Audi A3 Sportback

Otomobil alımı sürecinde harcanan para elbette öyle sıkça harcanan miktarda değil çoğumuz için. Fakat son yıllarda paranın değişen değeri ile giderek daha da artan otomobil fiyatları, normalde de otomobillerin pahalı olduğu Türkiye için üstünden gelmesi zor ücretler haline geliyor. Üstüne üstlük, kullanıcılar arabalarını değiştirirken sınıf inmek durumunda kalabiliyorlar. Yani bu yıllarda daha iyisine ulaşmak giderek zor bir hal alıyor. Kompakt sınıfın üst düzey üyelerine bakıldığında bile dudak uçuklatan sayılar görülüyor. Fakat bu tür modeller arasında bir tane var ki, “ücretini hak ediyor” denebilir. Audi, 3 nesildir A3 modeli ile kompakt sınıfta yer alıyor ve bu sınıfa sonradan giren markalara göre şüphesiz daha avantajlı. Eski modelin imaj eksikliklerini toparlamaya çalışan Mercedes A Serisi, ve öne çıkmak konusunda sıkıntılar yaşayan BMW 1 Serisi’ ne göre daha deneyimli ve halk tarafından daha çok tanınan bir model olan A3, geçtiğimiz hafta 5 kapılı versiyonu ile tanıtıldı ve Türkiye için daha önemli olan model de böylece ortaya çıktı. Zaten ülkemizde çok da hareketli olmayan 3 kapılı modellere göre çok daha şanslı olan A3 Sportback, çok da erişilebilir olmayan fiyatına rağmen, otomobil alırken biraz daha fazla verip daha uzun süre kullanmak isteyen alıcılar için uygun bir model.

Yeni neslinde ise görüntünün aksine içeride ve teknolojilerde büyük ilerleme yaşanmış. Fakat bunlardan önce dışarı bakıldığında yine de değişiklikler görülüyor. Yeni şekilli farlar, yeni ızgara ve keskin hatlı yan camlar, güçlü arka tasarım aracın klasik şekline uyumlu ve sadeliği sevenler için  uygun. A3’ de 4.310 mm uzunluk ve 1.780 mm genişlik ile boyutlarda artış var, bunlara rağmen eski nesle göre 90 kg’ a kadar daha hafif.  1220 litrelik bagaj, A3’ ün SW benzeri şekli sayesinde ortaya çıkıyor ve araç 3 kapılı modelden 35 mm daha uzun aks arası mesafeye sahip. Tam 13 renk ile satışa sunulacak olan A3, donanım seviyeleri ile beraber renkleri ile de pek çok farklı hale bürünebilecek. Kapılar üzerinde bulunan aynaları ile spor otomobilleri andıran A3, motora bağlı olarak arkada 1 veya 2 egzoz çıkışına sahip olabiliyor. İç mekanda da keskin hatları barındıran A3, Audi’ nin bilgi ve eğlence sistemi olan MMI’ a da sahip ve dokunmatik versiyonu olan MMI Touch da seçenekler arasında. Audi Drive Select sistemi ile konfor, otomatik, dinamik, kişisel, tasarruf modlarında kullanıma olanak sunan A3, 360 derece park desteği kameraları ile çok kolay manevra yapılabilmesini sağlıyor ve 150 km/s hıza kadar öndeki araçla mesafeyi korumak konusunda da yardımcı olabiliyor. Motor gamının “en”’ lerine bakıldığında ise 1.6 TDI motorun en tasarruflu motor unvanına sahip olduğu görülüyor. 180 beygir güç üreten1.8 TFSI motor ise en güçlü motor ve buna sahip modellerin 0’ dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede ulaştığı belirtiliyor. Aracın yenilikçi güvenlik sistemlerinden bir diğeri ise patinaj durumlarında yavaşça cam tavanı ve pencereleri kapatıyor, aynı zamanda ön koltuklarda dikeltiliyor. Yeni nesline yeterli sayıda yenilikle giren A3, Audi’ nin çok değişmeyen tasarım anlayışı ile yollarda sessizce hayatına devam edecek. İlk defa karşılaşmadığımız, yani çok şaşırtmayan özelliklerine rağmen yerini sağlama alan Audi, önümüzdeki sene A3’ ün sedan versiyonunu da tanıtacak. Ancak konu bu değil, ve elimizde yeni bir araba var.

