Peugeot 2008

Peugeot 2008 makyajlandı. Makyajlı model hakkında her yönden detaylı incelememiz için tıklayınız.

Boyutu fark etmez, bir cismin kıvrımları, çıkıntıları ve çizgileri onun hakkında aklınızda bir kimlik oluşturmanıza neden oluyor. O cismin aklınızda yarattığı düşünceler, sizin için geçerli olan imajı ise her zaman içinizde kalıyor. Bu nedenle ilk bakışta etkilemek, insanlar için olduğu kadar ürünler için de oldukça önemli. Peugeot, giderek büyüyen crossover pazarına daha önce hafif MPV modellere çekik 3008 ile giriş yapmıştı ve bu sınıftaki serüveni de ülkemizde satışta olmayan 4008 ile devam etti. Ancak Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtılan yeni adım, Peugeot’ nun crossover’ lar arasında kalıcı yer edinmesi için çok daha kritik. Bu sefer numara büyütmeden, 2008 ismi ile yola çıkan marka, yeni modeli ile yeni tasarım anlayışını ilk defa bir hafif arazi aracında uyguluyor. Renault Captur ve Ford EcoSport ile yakın zamanda tanıtılan model, Opel Mokka ve Nissan Juke gibi modellerin öncülük ettiği küçük crossover furyasına katılmaya hazırlanıyor. Peki şu bakış konusu? 2008, yukarı kalkık gözleri, parlak ızgarası ve konsept haline çok benzeyen görüntüsü ile ilk izlenimde çoğu kişiyi tatmin ediyor. Peugeot hayranları da her markanın takipçileri gibi yeni görüntüyü benimsemezken, Peugeot yavaş yavaş yenilenen ürün gamına yeni modeli katmanın neşesi içinde. 208’ in açtığı yoldan ilerleyen yeni model, ilk “urban crossover” olduğunu iddia ediyor ve etkileyici görüntüsünün altında pratiklik ve yüksek sürüş kalitesi bulunduğunu söylüyor. 208’ deki gibi küçük direksiyona sahip olan yeni modelin iç mekanı da direksiyon çevresinde kurgulanıyor ve dokunmatik ekran dikkat çekiyor. İlk olarak 11 uygulamaya sahip olan Peugeot Connect Apps sistemi, zamanla daha da genişleyecek- şu anda yaşam, gezi, trafik ve teknikle ilgili uygulamalar bulunmakta. Peugeot, aracı tasarlarken insanlar hakkındaki gözlemlerinden yararlandığını söylüyor, ve tespitlerine göre kullanıcılar şehri sevdikleri kadar ondan o kadar da uzaklaşmak istiyorlar.

Bu nedenle basit arazi şartlarına uygun olarak geliştirilen 2008, Grip Control sistemi sayesinde araç yollara uyum sağlamaya çalışıyor. Kar, Off-Road, Kum ve ESP OFF seçeneklerine sahip olan bu sistem Mud&Snow, kar ve çamur tekerlekleri ile işbirliği içerisinde çalışıyor. 2 teker boyu ile kullanılabilen Grip Control dışında 2008 tüm dünya için tasarlanan bir model ve Fransa, Çin, Brezilya takımlarının ortak çalışması. Bu nedenle modelin çeşit çeşit yere uyum sağlaması bekleniyor ve cazip hale geliyor. Hatchback modellerin sürüş dinamiklerine sahip olan model, küçük direksiyonun da  yardımıyla iyi tepkilere sahip ve çevik. Cruise Control ve ESP sisteminin standart olarak sunulduğu modelde, ESP başka ufak yenilikçi teknolojileri beraberinde getiriyor. Bu sistemler motora adapte olarak daha ideal bir performans sunuyor. 6 hava yastığına sahip olan ve haza anlarında oluşan enerjiyi “güç kanalları”’ nda tutan araç, kabinin olabildiğince az sarsılması için elinden geleni yapıyor. Türkiye’ de sunulması beklenmese de araç yurtdışında 7/24 destek hizmetlerini sunan bir pakete sahip ve bu paket 2003’ de tanıtıldığından beri 6000 civarında ciddi durumu kurtardı. Araç Park Assist donanımı ile alındığında iç mekandaki dokunmatik ekrandan uygun manevralar seçilerek paralel park etme otomatik olarak yapılıyor, ve yokuşta bunu yapabilmek için de bir seçenek var. Araç, ülkemize Access, Active ve Allure şeklinde 3 donanım seviyesi ve 2 benzinli 1 dizel motorla ithal ediliyor. 2008′ in fiyat listesi için tıklayınız. Benzinli gamda, 1.2 VTi 82 beygir (manuel) ve 1.6 VTi 120 beygir (otomatik) motorlar bulunuyor. 1.2′ lik seçenek Access donanımında 2008’in başlangıç fiyatını oluşturuyor, bir Active versiyonu da bulunuyor. Bu motor Allure donanımında alınamıyor. Otomatik şanzımanlı 1.6 litrelik motorlu 2008′ ler ise Active ve Allure donanım seviyelerinde alınabiliyor. Dizel seçenek ise 1.6 e-HDi 92 beygirlik (otomatik-manuel) motor. Bu motor ile 2008, 3 donanımda alınabiliyor ancak otomatik şanzıman seçeneği sadece Allure’ da bulunuyor. Modelin teknik özelliklerine daldıktan sonra biraz daha yüzeysel kısma, şu görüntü meselesine dönülüyor.

