Chevrolet Trax

Haberiniz var mı? Chevrolet 2015 yılı sonunda Avrupa pazarından çıkıyor.

SUV’ lerin hızlı yükselişi devam ederken küçük boyutlu versiyonları da durmuyor elbette ve kendini yerden yüksekte hissetmek isteyenler için ekonomik çözümler olarak göze çarpıyorlar. Crossover ya da küçük SUV, nasıl adlandırdığınız fark etmez, bu tür araçların satışları birkaç yıl içinde sedan tipli araç satışlarını yakalayacak, ve bu durumun yaklaştığı yollardaki durumdan şu anda bile anlaşılabiliyor. Chevrolet, Amerika’ daki SUV konusundaki uzmanlığını henüz Avrupa pazarına pek yansıtmamıştı, ve sonunda Trax ile gerçek bir Chevrolet arazi aracı, daha doğrusu Chevrolet’ ye yakışır hafif bir arazi aracı görüyoruz. Eylül 2012’ de tanıtılan ve yaz başında ülkemizde satışa sunulması beklenen model, Opel Mokka’ nın ikiz modeli ve buna rağmen kendine özgü bir tasarıma sahip, hiçbir görünür yerde benzerlik yok. 40’ tan fazla pazara hitap etmesi gerekliliği dikkat alınarak tasarlanan Trax, Mokka’ dan daha ucuz olması farkıyla ayrılacak ve iç mekanda diğer Opel-Chevrolet ikiz modellerinden edinilen referansa göre daha düşük malzeme kalitesi sunulması bekleniyor. Fonksiyonellik, verimlilik, rahat kullanım şekli gibi özellikleri ile akıllarda yer etmeyi başaran Trax, şehir kullanıcısını hedefliyor ve onu araziye uygun hale getiren pek bir özelliği, AWD 4 tekerlekten çekiş sistemi dışında. 8 havayastığı, elektronik stabilite kontrol sistemi, çekiş kontrol sistemi, fren gücü dağılımı düzenleme gibi hoşa giden özelliklerin yanında her modelde standart sunulan yokuş kalkış desteği ve iniş kontrolü sistemleri de dikkat çekici.

SUV sertliği ve yeteneği sunduğu iddia edilse de, o daha çok görüntüsü ile arazici olan bir araç. Motor seçenekleri çok değil, ancak bilinen detaylar şunlar: 140 beygirlik 1.4 litre turboşarjlı benzinli motor 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanla, 130 beygirlik 1.7 litre turboşarjlı dizel motor 6 vitesli otomatik şanzımanla, 115 beygirlik 1.6 motor 5 vitesli manuel/6 vitesli otomatik şanzımanla satışa sunulacak. Manuel şanzımanlı modellerde standart olarak sunulacağı söylenen start-stop sistemi yakıt tüketimini düşüren bir faktör olarak listeye eklenmeli. İç mekanda pek çok depolama alanı sunulurken, koltuk altlarındaki gözler, araca dağılmış gözler beklentileri karşılıyor. Koltukların 8 farklı düzene sokulabilmesi eşya taşıma konusunda farklı opsiyonlar olduğunu anlamına geliyor. Maksimum 1370 litrelik alan sunan bagaj, bu tür bir araç için oldukça yeterli. Araçta 7 inçlik bir ekranla işlevini yerine getiren MyLink sistemi sunuluyor. Bu sistem adres defteri görüntüleyebiliyor, resim ve müzik dosyaları açabiliyor ve Bluetooth ile telefonunuzla bağlantı kuruyor, USB girişi ile diğer cihazlarınıza bağlanıyor. Apple’ ın Siri uygulamasıyla da işbirliği yapabiliyor. Trax’ ın çok yenilikçi özellikleri olmasa da uygun bir fiyat ile beraber Mokka’ nın satış rakamını daha kısa sürede elde etmesi bekleniyor. Aracın Captiva müşterilerini de çekmesi bekleniyor, ancak Captiva SUV’ lere daha yakın özellikler sergilemekte ve daha iri oluşu ile daha güçlü.

