Skoda Octavia

En çok ilgi gören ekonomik otomobiller genelde son zamanlarda yollara çıkan modeller oluyor. Köklü modeller giderek pahalanırken, alıcının ihtiyaçları ile daha çok ilgilenen yeni yola çıkmış modeller halkın daha çok ilgisini çekiyor doğal olarak. Ancak son zamanlarda alıcıların ihtiyaçları da değişti tabi. Artık fonksiyonel olmanın yanı sıra tarz sahibi olmak gibi önemli bir koşul var. Bu duruma zamanla ayak uyduramayan modellerden biri de Skoda Octavia. İlk olarak 1996 yılında yollara çıkan modelin ikinci nesli 2004’ de tanıtıldı ve 8 yıl bir otomobilin ömrü için oldukça uzun bir süre. Buna rağmen Skoda geliştirme sürecinde aldığı önlemler sayesinde modellerini uzun yıllar boyunca kullanabiliyor. Kolayca zamana ayak uydurabilen altyapılarda geliştirdiği modelleri sayesinde sık model yenilemek zorunda kalmayan marka, bu düzenini hala korumaya çalışıyor gibi. Bu hafta tanıtılan 3. nesil Octavia, ülkemizde çok sevilen kompakt sedan sınıfında yer alıyor, ancak yeni nesli ile beraber Skoda, onun kendi açtığı sınıfta yol aldığına inanıyor. Gerçekten öyle mi? Öncelikle buna cevap verebilmek için onun özelliklerine bir bakmak gerekli. Yeni neslinde markanın kalbindeki model olarak tasarlanan Octavia, markanın yeni logosu ile geliştirdiği ilk tamamen yeni model. Tasarım veya parçaların çoğu altıntı değil. Orta sınıf modellerin kalitesini kompakt araba fiyatına sunma iddiasına sahip olan yeni model, alan konusunda örnek alınacak cinsten. Geniş alan, kalite, modernlik ve zamana karşı gelen tasarımı ile Octavia, aynı zamanda çevrecilik konusunda da çok önemli adımlar atıyor.

Volkswagen ‘ in bu yaz büyük mutlulukla tanıttığı yeni Golf’ ten çok daha düşük bir karbondioksit salınımına (89 g/km) sahip olan Octavia, Greenline, yani tasarruflu ve çevreci versiyonunda 3.4 litre/ 100 km’ lik bir yakıt tüketimine sahip. Skoda’ nın yıllardır değişmeyen Simply Clever felsefesine uygun olarak tasarlanan modelin orta donanımlı versiyonlarda bile biraz daha fazlasını sunmaya çalıştığı marka tarafından anlatılıyor ve iç mekan genişliği konusunda sınıfın standartlarını yazıyor. Rakamları belirtmemiz anlamanıza ne kadar yardımcı olur bilinmez, ancak Octavia’ nın iç mekan uzunluk ve genişliği oldukça fazla. Çok az detay ile yollara çıkan yeni model, aslında bundan da dolayı zamana karşı gelen bir görüntüde. Otomobil aleminde unutulmayacak bir yüze sahip olduğunu iddia eden marka, eski modele göre dışarıda da daha uzun ve geniş. Skoda logosunun yeni yerinde bulunduğu modelin yan camının arka kapıda yaptığı hareket ise “fin” olarak adlandırılıyor, ki bu da Fransızca’ da “son” demek. Arka kısımda klasik Skoda stop lamalarında bulunan bir detay olan kırmızı C şekli korunmuş. Acil durum freni, şerit desteği, sürücü hareketleri gözlemi, kaza durumuna hazırlanma sistemi ve öndeki araçla mesafeyi koruma gibi pek çok yeni özellik bulunduran Octavia, bir Skoda’ da ilk defa sunulan bazı özelliklere de ev sahibi. 2 benzinli TSI, 2 dizel TDI motor ile ülkemizde satılan Octavia modellerinin en üst motor seçeneği ise 1.8 TSI motor, ki o da 132 kW güç üretiyor ve ülkemizde satılmıyor. Manuel ve DSG otomatik şanzıman seçeneklerine sahip olan model eskisine göre 102 kg daha hafif. 105 beygirlik 1.2 TSI motor Ambition donanımda 53.400 TL’ ye satılmakta. 140 beygirlik 1.4 TSI Ambition donanımda 59.900  TL, Elegance donanımda manuel şanzımanla 68.700 TL’ye, otomatik şanzımanla 73.700 TL’ ye satılıyor. 105 beygirlik 1.6 TDI CR Ambition donanımda manuel şanzımanla 62.800 TL, DSG şanzımanla 67.800 TL, Elegance donanımda aynı modelin manuel şanzımanlı versiyonu 71.700 TL, DSG şanzımanlı versiyonu ise 76.700 TL’ lik fiyat etiketine sahip.   Uzun huzmeden normale dönen farları ile yeniliklerini devam ettiren modele otomatik park, trafik işareti okuma gibi özellikler de sonradan gelecek. Panoramik tavan, anahtarsız çalıştırma ve otomatik kilitlenme sistemine de sahip model, pek çok depolama alanına sahip. Özetlendiğinde, teknik bakımdan gayet ilgi çekici görünüyor.

