Peugeot RCZ

Spor ve kompakt coupe otomobiller özellikle genç kullanıcılar için önemli modeller ve bu durumda imaj ve görüntü de kritik. Markaların kompakt sınıf modelleri üzerine geliştirdikleri 3 kapılı otomobiller bir yana, tamamen bir başlarına duran gerçek coupe modeller ise genelde yüksek bir bütçe istiyor ve bu yüzden akıllarda kalan kısıtlı sayıda model oluyor. Peugeot, 2010 yılında RCZ’ yi tanıtmasaydı, ve yeni bir tasarım anlayışına geçmeseydi, onu hala küre şekilli otomobiller yapıyor olarak bilecektik. Ancak neyse ki markanın değişim hareketinin önemli adımlarından olan RCZ tanıtıldı ve Peugeot da daha Premium bir marka havasında görünmeye başladı. Tanıtımından yaklaşık 2-3 yıl sonra yenilenen RCZ, az önce bahsettiğimiz yeni tasarım anlayışına sahip hale geldi. Yeni model markanın yeni imzasını taşıyor ve dizaynı, yüksek kalitesi, dinamizmi ile akıllarda kalıcı olmaya çalışıyor. Artan renk ve materyal seçenekleri ile daha kişisel modeller oluşmasına olanak sunuluyor, ve motorları ile de dikkat çekiyor. Yıl sonunda tanıtılacak olan RCZ R modeli ile gücüne güç katacak olan yeni model, ön kısmındaki akışkan görüntüsünde alt ızgaranın yana uzayan kollarındaki 6 LED aydınlatmadan destek alıyor ve tavanındaki “double bubble”, yani “çifte bombe” detayını da koruyor.

Spor model uzmanlarının dikkatini çeker derecede iyi olduğu iddia edilen model, karartılmış ön farları ile beğeni topluyor ve halojen farlar alüminyum, xenon farlar ise titanyum arkaplan ile geliyor. Dışarıda yapılan az sayıdaki yenilikten sonra içeri bakıldığında ise hafif değişimler ile modelin canlı tutulmaya çalışıldığı görülüyor. Vites kolu koruma kumaşının lake siyah olarak değiştiği ve GT modellerinde kapı iç yüzlerinde deri malzeme kullanıldığı fark ediliyor ve Sport ile GT donanımlı, 200 bg THP motorlu modellerde standart sunulan Sports Pack’ in de daha küçük direksiyon ile vites aralıkları getirdiği duyuruluyor. Aynı paket ayrıca motor sesini güçlendiren ses sistemini de sunuyor. 384 litrelik bagaj hacmi arka sıra yatırıldığında 760 litreye çıkıyor. Tavan kirişleri alüminyum, kum ve mat siyah renk seçeneklerine sahip ve gövde üzerine görseller yapışabiliyor, bunlar da kuşak veya model adı olarak çeşitli. Ülkemizde 1.6 THP 200 bg, 1.6 THP 156 bg manuel ve otomatik gibi motor seçeneklerine sahip olan Peugeot RCZ’ nin fiyatları 31.900 Euro + 754 TL’ den başlıyor. Araç aynı zamanda Peugeot Connect isimli multimedya sistemine de sahip olabiliyor. Navigasyon, MP3 ve USB girişi, bluetooth gibi özellikler bu donanım ile sunuluyor. Aracın jant boyutlar ve renkleri donanıma göre değişiyor ve çeşitleniyor.

Peugeot RCZ Ön 2Aracın tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında ise ön kısımda korunan far şeklinin ikiye bölünen ızgara ve logo ile daha farklı bir his oluşturduğu anlaşılıyor. İçi karartılan ve dediğimiz gibi rengi değişebilen arkaplanlı farların üzerinden bir kuşak geçiyor ve kaputun yüksekliği artıyor. Ortadaki Peugeot logosu siyah arkaplan üzerinde değil, direkt olarak gövdede ve onu saran “U” şeklinde bir hat görülüyor. Altta ise altıgen ancak sadece köşe sayısı olarak altıgen olan ızgara bulunuyor. Üst kenarın ardından dik aşağı inen, sonra içe doğru kıvrılan kenar altta düz bir hatla tamamlanıyor. Bu şeklin içinde üst kısımda iki adet krom çıta bulunuyor ve bunların da… Evet, onların da rengi değişiyor. Bu çıtalar hava çıkışı şeklini içinde ve kenarlarla bağlantılı değiller, bu nedenle hava gibi görünüyorlar. Üstteki çıta ile üst kenar arasında ise küçük bir şeritte Peugeot yazıyor ve çıtaların altında parlak siyah kaplama görülüyor. Bu ızgaranın altına giren gövde rengi kolların altında yeniden başlayan hava çıkışı daha ince ve ızgaranın hizasından çıktıkça yukarı kalkıyor ve farların alt kenarına paralel giderken sonlanıyor. Bu incelen uçlarda bahsedilen LED aydınlatmalar bulunuyor ve ızgaranın ortasında, alttaki gövde rengi şeridin de üzerinde plaka bulunuyor. Alt ızgaranın alt çizgisinin hemen altında ise hafif hatlar bulunuyor.

