Volkswagen Golf

Volkswagen Golf. 2013 Yılın Otomobili. Yıllarca sınıfının en önemli otomobiline sahip olmak, Volkswagen için hem büyük bir gurur kaynağı hem de büyük bir sorumluluk olsa gerek. Kompakt sınıfın yaratıcısı olarak görülen Golf, 1974 yılındaki ortaya çıkışından bu yıla kadar 6 kere nesil değiştirdi ve her seferinde çok sevildi. Ve Volkswagen uzun yıllar süren bekleyişin ardından, çok da mutlu etmeyen güncel nesilden sonra bu hafta Golf’ ün 7. neslini tanıttı. Volkswagen’ den beklentilerinizi çok yüksek tutmazsanız sizi tatmin edebilecek bir görüntüye sahip olan yeni Golf, tasarımından çok teknik özelliklerinde ve iç mekanında yenilikler barındırıyor.

“Efsanevi” denilebilecek bu otomobilin ilk olarak önceki nesline göre çok daha büyük ve geniş olduğunu belirtmek gerek. Boyda yapılan ufak oynamalar beraberinde, daha öne itilen ön tekerleğin sayesinde iç mekanda daha çok alan oluşturulmuş. Ufak fakat 15 milimetrelik arka sıra diz mesafesi artışı da göze çarpan değişikliklerden. Kasa biraz daha incelendiğinde, Volkswagen’ in yeni MTM altyapısı üzerinde yükselen Golf’ ün motorlarından, şekline ve iç mekanına her yerinin yeniden tasarlandığı anlaşılıyor. Eski nesle göre daha büyük olmasına rağmen üretim teknikleri ve malzemelerdeki değişimlerle 100 kg’ a kadar hafif olabilen Golf’ ün gövdesinde yüksek güçlü çelik kullanımı da %28 artmış. Sürücüleri en çok sevindiren güncellemelerden biri ise %23 daha çok yakıt tasarrufunun gerçekleşiyor oluşu. Ayrıca her versiyonda bulunan Start-Stop sistemi ile daha da yüksek oranlarda tasarruf gerçekleşmesini mümkün kılan Golf’ ün motorları da tamamen yeni. Yeni motor jenerasyonunun üyeleri 85 beygirden 150 beygire değişen güç değerlerine sahipler. 140 beygirlik versiyonda bulunan, ve diğer versiyonlarda da bulunması olası olan silindir devre dışı bırakma sistemi ise kesinlikle çok önemli bir yenilik. Düşük hızlarda veya yüksek performansa ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda kapatılan bir silindir ile yakıt tasarrufuna katkı artıyor. Tüm motorlarda bulunan akü yenileme özelliğinin de bariz farklar yarattığı da marka tarafından açıklandı. Common Rail teknolojisine sahip dizel motorların 100 km’ de 3,8 litre yakıt kullandığı ve bunun 99 g/km karbondioksit salınımına eşit olduğu da belirtiliyor. Volkswagen’ in çevreci motor ailesi olan Bluemotion’ a sahip Golf modeli ise yine sınıfının en başarılı çevreci modeli olmak için uğraşacak ve yanında kilometre başına 85 g karbondioksit salınımı yapan bir motor olacak, bu motorun 100 km’ de 3,2 litre yakıt tükettiği eklenmiş. İç mekandaki müjde ise başlangıçta bile bulunan 5 inç genişliğe sahip dokunmatik ekran. Bu ekrana daha üst seviyelerde navigasyon da katılıyor. Bagaj kapasitesinde ise 30 litre artışla 380 litre alan sunuluyor.

  Volkswagen Golf ÖnDış görüntü incelendiğinde ise ön kısımda Polo ve Jetta esintileri görülüyor. Önceki Golf ile tanıtılan farlara bitişik ızgara yeni modelde de bulunuyor. Ortasında geniş çaplı ve ızgaradan daha yüksek logo bulunan ızgaranın siyah görüntüsünde yatay çizgiler gizleniyor. Ayrıca altlara doğru parlak bir çizgi bulunuyor, bu çizgi iki yana izlenirse farların içinde de devam ettiği görülebilir. Izgaranın ardından yükselen üst kenarlı ve aşağıya inerek arkaya çıkan alt kenarlı farlar hoşa gidiyor. İçinde iki adet kare alanda mercek bulunduran farların içindeki parlak çizginin altında sinyal lambaları var. Önden bakıldığında çok dikkat çeken bu karesel aydınlatma parçaları LED ve Bi-Xenon teknolojisini birleştiriyor. Alt kısımda ise ortada büyük panjur görülüyor. Yine yatay çizgilere sahip bu bölümün altından geçen siyah çizgi ise iki uçtaki sis farı bölümlerini birbirine bağlıyor. İki uçtaki bu bölümlerin ortasından gövde rengi bir çizgi geçiyor ve üzerinde sis farları bulunuyor. Bu siyah çizginin altında çok az görünen gövde rengi çizgi ile burun sonlanıyor. Kaput üzerinde ise farlarla ızgara birleşme noktasından çıkan çizgiler görünüyor, bu çizgiler ön camın yan kenarlarına birleşiyor.

