Ford Fiesta

Otomobillerin fiyatları her nesil giderek artarken, ister istemez çoğu alıcı daha düşük ücretli seçimler yapmaya çalışırken bir alt sınıfa geçmek durumunda kalıyor. Bu nedenle son yıllarda revaçta olan kompakt ve küçük sınıf modeller kullanıcıların her ihtiyacını karşılamak zorunda. Son yıllarda her marka bunu elinden geldiğince gerçekleştirmeye çalışıyor ve sürücülere üst sınıfların vaat ettiği özellikleri olabildiğince sunuyor. Bunu en başarılı gerçekleştiren markalardan biri Ford olmalı. Yollarda eski nesilleri ile beraber pek çok Ford modeli görülüyor ve Türk milleti olarak en sevdiğimiz markalardan biri de Ford. Markanın ilk olarak 1976 yılında yollara çıkardığı küçük sınıf modeli Fiesta ise özellikle güncel modeli ile hem üst sınıfların özelliklerini, hem de otomobillerin çoğunda bulunmayan tarzı ve eğlenceyi sunuyor. Küçük sınıfların bir diğer avantajı da bu zaten, markaların bu tür modellerinde her zaman daha çok eğlence sunuluyor. Her neyse, Fiesta’ ya tekrar bakıldığında, onun hem erkek hem de bayan kullanıcılar tarafından çok sevildiğini söylemek mümkün.

Ve şimdi Ford, Avrupa genelinde de çok başarılı olan modelinin gücüne güç katarak onu yeni tasarım anlayışı ile görücüye çıkarıyor. 6 Eylül’ de Amsterdam’ da gerçekleştirilen Go Further isimli etkinlikte tanıtılan yeni Fiesta, ön kısımda yapılan yenilikle beraber eski sempatik görüntüsünden biraz daha uzak olsa da artık daha erkeksi görünmeyi başararak daha kolay sevilir hale geliyor. Bunun dışında dış tasarımda az yenilik sunan Fiesta, daha çok teknoloji ve performans konusunda yeni özellikler getiriyor. Ford’ un SYNC isimli araç içi bilgilendirme ve eğlence sistemi Fiesta’ da mevcut ve bu sistem aracılığıyla sesli komut verebilmek mümkün hale geliyor. Eller serbest arama yapmak, müzik sistemini kontrol etmek gibi basit işlevleri mümkün kılan SYNC, aynı zamanda Amerika’ da hava yastıkları çıktığında acil durum numarası olan 911’ i arıyor, bu da güzel bir detay. Navigasyon ve yolculuk planlaması gibi kolaylıklar da sunan SYNC dışında MyKey isimli sistem de Avrupa’ daki bir modele ilk defa geliyor. Ailelerin çocuklarına araç kullanırken hız kısıtlaması getirebilmesi ve ses seviyesinin limitini ayarlayabilmesi gibi özellikler sunan MyKey’ in yakıt tasarrufu sağladığı da belirtilmiş. Focus’ tan tanıdık olan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi ile öndeki araç durunca frenleyen Fiesta aynı zamanda Ford’ un ödüllü 1.0 litrelik EcoBoost motoruna da sahip. Bu motor aracılığıyla sınıfının en az yakıt tüketen aracı olan Fiesta, performans konusunda hiçbir eksik sunmuyor ve sürüş sırasında fazladan ses çıkarmıyor, tam tersine pedala biraz daha asılındığında vahşi bir ses duyuluyor.  Alırken pahalı, kullanırken tasarruflu olan bu motor ile Fiesta’ nın henüz açıklanan yenilikleri de bitiyor.

Ford Fiesta ÖnPeki eski eğlenceli görüntünün hesabı? Öncelikle gülümsermiş gibi görünen surat yerine büyüklük hissi yaratan bir ön kısım var. Arkaya uzayan farların ön ucu biraz daha küt, fakat arkaya hala üst kenarın incelmesi ile uzuyorlar. Üst kenar aşağıya inerek kıvrılan alt kenarla birleşiyor ve güzel bir görüntü oluşuyor. Ucu küt farların içinde Bi-Xenon aydınlatmalar ve alt kenar üstünde LED aydınlatmalar görülüyor. Yeni ızgara panjuru ise trapezoid şekli ile dikkat çekiyor ve gelecekteki Ford modellerinin ortak ögesi olacak. Üst kenarı hafif eğimli olan ve ardından gelen kenarları aşağıya doğru açılarak inen panjurun alt kenarı, yan kenarlarla bir başka aracı kenarla bağlanıyor. Alt kenardan çıkan yukarı açılan ince çizgiler sayesinde tamamlanan ızgara panjurunun üzerinde yatay çizgiler  bulunuyor ve hem panjurun çerçevesi hem de bu çizgiler parlak. Aston Martin modellerini hatırlatan bu görüntü de gizli bir uyum bulunuyor, panjurun üst kenardan sonra açılan yan kenarları, farların küt kenarları ile aynı eğimde. Ana panjurun altında ise bir başka küçük ızgara bulunuyor ve bu ikisi arasındaki şeritte plaka yer alıyor. Alttaki ızgaranın da üzerinde yatay çizgiler bulunuyor. Yan kenarları yukarı açılan bu ızgaranın yanında ise sis farlarının yuvası bulunuyor. Yuvaların iç yan kenarı alt ızgaranın yan kenarı ile aynı eğimde ve siyah yuvalarda da bazı eğimli çizgiler yer alıyor. Yuvarlak sis farları dış yan kenara yakın olan yuvaların üzerinde de gövde rengi kısımda çentik benzeri bir kabartı var. Kaput ise araca sportif görüntü katıyor. Kaputun ortasından çıkan iki çizgi Ford logosuna doğru uzanırken sonlanıyor. Ayrıca ön camın yanındaki kirişten de iki çizgi çıkarak farların üzerinden geçiyor.

