Mazda 6

Otomobil markalarının tasarım anlayışlarında 5 yıl gibi bir aralıkta yaptıkları değişimlerin pek çok sonucu oluyor. Markaların hayranları genelde her değişimde en başta sarsılıp, olumsuz yorumlar yapmaktan kendilerini alamıyorlar. Markaların kendi içinde ise yeni bir döneme uzun yıllar sonucu girmenin sevinci oluyor. Duruma göre değişimler, markalar için bereket veya düşüş anlamına da gelebiliyor, veya onların itibarında olumlu veya olumsuz gelişmelere yol açıyor. Anlayacağınız, markaların tasarım anlayışlarında, tarzlarında yapılan köklü değişimler, markalar için tam bir kumar anlamına geliyor.Her an her şeyi kaybetme olasılığı da var, ancak bir süre için büyük mutluluk da bir diğer muhtemel sonuç. Bu nedenle bu tür zamanlarda her hareketin büyük bir dikkatli yapılması gerekiyor. Hele ki bu değişimi gerçekleştiren marka sadık bir hayran ve müşteri kitlesi olan bir marka ise. Ve şimdi konu günümüzle bağlanıyor; Mazda, yeni tasarım anlayışını ikinci kere yeni bir model üzerinde kullanıyor. Öncelikle Mazda’ nın yaptığı spor otomobillerle ülkemizde de dünyadaki gibi bir ünü var. Yani bu demek oluyor ki, yeni anlayışa sahip ilk modellerin Türkiye için de büyük bir önemi var.Birinci model tamam da, ikinci model neden önemli gibi ufak bir soru kaldıysa eğer, cevabı tahmin edebilirsiniz. İnsan nasıl bir konuda giderek uzmanlaşırsa, ve tabi markaların tasarımcıları da insan olduğundan, markalar da bir konuda giderek uzmanlaşıyor. Ve yeni anlayışı ilk uygulayışta hatalar olabildiğinden, tıpkı insanlar gibi markalar da bir sonraki denemede hataları gidermeye çalışıyor. Ayrıca insanlar gibi markalar da bir duruma adapte olup, alışıyorlar. Bütün bunlar gerekçesiyle yeni anlayışa sahip ikinci model yeni tarzın daha ustalıkla uygulanışını görmek için ideal, ve ona bakanlara markanın neler yapabileceğine, gelecekte neler göstereceğine dair ipuçları veriyor.

Mazda 6 da, Mazda CX-5  ardından yeni tasarım anlayışı olan KODO’ ya sahip ikinci model. Hareketin ruhu olarak tanımlanan yeni tasarım anlayışının sonuçları ise açık şekilde ortada. Çok daha şık, ve eski anlayışa göre farklılığından dolayı çok daha çekici ve gelişen teknolojiler ile çok daha modern ve kaliteli olan yeni Mazda 6, ülkemizde de çok sevilen orta sınıfın çok sevilenleri arasına girmeye çalışacak. Bu modelle 3. nesline giren Mazda 6, her ne kadar önceki neslinde de kalitesi ile dikkat çektiyse de, ilk nesil gibi ülkemizde çok büyük satış rakamlarına ulaşamamıştı. Bu nesilde ise uygun bir başlangıç fiyatı ve uyumlu motor ve şanzıman seçenekleri ile Mazda 6 daha çok öne çıkabilir.Volkswagen Passat ve Ford Mondeo gibi popüler otomobillerin bulunduğu sınıfta kendini duyurması hem model hem de marka için çok olumlu olacaktır. Bunu pek çok ülkede başarmak isteyen Mazda 6, hazırlıklı geliyor. Öncelikle ilk dikkat çeken özellik, Mazda’ nın Skyactiv motorlarına sahip olması. Bu teknoloji performans ve çevreciliği birleştirerek istenen kombinasyonu yaratıyor. Pistonların çaplarının küçültülmesi ve tabanlarda çukurlara yer verilmesi yağın verimli kullanılması adına yapılmış. Mazda 6’ da olup olmayacağı henüz belli değil ancak CX-5’ de bulunan bir teknoloji egzoz gazının soğutularak yeniden kazanılmasına yardım ediyordu ve motorun soğutma işlevlerini sağlayan özellikler enerji tüketmiyordu. Bu özelliğin Mazda 6’ da da bulunması olası. Yeni model, Mazda’  nın yeni teknolojisi i-ELOOP’ u da tanıtıyor. Bu teknoloji frenlemelerde oluşan enerjinin depolanarak aracın elektrik ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. Ayrıca araçtaki Skyactiv teknolojisi sadece motorda değil. Mazda 6, motor dışında şanzıman, gövde ve şaside de Skyactiv teknolojisinin ürünlerini taşıyor. Aracın dış kısmına bakıldığında ise Mazda modellerinde, hatta çoğu otomobillerde çok görmediğimiz bir rengi görüyoruz. Tanıtım görsellerinde kullanılan canlı kırmızı tonu da özel bir öge. İç mekandaki malzemelerin özenle seçildiğini vurgulayan marka, orta sınıfta sportif görünümlü ve kaliteli özelliklere sahip modeliyle var olma savaşına hazır görünüyor. Peki ya modelin görüntüsü?

