Honda CR-V

Arazi araçları, ilk zamanlarındaki tasarımları ile akıllarda çok da hoş bir izlenim bırakmıyordu, ancak bu tür araçları yollarda daha çok gördüğümüz bu yıllarda bazı şeyler açıkça değişti. Görüntü, konfor ve fonksiyon konusunda diğer sınıfların araçlarından çokça etkilenen arazi araçları, günümüzün modası haline geldiler ve bu nedenle insanlar arasında olduğu gibi güzellik yarışı da arazi araçları arasında başladı. Bayanların da yerden yüksek araçlara ilgi göstermeye başlamaları ile daha evcil hale gelmeye başlayan arazi araçları, eski hallerine göre günümüzde daha rahat ve kolay kullanımlılar aynı zamanda. Honda, arazi araçları arasındaki büyüyen savaştaki temsilcisini yeniledi. 1996 yılında ilk kez yollarda boy göstermeye başlayan Honda CR-V’ nin 4. neslini tanıtıldı ve Honda SUV sınıfında elini güçlendirmek istediğini net şekilde ifade etti. Rekabetin gittikçe kızıştığı bir sınıfta bulunan CR-V, 160 ülkede satılan global bir model ve bu nedenle her pazarın ihtiyacını karşılayabilecek bir şekilde tasarlanmış. Avrupa’ da satılan model Avrupa’ da üretilse de ana model her yerde aynı. Bu  sefer, CR-V aşırı makyaj yapmış bir bayan gibi görünüyor. Geçen neslinde tasarımındaki tutarsızlıklar nedeniyle eleştiri toplayan CR-V, 2012 yılında hala fazlasıyla kibar hatlarla yeniden doğuyor. Aslında kibar hatlar sadece ön kısımda bulunuyor, arka ve yana bakıldığında ise köşeli ve sert hatlar biraz sersemletiyor. Öndeki fazla kibarlığı arkada kaba çizgilerle nötrleyen bir tasarıma sahip olan yeni model, yine de kendini bir şekilde sevdiriyor.

Sadık bir hayran kitlesine sahip olan CR-V, yeni neslinde yenilenen özellikler ile geliyor. Yüksekliğin eski nesle göre düşürüldüğü model, şehir arabalarına benzer bir sürüş pozisyonu sunuyor. İç mekan, ergonomisi nedeniyle alan kazandırıyor ve materyaller oldukça kaliteli. 5”’ lik dokunmatik ekran i-MID olarak isimlendirilmiş. Aracın dış kısmında LED gündüz farları bulunuyor ve aerodinami konusunda büyük ilerlemeler kaydedilmiş. Modelin bükülme direncinde artış söz konusu ve konfor seviyesi yükselmiş. Duruma göre tepki veren 4 çeker sistemi, çekiş kontrollü denge sistemi öne çıkan özellikler. Acil durma sistemli frenler, hız sabitleme ve yaya zararı düşürücü gibi özelliklere sahip olan yeni model güvenlik konusunda güven veriyor. CR-V, Honda’ nın yakıt tasarrufu sağlayan değişken zamanlı subap kontrol sistemine sahip, ki bu da i-VTEC. 2.0 litrelik i-VTEC motor seçeneği benzinli ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Motor, 155 PS güç ve 192 Nm tork üretiyor. Yeni model eski nesline göre %12 daha az karbondioksit salınımı yapıyor. Ülkemizde sadece otomatik şanzımanlı olarak Elegance ve Executive donanımlarında sunulmakta. 2.0 litrelik motor, Executive donanımında Ekstra Güvenlik paketi ile alınabiliyor, bu paket çarpışma hafifletici fren, şerit takip sistemi, adaptif cruise control gibi ek özellikler getiriyor. CR-V’ nin Türkiye’ deki 2. motor seçeneği ise 1.6 litrelik dizel manuel şanzımanlı ünite. Dream, Premium ve Elegance donanım seviyelerinde alınabiliyor. Fiyatlar için tıklayınız.

020_CR-V_FRONT_3_4_DYNDış tasarım detaylı incelendiğinde ise ön kısımda arkaya uzayan farlar ve büyük ızgara dikkati çekiyor. İnsan gözüne benzer uca sahip olan farlar panjura birleşiyor ve bu nedenle şekilleri kesik. İç alt uçları bulunmayan farların üst kenarının hizasında LED aydınlatmalar bulunuyor ve alt kenar çevresinde de bunlar mevcut. Ortadaki bölgede ise Bi-Xenon aydınlatma merceği ile görülüyor. Farların alt ve üst kenarı yukarı çıkan şekilde ve dış yan kenar iki parçadan oluşuyor, eğime sahip. Panjura bakıldığında ise gizli bir detay ortaya çıkıyor, farların üst kenarının içerideki ucunda bir kıvrılma bulunuyor ve kıvrılan kenar ızgara nedeniyle sonlandı sanılırken, aşağıya bakıldığında görülüyor ki ızgaradaki dolgulu bölge bu çizginin devamı. Bütünlük sağlayan bu detay dikkatli gözler tarafından algılanıyor. Panjur üzerinde ise üç adet parlak şerit bulunuyor ve ortadakinin üzerinde Honda logosu yer alıyor. Izgaranın üst ve alt kenarı düz, ancak yan kenarlar yukarı doğru açılır şekilde. Fara geldiğinde biraz daha dikelen yan kenarlarla ızgara tamamlanıyor. Farların dış yan kenarından aşağı doğru çıkan bir çizgi ise aşağı inerken eğimle kıvrılıyor ve ızgara altında düzleşerek sonlanıyor. Panjurun dolgulu kısmının başladığı çizgi, aynı zamanda kaput üzerinde de devam ediyor. Burnun aşağısında ise bir adet ızgara bulunuyor ve yanlardaki sis farlarının arkaplanları da bu ızgara şeklinde. Ancak ortadaki ızgara gri plastik kaplama ile çevrelenmesi sayesinde öne çıkıyor. Bu kaplama aşağı kenar boyunca devam ediyor ve yanlara uzuyor ancak burnun ortasına doğru eğimle kalkan kenar ızgaradan sonra düzleşerek ortada sonlanıyor. Kaplamanın içinde kalan ızgaranın yanlarında ise bahsedilen sis farları bulunuyor. Kaplamaya bitişik olan sis farı yuvasının dış yan kenarı eğimli ve üst kenarı düz. Sis farı yuvarlak şekilde. Hareket halindeyken daha güzel görünen ön kısım, kötü değil, ancak biraz iç kıyıcı.