Skoda Octavia Ön ÇaprazTarz konusunun ana faktörü tasarıma bakıldığında ise gençlerden çok yetişkin erkeklere uygun bir model olduğu görülüyor. Geniş alanı ile aile otomobili olma potansiyeli de olan yeni Octavia’ nın ön kısmında çok az detay bulunuyor. Dikdörtgen benzeri farlar, basitlikten kurtarılmak için alt kenarda kesintiye uğruyor. Alt kenarı içeriden yeni başlamışken bir anda eğim değiştirerek daha hızlı yan kenara birleşen ön farların iç duvarları da siyah renkli. Kesik alt kenarın üzerinde LED aydınlatma bulunuyor ve içeride Bi-Xenon merceği görülüyor. Farların ortasındaki ızgaraya atlandığında ise yan kenarlarının bir kısmının farların iç yan kenarına paralel olduğu görülüyor. Paralel yan kenarlar, sonradan bükülerek bir süre daha aşağıya iniyor ve ardından düz alt kenarla kesiliyor. Üst kenar ise düz giden yapıda ancak ortaya doğru bir aşağıya inme hareketi yapılıyor ve oluşan derinlik sayesinde Skoda logosu vurgulanmış oluyor. Izgaranın tüm kenarları parlak şeritlerle çerçeveleniyor ve üst kenarın konturu daha kalın. Izgara sınırları içinde dik halde bulunan panjur kanatları ise üç boyutlu bir görüntü oluşturuyor. Izgaranın az altından geçen bir hat ise alt kısmı ayırıyor. Çizginin altında plaka bulunuyor ve onun da altında ince uzun hava çıkışı bulunuyor. Farların dış yan kenarından aşağıya inen çizgilere kadar giden bu siyah bölümün uçlarında sis farları bulunuyor. Derinde duran sis farlarının alanından bir süre sonra ızgara başlıyor ve bunun ortasından bir plastik çizgi geçiyor. Genel siyah ölümün üst kenarı düz iken, alt kenar farların hizasında yukarıya kalkan yapıda. Bu siyah bölümün altından geçen gövde rengi çizgi de uçlarda yükselen alt kenarla beraber kalınlaşıyor ve belirginleşiyor. Kaputa bakıldığında ise ızgaranın ortasında bulunan girintinin iki yan kenarından çıkan çizgiler ön cama aralığı genişleyerek uzuyor. Izgaranın dış yan kenarları de ön cama doğru uzuyor.

Prof. Dr. Ekkehart BaumgartnerÖn farların dış yan kenarından çıkan çizgi nedeniyle dikdörtgensel görünen ön kısmın yanında bulunan çıkık tekerlek yuvası ile yan kısma geçiliyor. Jantlar basit şekline rağmen araca oldukça uyumlu. Yan kısımda çok fazla odaklanılacak bölge yok ancak yan camın şekli incelemeye değer. Önden arkaya düz olarak giden ve arka kapının sonuna doğru yumuşakça, köşe yapmadan yukarı kalkan alt kenar, tavanı takip eden üst kenarla birleşiyor. Üst kenar da aşağıya inerken alt kenarla benzer eğimde ve bu iki hat köşe ile birleşiyor. Alt kenar, yukarı kalkık kısmı dahil olmak üzere parlak çizgi ile belirgin. Kapının şekli yan camı tamamen içine almak için arkada genişliyor. Arka cam iki parçadan oluşuyor. Yan sinyal lambası yan ayna üzerinde ince şekilde ve kapıların altından çokça çizgi geçiyor. Kapı kolları sade şekilli ve üzerlerinden geçen çizgi, ön farların üst köşesinden gelerek arka fara gidiyor. Kapı sınırları ile cam sınırları arasında kalan bölümde parlak siyah dolgu kullanılmış. Başka detay barındırmayan yandan sonra arkaya bakıldığında köşeli arka stop lambaları, kırmızı konturları ile ilgi çekiyor. Kare benzeri bir şekle sahip olan lambaların orta kısmında iç yan kenara dayalı beyaz kareler bulunuyor. Karelerin üst kenarı hizasında, bagaj kapağında bulunan kenardan sonra derinlik başlıyor ve bu alanda plaka yer alıyor. Tamponla normal derinliğe gelen bagaj kapağının üst kısmında marka logosu ve model adı yer alıyor. Stop lambasının dış üst köşesinden çıkan çizgi ise yukarı eğimle çıkarak üçgensel bir bölge oluşturuyor. Eğimli arka camın görüşü şüpheli.

Octavia_Interior

İç mekana geçildiğinde ise sonunda Volkswagen modellerinden uzak bir iç mekan görülüyor. Sade ancak teknolojik görünen iç mekanda, direksiyon çevresine bakıldığında, göstergelerin siperliğinin direksiyona benzer eğimde olduğu fark ediliyor ve bu nedenle göstergeler daha sıkışık izlenimi veriyor. Sportif yazı tipine sahip olan göstergelerin yazıları çember ile beraber dönüyor. İki ana çemberden oluşan panelde iki daire arasında bilgi ekranı yer alıyor. Direksiyon üzerinde çeşitli düğmeler ve parlak çizgiler kullanılmış. Gösterge siperliği sol tarafta inince altında havalandırma çıkışı bulunuyor, sağında da benzer bir durum geçerli. Sağda, havalandırma çıkışları altında orta konsol bulunuyor ve iki yanında düğmeler bulunan dokunmatik multimedya sistemi görülüyor. Ardından az düğmeli havalandırma kontrolleri bulunuyor ve zemin düzleşerek vites koluna yer açıyor. Parlak zeminde bulunan vites kolundan sonra siyah olarak devam eden yüzeyde depolama alanları var. Kapı yüzlerindeki detaylar da güzelliği ile dikkat çekiyor. Bu kadar işte. Skoda Octavia’ nın başlangıç fiyatı 46.612 TL. Tarzı gençler için olmasa da aileler için ideal ve gerçekten başarılı görünüyor. Skoda, Rapid’ den çok yeni Octavia ile yollarda görülebilir.

8 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s