Volkswagen Golf Arka

Yan kısma bakıldığında ise yan camda yine klasik Golf hattının bulunduğu fark ediliyor. Önden arkaya düz çıkan ve arka kapının ardından önce çok az dışa açılan ve sonra daha içe doğru çıkan çizgi, tavanı takip ederek başladığı yere dönüyor. Bu şekilden meydana gelen yan camın şekli hafif güncellemeler ile modern hale getirilmiş. Kapı sınırları ile cam sınırları arasında kaygan siyah malzemenin kullanıldığı yan bölümde ön kapının da önünde çok ufak bir üçgen cam daha bulunuyor. Yan sinyal lambası ince uzun bir çizgi halinde yan aynalar üzerinde, bu arada aynaların şekli de oldukça hoş. Kapı kolları sade şekilli ve altlarından düz bir çizgi geçiyor fakat bu çizgi kapı sınırlarını aşmıyor. Tekerleklerin çıkık olduğu Golf’ ün kapıların altlarında da eğimli bir yüzey oluşturulmuş. Yan kısmın arka kenarı da yan camın yan kenarının şekli ile uyumlu. Arka kısımda ise arka stop lambaları çok dikkat çekiyor. Passat’ daki gibi içinde ışık tüpleri bulunan ve “L” harfi içindeki nokta benzeri bir şekil barındıran arka lambalar şekli ile de az önce bahsedilen yan kenar şekline uyum sağlıyor. Alt kenarı yukarı çıkan ve üst kenarı aşağı inen stop lambalarının içinde ufak beyaz kısımlar bulunuyor. İki lambanın keskin köşelerinden çıkan çizgiler ortada birleşiyor ve birleşim logosunda Volkswagen logosu bulunuyor. Çıkık tamponda bulunan plaka ve çok küçük ince üçgenler halindeki kedigözleri arka kısmı sonlandırıyor, arka cam ise oldukça rahat kullanılabilir.

Volkswagen Golf İç

İç mekanda ise çok daha kaliteli bir görüntü var. Sürücüye biraz daha döndürülen orta konsol ile piyano siyah kaplamaların yaptığı etki kesinlikle mükemmel. Kahverengi deri ile beraber daha da hoşa giden iç mekanda

direksiyon üzerinde de parlak siyah kaplamalar yer alıyor. Göstergeler sade yazı tiplerine rağmen uygun düzeydeki beyaz aydınlatmaları sayesinde çok daha güzel görünüyorlar. İki gösterge arasındaki bilgi ekranından daha çok dikkat çeken ekran ise şüphesiz orta konsoldaki ekran. İki yanında düğmeler bulunan ve oldukça geniş, renkli olan bu ekranın altında havalandırma kontrolleri bulunuyor. Üstünde ise havalandırma çıkışları bulunan orta konsolun üst kenarı, göstergelerin siperliği ile birleşiyor. Vites kolunun güzelliği ile dikkat çeken iç mekanda yumuşak hatlar bulunsa da bunlar güzel bir yaşam ortamı oluşturuyor. Kapı iç yüzleri de güzel döşenen aracın arka sırasında diz mesafesi artışını da belirtmiştik. Golf kısacası yine sınıfının bir numarası olmaya çok yakın. Hiçbir zaman silüeti değişmeyen ve buna rağmen 74’ den beri yaşayan bu model halkın sevgisi dahil her şeye sahip ve diğer şık ve komplike arabaların yanında yine de çok başarılı görünüyor. 44.200 TL’ lik başlangıç fiyatı uygun ancak daha çok şey için giderek artan fiyatlar söz konusu. Neyse ki başlangıç fiyatı hala erişilebilir sınırlar içerisinde

.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s