Nissan Note

Konu kompakt MPV’ ler oldu mu markalar da ne yapacağını şaşırıyor. Küçük sınıf ile mi bağdaştırılmalı, yoksa tamamen ayrı modeller olarak mı düşünülmeli, MPV yanlarına mı ağırlık verilmeli? Bunların dışında da markaların kendi eksiklikleri nedeni ile kullanıcının aradığı özellikleri tam olarak bir kompakt MPV’ de bulması zorlaşıyor. Ancak son yıllarda atılan önemli adımlar, yavaş yavaş kompakt sınıf müşterisini bile çekmeye başladı. Peki kim bunlar? Ne onlar? Ford B-MAX, Opel Meriva, Honda Jazz, Citroen C Picasso gibi modeller kullanımı zorlaştırmayacak büyüklüklerine rağmen sundukları fonksiyonellik ve konfor ile aile otomobillerine giriş modelleri olarak görülüyor ve aralarında adı çok duyulmayan 2004 çıkışlı bir model daha var. Nissan Note, ilk çıktığı zamana göre sıradışı görüntüsü ile biraz ilgi uyandırsa da günümüzde tasarım konusundaki bütün kurallar değişirken basit ve garip kalıyordu. Dik stop lambalarının tavana kadar uzanıp bir süre tavanda da devam ettiği Note, iç mekanında da bir kullanışlılık abidesi değildi. Ancak sonunda işler değişmeye başlıyor. Nissan halen kendine bir tasarım anlayışı belirleyememesine rağmen Note’ u yeniledi ve Invitation konseptine çok benzer halde yollara çıkaracak. Yeni Note, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı modelleri arasından ve Nissan’ a olan ilginin artması için önemli. Yeni model ızgara ile iç içe olan farları, basit ama mutlu eden yan tasarımı ve Dacia Lodgy’ ninkilere benzeyen arka stop lambaları ile ilk bakışta daha kabarık, kalın ama modern görünüyor. Nissan’ ın söylediklerine göre yeni model atağının ilk sinyallerini veren Note, Qashqai ve Juke ‘un yolunda, küçük sınıf otomobillerde teknoloji standardını belirleyecek. İlgi çekmek için söylenen laflara benzese de, Note müşteri beklentilerini de değiştirecek.

Günlük kullanımlar için akıllı çözümler sunan yeni model, Safety Shield isimli Nissan için ilk olan bir paketle satışa çıkacak. Kör nokta uyarı sistemi, şerit takip desteği, hareketli nesne uyarı sistemi ve arka kamera ile gelen bu paket, AVM isimli çevre görüş kamerası ile entegre çalışacak. 4 farklı kameranın Safety Shield ile çalışması pahalı sensörleri gereksiz kılıyor ve daha ekonomik bir fiyat oluşuyor. AVM hareketli nesnelerin de algılanmasında yardımcı oluyor, sesli ve görsel uyarılar sayesinde bu ufak arabanın içinde de modern güvenlik teknolojileri yakalanıyor. Safety Shield kaza hasarını azaltmanın yanında olmasını da engellemek için bulunacak. Bu tip özellikler Note’ un destek sistemlerini güçlendirse de, diğer alanlardaki eksikleri EuroNCAP çarpışma testlerinden 4 yıldız almasına sebep oldu. Nissan Connect isimli bilgi ve navigasyon sistemi Google ürünleri ile birlikte çalışıp, evde yol planı yapılıp arabada kullanılmasını, yakın akaryakıt istasyonlarının bulunmasını, hava ve uçuş bilgilerinin elde edilmesini mümkün kılıyor. Tüm modellerinde standart olarak Start-Stop sistemi, Cruise Control ve 6 hava yastığı da modelin kozlarını güçlendiriyor. Donanımlara göre tasarımda ufak değişiklikler meydana geliyor aynı zamanda. Visia, Tekna ve Platinum olmak üzere 3 donanım seviyesinde sunulacak olan Note, 1.2 litre 80 beygirlik başlangıç motoruna sahip. Bu motor sadece manuel şanzımanla Visia’ da 41.900 TL’ ye, Tekna’ da 45.900 TL’ ye sunuluyor. Ülkemizde sunulan ikinci motor seçeneği ise 90 beygirlik 1.5 litre dCi dizel motor. Bu seçenek de bir tek manuel şanzımanla Visia’ da 49.400 TL’ ye, Tekna’ da 53.400 TL’ ye, Platinum’ da 58.150 TL’ ye satılıyor. Araçta sunulan gaz pedalı tepkilerini düzenleyen eco sistemi tasarruf bilgilerini de yol sonunda söylüyor. Amerikan ve Japon modellerinden farklı sürüş ve süspansiyon sunan Avrupa modeli, geniş bagajı ve arka sırası, çift katmanlı bagaj zemini ile kullanışlılık konusundan az da olsa ilerleme kaydediyor.

