Skoda Rapid

Ucuz otomobiller her geçen gün daha değerli hale gelirken, daha çok küçük otomobil de pazara katılıyor. Ucuz olmalarına rağmen olabildiğince çok özellik sunmaları gereken markalar aynı zamanda bu gerekliliği kendileri yaratıyor. Her nesilde giderek artan otomobil fiyatları nedeniyle bir önceki nesilde alınan otomobil fiyatına sonraki nesilde ancak bir alt sınıf otomobil alınabiliyor. Ancak bu artışa rağmen her şeyi mantıklı bir fiyata sunduğunu iddia eden biri de var. Skoda, ekonomik otomobilleri ile Türkiye’ de giderek yayılan bir marka ve son bombası onu biraz daha öne çıkar hale getirecek. Volkswagen Grubu markalarının ikisinin kullandığı modeli ülkemizde satışa sunan Skoda için mutlu günler yaklaşıyor sanki. Yeni Rapid, Seat tarafından kullanılan Toledo modeli ile aynı platformda ve bu yan kısımdan anlaşılabiliyor. Ancak Rapid bu ikilinin uygun fiyatlı modeli oluyor. 36.535 TL’ lik başlangıç fiyatına sahip olan model, Skoda’ nın yeni tasarım anlayışına sahip ilk modellerden biri.

Yeni logonun ilk defa görüldüğü modellerden de olan Rapid, ilk bakışta eski Skoda modellerine alışanlar için fazlasıyla ruhsuz, sıkıcı, hatta Jetta’ ya benzediği için yetersiz görülmeyebilir. Doğrudur, ancak zamanla alışılamayacak bir görüntü değil. Skoda için daha sade ve temiz tasarımlar onu bir adım ileriye taşıyacak nitelikte. Bilirsiniz, adam hiç reklamını yapmaz, daima susar ama en çok da o satar. Benzer bir taktikle Skoda da artık biraz suskunlaşıyor ve bu taze tasarımlarla daha kaliteli bir ekonomik araba isteyenlere göz kırpıyor. Burada sınıfa değinmek gerekli. Marka basın bültenlerinin bazı yerlerinde A sınıfı lafı ediyor, ancak yine de net değil. Fabia (küçük sınıf) ile Octavia (kompakt sınıf) arasında konumlandırılan Rapid, bir bakıştan da ucuz bir kompakt gibi. Öncelikle Rapid’ in en büyük alanı sunmak konusunda bayağı iddialı olduğunu belirtmek gerekli. Sınıfının standartlarını yazdığı söylenen Rapid, 550 litrelik bagaj hacmi ile de net olmayan sınıfının en büyük alanını sunuyormuş. Kesin bilgilere dönüldüğünde ise aracın doğru bir değer-ücret oranına sahip olduğu görülüyor. Yüksek tasarruf sağlayan dizel motorları, 19’ dan fazla Skoda’ nın akıllı çözümleri, ve fazlaca donanım ile Rapid ilgi uyandırıcı. Bardak, bilet, multimedya cihazı tutucuları ile ilgi çeken modelin depolama araçları istenirse arttırılabiliyor. ABS ve ESP’ nin standart olarak sunulduğu Rapid’ de lastik basıncı göstergesi, sis lambaları gibi opsiyonlarda bulunuyor. Euro 5 normlarını karşılayan motorları ile ömrünün daha uzun olduğunu söyleyen Rapid’ in başlangıç benzinli motoru 75 beygirlik güç üreten 3 silindirli bir 1.6 motor. Başlangıç dizel ise 1.6’ lık 90 beygir güç üreten bir motor. 7 vitesli DSG şanzımanın da sunulduğu modelde pek çok renk bulunuyor. Şeker beyaz, Corrida kırmızı, pasifik mavi, sprint sarı, ve 9 metalik renge daha sahip olan Rapid sadece beyaz veya gri arabaların üyesi olmak istemiyor anlaşılan. 100 km’ de 104 gram CO2 salınımı yapan Rapid, 3 donanım seviyesine sahip. Opsiyonel donanımların en önemlilerine bakıldığında ise hız sabitleyici, ısıtmalı koltuklar, arka park desteği, Amundsen+ navigasyon ve dokunmatik renkli bilgi ekranı seçenekleri görülüyor. Standart güvenlik donanımları arasında ABS ve ESP  dışında baş ve yan hava yastıkları, kemer uyarısı, çarpışma anında yakıtı kesme sistemi ve yaya koruma bulunuyor.

