerinin çoğunluğu bazı donanımlardan fedakarlık ederek daha yüksek konfor sunan modelleri tercih edebilmektedir. Bu yüzden diğer araçlar, diğer konulardaki başarıları ile Micra’ nın önüne geçebilmektedir. Micra, EuroNCAP testlerinde 4 yıldızlık sonuç elde etmişken, yorumunuzda bahsettiğiniz Fiesta ve Polo 5 yıldız almıştır.

   Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s