Karşılaştırma: Dacia Sandero/ Kia Rio/ Fiat Punto/ Chevrolet Aveo

Detaylı İnceleme İçin Tıklayınız– Giderek otomobil fiyatlarının arttığı bu yıllarda genelde aynı aralıkta ekonomik fiyatlarla otomobil satan marka, ikinci el otomobiller için birinci el alternatifler oluşturuyor. Şimdilik güzel, ama işin olumsuz yönleri de bulunuyor elbette. Bu kadar ucuz otomobil yaparken bazı yerlerden kısıntılar yapmak gerekli. Dacia’ nın şu ana kadar tüm özellikleri ile, her yanı ile tanındık markalar seviyesinde otomobiller yaptığı tartışılır. Son modelleri ile özellikle ergonomi ve güvenlik konusunda tavizler veren marka, Duster ve Lodgy ile EuroNCAP’ den aldığı 3 yıldız ile olumsuz eleştiriler almıştı. Yeni nesil küçük sınıf alternatifi Sandero ise Dacia için çok büyük bir değişim mi olacak?

Dacia Sandero Ön Dacia Sandero İç Dacia Sandero Arka

Dacia Sandero, küçük sınıf otomobiller arasında çok daha ekonomik ve aslına bakılırsa yeni nesli ile daha beğenilebilir bir otomobil. Ekonomik fiyatının altında yatan bazı sorunlar elbette var, ancak uygun motor seçenekleri ve Dacia’ nın gelişen marka imajı ile de ikinci eldeki değeri yükseliyor. Yeni Sandero, eskisi gibi Stepway isimli bir hafif crossover görüntülü versiyon ile satılmakta. Bazı görsel ve hafif teknik değişiklikler dışında farkı olmayan iki model, diğer küçük sınıf modelleri arasında yine de biraz sıradışı kalıyor.

 

Kia-Rio_2012_1600x1200_wallpaper_6c Kia-Rio_2012_1600x1200_wallpaper_98 Rio_3_4_Front_B_Static

Kia Rio– Kia Rio, ülkemizde 2 benzinli, 1 dizel 3 motor ile satılmakta ve bunlar 1.25 DOHC CVVT, 1.4 DOHC CVVT ve 1.4 CRDI WGT motorlar olmak üzere sıralanıyor. 1.25 motor 5 ileri manuel şanzımana, 1.4 motor 4 ileri otomatik şanzımana, 1.4 motor 6 ileri manuel şanzımana sahip. Yakıt tüketimi konusunda az farklarla Dacia Sandero, Kia Rio’ nun önüne geçerken, Sandero’ nun basit şekilleri ve plastik ağırlıklı iç mekanı karşısında Rio daha kaliteli bir tasarıma ve konfor özelliklerine sahip. Güvenlik konusuna gelindiğinden ise Kia Rio, 5 yıldızlı EuroNCAP sonuçları ile 3 yıldızlarla dolu başarısız Dacia güvenlik geçmişi yanında elbette daha avantajlı kalıyor. Dacia’ nın en önemli avantajlarından biri ise LPG’ li bir modeli sunması. Fabrika çıkışı LPG’ li modellere öncülük eden Dacia’ nın bu modeli ile daha ekonomik bir sürüş sunması Rio karşısında bir konuda daha öne geçmesini sağlıyor. Genel olarak fiyatlara bakılacak olunursa, Sandero 25.000 TL civarındaki fiyat seçenekleri ile 35.000 TL üzerinden 40.000 TL’ nin üstüne çıkan fiyatlara sahip Rio karşısında üstün kalıyor. Ancak bütçenin uygun olması durumunda güvenlik ve daha çok konfor adına Rio daha başarılı bir otomobil.

120207_F_Punto2012_33 110830_F_PuntoTwinAir_02 120207_F_Punto2012_37

Fiat Punto-  Dacia Sandero karşısında üçüncü kez yenilenmesi ile biraz daha şanssız olan Fiat Punto, daha kaliteli iç mekan materyallerine ve özelliklerine sahip olması nedeniyle bazı yönleriyle halen güçlü. Tasarım konusunda sert görüntüsü ile artık sıkmaya başlayan Punto karşısında avantajlı olduğu söylenebilen Sandero’ nun yakıt tüketimi 1.5 dCi 75 beygirlik versiyon ile Punto’ dan çok daha az. Ancak diğer versiyonlar arasındaki farklar diğer özellikler karşısında göze alınılabilecek farklar. Punto’ nun motor seçenekleri ise 1.3 Multijet 75 ve 95 beygirlik, 1.4 Multiair 105 beygir (en güçlü), 1.4 77 beygir, 1.2 69 beygirlik motorlardan oluşuyor. Sandero’ nun Punto karşısındaki güvenlik durumu ise yorum yapılabilecek durumda değil. Fiyat seçeneklerine bakıldığında ise Fiat, 30.000 TL civarındaki fiyatları ile Sandero’ ya göre az daha pahalı. Modellere genel olarak bakıldığında Dacia Sandero’ nun daha düşük bütçeli alıcılara uygun olduğu görülmekte. Diğer rakiplere bakıldıkça sürekli olarak aynı yönlerinden kaybeden Sandero aynı sınıfta olduğu modellerden farklı ligde.

271036 271047 271055

Chevrolet Aveo- Chevrolet’ nin değişik tasarımlı küçük sınıf modeli Aveo, daha çok gençlere hitap eden bir model. Dış tasarımdaki değişik hatlar ve ön kısımdaki büyük ızgarası ile Dacia’ nın sert tasarımına farklı bir alternatif olan Aveo, 1.2, 1.4 ve 1.4 otomatik şanzımanlı motor seçeneklerine sahip. Yakıt tüketiminde Sandero’ nun altında olan Aveo, daha enerjik görüntüsünün altında gerçekten öyle özellikler taşıyor. Cruise Control özelliğini standart sunan ve 1.4 motorsa start-stop seçeneği sunan Chevrolet’ nin küçük sınıf üyesi, performans bakımından da Sandero’ ya yakın. 1.5 dCi 75 beygirlik modelin daha yüksek tork üretmesi akıllarda kalıyor. Sandero Stepway ise daha çok güç üretmekte. Stepway her zaman daha zorlu yollarda kullanım için akıllarda bulunması gereken bir model. 

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s