Mazda 6 ÖnÖnce ön kısma bakıldığında ızgara ve far tasarımlarının birleştirildiği görülüyor. KODO anlayışının en temel detayı olarak görülen bu görüntü alışmak için bir süre gerektirebilir. Izgara, son nesildeki modellerde olduğu gibi beşgen. Üst kenarı iki kenardan hafif aşağı inen, yan kenarları aşağıya inerken ortaya doğru kapanan ve alt kenarları yataya yakın eğimle aşağıya inerken köşe ile birleşen ızgaranın panjuru ızgara bölümünün alt kenarı şeklinde olan çizgilerden oluşuyor. Panjurun üst yarısında bulunan marka logosunun iki yanından parlak kollar çıkıyor. Izgara bölgesinin yan ve alt kenarında olan parlak çizgiye bakıldığında ise ızgaranın ardından farlara kıvrılan çizginin, ızgara üstündeki marka logosunun devamı olduğu görülebilir. Bu güzel görüntünün devamına bakıldığında çekirdeğe benzer şekilli farlar ilgiyi üzerlerine topluyor. Izgara altından çıkan parlak çizgi farların üst kenarının başına kadar gelip az sonra duruyor. Ancak bu çizginin altında, farların içinde ise yine şerit şeklinde LED aydınlatmalar bulunuyor. Arkaya incelerek uzayan ve iç yan kenarı aşağı eğimli olan farların içinde Bi-Xenon aydınlatma görülüyor ve bu aydınlatma çevresindeki parlak kaplamalar ile çok daha ilgi çeker hale geliyor. Izgaranın altında ise daha ince fakat uzun olan bir panjur daha görülüyor. Bu sefer yan kenarların aşağıya inerken yanlara açıldığı görülüyor. Bu panjurun üzerinde plaka, yanlarında ise sis farları yuvaları yer alıyor. Yan kenarları alt ızgaranın yan kenarlarına paralel olan sis farı yuvaları siyah, ve sis farlarının kendileri de yuvarlak şekilli. Yuvaların üst ve alt kenarından çizgiler çıkarak hareketlilik yaratıyor. Kaputa bakıldığında ise ana ızgaranın yan kenarına yakın bir yerden çıkan çizgilerin ön camın yan kirişlerine uzandığı görülüyor. Farların ortası benzeri bir yerden başlayan bir başka çizgi ise tekerleğin üzerinden geçerek dairesel bir hareket yapıyor.

