Peugeot 308

Otomotiv sektöründe markaların prestijleri bildiğiniz gibi oldukça önemli. Satışlar için olduğu kadar müşteri olmayan kişilerin aklında bile kaliteli bir imaj oluşturmak uzun vadede markalar için yarar sağlıyor. Peugeot, uzun yıllardır daha bilindik, daha tanıdık markalardan. Buradaki amaç durumunu  küçültmek değil, ancak bir Premium üretici sayılabilmesi için daha çok yolu var. Fakat Peugeot 2010 sıralarında 508 ile yeni rotasını üst düzey bir üretici olmak olarak belirledi. Zamanla ortaya çıkan modeller markanın ürün kalitesinin gelişimini ortaya koyuyordu, ancak üst düzey marka olma konusunda gerçekçi adımların pek sık atıldığı söylenemez. Şimdi, karşımızda yeni nesil kompakt aslan 308 bulunuyor. Artık boş verilemeyecek bir öneme sahip olan kompakt sınıfta 308 ile savaşmış olan Peugeot, yeni nesil kompakt modelinde numara değişikliğine gitmiyor ve aynı isim altında çok farklı bir otomobil sunuyor. Yeni 308, markanın yavaş yavaş tüm modellerine uyguladığı yeni tasarım anlayışına sahip ve eski modele göre oldukça farklı, kimi gözlere göre daha basit duruyor. Tüm açılardan bakıldığında söylenebilir ki, o artık daha otomobile benzeyen bir otomobil. Bu garip benzetme, eski neslin ve eski tasarım anlayışına sahip modellerden kaynaklanıyor. Aşırı yuvarlak hatlar, şişkin otomobiller ve kabartılarla her göze hitap etmeyen modeller üretmiş olan Peugeot, yeni 308’ de özellikle yan kısımda aşırı basitliğe gidiyor. Ancak bu kötü görünüyor demek değil. Modele genel olarak bakıldığında hafif bir Premium hava yaratıldığını söylemek mümkün.

Ön kısımda başlayan ziyafet, full LED farların da katkısıyla yan kısımda düz, basit ama enerjik yan cam ile devam ediyor. Arka kısımda ise 3 pençeli stop lambaları görülmekte. Ön farlar, üst donanımlarda standart olarak full LED aydınlatma ile geliyor. Kedicil görüntü yaratan incelikle işlenmiş farların dışında ızgara ve krom detaylar cazibe katıyor. Modelin sunduğu teknik yeniliklere bakıldığında, en dikkat çeken detay ilk bakışta sıkıcı gelebilir. EMP2 modüler platformu… Ah, bu tarz teknik isimler bunaltsa da, 308 için platformunun büyük önemi var. Eski nesilden 140 kg daha hafif olan 308, küçük direksiyonu ve süspansiyonu sayesinde EMP2’ nin tüm yeteneklerinden faydalanıyor. Sürüş destek sistemleri ve hafifliğin sunduğu özgürlük tatmin eder mi bilinmez, ancak marka modelinin sürücüye daha hisli bir sürüş yaşattığını belirtiyor. Modelin uzunluğu eski neslinden çok az daha kısa: 4,25 metre. Karşılaştırma amaçlı belirtelim, Volkswagen Golf 4349 mm, Ford Focus ise 4358 mm. Bu kısalma durumuna rağmen daha geniş iç mekan sunan modelin toplam bagaj hacmi 470 litre. Modelin iç mekanına geçildiğinde, yeni i-cockpit tasarımının sadeliği dikkat çekiyor. Ama bu sadelik bildiğiniz gibi değil. Orta konsol gibi bir yapı yok, ve sadece gözle seçilebilen 5-6 düğme var. 9,7 inçlik dokunmatik ekrandan tüm işlevler kontrol edilirken, bir tek büyük yuvarlak ses kontrol düğmesi dikkat çeken düğme. Şık çizgiler iç mekanda harika bir yapı oluşturuyor. 308, EuroNCAP’ den 5 yıldızlık sonuç aldı.  Merak edilen soru, 308 ne zaman gelecek? Türkiye’ de sonbahar sonu-kış başı gibi olması beklenen model kompakt sınıf müşterisine enteresan bir alternatif olacak.

Peugeot 308 Ön 2Ancak ilk zamanlarda yüksek satış rakamları beklenmemeli. Genellikle böyle orijinal tasarımlı otomobillere alışmak zaman alıyor. Ön kısımda, ters üçgene benzeyen farlar, alt kenarlarındaki çıkıntı ile iki parçaya ayrılıyor ve bu detay Peugeot 2008’ i andırıyor. Yan kenar arkaya gerilirken, üst kenar eğimli ve kıvrımlı biçimde alt kenara birleşiyor. Üst kenar boyunca LED şeridi bulunuyor ve alt kenardaki girintinin dışında kalan kısımda mercek görülebiliyor. Koyu renkli detaylar ile teknolojik bir görünüm oluşturulmuş. İki far arasında uzun ızgara görülüyor. Üst ve alt kenarlar düz. Yan kenarları ise aşağı inerken ızgarayı daraltıyor. Izgaranın üst kenarı farların alt kenarına yakın hizada. Izgaranın üst kenarı diğer kenarlara göre daha kalın çerçeveye sahip ve ortasına yapılan ince uzun girintide marka adı işlenmiş. Izgaranın çerçevesinin içinde yatay çizgiler bulunuyor. Kaputla ızgaranın birleşim noktasına marka logosu iki çizgi arasında vurgulanırken, ön cam yanındaki kirişlerden uzayan iki çizgi farlara doğru uzuyor. Farların altından ve iç yan kenarlarından da çizgiler uzayarak farların altı çiziliyor. Izgaranın yan kenarla gövde rengi bölümde devam ettirilirken, üzerlerine plaka geliyor. Alt kısımda ise uzun hava çıkışı görülüyor. Yan kenarları yukarı çıkarken açılan bu büyük ızgarada da yatay çizgiler kendilerini belli ediyor. Alt ve yan kenarları parlak bir çizgi ile belirginleştirilen siyah alanın iki yanında sis farları ve LED aydınlatmalar görülüyor. Yuvarlak sis farları, siyah bir zeminde bulunuyor ve LED ile arasına parlak bir şerit giriyor. Bu şeklin üzerinde bir çentik bulunuyor. Kibirli bir görüntüye sahip olan ön kısımdan yana geçildiğinde sakinleşme görülüyor.

