Mini Paceman

Markalar genelde kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren otomobiller üretirler, aksi takdirde para kazanmaları mümkün olmayacaktır. Ancak birkaç yılda bir bazı markalar bazı araçlar çıkarıyor ki, kullanıcılar bazı soruları sormak durumunda kalıyor. “Bunu neden alayım ki?” veya “Bu da ne şimdi!” gibi büyük sorular kimi zaman ilgili araçları başarısızlığa sürüklese de bazen yeni sınıfların oluşmasına ve yeni modellerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bunlara en uygun örneklerden biri BMW X6 olur. Sedan benzeri çıkık arka kısmına rağmen yerden yüksek yapısı ile arazi aracı gibi görünen X6, az önce bahsedilen, ne olduğu tam anlaşılmayan otomobillerden. Kaderleri hiçbir zaman net olmayan bu tür araçlar arasına bir yenisini de bu hafta başlayan Paris Otomobil Fuarı’ nda Mini markası kattı. Son yıllarda sadece Cooper üzerine modeller geliştirmekten vazgeçen Mini, hale tüm modellerinin adının bir kısmında Cooper kelimesini kullansa da, ürün gamı artık çok daha çeşitli. Crossover sınıfına Countryman’ i kattıktan sonra bir süre duran Mini, yeni modelini de sonunda tanıttı. Ne olduğu tam anlaşılmayan ve artık çok popüler olmayan bir kategoride yer alan yeni model Paceman, arazi aracı özellikleri bakımından çok zengin olmasa da son derece vahşi görünüyor.

Yıllar önce 3 kapılı Toyota RAV4’ ün ardından çok görülmeyen 3 kapılı arazi araçlarının yeniden popüler olması beklenmiyor fakat Mini’ nin kendine Crossover sınıfında daha büyük pay aradığı ortada. Paceman, dünyanın ilk SAC  sınıfındaki modeli Mini’ ye göre, yani o bir Sport Activity Coupe. Markanın yarattığı bu kavrama sahip başka modeller çıkacak mı belli olmaz. Fakat Mini yine büyük bir işler peşinde. Model gamındaki yedinci model olan Paceman, her yanından çok çekici. Krom kaplamalı altıgen ızgara, uzun kapılar, aşağı inen tavan hattı, çıkık tekerlekler ile sportiflik yönünden ihtiyaçları karşılayan model, diğer Mini’ lerden tanıdık olan renkli tavana sahip. Model rengine göre siyah veya beyaz olabilen tavan, aşağıya inerken sonradan biraz daha uzayarak arka kısımda spoyler parçasını meydana getiriyor. Tasarımda aynı zamanda model Mini için bir ilke imza atıyor ama çok büyük cinsten değil: Arka farlar ilk defa bir Mini modelinde yatay. İç mekanda ise alışılan Mini detayları bulunuyor. Ancak elbette bu sefer daha güçlü hatlara sahip ve malzemeler ile daha hoş bir görüntü oluşuyor. Arka koltuk sırası da bulunduran araç, arkadaki iki yolcuya da üstün konfor sunuyor. Yüksek tavanı ve geniş diz mesafesi ile de beğeni toplayan arka kısım dışında içeride dikkat çeken bir diğer detay ise Mini Centre Rail, yani Mini Merkezi Ray sistemi. Countryman’ dan tanıdık olan bu ray sistemi öndeki iki koltuk arasında bulunan raylar üzerinde hareket edebilen depolama alanlarından oluşuyor. Böylece ihtiyaç duyulan depolama bölümü çekilip daha rahat kullanılabiliyor. Standart olarak gelen bu sistem, ek bir ücret ile daha da uzatılabiliyor. Aracın kötü yanı ise bagaj kapasitesi. Büyük görüntüsüne rağmen kompakt sınıf modellerinden bile düşük bir bagaj kapasitesine sahip olan model, aileler tarafından tercih edilmek konusunda zorlanabilir. Ancak yine de spor, tarz  sahibi araba isteyen babalar için ideal. 330 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltuklar yatırıldığında ise 1080 litreye çıkıyor. Aracın performans detayları ise henüz çok net değil fakat güçlü bir motor gamına sahip olduğu ve alçak sportif bir şanzımanla geldiği biliniyor. 2 benzinli, 2 dizel motor açıklandı ve bunlar 112 beygirden 184 beygire değişen güçler üretiyorlar. 6 vitesli manuel veya otomatik şanzımanla sunulan Paceman, 1.6 litrelik turboşarjlı motorla öne çıkabilir. Spor versiyon 4X4 olabiliyor ve SD ile D versiyonlar tasarruf özellikleri ile dikkat çekiyor.