Peugeot RCZ ArkaYana geçilirken alt çizgi aşağı iniyor. Yan aynalarda sinyal lambaları bulunuyor ve yan cam çıtasız. Cam tavanı iki yandan tutan dairesel kirişler gövde ile dümdüz birleşiyor ve yan camın alt kenarı düz giderken kapının ardından çok az yukarı kalkıp yine düz devam ederek sonlanıyor. Arka tekerin çevresindeki dairesel kabartı ise soluklaşamadan ön tekere devam ediyor ve ön tekerin kabartısı da farla birleşiyor. Kapı kolu sade şekilli ve ortasından düz bir çizgi geçerek zamanla soluklaşıyor. Yan kısmın alt çizgisi ise yukarı kalkmaya çalışıyor. Arka kısımda ise yan kısımla uyum hakim. Arka tekerleğin yuvarlak kabartısı sadece yan kısımda değil, arka kısımda da bulunuyor ve arka stop lambaları onlar üzerinde konumlanıyor. Küçük olan bu lambaların içinde ince beyaz bölgeler görülüyor ve öne uzayan ve başlangıcı daha geniş olan şekildeler. Beyaz bölgenin üst kenarı bagaj kapağı üzerinde devam ediyor. Yakıt kapağı ise yatay yüzeyde stop lambasının üzerinde bulunuyor. Arkadan bakıldığında sedan bir coupe görüntüsünü hatırlatan RCZ, yine de kıvrımları ile kendini farklı hale getiriyor. Kapak üzerinde fren lambası ince uzun halde ortada duruyor ve altında marka logosu öndeki gibi “U” biçimli hatla sarılıyor. Bu kapağın altında kendinden beklenmeyecek bir alan bulunması ise ilginçliğini koruyor. Altta dikdörtgensel sınırların içinde derinleşen alanda plaka  bulunuyor ve daha da altta yukarı kalkan alt çizgi yan yana duran parlak egzoz çıkışlarının görülmesini mümkün kılıyor. Bu sportif detay ile RCZ bir kompakt model, 308 kırması olmadığını kanıtlıyor. Gerçek bir sporcu benzeri duruşunu desteklemek için stop lambaları altında kalan beyaz alanda yatay giderken aşağı kıvrılan çentikler atılmış. Arkadan ve tepeden bakıldığında anlaşılan çift bombe detayı da aerodinami konusunda sıkıntı yaratmıyor ve özgünlük kazandırıyor. Peki bir Volkswagen Scirocco yanında? Scirocco tasarım olarak çok daha farklı bir anlayışa sahip ve Hatchback tipte.

Peugeot RCZ İçİç mekanda ise işler Peugeot adına biraz daha kötü hale geliyor. Her ne kadar Peugeot için oldukça başarılı olsa da Volkswagen’ in klasik ama kaliteden şaşmayan iç mekan tasarımı RCZ’ nin işini güçleştiriyor. İşçilik bakımından çok beğenilmeyen ancak malzemeleri ile etkileyen iç mekanda deri ve piyano siyah kaplamanın sıkça kullanıldığı kolayca söylenebilir. Direksiyon hizasında sportif yazı tipli göstergeler beğeni toplarken iki ana daire arasındaki bilgi ekranı hayati verileri yansıtıyor. Şık direksiyon simidi eklenmiş parçalar ile renkleniyor. Bir kep modeli şapkanın siperine benzeyen göstergelerin siperliğinin sol ve sağ yanında yuvarlak hava çıkışları bulunuyor. Orta konsol hizasında iki hava çıkışı ortasında aynı boyutta daire içinde analog saat beğeni topluyor ve aşağı inen deri hat parlak siyah alanı sarıyor, bu alanda da başta temel düğmeler bulunurken, sonradan radyo kontrolleri, ve havalandırma kontrolleri bulunuyor. Radyo kontrollerinin tasarımı ise özgün, yuvarlak parçalar bir diagram oluşturur gibi düğme alanlarını parlak çizgilerle bağlıyor birbirine. Havalandırma kontrolleri ise yuvarlak bir grup üzerine kurgulu ve turuncu aydınlatmalı dijital büyük göstergeler bulunuyor. Yavaşça düzleşen zeminde vites kolu küresek topuzu ile göze takılıyor. Sürücü yanı koltuğun önü oldukça boş ve yanda diğer havalandırma çıkışı bulunuyor. Kapı iç yüzleri sade şekilli. Arka sıra ise yapılmasa da olurdu. 4 kişilik olduğu söylense de RCZ sadece 2 yetişkine uygun. Bir genç yolcu için bile fazla dar ve alçak olan arka sıra yatırılıp bagaj hacmi elde etmek için kullanılabilir, ancak burada da bir başka sorun var: Sedan gibi olan yapı nedeniyle bagaj oldukça alçak ve uzun, kullanışlı olur mu bilinmez. Bu arada orta konsolun en üstünde bulunan ekran da Peugeot Connect ekranı. Özetle bakıldığında yenilenen RCZ ekonomik ve daha tasarruflu bir seçim. Ancak kalite ve yüksek performans arayanlar Audi TT ve Volkswagen Scirocco’ yu düşünmeli. RCZ, gençler için ideal.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s