Infiniti Q50

Beklenmedik yerlerden beklenmedik modeller çıkıyor. Infiniti, Türkiye’ de çok tanınan bir marka değil ve ürün gamındaki modeller de her zevke uyan modeller olmadığından yayılması biraz zaman alıyor. Araçlarının çoğunluğu yüksek vergi dilimine giren Infiniti geçtiğimiz günlerde Detroit’ te tanıttığı yeni orta sınıf sedanı ile yeni bir başlangıç yapma ümidinde olsa gerek. Yakın zamanda model isimlendirme stratejisini değiştirmesi ile gündeme çıkan Infiniti, yeni modeli ile orta sınıftaki temsilcisi olan G37’ yi uğurluyor. Q50 ismi ile orta sınıfta yer almaya hazırlanan Infiniti, yeni modeli ile yeni jenerasyon Premium müşterileri hedefliyor ve görüntü konusunda ince zevke sahip olan kişiler özellikle önemli. Essence konseptinden ayrıntılara sahip olan yeni modelin boyutlarının tam ayarında olduğu belirtiliyor. Hem kibar, hem de içeride geniş alan sunan modelin iç mekanı sürücü odaklı ve teknolojik bakımdan oldukça tatmin edici. Infiniti InTouch isimli iletişim sistemi, birbirinden bağımsız iki dokunmatik ekrandan meydana geliyor ve bunlardan navigasyon, multimedya ve akıllı telefon uygulamalarının işlevleri uygulanılabiliyor. Bu iki ekranın yararı ise bilgisayarda aynı anda iki programı kullanabilmek gibi; aynı anda haritaya bakarken, diğer ekrandan da o bölgenin detaylarını araştırabiliyorsunuz.

Havalandırma kontrolleri ve bazı ses kontrolleri gerçek düğmeler, ancak bunlar dışındaki her şey InTouch üzerinden yapılıyor. Infiniti, özellikle Amerika’ da spor sedan üretmesi ile biliniyor, ancak Avrupa’ da dahi bu yönü ile çok önde değil. Q50’ nin marka imajı konusunda yararlı bir adım olması gerekiyor, ancak arkadan itişli veya 4 tekerlekten çekişli modellerden oluşan seçenekler barındıran Q50’ de çok şanslı gibi görünmüyor. Modelin en yüksek performans sunan modeli 328 beygir gibi korkunç bir değere sahip ve 3,7 litrelik V6 motordan gücünü alıyor. Hibrid geleneğini devam ettiren Infiniti, Q50 Hybrid modelinde Direkt Tepkili Hibrid Sistemine sahip, aynı zamanda Akıllı Çift Kavrama özelliği ile de etkiliyor. Tüm modellerde 7 vitesli otomatik şanzıman seçeneği sunan Infiniti, sürüş modu seçme özelliğini de standart olarak sağlıyor. Snow (Kar), Eco, Standard ve Özel modlarına sahip olan Q50, Türkçe adıyla Infiniti Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi için de ilk model oluyor. Tekerlerin açısına ve direksiyon hareketine detaylı müdahale edilebilmesini sağlayan sistem dışında Aktif Şerit Kontrolü de Infiniti için bir ilk oluyor. Q50, EuroNCAP testlerinden 5 yıldızlık sonuca sahip.

Q50_Exterior_Dead_Front_hiresAracın tasarımına bakıldığında ise ön kısımda yeni Infiniti tasarım anlayışının temel detayı olan “çifte yay” ızgarası ile tanışıyoruz. Yan kenarları üst kenarın kalınlığından sonra aşağı inerken açılan ızgara, baklava dilimi şeklinde peteklere sahip. Ortasında logoyu bulunduran ızgaranın üst kenarı yukarı, alt kenarı aşağı doğru kabarıyor. Yan kenarları alt ve üst kenarlara göre ince olan ızgaranın kenarları parlak renkleri ile ayrışıyor. Yan kenarların bir kısmını ve alt kenarı takip eden çizgi, yan kenarlar sona yaklaşırken onları izlemeyi bırakıp kaputun yanlarına doğru gitmeye başlıyor. Farlar ise yanlara doğru genişleyen yapıda. Üst kenarları dümdüz olan farların alt kenarı arkaya uzarken bir basamak inip farı genişletiyor. Izgaranın altında bulunan panjur ise daha geniş ve sade şekilli. Yaty çizgilerden oluşan panjurun altından geçen çizgi ise yanlardan uzayarak farların alt ucuna yaklaşırken sonlanıyor. Bu çizgi sayesinde daha çıkık görünen sis farları ise siyah zeminler üzerinde ve LED aydınlatmalar ile beraber duruyorlar. LED aydınlatmanın şekli gövde rengi alanda devam ederken sonlanıyor ve sis farı da parlak bir çizginin altında yuvarlak şekilli olarak bulunuyor. Kaput üzerinde ızgara yanlarından çıkan çizgilerin oluşturduğu alanda hafif kabartılar bulunuyor.

