Seat Leon SC/FR

Kompakt sınıf modellerin 3 kapılı versiyonları, spor görünümlü otomobillere ekonomik alternatifler olarak göze çarpıyor ve Türkiye’ de de son yıllarda daha çok rağbet görmeye başladılar. Otomobil fiyatlarının her sınıfta bir önceki nesline göre giderek arttığı bu yıllarda, hem aile aracı müşterisi olan ama aynı zamanda otomobilinde kişilik, imaj arayanları çeken kompakt coupeler, kompakt sınıfta kızışan işler yüzünden her seferinden kendilerinden önceki modellerin üzerine çıkmak durumunda. 2012 yazında kompakt temsilcisini yenileyen Seat, yeni Leon ile eski nesildeki her amaca tek araba sunma kaygısından vazgeçti, ve 3 kapılı Leon SC’ nin üretiminin önünü açtı. Yeni model hakkında yapılan eleştiriler genelde çok basit ve 5 kapılı modele yakın olduğu yönünde olsa da, markanın “Sadece 2 kapı eksiltmedik” benzeri açıklamaları bir zıtlık yaratıyor ve aracın durumuna karar vermek kişiye düşüyor. Yeni model de FR isimli daha spor donanım paketine sahip olacak ve standart model ile FR arasında ufak tasarım farklılıkları bulunuyor. Ancak yeni model ne kadar spor olma çabasında olsa da fonksiyonelliğinden bir şey kaybetmediğinin altını çiziyor ve 380 litrelik bu tarz modeller için ideal olan bir bagaj hacmi sunuyor. Markanın temel değerleri olan dizayn, dinamizm, teknoloji ve kalitenin uygun bir fiyata sunulduğu iddia edilirken, yeni Leon SC, LED aydınlatmaları ile bir yandan sırıtıyor. Üçgen şeklinin temelini oluşturduğu yeni tasarım anlayışı, farların şekli ile açıkça belli ve diğer detaylarda da köşelerin korkulmadan kullanılması dikkat çekiyor.

Ön kısımda normal modele göre değişiklik bulunmazken, yan kısımda camın alt kenarının yukarı kalkarken üst kenar ile birleşmesi ile oluşturulan görüntü farklılık yaratıyor, ve SC’ nin dingil aralığının 35 mm kısaltıldığını belirtmek gerekli. İç mekanda da ön panelde değişiklik yok ve kaliteli materyaller, iyi işçilik beğeni topluyor. Bilgi-eğlence sistemi, destek sistemleri, ve hafiflik gibi diğer özellikleri ile akıllarda yer etmeye çalışan Leon SC, Renault Megane Coupe, Volkswagen Scirocco, Opel Astra GTC gibi rakipleri karşısında şu anda daha avantajlı olmasına rağmen şeklen daha basit durması ile eleştiriliyor. Volkswagen Grubu teknolojilerinden yararlanılıp, özgün bir model oluşturulmuş ve IBE konseptine çok yakın. Leon SC, 3 boyutlu hatlar, yansımalar ile daha da etkileyici. Ön kısımda tek noktaya gerilmiş gibi duran tüm detaylar, keskin bakışlar ile özel bir kimlik oluşturulmuş. Sınıfta ilk defa sunulan Full LED aydınlatma seçeneği, daha az enerji harcayıp daha uzun ömürlü olan aydınlamaları barındırıyor ve oluşan aydınlık da 5500 Kelvin’ lik değeri ile güneş ışığına çok yakın, göze daha uygun. Arka kısımda beşgen arka cam, normal modele göre daha eğimli. İç mekanda bütün kontrollerin beklenen yerlerde olduğu iddia ediliyor ve Seat Easy Connect isimli sistem de eğlence, iletişim ve navigasyon işlevlerini yerine getiriyor. 1.2’ den 2.0 litreye,86 beygirden 184 beygire uzanan TSI ve TDI motor gamı, tamamı direkt enjeksiyon ve turboşarjlı üyelerden oluşuyor. Ülkemizde 1 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği bulunuyor: 1.6-105 beygir TDI motor start stop sistemi ile 3,9 lt/100 km’ lik yakıt tüketimi ve 102 g /km’ lik karbondioksit salınımı ile dikkat çekiyor, DSG şanzımana sahip. 1.4 TSI 140 beygir Start&Stop sistemli motor ise 100 km’ de 5,2 litre yakıt tüketiyor. Fiyat listesi için tıklayınız. Seat Drive Profile ise gaz tepkisi ve motor sesi gibi özellikleri ayarlayarak sürüşün farklı tarzlarda yapılabilmesini sağlıyor. Eco, sport ve comfort olmak üzere 3 ve 1 de kişisel moddan oluşan sistem, sport modu seçildiğinde kapı yüzü aydınlatmalarını kırmızıya dönüştürerek sportif ve zevkli bir sürüş ortamı yaratıyor. Şerit takip, uzun-kısa huzme ayarlayıcısı, kaza durumunda ikincil hasarları önleme sistemi gibi teknolojilere sahip olan Leon SC’ nin tasarımına gelindiğinde ise bahsettiğimiz gibi 5 kapılı model ile aynı ön kısım görülüyor.

