Hyundai i40

Yıllarca otomobil alım sürecinde Asya otomobillerinden bir adım geride duruldu. Bunun nedeni kimi zaman kalite eksikliği oldu, kimi zaman konfor, kimi zaman da kişiden kişiye değişen pek çok görüş. Ancak son yıllarda yeni bir atağa geçen bütün Asyalı otomobil firmaları, Avrupa halkının yakından tanıdığı markaların seviyesine ulaşmak için kendilerini aşıyorlar. Bunun en güzel örneklerinden biri de Hyundai. Yakın zamana kadar otomobil araştırılırken kriter ekonomi olduğunda ilgilenilen markalardan olan Hyundai, ülkemize getirdiği üst sınıf model Genesis ile bile yüksek kalite sunmasına rağmen farklı kitlelerin ilgisini çekememişti. Üstelik Genesis alanların bir kısmı da logoyu modelden çıkarıyorlardı. Yani açıkça Hyundai’ nin son yıllara kadar marka imajı çok da iyi değildi. Fakat zaman değişiyor ve diğer markalar performans, konfor gibi konularda sınıf atlıyor. Hyundai gibi bazı markalar da bu duruma kayıtsız kalamamış olsa gerek. Çünkü Hyundai, basit hatlar, kalitesiz malzemeler ve tatmin etmekle yetinen araçları üretmeyi 2009 yılında ix35 ile bıraktı. Yeni model, yeni bir tasarım, konfor anlayışını markaya kazandırdı ve Hyundai bu modelden sonra çok değişti. Artık yeni modelleri sabırsızlıkla beklenen bir marka haline gelen Hyundai, bu sene ise orta sınıfta diğer markaların yaptıklarına ulaşmaya çalışacak. Ülkemizde giderek sevilmeye başlayan orta sınıfın gözde oyuncuları Volkswagen Passat ve Ford Mondeo yenilenmek üzereler ve Hyundai, Türkiye’ de orta sınıfta popüler olması olası aracını getirmek için en iyi zamanı seçti.

Hyundai’ nin geçen sene ilk olarak Station Wagon tipi ile tanıttığı i40 model ailesinin yeni üyesi sedan versiyon, ülkemize birkaç hafta önce geldi ve rakiplerinden çok da uzak olmayan bir başlangıç fiyatı ile satışa sunuldu. Ancak rakiplerinden kısmen daha uygun fiyatlı olan ve paranın değerinin de hesaba katılması ile uygun gelen 63.900 TL’ lik başlangıç fiyatının dışındaki diğer versiyona bakıldığında insan inanmakta zorlanıyor. Hyundai’ nin eski hallerini de bilen biz, Hyundai’ den 108.900 TL’ lik bir fiyatı görünce elbette biraz şaşırıyoruz. Sadece iki versiyonla ülkemizde bulunan i40’ ın diğer versiyonlarının da gelmesi olası, ancak şu an olan iki opsiyon da bir önceki nesil, 2006 civarı çıkışlı orta sınıf sedanlara bayağı uzak kalıyor. Peki model en az 63.900 TL hak ediyor mu? Tasarıma bakılınca etkilenmemek imkansız. Diğer markalar gibi kendine özgü bir tarzı olan i40, kendinden beklenmeyecek derecede şık. LED ve Xenon aydınlatmalara sahip farlar, aydınlatma kalitesi hakkında fikir oluştururken, farların  şekli, altıgen ızgara ve sis farları da aracın büyüsünü oluşturan detaylar. Yandaki basit cam şekli, 3. Boyuta gelmesi ile oldukça hoş görünüyor ve i40 için ideal olmuş. Arka farlarda öne uzayan yapı seziliyor ve bu stop lambalarında da LED’ ler bulunuyor. Dış tasarımın hareketli görünümü, Hyundai’ nin yeni tasarım felsefesi “fluidic sculpture” ile uyuşmakta. İç mekanda da yeni Hyundai tarzının detayları bulunuyor. Orta konsolun iki yanından uzayan ve büyüyen havalandırma çıkışları, yukarıya doğru açılan bir konsol görüntüsü oluşturuyor. İnsanın içi de açılmıyor değil bu görüntüye bakarken. İçi son derece geniş olan sedan modelin en önemli sorunlarından biri geniş, ancak kullanışlılık problemleri olan bagajdan kaynaklanıyor. İçeri bölümle bağlantısının değişik şekilde yapıldığı çeşitli kaynaklarca söylenen bagajın iç şekli de bu nedenle değişik olmuş. Bu nedenle eşya taşınırken zorluklar yaşanabiliyor. Ancak neyse ki her kullanıcı büyük yükler taşımak için bir sedan aramıyor. Yine de tatile gitmek gibi durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılaması beklenen bagaj dışında i40’ ın itibarı çok kötü değil. Ortalamalarda özelliklere sahip olduğu belirtilen otomobilin en kötü yanı az sayıdaki motor seçeneği ve çok da rafine olmayan sürüşü olsa gerek. Ancak takdir edilmesi gereken alan güvenlik. Araç başarılı güvenlik özellikleri ile dikkat çekiyor. Zaten donanım listesinin güvenlik bölümüne bakıldığında da her iki versiyonda da tüm özelliklerin standart olması alışılmayan ve takdir edilmesi gereken bir durum. i40, son derece modern bir araba ve fiyat da markanın gelişmesinden biraz daha yüksek olmalı.

