Skoda Superb (B6)

Skoda Superb’in yeni nesli hakkında her yönden detaylı incelememiz tıklayınız.

Bir market, lokanta veya herhangi bir kuruluş açılışını yaparken, halka sempatik, güvenilir görünmek gibi amaçlarla, her zamankinden daha bonkör, daha eli açık davranır. Otomobil sektöründe de aynı durum farklı bir şekilde yaşanıyor: Skoda, eskiden halen sürdürdüğü ekonomik otomobil üreticisi imajı yüzünden orta sınıf modeli Superb’ in yeni neslini tanıtırken, orta sınıfta hiçbir modelin sunmadığı özellikler sundu. Orta sınıf giderek popüler hale gelirken, 2008 yılında bu sınıftaki kozunu güçlendirmek adına Superb’ i diğer modellerle yarışacak duruma getiren Skoda, şimdi ise Superb’ in ömrünü olabildiğince uzatabilmeye çalışıyor. Şu anda beşinci yılını yaşayan ve hala oldukça genç görünen model, yenilenen Skoda marka imajı ve logosunun eklenmesi ile çok daha prestijli ve sportif görünmekte. Gençliği azalmayan modelin ön kısmı tamamen baştan tasarlanırken, arka kısımda yapılan değişimler çok etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Yeni model, Superb’i 12 yıldır başarılı yapan özellikler olan alan, fonksiyonellik, konfor, güvenlik ve ücreti geri ödemeyi barındırdığını iddia ediyor ve zamansız bir tasarıma sahip olduğu belirtilmiş. Gerçekten öyle, sportif bir görüntü 5 yılın ardından hala korunduğuna göre boşuna söylenmeyen bir söz. Ön kısımda Bi-Xenon ve LED aydınlatmalar sunulmakta ve arkada stop lambalarının çevresindeki klasik C şeklinin modern bir uyarlaması görünmekte, bu sefer 3 LED çizgisi kullanılmış. İç mekanda 9 direksiyon seçeneği, ve toplam 9 kumaş opsiyonu bulunmakta. Model motoruna bağlı olarak eskisine göre %19’ a kadar daha çok yakıt tasarrufu yapan model, dizel versiyonlarında ve giriş seviyesi benzinli motor 1.4 TSI 92 kW’ lik versiyonda kinetik enerji geri kazanım sistemini ve start-stop teknolojisini standart olarak sunuyor. Superb Greenline isimli versiyonda (Türkiye’ de bulunmuyor) 4.2 litre/100km gibi bir yakıt tüketimi yapılıyor –dizel- ve 109 g/100 km karbondioksit salınımı yapılmakta.

Sedan görünümlü model,  sınıfın en büyük bagaj hacmine ve en uzun diz mesafesine sahip. Sedan görünümlü model dememizin sebebi, bagaj kapağının hem sedan arabalardaki gibi, hem de liftback şeklinde camla birlikte açılması. Bu nedenle marka tarafından hatchback olarak adlandırıldığı da oluyor ve iki bagaj açış şekli de düğmeler ile seçiliyor. Modelin motor seçeneklerine temel olarak bakıldığında 1 benzinli 5 dizel motorun ülkemizde toplam 3 donanım seviyesinde satışa sunulduğu görülüyor. 2.0 TDI + DSG şanzıman kombinasyonu, 140 beygir veya 170 beygirlik seçeneklerle Elegance seviyesinde sunuluyor ve 170 beygirlik seçeneğin 4X4 hali de bulunuyor. 1.6 TDI 105 beygirlik motor, Ambition ve Elegance donanımlarında sunuluyor ve DSG şanzıman seçeneği de bulunmakta. Giriş modeli ve tek benzinli seçenek olan 1.4 TSI 125 beygirlik motorlu model 65.000 TL civarında fiyata sahip. Tüm fiyatları görmek için tıklayabilirsiniz. Modelin iç mekanına geri dönüldüğünde 595 litrelik bagaj etkiliyor, ancak koltuklar yatırıldığında 1700 litre gibi bir alan oluşması gerçekten büyüleyici. Sürücü kapısında lüks otomobillerdeki gibi bir şemsiye barındıran modelin pek çok depolama gözü ve yükler için özellikleri var: ön iki koltuk arası Jumbo box, kapı ve koltuk altı gözleri, 2 zeminli bagaj, bagaj içinde kilitli depo gözü, bagaj içinde ağlar ve destekler gibi detaylar oldukça güzel. Otomatik park sistemi sayesinde geriden veya önden paralel/dik alanlara park edilebiliyor, ve tabi ki çıkılabiliyor. Elektrikli cam tavanda hatchback modele özel olarak güneş hücreleri yerleştirilmiş ve çalışmasına yardımcı oluyorlar. Anahtarsız giriş, 4 çeşit navigasyon sistemine sahip olan aracın en üst navigasyon sistemi, 6.5 inçlik ekrana, Columbus navigasyona ve 30 GB hafızaya sahip. EuroNCAP’ ten 5 yıldızlık sonuç ile çıkan Superb’ de ABS, ESP ve fren desteği standart sunulmakta. 9 havayastığı ve 3 noktalı kemer de temel önlemler. Opsiyonel olan önde adaptif aydınlatma sistemi ve sürücü aktivite asistanı (hata önleyici, uyarıcı), yokuş kalkış desteği aracı daha da cazip hale getiriyor. Elegance ve üzerindeki donanıma sahip araçlarda elektronik lastik basıncı göstergesi yer alıyor.