Aracın bunca güzel özelliği ise klasik ama artık daha ilgi çekici olan Mini tasarımı ile taçlandırılıyor. Yuvarlak benzeri şekilleri ile krom çerçeveli farlar, içlerinde Xenon Adaptif Farlar taşıyorlar. Izgaraya bakan kenarları düzleşen farlar, insana değişik bir bakış atıyor. Izgara ise üst kenarı düz, yan kenarları dışa açılan, alt kenarı ise 3 parçadan oluşan yapıda. Ortadaki çizgisi daha yukarıda olan ızgaranın altıgenliği de buradan geliyor, yoksa öyle belirgin bir altıgen şekil yok. İnce uzun altıgen peteklere sahip olan ızgaranın altında ise gövde rengi çizgilerle ayrılan bir başka hava çıkışı bulunuyor. Zaten üst ızgaranın alt kenarının yükselmesi de bu yüzden. Bu ince uzun hava çıkışını üst ızgaradan ayıran gövde rengi kolun ardından aşağıya bakılınca ise alt ızgaradan önce bulunan bir başka çıkık zeminde plaka görülüyor. Plakanın altındaki ızgara ise iki ucunda karemsi parçalara sahip. İki parça arasında ise tepedeki ızgara deseninin aynısı bulunuyor. İki kare ise petekler olmadan direkt hava çıkışı sağlıyor. Bunların yanında, gövde rengi kısımda içeri gömülü yuvarlaksı sis farları bulunuyor. İçeride oldukları vurgulanan sis farlarının altında ise siyah kaplamanın yükseldiği görülüyor. Orta alt ızgaranın altında da ince şekilde bulunan kaplama, sonradan yanlara uzayarak tekerlekleri sarıyor. Kaputa bakıldığında ise ön camın incecik sınırına gelen bazı çizgiler görünüyor. Bu çizgiler ise ön farların düze benzer kenarından çıkarak uzuyor. Ortada ise hafif iki çizgi daha bulunuyor.

Yan kısma geçerken bir Mini klasiği olan birleşik görüntülü ön ve yan cam dikkat çekiyor. Arka cam da birleşik, ama o daha sonra. Yan kısımda bu nedenlerle net bir cam şekli yok. Ön camın alt çizgisi düz olarak arkaya devam ediyor, üst çizgi ise aşağıya inerek arkaya ulaşıyor. Ancak yan camla arka camı ayıran kirişe gelince bir kere daha köşe yapan ve ufak bir dik kenarın ardından hemen düzleşen üst kenar, ardından daha aşağıdan arkaya devam ediyor. Çıkık görünen tekerlekler çevresinde giderek kalınlaşan siyah plastik kaplamalar, kapı altında inceliyor fakat sonra yine yükseliyor. Kapı gerçekten uzun ve arkaya geçiş kolay olmalı. Ön cam ile yan cam köşesi yakınında bir yerden tekerlek kaplamasındaki bir nokta arasında bulunan parlak kol üzerinde ise ince uzun büyük dikdörtgen şekilli yan sinyal lambası yer alıyor. Klasik detayları ile akıllara kazınan Mini modellerinden biri olması olası olan Paceman’ in aynaları da tavan renginde. Kapının üzerinde ise hafif bir içeri girinti bulunuyor ve hiç köşeler olmadığı için bu sadece hafif kelimesi ile nitelendiriliyor. Kapı kolu parlak olan modelin arka tasarımı ise oldukça güçlü. Büyük ve yatay farlar kırmızı renkleri ve parlak çerçeveleri ile dikkat çekiyor. Öne doğru uzayan farlar arasında ise ortada kocaman Mini logosu, altında ise büyük aralıklarla yazılan model adı yer alıyor. Çıkık tamponda ise siyah kaplama halen kalın olarak devam ediyor. Üzerinde plaka ve iki uçta egzoz çıkışlarını barındıran tamponun gövde rengi kısımlarında ise ince çizgiler şeklinde kırmızı kedigözleri bulunuyor. Arka cam ise görüş konusundaki olumsuzluklardan. Çok küçük ve yukarı eğimli olan arka cam kullanışlı değil. Spoyler ise dediğimiz gibi uzayan tavan.

Sportif ve şık dış tasarımdan sonra içeri bakıldığında ise yine tanıdık detaylar var. Mickey Mouse kafasını andıran orta konsolun detaylarının çevresi parlak siyah veya kromla kaplanabiliyor. Arka sırada birbirinden bağımsız olan iki koltuk iki yolcu içinde kusursuz yolcuklar vaat ediyor. Retro göstergeler ve üç boyutlu çember kapı kollarıyla Paceman’ in iç mekanı da hoş. Oldukça kaliteli fakat soru şu: Bu satılır mı? Mini bunu satmaya çalışacak ancak gençlerin kısıtlı bir bölümü ve az sayıdaki sportif araba isteyen baba dışında kimler bunu alır? Mini büyük ihtimalle araştırmasını yapmıştır fakat Türkiye ona şanssız gelebilir. Tahmini başlangıç fiyatı 100.000 TL, zamanı da 2013 baharı. Bu arada Range Rover Evoque 3 kapı ile rekabet edebilir.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s