Seat Leon SC Style ÖnOrtada bulunan yan kenarları yukarı doğru açılan dörtgen ince uzun ızgara, üzerindeki sıkıştırılmış altıgen şekilli petekleri ile beğeni topluyor ve bu desen alt ızgara dahil ön kısmın bazı alanlarında kullanılıyor. Izgaranın iki yanındaki farların iç yan kenarı ızgaranın yan kenarına paralel ve üst kenar kesintisiz arkaya uzarken, alt kenar bir basamak inip yeniden yan kenar sayesinde yükseliyor. Farların içindeki üst, dış yan kenar ve aşağı inen basamağı takip eden LED aydınlatmalar araca can katıyor ve gözler ortaya çıkıyor. İçeride LED aydınlatmanın altta kesik kalan kenarı devam ettiriliyor, ve içeride ayrıca birbirinden bağımsız kare LED parçaları da bulunuyor. Izgaranın ortası ile ön camın ortası arasında bir çizgi bulunuyor ve ön cam yanındaki kirişten gelen çizgi de farın iç yan kenarına birleşmeden soluklaşıyor. Izgaranın altındaki gövde rengi şeritte plaka bulunuyor ve farların dış yan kenarı eğimle aşağı inerek düzleşip bu şerit üzerinde bir alan oluşturuyor. Plakanın altındaki büyük ızgara ise FR modelde farklı hale geliyor. diğer modellerde yan kenarlar ile birleşimi yumuşak olan ızgara, FR versiyonda üst çizgisini yükselen sis farı yuvaları ile devam ettiriyor yani yuvalar aynı üst kenarı paylaşıyor. FR’ da alt kenarı aşağı doğru inen ve sis farı daha büyük olan yuva normal modelde ise yan kenarları eğimli, üst kenarı ızgaraya birleşen şekilde ve iki köşesi yumuşak iken diğer ikisi sivri. Bu yuvaların ve ızgaranın altından geçen çizgi ise alt sınırı oluşturuyor.