Nissan Note ÖnYeni Note’ un dış tasarımında ise dediğimiz gibi daha yayılmış bir görüntü mevcut. Ön kısmında yukarı uzayan iki yan farlar ile birleşerek uyumlu bir görüntü oluşturuyor ve farların arkaya uzaması da hareket katıyor. Üst kenarı dairesel eğimli olan ve alt kenardan sonra köşe ile kalkan kollara sahip olan şeklin üst kenarı farların altında da aynı şekilde devam ederken yeni alt kenarlar dik bir kenar ile üst kenara birleşiyor. Izgaranın petekleri donanıma göre değişen detaylardan. Ortadaki Nissan logosu çıkık. Farların alt kenarları ile ızgaranın eğimli alt kenarları devamlı bir görüntüde ve farlarda alt kenar kıvrılıp eğimini dike yaklaştırıyor ve dalgalı üst kenar da gerilmiş bir şekil yaratıyor. Üst kenar da ızgaraya onu kesen başka bir düz çizgi ile bağlanıyor. Farların içlerinde ise modern bir aydınlatma elemanının görülmemesi olumsuz. Kaput oldukça kısa, farların eğimli üst kenarın dik kenarla birleştiği köşeler arası giden çizgi kaput sınırlarını belli ediyor. Kaput üzerinde iki kabartı halinde şerit bulunuyor. Bu arada ızgaranın alt kenar parçaları parlak şerit ile öne çıkarılıyor. Düz alt kenarın altından geçen çizginin de altında plaka ve onun da altında büyük hava çıkışı bulunuyor. Buranın bir panjuru yok, dik ve yatay gövde rengi çizgiler ile ayrık çıkışlar yaratılmış. Bu kimi gözlere kaba gelen bir görüntü oluşturuyor. Bu çıkışların yan kenarları aşağı doğru açılıyor. Yanlarında bulunan yuvarlak sis farlarının çevresi parlak ve onları da “C” benzeri çizgiler sarıyor. Hava çıkışlarının alt kenarı sis farlarının bulunduğu zeminin alt kenarı ile aynı değil ve böylece çıkışlar daha farklı, derin bir katmanda bulunuyor gibi görünüyor.

Nissan Note ArkaYan kısma geçildiğinde ise önden arkaya çıkan, arka kapıdan sonra eğim değiştirip biraz daha dikelen çizgi, dairesel tavan hattı ile başladığı yere dönüyor. 4 parça camdan oluşan bu bölümde camlarla kapı sınırları arası mat siyah malzeme ile kaplanmış. Oldukça çıkık ön tekerlek yuvası yandan bakıldığında fark ediliyor ve yan sinyal lambası şık şekilli yan aynalar üzerinde çizgi şeklinde bulunuyor. Sade şekilli kapı kolları gövde renginde va kapı yüzlerinde bulunan Squash Line isimli detay da arka kapı kolundan geçip aşağı dairesel eğimle iniyor, aşağıdan benzer bi hareket yapan çizgi de üstteki ile birleşiyor. Bu hat ile sonlamam yan kısımdan sonra arkada değişik şekilli ve arka cam ile birleşik görünen stoplar dikkat çekiyor. Arka cam üzerinde başlayan ve aşağı inerken yana sivri şekilde uzayan stopların içindeki açık pembe renkli kısmın üst kenarı arka camın alt kenarının devamı. Bu rengin açık pembe oluşu hoş değil, beyaz çok daha güzel olabilirdi. Kapak üzerinde derinde plaka ve üzerinde kalın çıta, onun da üstünde logo bulunuyor. Çıkık tampon üzerinde başka hiçbir detay görülmüyor ve kıvrımlı dış tasarım sonlanıyor.

Nissan Note İçİç mekanda ise değişik şekiller, çok kaliteli görünmeyen materyallerle kombine edilmiş. Standart bir orta konsol tasarımı bulunmayan modelde, orta panelin altlarında bulunan daire havalandırma kontrolleri alanı, kullanışlı olur mu bilinmez, ama çok da sempatik durmuyor. Orta konsolun başında iki dairesel havalandırma çıkışı bulunuyor ve aralarında sinyal düğmesi görülüyor. Nissan Connect ekranının ardından gelen havalandırma kontrolleri ile incelen orta konsol da kayboluyor. Yan kenarları parlak şeritle kaplanan konsolun ana malzemesi parlak siyah kaplama. Direksiyon çevresinde ise mavi aydınlatmalı göstergeler ve üzerlerindeki hafif mavi ışık modern bir izlenim bırakma çabasında. Ancak direksiyon üzerinde bulunan malzemelerin çok fazla yansıma yapmaları kalitelerinin çok yüksek olmadığına işaret ediyor. Direksiyon ortasındaki bölümün incelerek aşağı birleşmesi ile oluşan görüntü yuvarlak hatların devamı. Direksiyon solundaki havalandırma çıkışı ve düğmeler de temel işlevleri yerine getiriyor. Kapı kolları geniş kaplar üzerinde yuvarlak parlak şekilleri ile çok küçük görünüyorlar. Kapı iç yüzlerinde geniş kol dayama çıkıntıları bulunuyor. Vites kolu ise sadece işini yerine getirmek için tasarlanmışa benziyor. Arka sıra rahat, geniş ama malzeme kalitesi ister istemez araçtan soğutuyor. Note kompakt MPV’ ler arasından kendine pay kapmaya çalışırken fazla pahalanmama amacıyla yaratılmış, ama keşke biraz daha doğru seçimler yapılıp ücret de artsaydı. Rakipleri yanında farklı kalan ve bayanlara daha uygun olan model, B-MAX ve Meriva gibi güçlü rakipler yanında zorunlu tasarruf yapmak için seçilebilir. Note, 41.900 TL’ lik başlangıç fiyatı ile oldukça uygun, fakat otomatik şanzıman seçeneğinin olmayışı Türk müşterisi için önemli bir eksiklik.

Bir yorum var.

Yorumlar kapalı.