Chevrolet-Trax-284328-mediumAracın tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında ise ön kısımda şişkin ve sivri detayların aradaki kıvrımlarla canlandırıldığı görülüyor. Burnun dik yapısı sayesinde büyük ızgara ortada konumlandırılmış ve üst-alt kenarlar yan kenarlara yumuşak şekilde bağlanıyor. Üstteki ızgara parçası daha ince, ve alttaki parça ile arasına giren gövde rengi şeritte Chevrolet logosu yer almakta. Bu alışılan detayın daha dolgun sergilenişi araca kibirli bir hava katıyor. Izgaranın peteklerinin girintili çıkıntılı yatay çizgilerden oluşması sıkıntı yaratmıyor ve uyumlu görünüyor. Farlardan daha önde olan ızgaranın gerisindeki farların iç yan kenarı düz, alt kenarı hafif eğimli ve üst kenarın belirgin eğimle arkaya uzanması yüzünden dış yan kenar da eğimli. Far içinde modern aydınlatma elemanlarının olmayışı Mokka ile arasındaki maliyet farkını açıklıyor. Farların altında bulunan yatay bir çizgi açıkta gidip aşağı iniyor ve ızgaranın yan kenarını izleyip sonlanıyor. Sis farları ise farların altında, siyah yuvalarında derine gömülü. Farların dış yan kenarının aşağı devam ederek yan kenarını oluşturduğu yuvaların üst kenarı aşağı iniyor ve iç yan kenarındaki parlak çizgi, alt-üst kenarlara incecik uzuyor. Yuvarlak şekilli sis farlarının ardından alta bakıldığında, arazi aracı etkisi yaratmak amacıyla kullanılan alttaki siyah plastiklerin, yukarı uzayan kısmının alttaki hava çıkışını oluşturduğu görülüyor. Eğimli kenarlarla üst ızgara hizasında yükselen alt hava çıkışının üst kenarı da düz ve iki ızgara arasındaki alana plaka yerleştirilmiş. Bu hava çıkışının ızgarası daha geniş aralıklı ve altında parlak bir şerit bulunmakta. Öne çıkarılan bu şeridin ardından alta kıvrılan siyah plastik dışında kaputtaki detaylarla ön tasarım sonlanıyor. Ön camın yanındaki kirişlerden gelen kalın çizgi, üst ızgaranın yan kenarları hizasına gelirken yumuşakça sonlanıyor, ve ön farların izi yan kısımda tekerlek çıkıntısını oluşturuyor.

Chevrolet-Trax-284375-mediumYan kısma geçildiğinde bu çıkıntının karesel bir şekle sahip olduğu görülüyor. Siyah plastikle sarılan yuvaların da şekli bunlar gibi. Yan cam şekli ise parlak şeritle belirginleştirilen alt kenar üzerinde şekilleniyor. Yukarı kalkan bu alt kenarın sonunda yukarı kalkan kenar, bir süre sonra öne doğru eğimleniyor ve bu eğimle tavana kadar çıkıyor, ardından yukarı çıktığını hissettirmeden ön camı takip ederek başladığı yere dönüyor. Kapıların ortasında cam hizasında kalan boşluklar mat siyah malzeme ile kaplanmış ve kapı sınırları cam şeklini aynen takip ediyor. Parlak renkli kapı kollarının ortasından geçen yumuşak bir çizgi arka kapı kolu hizasında yukarı kalkarak yan kenara birleşiyor. Kapı altlarında yumuşak eğimler bulunuyor ve en altta kalınlaşan siyah plastik arka tekeri de takip ederek arka kısma geçiyor. Arkada tekerin ardından yeniden yükselen kaplamanın üzerinde gri bir parça ortalanarak konulmuş. Tamponu oluşturan siyah plastiğin üstüne doğru yanlarda kedigözleri yer alıyor ve bagaj kapağı tampondan daha derinde. Üzerinde derinde plaka, üzerinde marka logosunun olduğu bir dikdörtgen parça bulunan kapağın üzerindeki arka cam, görüşü kısıtlıyor ve onun şekli bagaj kapağı yanındaki alanlarda da siyah plastik parçalarla devam ettiriliyor, bu Mokka’ da da bulunan bir detay. Yanlara arka camın yan kenarından uzayan siyah plastikler üst kenarla bağlanıyor ve üst kenarının ortasında da fren lambası yer alıyor. Bu arada kimi gözleri tırmalayan tavandaki çıtalar araca olumlu etki de yapabilir. Arka stop lambaları ise hoş olmayan renk seçimleri ve garip şekilleri ile tatmin etmiyor. Kimi müşteriler için sert tasarımı ile Mokka’ dan iyi olan Trax, buradaki garip şekilli lambalar ile şaşırtıyor. Öne yumuşak bir uzantıyla işaret eden ve üç hücreden oluşan lambalarda beyaz rengin kullanılmıyor oluşu özellikle kırmızı renkli modellerde gözün şekli ayırt etmesini zorlaştırıyor.