Ford Fiesta ArkaDaha vahşi ön görüntüden sonra gelen yan ve arka kısımda ise neredeyse hiç değişim yok. Hatta yan kısım tamamen aynı. Önden arkaya eğimle çıkan ve arka kapının ardından köşe ile daha da kalkan ve arka farın bitiş noktasına doğru giden cam çizgisi, dairesel olarak başlangıç noktasına dönüyor. Ön kapının önünde ve arka kapıdan sonra bir cam daha bulunan yan cam grubu 4 parçadan oluşuyor ve cam sınırları ile kapı sınırları arasında kalan yerlerde mat siyah malzeme kullanılmış. Çıkık tekerlekler jantları ile dikkat çekiyor ve ön tekerleğin çevresindeki kabartıdan bir çizgi çıkarak arka kapıya doğru gidiyor. Giderek incelen bu çizgi arka kapı kolundan sonra etkisini kaybediyor. Şık kapı kollarının ardından en alta bakıldığında kapıların arasında da hafif içeri girintiler olduğu görülüyor. Yan sinyal lambası ise sade şekliyle yan aynalar üzerinde. Arka stoplar  üzerinde ise çok hafif renk değişiklikleri yenilenme tamamlanmış. Yukarı doğru genişleyen arka stop lambalarında beyaz, kırmızı ve pembe bölgeler görülüyor. Bagaj kapağında bulunan plakanın üzerinde eskisi gibi parlak şeritte Ford logosu yer alıyor ve arka cam biraz küçük kalıyor. Bagaj kapağının altında ise siyah plastik çıkıntı görülüyor. Yan kenarları aşağıya doğru açılan bu parçanın yanlarında kedigözleri görülüyor. Arka camın üzerinde ise küçük bir rüzgarlık bulunuyor ve fren lambası da bunun üzerinde. Halen güzelliğini koruyan dış tasarım artık yaşattığı farklı hisler ile yeniden akılda kalıyor.

Ford Fiesta İçİç mekanda ise çok az değişim var. SYNC sisteminin entegre edilmesi ve birkaç materyal değişikliği ile kalan iç mekan yenilikleri az sayıda olmalarına rağmen halen güzel. Sade direksiyon arkasındaki göstergeler aydınlatmaları ile dikkat çekerken iki büyük gösterge arasında da ufak bir ekran bulunuyor. Orta konsolun en tepesinde ise içeri gömülü olan küçük bilgi ekranı görülüyor. Son zamanlarda çıkan bütün küçük sınıf otomobillerde bile olan büyük dokunmatik ekranı ise yeni nesil Fiesta’ ya kadar bu araçta göremeyeceğiz. Orta konsol ise çokça yazı ve düğmeyle olduğundan karışık görünüyor. İki yana kalkan havalandırma çıkışları arasındaki ortadaki büyük yuvarlak düğmesi ile dikkat çeken radyo kontrollerinden sonra daha aşağıda farklı bir zeminde üç yuvarlaktan oluşan havalandırma sistemi görülüyor. Vies kolu piyano siyah kolların oluşturduğu bir alan içerisinde. İç mekanda kullanılan kumaşlar oldukça güzel görünüyor ve ön sıra yolcularının ayaklarının olduğu bölüme bakan kırmızı renkli ışıklar da oldukça özel bir etki yapıyor. Kapı iç yüzleri de oldukça şık olan aracın genel tasarım özelliklerin ön kısım dışında çok değişim yok, fakat teknolojileri ile Fiesta, ülkemizde sınıfının en çok satanlarından olmaya devam ediyor. Fiyat listesi için tıklayınız. 

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s