Fiat Punto

Zamanla eskiyen ve sunacak bir şeyi kalmayan, ya da azalan otomobiller için markaların dahiyane bir çözümü var: Makyaj. Ancak bu makyaj kolaylığının suyunu çıkartmak da çok iyi bir araç çıkartmıyor. 2005 yılından günümüze gelen Punto, 3 kez adını değiştirdi ve bu yıl içinde çıkan yeni versiyonuyla yeniden sadece “Punto” olarak anılmaya başlandı. Grande Punto olarak 2005 yılında satışa sunulan aynı gövdeli model, 2009 yılında Punto Evo’ ya dönüştü ve bu yıl, söylediğimiz gibi sadece Punto oldu. Punto, başarılı satış rakamlarına sahip bir model, hatta İtalya’ da sürekli olarak en çok satan model ancak bu seferki yenilenme yeni bir neslin cidden gerekli olduğunu gösteriyor. Son zamanlarda küçük sınıfa yeni katılan pek çok model oldu ve bunların sunduğu yeniliklerin yanında makyajlı Punto’ nun yeni döşemeleri veya ön yüzü bir hiçmiş gibi kalıyor.

Yeni nesil yine de kendince bir şeyler vaat ediyor: Yeni renkler, ikinci jenerasyon Multijet Motor, Start-Stop sistemi, Blue&Me Tomtom sesli kontrol sistemi, EcoDrive gibi bazı yenilikler Punto’ yu canlı tutmaya çalışıyor. Bunların detaylarına bakıldığında ise ilk olarak Linea’ da tanıştığımız Blue&Me sistemi ile ses komutları ile multimedya araçları kontrol edilebiliyor. Bu sistemdeki USB ve AUX girişleri ise EcoDrive ile işbirliği içinde. Blue&Me USB girişine takılan bir bellek araçtan bilgi toplayarak kaydediyor ve bilgisayara yüklenen bu bilgiler analiz edilerek sürücüye sürüş tarzı ile ilgili öneriler sunuluyor. Bu güzel bir uygulama olarak akılda kalıcı. Aracın motor seçeneklerine bakıldığında ise 1.3 Multijet motorun 95 ve 75 beygir olarak iki versiyonu olduğu görülüyor, ki 95 beygirlik olanı tüm motor gamının en düşük karbondioksit salınımı yapanı, aynı zamanda en çok yakıt tasarruflusu. 1.4 Multiair 105 beygirlik motor ise diğer araçlardan daha tanıdık bir motor ve 4000 Nm tork üreterek motor gamının en çok torka sahip ünitesi olarak kayıtlara geçiyor. Bunlar dışında 1.4 Fire ve 1.2’ lik bir motordan oluşan motor ailesi, yeterli seçenek sunuyor. Araç 3 donanım seviyesinde sunuluyor: Pop, Easy ve Lounge. Pop en yalın donanımken, Easy biraz daha fonksiyonel donanım içeriyor, Lounge ise bahsedilen Blue&Me sistemine sahip olan donanım seviyesi. Markanın ballandıra ballandıra anlattığı yeni döşemeler ise çok farklılık sunmuyor, sadece çift rengin kullanım şeklinde değişiklik var.

120207_F_Punto2012_33Tasarım detaylı incelenilmeye başlandığında ise ön kısımdaki değişik görüntünün araca tıpkı Punto Evo’ daki gibi İtalyan havası kattığı gözlemleniyor. Şekilleri hiç değişmeyen farlar, arkaya doğru genişleyerek çıkıyor ve ön kısımdaki uçları da arkadakiler gibi dairesel. İki far arasında bulunan ince ızgara ise üst kenarının yan kenarlarla dairesel birleşmesi ile dikkat çekiyor, bu ızgaranın üzerinde gövde rengi bölüm üzerinde de marka logosu bulunuyor. Üst ızgaranın altından geçen gövde rengi şerit tam plaka kalınlığında ve bunun altında da üst ızgaranın simetriği ve daha yükseği olan bir başka hava çıkışı bulunuyor. Yan kenarları üst kenara doğru açılan yapıda olan alt hava çıkışının üzerinde yuvarlak sis farları yer alıyor. Izgaranın iki uç kısmında içeride bulunan yuvarlak aydınlatmalar çok dikkat çekmiyor. Izgara çok geniş değil, ve sis farları da ızgara içerisinde bulunduğundan yanaklar boş görünüyor, ama farların biraz altında, iki ızgara arasındaki şerit hizasında bulunan sinyal lambaları bu boşluğu önlemeye çalışıyor. Arkaya doğru uzarken çok az incelen bu aydınlatmalar sanki yüze çekilen sürmeleri andırıyor. Farların yanından geçen ince çizgiler ise onlara temas etmiyor ve kaput ucuna kadar uzayamıyor. Kaput ucu da Fiat logosunun hemen üzerinde yay benzeri bir şekilde geçiyor.