036_CR-V_REAR_DYNYan kısımda ise sıradışı yan cam şekli görülüyor. Uç köşeden arkaya düz olarak giden alt kenar, arka kapının ardından yukarı kalkarak çapraz şekilde yükseliyor ve bir süre sonra köşe ile eğim yön değiştirerek öne döner hale geliyor ve tavana paralel giden üst kenar il yan cam sonlanıyor. Tüm kenarlarının çevresinde parlak kaplama bulunan yan camın içinde yer alan kapı sınırları ile cam sınırları arasındaki bölgeler mat siyah malzeme ile kaplanmış. Yan camın arkadaki üçüncü camda yaptığı “> veya <” şekli araca kambur bir görüntü katıyor. Kapı kolları sade şekilli ve üstlerinden bir çizgi geçiyor, bu çizgi zamanla arka fara birleşiyor. Tekerlekler çevresinde devam eden öndeki gri plastik kaplamanın da dışında daire çizen bir hat bulunuyor. Kapıların altında ise daha derin bir içeri girinti bulunuyor. Yan sinyal lambası ince şekilde yan aynalar üzerinde. Arka kısımda ise kambur şekil oluşturan yan cama tam bir uyum bulunuyor. Arka stop lambalarının alttaki büyük kısmı dik üçgen şeklinde ve eğik kenar, yan camın alt kenardan çıkan kenarına uyumlu. Stop lambasının devamı ise öne dönen yan cam gibi değil, ancak yine bir uyum bulunuyor. Far, üçgenden sonra inceliyor ve tepeye ulaştıktan sonra çok az yana kıvrılıp sonlanıyor. Üçgen kısımda ise beyaz bölüm bulunuyor ve beyaz bölümün aşağıdaki kısmı, yandaki kapı kollarından geçen çizginin hizasında. Eğimle yükselen beyaz kısmın yüksekteki çizgisi ise bagaj kapağında devam ediyor. Kapak üzerindeki cam altındaki kısım bu beyaz kısmın bitiş hizasından başlıyor yani. Arka cam ise ortada aşağıya inen şekilde. Aşağı inen kısmın altında ise plaka yuvası bulunuyor. Uzama hareketi yapan bölüm aslında cam değil ve üzerinde marka logosu bulunuyor, plaka yuvasının solunda ise CR-V, model adı yazıyor. Bagaj kapağının plakadan sonraki kısmında bir çizgi bulunuyor. Çizgiden sonra gelen kısımda bulunan büyük derinlik açma için düğmenin bulunduğu yer. Aşağıda ise gri kaplama hala devam ediyor ve bunun alt kısmında bir derin alan bulunuyor, bunun da iki ucunda kedigözleri görülüyor. Egzoz çıkışı ise görünüyor ancak sportif bir formatta değil.

056_CR-V_DETAILAracın dış tasarımı özetle bakıldığında ne tarza sahip olacağına karar verememiş gibi görünüyor. İç mekan ise çok şık değil, ancak ilginç detaylara sahip. Bunlardan biri de ayak hizalarında bulunan mavi aydınlatmalar. Ön ve arka yolcuların ayaklarının hizasında bulunan mavi aydınlatmalar geceleri içeriye farklı bir hava katıyor olsa gerek. Direksiyona bakıldığında ise parlak V’ nin çevresinde düğmeler görülüyor. Direksiyon arkasındaki gösterge paneli ise sıkışık. Genişliği az olan panelin içinde iç içe 3 gösterge bulunuyor. Yazı tipi sade olan göstergelerin sağ yanında orta konsol bulunuyor. En üstte, derinde bir renkli bilgi ekranı bulunuyor ve daha aşağıda iki hava çıkışı yanında dokunmatik ekran görülüyor. Ancak bu ekranın sunduğu navigasyon hakkında bolca kötü yorum var, sektörün ilk navigasyonuna benzer yazı tipine sahip olması gibi. Ekranın altında ince havalandırma kontrolleri bulunuyor ve bunun altından parlak bir şerit geçiyor, bu şerit aracın tüm ön kısmı boyunca bulunuyor. Orta konsoldan uzayan parçada vites kolu bulunuyor ve oldukça yüksekte, bu Amerikan otomobillerinde bulunan bir özelliktir. Aşağılarda açık renge bürünen iç mekanın devamında ise çok detay bulunmuyor. Kapı iç yüzleri sade ve kapı kolları da tanıdık şekilde. Ancak içeride sunulan alanın oldukça fazla olduğunu söylemeye gerek yok. Özetle bakıldığında CR-V, tasarım bakımından herkese uygun olmayan ancak alındığında hoşa gitmese bile memnun edecek gibi görünen bir araç. Model, ülkemizde 95.700 TL’ lik bir başlangıç fiyatına sahip.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s