Skoda Superb ÖnOldukça dolu görünen yeni Superb’ in dış tasarımında da büyük gelişmeler yer alıyor. Ön kısım detaylı incelenmeye başlandığında, önceki farlarının şekillerinin korunmaya çalışarak daha düz hale getirildiği görülüyor. Izgara dik konumunu değiştirerek, eğimli hale gelmiş. Izgaranın alt kenarı düz, yukarı doğru açılan yan kenarlarla ek kenar ile bağlanıyor ve üst kenar düz giderken, iki uç ortada aşağı inerek orada da düz bir kenar oluşturuyorlar, bu girintinin üzerinde ise Skoda logosu bulunmakta. Izgara krom çerçeveye sahip ve üst kenarda çerçeve daha da kalınlaşıyor. Izgara içinde dikey çizgiler bulunuyor ve yan kenarlara en yakın olanlar kaput üzerinde devam ediyor gibi görünmekte. Bu çizgiler aşağı da iniyor ve düzleşerek farların altından geçiyor ve yanda tekerlek çevresi dairesel çizgilerle birleşiyor. Logonun girintisinin sınırları da ön cama kadar çizgi olarak devam ediyor. Farlara bakıldığında ise iç yan kenarlarının kesik görünüşü göze çarpıyor. Izgara yan kenarına paralel olan bu kenar, köşe ile alt ve üst kenara bağlanıyor. Üst kenar arkaya devam ederken, alt kenar da üst kenara paralel çıkıyormuş gibi giderken çapraz bir kenarla basamak inip daha alçaktan yukarı devam ediyor. Alt kenarın dış yan kenarla birleşimi ise kıvrımlı bir biçimde ve tamamen sert şeklin önlenmesini sağlıyor. Farların en uç üstteki köşesi arka stop lambalarına düz çizgi olarak devam ediyor. Izgaranın altında ızgaranın en dış çizgisinin yatay olarak devam ederek oluşturduğu alanda plaka yer alıyor ve onun da altında hava çıkışı ile sis lambalarının bulunduğu siyah zemin yer almakta. Üst kenarı düz, yan kenarları aşağı inerken açılan yapıda olan bu parçanın alt kenarı hafif eğimli. İki uçtaki paralel kenar şekilli sis lambaları siyah alana tam olarak oturuyor. İkisi arasındaki hava çıkışının ortasından parlak bir çizgi geçerek boşluk hissi önleniyor. Oldukça şık görünen ön tasarım yeni görünse de gençlerin ilgisini çekmekte başarısız, ancak orta sınıf gençleri ne kadar ilgilendirir ayrı bir konu.