110830_F_PuntoTwinAir_02

Önden bakıldığında yüksek izlenimi veren araç yan kısımdan incelendiğinde ise küçük sınıfta olduğu gerçeğini yüzlere vuruyor. Önden arkaya eğimle çıkan alt kenar, arka kapıda öne doğru ön cama ters eğimle çıkıyor ve tavan çizgisine ulaşmadan yumuşak köşe ile öne tavana paralel şekilde dönüyor. Camlar ile kapıların sınırları parlak siyah malzeme kullanılmış. Yan sinyal lambası ön tekerleğin biraz üzerinde, aynalar da çeşitli kapaklar sayesinde kişiselleştirilebiliyor. Tekerlek demişken, tekerlekler konusunda çok zengin Punto. Birçok güzel jant seçeneği sunan model böylece daha kişiye özel hale geliyor. Çıkık tekerlek yuvaları sayesinde daha harekete hazır görünen puntonun kapı kolları yukarı kalkan kapakçıklar şeklinde ve çekirdek benzeri şekildeler, ortalarından da bir çizgi geçiyor. Bu çizgi arkaya uzarken soluklaşıyor. Arka kısımda düz arka camın yanından kanat benzeri biçimde yukarıyı gösteren arka stop lambaları bulunuyor. Dikey dikdörtgenler şeklinde olan bu lambaların içi biraz karartılmış. Bagaj kapağı üzerinde marka logosu yandan gelen çizgilerin soluklaştığı bölümde yer alıyor. Kapak logoya basınca açılıyor ve logo altında model adı yazıyor. Tamponda çıkık gövde rengi bir üçgensi, aslında altıgen bir alan bulunuyor ve bunun içindeki derinlikte plaka sergileniyor, ama yandaki görsele bakıyorsanız ümitlenmeyin, twinair motor Türkiye’ de satışta değil. Bu çıkıntının altında bulunan kenar boşluklarında kedigözleri yer alıyor . Tavan istenirse panoramik olarak alınabiliyor.

120207_F_Punto2012_37

İç mekana geçildiğinde ise orta konsolunsadeliği ile bir huzurlanıyoruz, ama siyah temalı bölgeler yine de iç karartıyor. Dairesel siperliğin altında bulunan göstergeler sade yazı tipli ve hafif kırmızı aydınlatmalı, direksiyon üzerinde çok az düğme bulunuyor. Orta konsol hizasına bakıldıında ise üst kısımda havalandırma çıkışlarının bulunduğu siyah alanın arkasından dolanan grimsi kaplamanın ön cama kadar uzandığı görülüyor. Bu kaplamanın siyah alanın çevresinden dolanması uyum oluşturuyor. Üstteki siyah alandan çıkan ayak üzerinde multimedya ekranı bulunuyor, Blue&Me’ de bu ekrandan kontrol ediliyor. Bu siyah parçanın altında bir başka yüzey girdikten sonra diğer dörtgensel parça da kaygan siyah. Bu sefer radyo kontrollerinin bulunduğu siyah parçanın arkasındaki diğer doku da yan kısımlara uzuyor. Radyo kontrollerinin ardından derin alana geçen dik yüzeyde havalandırma kontrolleri bulunuyor. Vites kolu ise basit şekli ile etkileyici değil. Arka sıranın sunduğu diz mesafesi ise memnun edici. Punto’ tya özetle bakıldığında çok etkilendiğimizi söylemek de mümkün değil. Bu yıl yeni bir nesil görmek daha neşe verici olurdu, ancak yine de belli bir bütçe için uygun bir model. Başlangıç fiyatı 33.430 TL olan Punto, Fiat’ ı daha ne kadar mutlu edecek göreceğiz.

2 yorum var.

  1. Karşılaştırma: Dacia Sandero | Otomobil Günlüğü

    […] Fiat Punto-  Dacia Sandero karşısında üçüncü kez yenilenmesi ile biraz daha şanssız olan Fiat Punto, daha kaliteli iç mekan materyallerine ve özelliklerine sahip olması nedeniyle bazı yönleriyle halen güçlü. Tasarım konusunda sert görüntüsü ile artık sıkmaya başlayan Punto karşısında avantajlı olduğu söylenebilen Sandero’ nun yakıt tüketimi 1.5 dCi 75 beygirlik versiyon ile Punto’ dan çok daha az. Ancak diğer versiyonlar arasındaki farklar diğer özellikler karşısında göze alınılabilecek farklar. Punto’ nun motor seçenekleri ise 1.3 Multijet 75 ve 95 beygirlik, 1.4 Multiair 105 beygir (en güçlü), 1.4 77 beygir, 1.2 69 beygirlik motorlardan oluşuyor. Sandero’ nun Punto karşısındaki güvenlik durumu ise yorum yapılabilecek durumda değil. Fiyat seçeneklerine bakıldığında ise Fiat, 30.000 TL civarındaki fiyatları ile Sandero’ ya göre az daha pahalı. Modellere genel olarak bakıldığında Dacia Sandero’ nun daha düşük bütçeli alıcılara uygun olduğu görülmekte. Diğer rakiplere bakıldıkça sürekli olarak aynı yönlerinden kaybeden Sandero aynı sınıfta olduğu modellerden farklı ligde. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s