Peugeot 2008 ÖnÖn kısımda LED gündüz farlara sahip olan arkaya yükselen yapıdaki farlar, orta bölgesindeki girinti ile farklılık yaratıyor ve ikiye bölünüyor. Neredeyse tüm üst kenar boyunca devam eden LED aydınlatma dışında dış yarımda Bi-Xenon aydınlatma görülüyor. Farın iç yan kenarına paralel yan kenarlara sahip olan alt kenardaki tırnak gözü çekiyor. Izgara ise iki far arasında bulunuyor ve üst kenarı farların üst kenarının başladığı hizada. Yan kenarları içeri doğru kapanan ızgaranın en dışarıdaki çerçevesi kalınken, içeride aralıklı geçen 2 ince hat bulunuyor. Üst kenarın ortasında içeri yapılan girintide marka adı yazıyor ve ızgaranın ardından direkt gövde rengi kısım başlamıyor. Izgaranın arkasından, daha derinden gelen gövde rengi kısım üç boyut katıyor. Üst ızgaranın altında ise siyah kaplamalı alanda bir başka panjur ve ızgara görülüyor. Bu ızgara da üst kenar hizasında denilebilir ve yan kenar hattı da siyah plastiği geçerek gövde rengi kısımda da devam ediyor. İki ızgara arasında geçen gövde rengi hatta plaka bulunuyor. Farların altından çok hafif geçen çizgi ise dikelerek aşağı inerken siyah kısım onu kesiyor ama izi siyah plastikte de devam ederek sis farlarını saran parçaları teğet geçiyor.Bu parçalar yuvarlak sis farlarını alt ve üstten tutarak içe doğru kalınlaşıyor. Ortadaki panjurun altında ise parlak bir şerit görünmeye başlarken aşağı kıvrılıp gözden kayboluyor. Kaput üzerinde yataya yakın duran marka logosunu saran “U” biçimli hat dışında ızgaranın yan kenarları hizasında olan iki çizgi daha görünüyor.

Peugeot 2008 ArkaYan kısma geçildiğinde ise basit bir cam şeklinin ilginç bir detay aracılığıyla canlandırıldığı görülüyor. İlk başlangıç noktasından bir basamak inip, ardından arka kapıya kadar yukarı çıkan alt kenar, üçüncü camda daha da eğimleniyor ve dikelip öne eğik biçimde yukarı çıkıyor, ve çıkınca altındaki kalın parlak şerit ilgi çekiyor. Bu şerit arka kapı boyunca bulunuyor ve ardından eğimle sonlanıyor, üst kenar da ön camı takip ederek başladığı yere iniyor, yan cam şekli oluşuyor. Arka kapı üzerindeki bu şeritten inen dik kenar ve alt kenar parlak şeritle takip ediliyor. Şeridi tavan hattı da takip ediyor ve yükselme oluyor. Tavandaki yük taşıma çubukları ise gözü rahatsız etmiyor. Camlarla kapı sınırları arasında kalan bölgede kaygan siyah malzeme kullanılmış. Yan ayna ise parlak kaplamalı olabiliyor ve yan sinyal lambasını üzerinde barındırıyor. Camın alt kenarının basamak inip başlaması ise 208’ den alınan bir detay. Kapı kolları sade şekilli ve üzerlerinden hafif bir hat geçiyor, arka stop lambasının açıklığı ile birleşiyor. Tekerlek yuvaları ise küre dışındaki şekilleri ile farklı, ve jantlar da klasik detaylara sahip. Kapıların altından hafifçe geçen siyah plastik kaplamanın üst kenarına dayalı parlak şerit bulunuyor. Bu tarz krom detaylar 2008’ de çok kullanılmış. Arka kısımda ise HR1 konseptindekilere benzeren üst ve alt kısımdan yana uzayan stop lambaları beğeni topluyor. İçlerindeki modern elemanlarla daha da parlak hale gelen stopların üst kenarı daha daireselken alt kenar düz. Altta uzayan kolun üst kenarı hizasında orta kısımda derinlik başlıyor ve burada plaka yer alıyor. Derinliğin üzerinde marka adı ve logo ortalanmış biçimde. Altta ise lambaların altından çıkan dairesel hat görülüyor, plakanın altından geçiyor ve kapak üzerindeki detaylar sonlanıyor. Oldukça uzun olan kapağın altının bomboş olması sorun yaratmıyor, ve altta siyah kaplama yükselerek görüntüyü sonlandırıyor, kaplamanın altında parlak şerit öndekine benzer konumlandırılmış ve iki yanındaki kedigözleri bulunuyor. Arka camın üzerinde ise gövde parlak rüzgarlık bulunuyor.