A3’ ü de her otomobil gibi dışarıdan incelemeye başlayınca onun yavaş yavaş yola çıkmak isteyen, heyecan verici bir otomobil olduğu görülüyor. Öncelikle farlara bakıldığında kenarları LED ile çevrili olan aydınlatmalar hakkında da bir bilgi vermek gerekiyor. Opsiyonel olarak sunulan Xenon Plus isimli aydınlatmalar LED gündüz farları ile geliyor, yani aydınlatma konusunda bile seviyeler mevcut. Izgaraya bakan uçları arka uçlarına göre daha ince olan farlar, alt kenarda bir basamak inerek büyüyor ve basit dikdörtgen şekle göre çok daha cazip. İnce uca yakın iç bölümde art arda ince çizgiler görünüyor ve bunların yanından geçerek inen bir şerit en aşağıya inmeden tekrar dış yan kenarla birleşiyor. Farların üst kenarları eğimli, fakat düz olsaydı çok daha agresif bir görüntü oluşabilirdi. Izgara ise eğimli köşeleri ile daha hareketli. Üst ile yan kenarları bağlayan köşelerin eğimi farların iç yan kenarına paralel ve alt köşeler de yumuşak. Audi logosu üst kısımda ve onun altında plaka bulunuyor. Panjur, birçok yatay çizgiden meydana geliyor ve daha derinde başka dik çizgiler de görülüyor. Izgaranın altında ise daha küçük ince uzun bir hava çıkışı yer alıyor. Yan kenarları eğimli olan bu ince hava çıkışının alt kenarı uzayarak alttaki diğer siyah bölümlerin yan kenarlarını oluşturuyor. Bu siyah bölümler diğer otomobillerde sis farlarının konumlandırıldığı yerler. Bunların içinde altıgen dokulu siyah bir kaplama ve içeride şişip incelen bir çizgi bulunuyor. Ancak görüntünün pürüzleri de var. Üç adet küçüklü büyüklü kapağın korkmadan sergilendiği burun, bazı açılardan hoş görünmeyebiliyor. Kaput üzerinde ise iki adet çizgi bulunuyor ve eğimli yüzeyler de var. Izgaranın üst köşelerinden birine doğru sonlana bu iki çizgi dışından yandan gelip ön farların arka üst ucuna birleşen bir başka çizgi de var.

Yan kısma geçildiğinde ise çıkıklaştırılmış tekerler görülüyor ve jantlar basit ama güzel görüntüleri ile gözler önünde. Sportif aynalar üzerinde ince yan sinyal lambaları yer alıyor ve kapıların altında da bir adet öentik benzeri çizgi bulunuyor, ayrı bir üçgensi yüz oluşturan bu çizgiler de sportif detaylardan. Kapı kollarının üzerinden geçen arka farlar çıkışlı bir diğer çizgi ise az önce bahsettiğimiz ön farlara birleşen çizgi. Yan cam ise giderek yukarı çıkan, üçüncü camdan sonra yukarı kalkıp ön cama doğru giden ve tavana gelince hafif eğimle ön cama kadar uzayan ve basitçe inen şekle sahip. Tüm kenarları parlak şeritlerle kaplanmış olan yan camlarda, kapı sınırları ile camlar arasında kalan bölgelerde parlak siyah malzeme kullanılmış. Üçüncü cam aynı zamanda gündüz zamanında iç mekan aydınlatmasında büyük rol oynuyor olsa gerek. Arka kısımda ise son zamanda çoğu Audi modelinde görülen stop lambaları bulunuyor. Düz şekilli arka camın altında bulunan Audi logosunu altındaki bölge daha içeride ve bu derinlik farkı bagaj kapağı açma yuvasına yer oluşturuyor. Stop lambaları ise dikdörtgene benziyor fakat bagaj kapağı üzerinde kısımlarında bir kesik bulunuyor ve çapraz bir kenar daha oluşuyor. Plaka daha derinde ve tampon çok da çıkık değil. Aşağıda siyah zemin üzerinde bulunan iki egzoz çıkışı dediğimiz üzere motora bağlı olarak azalabiliyor.

İç mekanda ise çok daha sade ve kaliteli bir hava var. Yuvarlak göstergeler farklı renkteki aydınlatmaları ile daha canlı görünüyor ve direksiyon üzerindeki kontroller ile zamana uyumlu. Aracın genelindeki havalandırma çıkışları ise uçak motorlarına benzetiliyor. Yuvarlak içinde yuvarlak barındıran bu çıkışlar sportif görüntüye katkıda bulunuyor. Orta konsol ise bildiğiniz orta konsol tarzında değil. Tepedeki MMI ekranına bırakılan çok sayıdaki fonksiyon sayesinde hafifleyen orta konsol bölgesinde iki hava çıkışı, temel düğmeler ve ince havalandırma kontrolleri bulunuyor. Düzleşen zeminde parlak detaylarla süslenen vites kolu, arkasında ise MMI ekranının kontrolleri bulunuyor. Sade ve şık bu görüntü iç mekanın geri kalanında da devam ediyor. Geniş arka sıra artan diz mesafesi ile yeni nesilde 3 yetişkin için çok daha uygun. Bagaj kapasitesi 1220 litre olan model, alan konusunda sınıfının en iyilerinden. Özetlemek gerekirse A3, “hazır alıyorken daha iyisini alayım” diyenlere hitap ediyor. Modelin başlangıç fiyatı 69.063 TL. Zaten az görülen A1 yerine daha mantıklı bir tercih olabilir, fakat fiyat büyük fark. Sonuçta A3 önümüzdeki birkaç yıl için güncel olacak fakat az sayıdaki yeniliği onun dezavantajına da dönüşebilir.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s