Chevrolet-Trax-281610-mediumTasarım elbette kimi göze hoş geliyor, kimine kötü ama iç mekanda modern ve sportif Chevrolet tarzı uygulanmasını takdir etmek gerekli. Direksiyon çevresine bakıldığında soldaki çıkık uçak motorunu andıran havalandırma ağızları beğeniliyor ve gösterge panelindeki sadelik hoş göründüğü gibi ucuzluk hissi de yaratabiliyor. Dikdörtgen bir çerçeve içindeki mekanik gösterge ve dijital ekran birbirini tamamlıyor ve oldukça temiz görünüyor, sportif yazı tipi ve dijital rakamlar beğeni topluyor. Direksiyonda tek başına bulunan Chevrolet logosu bazı modellerde daire içinde bulunanlara göre çok daha iyi. İki yana uzayan kolların altını çizen parlak şerit, direksiyonda bir “V” harfi oluşturuyor. Orta konsolda ise en üstteki havalandırma çıkışlarının üzerine bulunan eşya gözü dikkat çekiyor, ve altındaki yatay yerleştirilen çıkışlarının yanındaki içeri girintiler de uyumlu şekle sahip. Havalandırma çıkışları altındaki MyLink ekranıyla sonlanan bu siyah alanın altına kumaş rengi bir çizgi giriyor ve parlak yüzeyde daha dikey olarak duran havalandırma kontrolleri görülüyor. Yukarı  kalkık çizgiler ve yuvarlak detaylar genel hatlara uyumlu ve sportif etkiyi arttırıyor. İç mekandaki bu tarzın dışarıda uygulanmamış olmaması ise hayal kırıklığı. Ön sıra yolcu koltuğu önünde iki torpido gözü bulunuyor ve uçta yine çıkık havalandırma ağzı var. Kapı iç yüzlerine bakıldığında ise ön paneldeki kumaş kısımdan çıkan kolların aşağı inerek ve ardından kalınlaşarak şık bir yüzey ve kol dayama alanı oluşturduğu görülüyor. Şık kapı kolu şekli de tamamlayıcı etki yapıyor. Kahverengi kumaş ile çok duran iç mekan elbette kişiselleştirilebiliyor. Ne zaman gelecek? Başta bahsettiğimiz gibi yaz ayları başında gelmesi beklenen Chevrolet Trax, LS, LT ve LTZ donanımları ile satışa sunulacak. Ne kadarlık bir  fiyata satılacağı bilinmiyor ancak tahmini başlangıç fiyatı 45-55.000 TL arasında. Şık mı? Sizin yorumunuza bağlı. İç mekan hoş ve malzeme kalitesi yeterli, Mokka ile karşılaştırıldığında ise genel özellikleri ile Mokka daha avantajlı. Ancak burada ekonomi birincil öncelik ise Trax doğru seçim, bu da demek değil ki o kötü bir araba.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s