Seat Leon SC FR ArkaYan kısma geçildiğinde ise söz ettiğimiz farklılık görülüyor. Yan camın alt kenarı arkaya doğru hafif eğimli çıkıyor ve yukarı kalkıyor, ardından köşe ile ön cama dönen eğime geçiyor ve üst kenar da tavana paralel giderek şekli kapatıyor. Arka cam açılmıyor ve ön cam ile arka arasında kaygan siyah malzeme kullanılmış. Yan aynalar ise şekilleri ile takdiri hak ediyor. Eğimli kenarları ile çok şık bir görüntü yaratan aynaların üzerindeki çizgi ile yaratılan farklı eğimdeki yüzeyde bulunan düz çizgi şekilli yan sinyal lambalarının altından siyah plastik kaplama basamak inerek kol ile birleşiyor. Çıkık tekerleklerin örnek jantları ise oldukça şık, 5 kollu içi boş tasarım SC’ ye çok uymuş. Ön farın arka ucundan çıkan çizgi yana devam ediyor ve kapı kolundan sonra silikleşip sonlanıyor. Kapı altında bulunan çentik benzeri çizgi de kalınlaşıp-inceliyor. Arka tekerleğin yukarısından çıkan çizgi ise arka stop lambalarının üst kenarı ile birleşiyor. Clio’ nun stop lambalarına benzeyen by koyulaştırılmış kırmızı parçaların içindeki LED hatlar da geceleri dikkat çekiyor. Yukarı doğru hafif eğimli dörtgen lambaların yan kenarları yukarı doğru açılıyor. Küçük kapağın ortasında logo ve model adı yer alırken, FR versiyona özel, alt kısımda plakanın bulunduğu alan siyah kaplamalı. Böylece daha güzel gözüken bu bölgenin yan kenarları aşağı açılıyor ve tam sonlanmadan yanlara daha geniş eğimle açılıp kedigözlerini bünyesine katıyor. Bu alanın üst kısmı gövde rengi kısma göre daha derin ve burada plaka bulunuyor, aşağıda ise FR versiyona öze solda iki yuvarlak egzoz çıkışı yer alıyor. Normal modelde ise dışarı egzoz çıkışı verilmemiş.

Seat Leon SC FR İçSportif, ama daha çok özgünlük beklenen dış kısımdan sonra içeri geçtiğimizde ise Leon’ da tanıştığımız yeni iç mekan tasarımını bulmak güzel. Göstergelerin siperliğinin düzleştikten sonra yana uzayıp, dokunmatik ekranın bulunduğu alanı sarması ile profesyonel bir hava yaratılmış. Bu özel çerçeveli alanın solunda havalandırma çıkışı, sağında ise iki yanında yine havalandırma çıkışı ekran bulunuyor. Ekran hizasından ayrı bir düzlemde devam eden orta konsolda ilk olarak temel düğmeler ve sonra havalandırma kontrolleri bulunuyor. İki yandan gelen çizgiler yumuşakça düzleşip vites kolunu sarıyor ve şekil kapanıyor. Direksiyon üzerindeki logoya bakıldığında belirtelim, yeni Leon, yeni Seat logosuna sahip. Tabi bu sadece hayranların ve dikkatli gözlerin fark edeceği cinsten bir yenilik. “> ve <” şekillerinin alt alta olduğu logoda, iki parça arasında ek bir çizgi daha bulunuyordu, onun eksilmesi ile çok fark oluşmadı. Parlak U benzeri parça ile renklenen direksiyonda FR’ a özel logo ve kırmızı dikişler bulunuyor. Göstergeler sportif yazı ipleri ile beğeni topluyor ve iki çember içinde aslında 4 tip veri yansıtılıyor. İki çember arasındaki renkli ekrana navigasyon verileri de yansıtılıyor. Kapı iç yüzlerinde ise şık kapı kolları ve keskin hatlar dikkat çekiyor. Görseldeki kapı kolu üzerindeki keskin çizgi ise kırmızı aydınlatılıyor. Arka sıranın iyi tuttuğu belirtilmiş ve geniş kapının geçiş kolaylığı yaratacağı tahmin ediliyor. Ancak 4 kişilik yolculuklar içim kompakt coupelerin uygun olduğu bilgisi de Leon SC’ nin çok da aile otomobili yerine geçemeyeceğini ifade ediyor. Yine de gençler, yeni sürücüler, çiftler için ideal olan Leon SC, 5 kapılı modelden uzak olmasa da tek başına değerlendirildiğinde güzel. Sade şekillerden, otomobil gibi otomobillerden hoşlananlara da biçilmiş kaftan.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s