Karşılaştırma: Peugeot 301/ Citroen C-Elysee

PSA Grubunun iki markası Peugeot ve Citroen, Avrupa’ daki zorlu zamanlardan kurtulmak adına gelişmekte olan ülkelerin pazarları için tasarlanan küçük sınıf sedanlarına güveniyor. Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee tamamen farksız otomobiller, ancak tasarımları markalarının tasarım anlayışlarını yansıtıyor, ya da en azından yansıtmaya çalışıyor. Aynı model üzerinde maliyetleri arttırmadan olabildiğince farklılık yaratılmaya çalışılmış ve  bu uygulama sadece tasarımda gerçekleştirilmemiş. İki model de dünyanın pek çok yerinde satışa sunulacağından hem pek çok koşula uyum sağlamaları gerekiyor, hem de güvenilir olmaları, aynı zamanda marka imajı ve tasarım gibi beklentiler var. Zorlu zamanları aşmak da gerektiğinden, tasarım ikinci plana atılmış. İki model ön kısımlarında kimliklerini olabildiğince göstermeye çalışıyor, ancak yan ve arka kısımlarda çok az farklılık var. İç mekan kalitesi ise küçük sınıf sedanlardan beklenecek düzeyde. Plastiklerin kalitesi çok sorun yaratmıyor, ancak daha üst modellerle karşılaştırıldığında yetersiz kalıyorlar. İç mekan tasarımı Citroen’ e şaşırtıcı derecede uyarken, yeni nesil Peugeot modellerinin iç mekan tasarımı ile 301 arasında çok bağlantı kurulamıyor.

İki modelin motor seçeneklerine bakıldığında ise aynı motorların farklı donanım paketleri ve ufak farklarla değişik fiyatlı satıldığı görülüyor. Ülkemizde Peugeot ve Citroen distribütörleri farklı olduğundan, iki taraf da müşteri kaybetmemek adına aynı ürünleri sunmakta ve genel olarak fiyatlara bakıldığında Citroen tarafının daha ekonomik olduğu görülüyor, ancak bu fiyat farkları çok düşük rakamlar, bu nedenle seçim yaparken belirleyici faktör görüntü oluyor. Alıcının kendi zevkleri doğrultusunda seçim yapması pek mümkün olan bir durum değildir, ancak önümüzde neredeyse tamamen eşit iki model var. Motor seçeneklerine bakıldığında ise, 1.2 VTi 72 beygirlik manuel ikilinin Citroen’ de Attraction Donanımda 39.800 TL, Confort donanımda 42.300 TL’ lik fiyata sahip olduğu görülüyor. Peugeot ise aynı motorlu modeli Access donanımda 40.400 TL’ ye, Active donanımda ise 42.500 TL ‘ye sunmakta. 1.2 VTi 72 beygirlik motorun otomatik şanzımanlı seçeneği ise Citroen’ de BMP şanzımanla Confort’ ta 44.400 TL’ ye, Exclusive’ de 46.800 TL’ ye satılmakta. Diğer bir seçenek ise 1.6 VTi 115 beygirlik manuel veya otomatik şanzımanlı model. Citroen’ de manuel versiyon Exclusive donanımda 46.900 TL iken, Peugeot’ da Active donanımda 44.900 TL, Allure donanımda 47.900 TL. Aynı motorun (1.6 VTi 115 beygir) otomatik versiyonu ise Citroen’ de, Exclusive donanımında 49.500 TL, Peugeot’ da Allure donanımında 50.400 TL. Tek dizel motor ise 1.6 HDi 92 beygirlik seçenek, ve o da manuel şanzımanla sunuluyor. Citroen bu modeli Attraction donanımda 47.800 TL, Confort donanımda 49.600 TL, Exclusive donanımda 52.000 TL’ ye satmakta. Peugeot’ da ise Access donanımda 48.900 TL, Active donanımda 50.200 TL, Allure donanımda 53.200 TL. Versiyona göre ekonomik olan taraf değişiyor elbette.

İki modelin genel olarak iç mekan özelliklerine bakıldığında arka sıradaki diz mesafeleri dikkat çekmekte. Arka koltukların kafalıkları sabit, ayrıca cam kontrolleri orta konsolda yer almakta, bu Dacia modellerinde çok gördüğümüz bir durum. Bagaj kapaklarının ağzının dar olması dışında, kapağın çıplak metal kollarla kaldırılıyor olması, hem çok estetik değil, hem de insanda güvensizlik hissi yaratmakta. Yine de 506 litrelik bagaj hacmi oldukça etkileyici. İki modelin iç mekan renkleri ise markalara göre farklılık gösteriyor. Daha aydınlık, açık renkli döşeme ve dolayısıyla açık renkli orta konsol yanı parçaları Citroen C-Elysee ile gelirken, Peugeot 301 daha iç karartıcı bir iç mekan sunmakta ancak piyano siyah dokulu materyaller de etkileyici. Modellerin renk seçenekleri de birbirine oldukça yakın. Peugeot ek olarak kendi kahverengi tonunu sunmakta, diğer renkler birbirlerine yakın. Böylece tasarımın modelleri seçmekteki belirleyici faktör olduğu bir kere daha ortaya çıkıyor. Sonuçta iki model de oldukça ekonomik. Görüntüyü beğenmek alıcıya düştüğü gibi, şunu belirtmek sanırız yanlış olmaz: Citroen’ in aksine Peugeot daha zorlanarak markasına uyarlanılmış gibi görünüyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s