Tasarım detaylı incelendiğinde, ön tasarımın insana gülümser şekilde olduğu görülüyor. Arkaya keskinleşerek uzayan farlar, içlerindeki mercekler ve çizgiler ile gözü oluşturuyor. Arka uca yakın yerde bulunan Xenon aydınlatmanın çevresini saran ve dış yanından aşağıya inen LED aydınlatma şeridi, yeniden iç kenara gelerek üst kenara yapışık giderek sonlanıyor. Farın ızgaraya bakan kenarı ızgaranın üst yan kenarına paralel. Bu kenardan sonra alt kenar düz giderken katlanıyor ve daha sonra biraz daha dışa kıvrılıyor. Üst kenar ise en basit şekilde alt kenarla buluşuyor. Farların kıvrılması tekerlerin çevresindeki çok hafif yuvarlak vurguya uyumlu. Izgara ise düz üst ve alt kenara sahip ancak diğer eğimler nedeniyle yumuşak görünüyor. Üst yan kenarları daha kısa ızgara bölgesinin üst ve alt kısımlarının arasındaki gövde rengi kısımda plaka bulunuyor. Plakanın yanlarından çıkan hafif eğimli çizgiler bulunuyor. Bu gövde rengi plaka şeridinin üzerinde de altıgen şekli devan ettiriliyor. Üst ızgarada iki adet aşağıya çok az eğimli parlak çizgi ve ortalarında marka logosu bulunuyor. Aşağı ızgara da ise plaka şeridinin alt kenarının tekrarı şeklinde çizgilerden oluşan ızgara ve havalandırma çıkışı bulunuyor. Sis farları ise yukarı uzayan kenarlara sahip eğimli dörtgenlerde bulunuyor. Dış yan kenarlarının üst köşesi yukarı uzayan bu parçalarda bulunan sis farları, “r” ve simetriğine benzer şekillerde. Yani dış kenar hizasında büyük olan ve sonra içeri doğru inceleşerek üst kenar yarısında devam eden şekle sahipler. Ön kısmın altında bulunan çıkıntı ise ızgaranın altında daha içeri girmiş durumda, ancak sis farları bölümünde çıkıklaşıyor. Kaput üzerinde ise ön camın yan kenarlarından gelip bükülen ve düz çizgi ile birleşen hafif çizgiler bulunuyor.

Oldukça şık ve hafif sportif ön kısımdan sonra yan kısım daha kibar görünüyor. Önden eğimle yukarı arkaya doğru çıkan, arka kapının ardından daha da eğimli olarak yukarı uzanan alt kenar, yuvarlaksal üst kenar ile tamamlanıyor. Oldukça sade ancak parlak çerçeve ile öne çıkan cam şekli, kaygan dolgular ile daha da güzel görünüyor. Geniş kapıların üzerlerindeki sade kapı kollarından geçen kalın çizgi, arka farlardan geliyor. Kapıların altlarında ise hafif dikdörtgensel bir girinti bulunuyor. Tekerlekler çıkık ve yan sinyal lambaları aynalar üzerinde bulunuyor. Oldukça sade ve şık yan tasarım, SW versiyonun özgün cam şekli yanında az da olsa sönük kalıyor, ancak diğer orta sınıf sedanların yanında oldukça güzel ve farklı. Arka stoplar, dış kenarlardan öne uzarken aşağıya da iniyor. Değişik şekilli lambaların içinde kırmızı ve beyaz bölümler bulunuyor. İki farın arasında plaka girintisinin üzerinde marka logosu ve stopların altında da marka ve model adı bulunuyor. Bagaj kapağının dik ile yatay kısmı arasındaki kenar tepeden çekilmiş gibi çıkık. Alt kısımda ise siyah kaplama üstünde iki elips egzoz çıkışı bulunuyor. Bu durumda ona bakanlar ne hissedeceğeni bilemeyebilir. Hem kibar, hem vahşi, hem de sportif? Hyundai anlaşılan yine Elantra’ nın reklamındaki gibi bir kombinasyon yapmış. Üçgensel kedigözleri ile sonlanan dış tasarımda panoramik cam tavan siyah tavanı beraberinde getirmesi ile olumlu etki yapıyor.