Peugeot 2008 İçİç mekan ise birçok renk şeması ile kişiselleştirilebiliyor ve panoramik tavan ile daha da aydınlık bir ortam yaratılabiliyor. Panoramik tavan olmadan da tavandaki ilginç motifler LED aydınlatma işlevi görülüyor. Bu motifler sanki tavan tırnakla çizilmiş izlenimi yaratıyor ve düzensiz şekilleri ile şüphe çekiyorlar. Bagaj 360 litrelik hacme sahip, ancak arka sıra yatırıldığında 1194’ e çıkıyor ve bu hacmin 22 litrelik kısmı zemin altında. Arka sıradaki yolcuların aynı zamanda kalkmadan bagaja erişim imkanları mevcut. Bagaj içinde eşya sabitleme çözümler bulunmakta ve araç içinde toplam 24 depolama gözü bulunuyor. İç mekanda ön sıraya geçildiğinde küçük direksiyon ve değişik gösterge paneli ilgi uyandırıyor. Direksiyon ortası parça çembere alttan parlak U biçimli parça ile birleştiriliyor ve göstergeler oldukça küçük, bağımsız bir alanda. Siperliğin çerçevesi parlak siyah renkli ve içerideki iki ana çember arasında temel bilgileri sağlayan ekran bulunuyor. Çemberlerin çevresi mavi LED aydınlatma ile oldukça hoş, ancak alüminyum ilk opsiyon. Siperliğin altından geçen kumaş, iki yan boyunca devam ediyor. Ortada çıkıklaşan ve dokunmatik ekranla öne uzayan kumaşın altında havalandırma kontrolleri, üzerinde havalandırma çıkışları bulunuyor. Havalandırma kontrolleri parlak siyah kaplamalı zeminde ve altında depolama gözü bulunuyor, düzleşen zeminde ise parlak vites kolu beğeni topluyor. İç mekandan bakıldığından küçük araç hissi veren 2008, dışarıdaki etkileyiciliği iç mekanda da bozmuyor. Kapı iç yüzlerinde sade hatlar kullanılmış. Aracın genel özellikleri oldukça hoş. Peugeot 2008′ in 55.000 TL civarındaki başlangıç fiyatı rakiplerine yakın durumda. Giderek kızışan kompakt crossover sınıfına yeni bir bakışla giren 2008, kedicil yüzü ile çoğu erkeği kendine çekiyor, ayrıca bayan aracı olarak da oldukça hoş. 301’ in  kahverengi seçeneği de sunuluyor. Kullanıcılarını tatmin edecek gibi görünüyor.

12 yorum var.

  1. Karşılaştırma: Peugeot 2008/ Renault Captur | Otomobil Günlüğü

    […] Detaylı İnceleme İçin Tıklayınız- 2008, yukarı kalkık gözleri, parlak ızgarası ve konsept haline çok benzeyen görüntüsü ile ilk izlenimde çoğu kişiyi tatmin ediyor. Peugeot hayranları da her markanın takipçileri gibi yeni görüntüyü benimsemezken, Peugeot yavaş yavaş yenilenen ürün gamına yeni modeli katmanın neşesi içinde. 208’ in açtığı yoldan ilerleyen yeni model, ilk “urban crossover” olduğunu iddia ediyor ve etkileyici görüntüsünün altında pratiklik ve yüksek sürüş kalitesi bulunduğunu söylüyor. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s