Skoda Superb ArkaModelin yan kısmında ise makyajsız haline göre değişim yok. Öndeki keskin hatlardan farklı bir tarza sahip yan cam şekli dışında çok detay da yok. Önden arkaya düz giden ve arka kapının sonlanışının ardından kalkan ve arkaya açılır gibi giderken yumuşak köşe ile öne bakan eğime geçen, ardından tavana paralel, yani oldukça düz biçimde önen dönen kenarlara sahip yan camın tamamı krom çerçeveye sahip. Arka kapının dış yan kenarının özellikle alt kısmında kalınlaşıyormuş gibi görünen çerçevenin arka alt köşesinin dışı keskin, içi yumuşak. Bu durum bazı köşelerde daha görülüyor. Yan sinyal lambası yan ayna üzerinde ve iki kapı camlar ile sınırları arasında kaygan siyah malzeme kullanılmış. Ön fardan gelen çizginin altındaki kapı kolları sade şekilli ve tekerleklerin çevresindeki yumuşak çizgiler, kapılar arasında düz devam ediyor. Ön tekerleğin çemberi ile farların altından geçen çizgi görülüyor. Jantlar ise büyük görünüyor ve araca orta üst sınıf havası katıyor. Arkaya ilerlendiğinde, farlardan gelen çizginin öylesine stop lambasına değip bagaj kapağının üst kenarını oluşturduğu görülüyor. Stop lambasının dış kenarı korunmuş, üstten düz gelip aşağı inerken geniş bir kıvrım yapıyor. Farın diğer kısımları ise bagaj kapağına alınan plaka ile değişmiş. Üstteki Skoda logosunun altında başlayan derinliğin üst çizgisi, farlara devam ediyor ve beyaz kısımların sınırını oluşturuyor. Beyaz kısımlar kırmızı C harfinin içinde durmakta ve farın alt kenarı düz giderken, köşe ile çapraz kenara birleşiyor, o da üstteki çizgiye birleşiyor, Skoda logosunun altından gelen çizgiye. Derinlikte bulunan plakanın ardından çıkıklaşan kapağın en altında parlak çıta yer alıyor ve sol tarafında marka, sağ tarafında model adı yazıyor. Çıkıklaşan tamponun üzerinden arka tekerlerin dairesel tekrarı düzleşerek geçiyor. En altta siyah plastik kaplama üzerinde iki egzoz çıkışı bulunuyor, bu siyah alanın az üzerinden geçen bir başka çizginin iki ucunda kedigözleri incecik halleriyle görülüyor. Oldukça doyurucu iç mekan, çift egzoz gibi bir sportif detayla kendini giderek beğendiriyor. Sade olmasına rağmen çok hoş bir otomobil.

Skoda Superb İç Küçükİç mekana geçildiğinde ise Skoda tarzının Volkswagen iç mekanı ile harmanı görülüyor. Göstergelere bakıldığında, iki daire ve aralarında elektronik bir ekran görülüyor. Parlak kenarlara sahip bu dairelerin arasında eğimli bir parlak kenar onları bağlıyor. Gösterge yazıları daire ile eğimli gidiyor ve yazı tipleri sıkıştırılmış, Skoda’ ya özel. Gösterge siperliği, yanlara doğru inerken yumuşakça iki yana birleşiyor ve hem orta konsolun hem de direksiyon yanı hava çıkışının üst kenarı oluyor. Orta konsolun da en baştaki detayı olan havalandırma çıkışlarının çerçeveleri yanlardakiler gibi parlak. Altlarından geçen piyano siyah parça ardından navigasyon ekranı, havalandırma kontrolleri, ve depolama gözü geliyor. Düzleşen zeminde vites kolu şık şekli ile beğeni topluypr. Orta konsol detaylar yumuşak köşeli ve geometrik, simetrik. Yanlarından gelen açık renkli kenarlar vites kolunun yanından devam ederek arkaya uzanıyor. Tüm kontrollerin yazıları hoş bir yeşil tonu ile aydınlatılıyor. Direksiyon şekli ise kontroller ve iki ek kol ile sportif. Kapı kolları şekilleri ile memnun ediyor. Arka sıranın övülen diz mesafesi ise bir gerçek. Bir Skoda Showroom’ una gidin ve deneyin. Superb gerçekten arka yolcularına çok rahat bir yolculuk vaat ediyor. Bolca depolama alanı ile tüm yolcular için aile otomobili özellikleri de sunan Superb orta sınıfın gizli kahramanı. Ülkemizde satış patlaması yaşaması beklenmese de şu anda orta sınıfın en değerli görünen üyelerinden. Marka imajını çok da önemsemezseniz, çok zevkli bir otomobile kavuşabilirsiniz.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s