İç mekana geçildiğinde ise daha az sayıda renk görülüyor. Ancak kaygan siyah boyalı bölümler farklılık yaratırken prestij de katıyor. Göstergeler civarında bulunmayan kaygan parçalar, genelde orta konsolda kullanılmış. Göstergeler ise hafif spor yazı tipleri ile dikkat çekiyor. İki ana gösterge arasında bilgi ekranı bulunuyor. Siperlik yuvarlak şekilde çıkık, tam olarak trafik ışıklarınınkine benziyor. Direksiyon ise parlak eklentilere sahip, ancak yine de çok özel görünmüyor. Orta konsolun başında ise dokunmatik navigasyon ekranı bulunuyor. Bunun altında yeni Hyundai detaylarından olan büyük yuvarlak havalandırma kontrolü var. Orta konsolu alttaki bölümle ayıran daha az parlak şerit izlendiğinde direksiyon yakınında Start-Stop düğmesi görülüyor. Orta konsola şeritten sonra devam edildiğinde ise depolama gözü ve düzleşen zeminde vites kolu görülüyor. Kaliteli kapı iç yüzleri ile sonlana kokpit, başarılı tasarımı ile akıllarda kalıyor. Düğmeler başta çok görünse de diğer yeni Hyundai modellerindeki gibi alışılacaktır. i40, geniş arka kısmı ile akıllarda kalıyor. Kısaca bakıldığında i40, en az 50.000 TL’ yi hak ediyor, ancak 63.900 ise markaların her zaman yaptığı ek. Tasarım ve iç mekan hoşunuza gittiyse, i40 doğru bir seçim olacaktır. Servis yaygın ve marka bilindik. Gelişen imajı ile de utanmanıza gerek kalmayacaktır. Hyundai için başarılı bir adım olan i40, yine de diğer modellerin yeni nesilleri gelince unutulabilir. 63.900 TL ‘ lik versiyon 1.6 GDI motora sahipken, 1.7 CRDi  ise turbo şarjla geliyor. Aradaki fiyat farkı ise ekonomik durumunuza göre elbette sadece bir seçeneği olanaklı kılıyor. Para varsa pahalı olanı, yoksa en temeli.

2 yorum var.

 1. ali yavuz

  bişey merak ediyorum elntra ile bu arac arasında fark ne kadar labilir mesale biri 134 hp diğeri 138 hp ben şahsen düşünüyorum ancak şüpheliyim biraz neden derseniz performans olarak cok fark etmez gibi sanki??

  Beğen

  1. Birisi

   İyi Günler Ali Bey,

   Öncelikle bildiğiniz gibi, iki araç arasındaki temel fark sınıfları. Elantra kompakt sınıf bir sedan iken, i40 orta sınıf bir sedandır. Dolayısıyla iç mekan kalitesinde ve donanımlarda i40 daha çok öne çıkmaktadır.

   Ancak konu performans olduğunda, iki araç için de sunulan 1.6 litrelik manuel şanzımanlı motorların verileri yakın oluşları ile şaşırtmaktadır. Güç değerleri oldukça yakın olan iki aracın yoldaki performansları ise araçların boyutu, tasarımı, ağırlığı gibi faktörlerle değişmektedir. Test sürüşü yapıldığında araçların tepkilerinin ve hislerinin avantaj ve dezavantajları ortaya çıkmaktadır.

   Otomatik şanzımanlı seçeneklerde ise i40′ ın 1.7 litre hacimli seçeneği daha farklı bir klasmana girmektedir.

   Özetle, tabloda yakın olan veriler araç içinde daha farklı hissettirerek bir fark belli edecektir.

   Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s