Yan kısma geçildiğinde ise tekerleklerin yuvarlak çıkık yuvaları içindeki biraz daha kibar görüntüsü yerine daha sportif bir jant kullanılabileceği düşünülebiliyor. Yan sinyal lambalarını taşıyan aynaların bir kısmını kapladığı yan cam ise şekli ile dikkat çekiyor ve eski nesil Mazda 6 akıllara geliyor. Önden arkaya düz çıkan, arka kapının ardından biraz kalkan ve çok az yukarı çıkan, ardından yuvarlak hatla öne dönen yan cam çizgisi, aracın siluetine başarılı bir etki yapıyor. Kapı sınırları ile cam sınırları arasında mat siyah malzeme kullanılan modelin arka kapısının camı iki parçadan oluşuyor. Tüm camın çevresinde arka kapıdan sonra bir süre kalınlaşan parlak çizgi bulunuyor. Kapı kolları sade şekilli ve kapıların altında bir bıçak izi benzeri çizgi görülüyor. Arka tekerleğin az sonrasında başlayan ve eğimle ön tekerleğe giden bu çizgi yan kısma hareketlilik katıyor. Ayrıca yandan bakıldığında ön farlardan çıkan çizginin tekerleklerin üzerinden geçerken altlarında kalan bölgeyi dolgunlaştırdığı görülüyor. Arka kısma bakıldığında ise bir anda aracın arka camının, ve arka bölgesinin ne kadar da eğimli olduğu görülüyor ve arka sıra yolcularının başına sorunlar gelebileceği düşünülüyor. Arka kısımda sportif stop lambaları en önemli detay. Yan camın alt çizgisinin kabartı olarak uzayıp arka farlara birleştiği de gözlerden kaçmıyor. Yataya yakın kısmı ile dik kısmı arasındaki kenarın ortalarından çekildiği görülen bagaj kapağının üzerinde stopların arasında parlak bir şerit bulunuyor. Öne giderken yukarı çıkan farların içinde mat detaylar bulunuyor ve çok modern detaylara rastlanmıyor. Farların arasında farlarla birleştikten sonra incelen parlak şeridin altında plaka yuvası daha derinde bulunuyor ve bu hizada şeridin üzerinde Mazda logosu görülüyor. Alt kısma bakıldığında ise Mazda 6’ nın sportif yanının bir kere daha vurgulandığı görülüyor. Yukarı doğru daha da görünür hale gelen siyah bölümün iki uzunda parlak ve yuvarlak egzoz çıkışları görülüyor. Siyah bölümün hemen üzerindeki kedigözleri tamamlanan görüntü oldukça güzel bir nokta koyuyor dış tasarıma.

Bunca güzel özelliğin ardından iç mekan ise biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Yıllarca Avrupalı üreticilerin sunduğu iç mekanların ardından birçok Pazar düşünülerek ve Mazda tarzı kullanılarak yaratılan bu iç mekan değişik görünüyor. Öncelikle direksiyon bölgesine bakıldığında sıkıntı yok, göstergeler 3 adet ve beyaz aydınlatmalı, sade yazı tipli. Gösterge panelinin altından geçiyormuş hissi verilen ahşap renkli şerit ise aracın bir ucundan diğer ucuna gidiyor ve orta konsol hizasındaki kısmında havalandırma çıkışları bulunuyor. Bunların üzerinde navigasyon ekranı, altında ise havalandırma kontrolleri ve düzleşen zemindeki vites görülüyor. Beyaz koltuklarla uyum sağlaması için kapı iç yüzlerinde de beyaz renk kullanılmış. Kapı kollarına bakıldığında ise onların biraz gerisinden gelen ve yukarı kalkarak giden bir çizgi görülüyor, Ön kısımla beraber dönen ve ön cama paralel giden bu çizgi bir uyum oluşturuyor. Ancak bu çizginin sürücü yanı yolcunun önündeki bölümünde yarattığı boşluk rahatsız ediyor. Fakat malzeme kalitesine dikkat edildiği belirtilen modelde iç mekanla ilgili temel sorun görünümden geliyor. Fakat onu da beğendiğiniz sürece Mazda 6 sizin içinde güzel bir otomobil. Marka, yeni anlayışını ustalıkla yeni modeline uygulamış ve onu uygun bir fiyatla pazarlarsa başarı da gelecektir. Tahmini başlangıç fiyatı vermek ise zor. Mazda uygun bir donanımlarla modeli getirirse, 70.000 TL civarı bir giriş modeli olası olabilir, fakat kötü senaryo 100.000 TL üzerinde bir başlangıç fiyatı.

3 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s