Q50_Exterior_Rear_3_4_hiresYan kısımda ise daha temiz bir görüntü var. Yarım aya benzetilen camın bitiş kısmı, parlak çerçevenin kalınlaşması ile öne çıkıyor. Önden arka kısma düz olarak giden ve orada bu yay şeklini yapıp tavana paralel öne dönen cam şekli, oldukça basit olmasına rağmen Infiniti markasını tanıyanlar için yakın ve güzel gelecektir. Tüm kenarları parlak olan yan camda iki kapı ortasında cam sınırları arasında kalan bölümler parlak siyah parçalarla kaplanmış. Kapı kolları sade şekilli ancak içeri yapılan girinti ile büyük ve huzursuz edici görünüyorlar. İstenirse üzerinden parlak çizgi geçirilebilen kapı kolları üzerinden, ön tekerlek yakınlarından başlayan bir çizgi geçiyor ve arka kapı koluna doğru sonlanıyor. Arka kapı kolunun üzerinden yükselen ve arka farla birleşen diğer çizgi ise daha büyük bir kabartı yaratıyor. Tekerlekler çıkık ve jantları çok sade, ama araca muhteşem şekilde uyum sağlamışlar. Kapı altlarında içeri bir üçgensi girinti yapılmış. Bunun gibi dalgalanmalarla hareket kazandırılan dış kısımda arka bölüm daha basit kalıyor. Öne uzayan stop lambalarının üst kenarı düz iken alt kenarda dalgalanma mevcut. Kırmızı lambaların içinde beyaz yuvarlaklar bulunuyor ve iki lamba birbirine parlak bir çıta ile bağlanıyor ve bunun üzerinde ortalanmış şekilde Infiniti yazıyor, üzerinde ise marka logosu mevcut. Bagaj kapağının dik yüzeyinin üst kenarı ise yukarı doğru kabaran şekilde. İki lambayı bağlayan çıtanın altındaki derinlikte plaka bulunuyor ve bu derinliğin altında da yukarıdaki parlak çıtanın daha incesi, simetriği bulunuyor. Çıkıklaşan tamponun alt kısmında iki yuvarlak parlak egzoz çıkışı bulunuyor. Bu sportif görüntü siyah bir zeminde daha belirgin olabilirdi. Kedigözleri bagaj kapağına yakın yükseklikte konumlandırılmış. Arka cam oldukça eğik ve uzun olmasına rağmen eğim nedeniyle oldukça kısıtlı görüş sunuyor.

Q50_Interior_Overall_hiresAracın iç mekanı incelenmeye başlandığında ise Infiniti’ ye özgü hatlar ve hareket hissi hemen yolcuyu kavrıyor. Direksiyon basit şekline rağmen, arkasındaki gösterge paneli ile özelleşiyor. Infiniti moru renginde aydınlatılan göstergeler sade yazı tipine sahip ve iki ana daire arasında bilgi ekranı yer alıyor. Göstergelerin solunda bir hava çıkışı yer alıyor ve üzerinden geçen kontur yan yüze kıvrılarak devam ediyor. Orta konsol ise iki dokunmatik ekran ve az sayıda düğme ile ilgi çekiyor. En üstte iki havalandırma çıkışı ortasında bulunan ekran, ve onun altındaki diğer ekran InTouch sistemini oluşturuyor. Alttaki ekranın iki yanından geçen parlak şeritlerde temel düğmeler yer alıyor. Sağdaki parlak şerit düz zeminde simetriyi bozarak sol kenara kayıyor ve vites için alan oluşturarak siyah alanı sonlandırıyor. Sportif vites kolunun ardından gelen parlak renkli alanda bardak hazneleri bulunuyor. Orta konsolda da devam eden üstteki kontur, sağ kısımda da devam ederek yan yüzle birleşiyor. Kapı kolları kıvrımlı şekilleri ve bağımsız açık renkli yüzeyleri ile kapı yüzlerinde ayrılıyor. Koltuk kumaşları görsellerde renkleri ile biraz iç kıysa da iç mekan rahat görüntüsü ile ilgi çekiyor. Infiniti yeni Q50 ile yenilikler sunsa da, Türkiye’ de daha çok tanınmak için bir adım atamıyor. Yüksek vergi ve fiyatlar nedeniyle yollarda çok görülmeyen Infiniti’ ler arasında bir başka gizli kahraman olarak Q50 akıllara geçiyor. Tahmini fiyat 200.000 TL, tahmini varış ise 2014 Ocak. Orta sınıfta çok daha ekonomik ve beğenilen modeller varken Q50’ yi özel kılan 2 ekran olmamalı.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s