Özetle bakıldığında Rapid iyi duruyor. Peki görüntüde durumlar ne? Öncelikle ön kısım çok daha sade ve farklı detaylara sahip. Yeni Skoda ızgarası farlara bitişik ve farlar oldukça basit şekilli. Aşağı kısımda ise sis farları ve siyah şerit ızgara ile iş bitirilmiş. Yukarıdaki ızgaranın yan kenarları aşağı doğru kapanıyor ve çevresinde krom çerçeve bulunuyor. İçindeki dik siyah çizgiler ise her Skoda ızgarasında bulunuyor. Izgaranın yan kenarları ile alt kenarı yumuşak birleşiyor ve üst kenarın ortasında içeri bir girinti yapılıyor, burada yeni marka logosu bulunuyor. Siyah arkaplan üzerindeki parlak detaylardan meydana gelen logonun iki yanından geçen çizgiler kaput boyunca aralıklarını genişleterek devam ediyor. Izgara ile farların birleşme noktalarından da çizgiler çıkarak ön cam yanındaki kirişe birleşiyorlar. Farların üst, alt ve yan kenarları eğimsiz ancak eğimli. Aşağı inen alt kenar ve yana kayan yan kenarlardan meydana gelen farlar, ızgaradan daha içeride ve dikkatli bakılırsa farların iç yan kenarının bir süre sonra dikelip kesildiği ve ızgaranın burada öne geçtiği görülebilir. Farların dış yan kenarından uzayan bir çizgi ise aşağı inerek yatay hale geçiyor ve öbür kısımdaki eşiyle ortada birleşiyor. Izgaranın altındaki gövde rengindeki aralıkta plaka bulunuyor, altta ise bahsedilen ızgara var. Üst kenarı çok hafif eğimli olan ızgaranın yan kenarları yukarı açılıyor ve alt kenarı da uçlarda köşe ile yukarı kalkıyor. Bu ızgaranın iki ucunda da biraz içeride iki adet köşeli şekilde sis farı bulunuyor. Üst ve alt kenarları düz olan bu farların yan kenarları dışa açılıyor. Izgaranın ortada kalan kısmında ise ince uzun altıgen petekler bulunuyor. Ön tekerlekleri saran çizgiler ise yatay hale gelip bu ızgaraya birleşiyor. Ayrıca farlardan çıkan bir çizgi de yana gidiyor.

Yan kısımda bu çizginin bir etkisi yok, direkt arkaya gidiyor. Yan cam şekli ise yine sade ve modele uyumlu. Önden arkaya düz giden ve arkada dikelip sonra çapraz hale gelen ve tavanda düzleşip aşağı inen yan cam şekli Toledo’ dan alınmasına rağmen modele uyum sağlamış. Yan sinyal lambası ön tekerin yukarısında bulunuyor ve aynalar bu nedenler boş. İki kapı arasındaki cam hizasındaki boşluk mat siyah malzeme ile kaplanmış. Kapı kolları ise sade şekilli. Yan kapıların altındaki bölümde ise bir çıta bulunuyor. Jantlar oldukça sade şekilde. Aracın en basit kısmı olan yan kısım, yine de modele uygun olması ile puan topluyor. Arka kısımda ise yine sadelik görülüyor ve basit materyaller bulunuyor. Bagaj kapağı üzerin en tepede bir yanda marka adı, bir yanda model adı, ortada ise marka logosu bulunuyor. Bunların altında ortada daha derin bir bölgede ise plaka bulunuyor. Plaka alanı ise iki çapraz çizgi ile sonlandırılıyor. Alttaki çizgi ise arka stop lambalarının alt çizgisine birleşiyor. Arka stop lambalarının içinde beyaz bir bölüm bulunuyor ve dışı kırmızı ile sarılmış. Şunu belirtmek gerekli ki hiçbir modern aydınlatma elemanı kullanılmamış. Alt kısımda ise siyah bölüm yükseliyor fakat hiçbir detay görünmeden arka kısım sonlanıyor.

Sade dış tasarım arkaya doğru giderek basit bir hal alıyor ve ön kısım en güzel bölüm olarak akılda kalıyor. İç mekana geçildiğinde ise yeni Toledo’ daki çok az bölümün değiştirilerek kullanıldığı görülüyor. Orta konsolun tamamen aynı olduğu iç mekanda kapı iç yüzleri en temel farklardan. Ancak önce direksiyon ve çevresine bakıldığında göstergeler ve üstü boş direksiyonun ucuzluk hissi yarattığı açıkça görülüyor. Yazıların çemberle beraber döndüğü göstergelerin ardından orta konsola geçildiğinde ise üstteki şeritte tüm havalandırma çıkışlarının bulunduğu görülüyor. Bazılarının uçlarda ve bazılarının ortada olduğu havalandırma çıkışlarından sonra yeniden orta konsola bakıldığında ise dokunmatik renkli ekran görülüyor ancak unutmayın ki, bu opsiyonel. Aşağıda havalandırma kontrolleri bulunuyor ve düzleşen zeminde vites kolu görülüyor. İç mekanda 3 renk kombinasyonu sunuluyor. Özetle bakıldığında Rapid’ in 36.535 TL civarındaki bir fiyatı hak ettiği görülüyor. Ancak daha çok küçük sınıf sedanlarla rekabet etmesi beklenen Rapid, taksi olarak da sıkça görülebilir. Başarılı bir çalışma ancak ucuz olması için yapılan kısıntılar onu kompakt sınıftan uzaklaştırmış.

2 yorum var.

  1. Karşılaştırma: Skoda Rapid/ Seat Toledo | Otomobil Günlüğü

    […] Detaylı İnceleme İçin Tıklayınız- Skoda, ekonomik otomobilleri ile Türkiye’ de giderek yayılan bir marka ve son bombası onu biraz daha öne çıkar hale getirecek. Volkswagen Grubu markalarının ikisinin kullandığı modeli ülkemizde satışa sunan Skoda için mutlu günler yaklaşıyor sanki. Yeni Rapid, Seat tarafından kullanılan Toledo modeli ile aynı platformda ve bu yan kısımdan anlaşılabiliyor. Ancak Rapid bu ikilinin uygun fiyatlı modeli oluyor. 36.535 TL’ lik başlangıç fiyatına sahip olan model, Skoda’ nın yeni tasarım anlayışına sahip ilk modellerden biri. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s