Peugeot 308 Arka 2Ön farların arkaya uzanan ucundan çıkan çizgi, yan kısım boyunca uzayarak arka farlara birleşiyor. Yan cam şekline bakıldığında, önden arkaya hafif eğimle çıkan alt kenarın devamında yumuşak eğimle gelen arkaya eğimli dik kenar ve yine yumuşak köşeyle birleşen üst kenar görülüyor. Arkadaki kenarın dik oluşu ile basit görünen, hatta Golf’ ü andıran yan cam şekli, krom çerçeve ile daha güzel görünüyor. İki kapının birleşim noktasında, cam hizasında parlak siyah malzeme kullanılmış. Kapı kolları sade şekilli ve olabildiğinde az çıkık şekilde. Kapı kolları ortasından geçen çizgi de arka lambalara birleşiyor ancak yan yüzeyde daha derin bir iz bırakıyorlar. Kapı altlarındaki çizgiler ara eğimde bir yüzey yaratıyor. Tekerlekler hafif çıkık ve jant tasarımı oldukça hoş. Yandan arka stop lambasına uzayan çizgiler, lambanın öne uzayan iki kolu hizasında. Hazır lambaya değinmişken, onlar arka kısmın ortasına doğru hafifçe aşağı iniyor. Yandan gelen çizgilerin birleştirdiği bölümde beyaz bölüm yer alıyor ve onu kırmızı çizgiler sarıyor. LED aydınlatma bagaj kapağı üzerindeki lamba kısmında. Bagaj kapağı üzerinde plaka derinde bulunuyor ve üzerinde marka logosu yer alıyor. Plaka yuvasının alt kenarı, yan kısımda başlayan bir çizgi ve uzayarak plaka yuvasının alt kenarının Arka camın alt kenarı ise yanlara doğru yukarı kalkıyor. Tamponda ise hafif çizgiler bulunuyor. Orta kısımda  yukarı yükselen bir siyah plastik parça bulunuyor. Arka camın eğimli oluşu az da olsa hareketli bir hava katıyor. Dış kısmın sportiflikten daha çok “prestije” vurgu yapan durumu Peugeot’ nun ne kadar ileri gittiğini gösterip mutlu ediyor.

Peugeot 308 SW İçİç mekana geçildiğinde ise bahsettiğimiz ilginç görüntü ve aşırı doz sadelik görülüyor. İlk olarak gösterge paneline bakıldığında, iki ana daire, çevrelerini saran parçalarla yanlara uzatılmış. İkisinin arasında renkli bir bilgi ekranı bulunuyor. Sportif yazı tipine sahip iki daire içinde yakıt göstergesi de bulunuyor. Gösterge panelinin şekli, orta konsol olması beklenen yerde dokunmatik ekran ve havalandırma çıkışları tarafından tekrarlanıyor. Ancak oraya geçmeden, direksiyona bakmak gerekli. Küçük ve altı düz direksiyonda çeşitli kontroller ve parlak bir kol bulunuyor. Gösterge paneli ile direksiyon arasındaki mesafe nedeniyle siyah kaplamanın oluşturduğu kol da dikkat çekiyor. Gösterge panelinden orta panele yumuşak eğimle bir geçiş yapılıyor. Dokunmatik ekran ve yanındaki havalandırma çıkışlarını saran parlak çerçevenin üç boyutlu oluşu, yandan bakıldığında görülüyor. Daha derinde olan havalandırma çıkışlarını saran parlak çerçeve başarılı bir tasarım ve üretim. Alt kısımda daha derinden gelen siyah panelin üzerinde parlak çizgi üzerinde CD girişi ve büyük yuvarlak ses kontrol düğmesi görülüyor. Ardından gelen çok temel düğmelerle yatay hale geçen zeminde şık vites kolu görülüyor. Vites kolu metal kaplama ile sarılıyor. Ekranın ve havalandırma çıkışlarının yeniden derinleşmesi yumuşak eğimlerle yapılıyor. Koltuk döşemelerinin özel görüntüsü de ilgi çekiyor. Kapı panellerindeki tutamaklar sert şekilleri ile yumuşak hatları dengeliyor. Arka sıranın genişliğinde güncel modele göre bariz bir artış olduğu sanılmıyor ancak sade ve basit ön kısmın da etkisiyle daha ferah bir ambians oluştuğunu söylemek doğru olur. Modelin ön kısım dışında belki de en çok ilgi çeken bölgesi iç mekan ile 308 turu sonlanıyor. Yeni nesil kompakt savaşçı, otomobilini tasarımıyla alanlara hitap ediyor ve Peugeot’ nun belki de üst düzey üretici olmak için attığı ilk büyük adım olarak sayılabilir. Ülkemize belirttiğimiz gibi sonbahar sonu-kış başı gelmesi bekleniyor. 308’ in tahmini fiyatı ise 40.000 TL (başlangıç). Model Fransa- Sochaux fabrikasında üretilecek.

11 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s